wibako

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Conrad » 19 Maj 2012 09:02

Witam,

Ostatnio stworzyłem temat odnośnie wyboru wywrotki 8x4. ponieważ byłem przekonany tego napędu. Znajomy jednak ostanio mi mówił iż z tym napędem nie ma opcji gdziekolwiek wjeżdżać. Że na pusto nawet na trawie są problemy.

Czy to prawda? Napęd 8x4 dużo gorzej sobie radzi od 6x4? Mówię o autach z małym rozstawem osi a nie anglikach.


Jeśli miała by być totalna kaszana te 8x4 to muszę wybrać 8x6. Tylko teraz ekonomia. Te auta są dużo droższe to raz. A jak jeśli chodzi o spalanie? Jaka jest różnica?


Może opiszę do czego potrzebuję auta.
Otóż mam koparko ładowarkę, wywrotkę 2 i 3 osiową z napędami 4x2 i 6x4. Natomiast czteroosiówkę potrzebuję głównie do wożenia kruszywa z kopalni na plac lub docelowo na drogi polne itd. Mam wygrany przetarg i bardziej opłaca mi się wozić większe ładunki. Ponadto będę woził piasek z kopalni, na kopalni wiadomo grunt grząski. Będę nią woził też kruszywa i inne materiały do klientów indywidualnych a tam z terenem różnie, no ale zawsze mogę klientowi powiedzieć że nie wiadę i gdzie mam kiprować. Najbardziej zależy mi na ciężarówce dużej z dużą paką do wożenia dużych ładunków kruszyw drogami utwardzonymi.
Nie masz pracy na sprzęt? Posiadam firmę marketingową która podeśle Ci zlecenia w zamian za prowizję. Zainteresowany?
kontakt:
PW lub gg: 223400

Awatar użytkownika
Conrad
Operator

  • Posty: 316
  • Rejestracja: 05 Kwi 2010 12:17
  • Miejscowość: POLSKA
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Re: Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez prezes85 » 19 Maj 2012 10:18

Nie wyjdzie Ci taniej zakup przyczepy do twojej 6x4?

prezes85
Fachoperator

  • Posty: 571
  • Rejestracja: 02 Lis 2009 16:55
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428E 428F M315 Liebherr 904 Actros 3344 4141

Firma: własna


Re: Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Conrad » 19 Maj 2012 10:49

Napewno taniej, ale moja 6x4 się nie wyrabia bo mam barzdo dużo roboty. To że kupię przyczepę niczego nie zmienia bo musiał bym dokupić też kolejne auto 6x4
Nie masz pracy na sprzęt? Posiadam firmę marketingową która podeśle Ci zlecenia w zamian za prowizję. Zainteresowany?
kontakt:
PW lub gg: 223400

Awatar użytkownika
Conrad
Operator

  • Posty: 316
  • Rejestracja: 05 Kwi 2010 12:17
  • Miejscowość: POLSKA
  • Pochwały: 1

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Dj_Francuz » 19 Maj 2012 10:57

hm skoro masz tak dużo roboty nie myślałeś o czymś większym? typu GINAF? TERBERG? ładowność na której CI zależy jest znacznie większa a napęd pozwala na dojechanie tu i tam
wiadomo, że 8x6 czy 8x8 będzie sobie znacznie lepiej radził niż 8x4
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez marcin 11 » 19 Maj 2012 17:16

Dj_Francuz, ale czy volvo , daf czy ginaf , terberg to nic nie zmienia 8t na oś razem 32t
natomiast nie kupuj 8x4 ale te auta nie radzą sobie nawet w srednim terenie , ja jezdziłem chwile mercedesem actrosem 8x6 dawal sobie rady ale i czasami było mało
ogólnie wiem jedno każda oś napędzana to średnio 10l on więcej
ja bym kupił 8x6 z silnikiem do 440 osiołków więcej nie trzeba a man ma lepszy napęd 8x6
bo ciągnie druga oś nie pierwsza kierowcy których znam bardzo to chwalą

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez marian94 » 19 Maj 2012 19:59

Jeżeli chodzi Ci o czteroośkę to polecam 8x6 najlepiej Actrosa 4141 ponieważ radzi sobie dobrze w grząskim terenie a na utwardzonej nawierzchni spalanie nie jest za wysokie 45-50 / 100 km. Dobre jest w nim to że w takiej wersji ciągnie pierwsza oś a nie tak jak w Manie druga. Samochód tani w eksploatacji. Posiada bardzo dobry układ napędowy nie ukręcają się wały, nie psują się skrzynie rozdzielcze. Moc 410 koni jest wystarczająca a samochód dzięki temu mniej pali. Najlepiej jakby miał opony 13 R22,5 ponieważ na tych oponach bardzo dobrze radzi sobie w terenie. W tych pracach o których piszesz wziął bym jeszcze po uwagę ciągnik siodłowy 4x4 z naczepą ponieważ również radzi sobie bardzo dobrze na małych budowach i żwirowniach. Spalanie jest mniejsze od czteroośki i można przewozić więcej ton.
Jeśli pomogłem kliknij "pochwała"

Awatar użytkownika
marian94
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Maj 2010 22:34
  • Miejscowość: Pomorze
  • Pochwały: 15

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez PawcioXXX » 19 Maj 2012 20:48

Kolego ja posiadam wywrotkę 8x4 i radzi sobie doskonale i na żwirowni i na budowie. U mnie taki samochód pracuje na dalszych przerzutach towaru i nawet sypiąc drogę w polu poradzi sobie bo przeważnie jest już teren zagęszczony. Tam gdzie jest grząski teren puszczam 3 osiowe samochody ze względu, że jest sporo lżejszy i lepiej jest jeździć, mniej siada. Następny plus to mniejsze spalanie i mniej podzespołów do remontu ewentualnie

PawcioXXX
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 07 Lut 2011 21:08
  • Miejscowość: podlaskie

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez marcin 11 » 19 Maj 2012 21:01

marian94 napisał(a):nie psują się skrzynie rozdzielcze
psuja i to czesto
marian94 napisał(a):ciągnie pierwsza oś a nie tak jak w Manie druga
każdy kierowca jakiego znam woli aby ciagła druga nie pierwsza
i jedna z największych wad elektryka wszystko siada
marian94 napisał(a):W tych pracach o których piszesz wziął bym jeszcze po uwagę ciągnik siodłowy 4x4 z naczepą

wiesz czemu kupuje sie cztero ośki tu chodzi o mobilność i zwrotność z możliwością przewozu wielu ton mercedes ma mase całkowita dopuszczona przez producenta bodajże 52t
jak dla mnie man później daf scania, mercedes, volvo, iveco, renault

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Dj_Francuz » 19 Maj 2012 23:56

ktoś tu pisał o tonach skoro tak można kupić ciągnik i do niego tridem i wtedy jeszcze więcej nałożymy bo ciągnik rolniczy inaczej figuruje w Polskich przepisach :wink: tyle ,że mobilność ( fastrac skrzynia ok - szybki) ale za to drogi za cene fastraca + tridemu mówimy o używkach kupi się spokojnie dwie 4 ośki jeżeli trasa + teren zależy czego więcej i na jakim dystansie to na 8x4 nie ma co patrzeć generalnie 8x6 lub 8x8
co do terberga czy ginafa nie zapominajmy ,że istnieją wersję 5 osiowe
http://www.wagaciezka.com/viewtopic.php?t=3635
możliwości załadunkowe są duże zależy po jakich drogach generalnie 5 osiowe wywrotki radzą sobie dobrze w ternie jak i na trasie
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez dawidg2 » 20 Maj 2012 01:41

Dj_Francuz, pewnie piszesz o takim viewtopic.php?f=37&t=17850

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez marcin 11 » 20 Maj 2012 07:11

Dj_Francuz napisał(a):co do terberga czy ginafa nie zapominajmy ,że istnieją wersję 5 osiowe


i wygladaja oraz radza w terenie nieziemsko ale sprawdzaja sie tylko na budowie bo polskie prawo nie zna aut 5 osiowych i sa zaliczane jako 4osiowe czyli dalej 32t natomiast inna sprawa na budowie tam mozna ładowac po same burty z czubem i idą ze az miło

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Re: Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Seba350 » 20 Maj 2012 08:27

Conrad napisał(a):

Może opiszę do czego potrzebuję auta.
Otóż mam koparko ładowarkę, wywrotkę 2 i 3 osiową z napędami 4x2 i 6x4. Natomiast czteroosiówkę potrzebuję głównie do wożenia kruszywa z kopalni na plac lub docelowo na drogi polne itd. Mam wygrany przetarg i bardziej opłaca mi się wozić większe ładunki. Ponadto będę woził piasek z kopalni, na kopalni wiadomo grunt grząski. Będę nią woził też kruszywa i inne materiały do klientów indywidualnych a tam z terenem różnie, no ale zawsze mogę klientowi powiedzieć że nie wiadę i gdzie mam kiprować. Najbardziej zależy mi na ciężarówce dużej z dużą paką do wożenia dużych ładunków kruszyw drogami utwardzonymi.


Z tego co piszesz robisz to co ja robie - tez sceptycznie podchodzilem do 8x4 majac 4x4 i 6x6 , ale dzis mam juz drugie 8x4 i innego nie chce. Zawsze jest ekonomiczniejsze i co najwazniejsze lzejsze - ten kto polecal ginfa i terberga to juz wogole nie wie co mowi. W czystym piachu na zwirowni nie pojedziesz 8x4 tymbardziej na skreconych kolach ( to juz 4 kola musza przed soba pchac piach czy inna nawierzchnie). Na wyprostowanych kolach jedzie jak 6x4. W kopalni jak pod zaladunek tylem sie juz ustawi to zaladowany bez zajakniecia wyjedzie(z ladunkiem duzo lepiej radzi sibie w terenie - ale to oczywista oczywistosc.
Kupujac 4 osie patrz w dowod ile wazy te wszystkie actrosy z kh kiper(ktorych w polsce duzo) omijaj szerokim lukiem - ciekie cholerstwa po 16 ton waza. "Normalna" 4oska z "normalnym" 3 stronnym kiprem wazy ok 14t. A co do marki - od dawna ja twierze,ze kupuje sie to co sie podoba - bo wszystko jest podobne technicznie tylko wazny jest tego stan a nie marka. Ile chcesz wydac na auto??
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Dj_Francuz » 20 Maj 2012 10:45

tak Dawid pisałem o takim mniej więcej zestawie . Co do terberga czy ginafa można obejść prawo i zmienić ich homologację do 50t a jeżeli ktoś pisze ,że terberg czy ginaf 5 osiowy to pomyłka to chyba nigdy tego samochodu nie widział napęd na prawdę daje radę a spalanie do 50l przy załadowanym samochodzie załadowanym w granicach 40-50t...
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Re: Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Conrad » 20 Maj 2012 17:09

Na auto chcę przeznaczyć 150 - 200 tys, chociaż wolał bym tak do 170.

Chyba jednak wezmę 8x4, biorąc pod uwagę koszt paliwa i mniejsze spalanie. Doradźcie mi konkretnie co w tych pieniądzach kupić? Jaka wywrotka będzie ekonomiczna? Czy VOLVA są oszczędne? Moje 6x4 spala 32l więc wydaje mi się że to dobry wynik.

Auto które nabędę musi mieć dużą ładowność techniczną ponieważ będę go napewno przeładowywał.


A i takie pytanie, czy na rynnę można wstawić piaskarkę? Czy są później jakieś problemy bo wiadomo podłoga nie jest prosta.
Nie masz pracy na sprzęt? Posiadam firmę marketingową która podeśle Ci zlecenia w zamian za prowizję. Zainteresowany?
kontakt:
PW lub gg: 223400

Awatar użytkownika
Conrad
Operator

  • Posty: 316
  • Rejestracja: 05 Kwi 2010 12:17
  • Miejscowość: POLSKA
  • Pochwały: 1

Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez peckiel » 20 Maj 2012 17:17

32 l moim zdaniem to super wynik, tym bardziej, że tak jak piszesz często wozisz przeładunki. 8x4 za taki pieniądz jak masz to będzie ładne i młode autko.
Tak jak ktoś wcześniej pisał, że z tyłu auto musi mieć pełny resor jak chcesz wozić dużo więcej niż w dowodzie :wink:
Taki pełny resor można zawsze sobie wzmocnić, dołożyć 1 lub dwa pióra, oby cybantów starczyło. Ja w swojej Scanii dołożyłem z tyłu po 2 pióra i akurat cybanty mi starczyły.

Co do piaskarki to ja zawsze jak szukałem aut pod tego typu sprzęt ze zdejmowanymi burtami. Lepszy dostęp do piaskarki, sól jak ci się zsypie przy załadunku można łatwo sprzątnąć z paki. Chociaż ostatnio u nas na krajówce Strabag woził solarki autami 8x4 z zabudową rynnową.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Seba350 » 20 Maj 2012 17:37

Terberg, Ginaf to specjalistyczne auta do specjalnych prac i z pewnocia nie nadaja sie (z roznych wzgledow) na nasze polskie realia do jezdzenia po szosie.


Powiem Ci conrad ,ze 32l na 6x4 to bardzo dobry wynik - wiadomo mowimy tu o jedzie po szosie tylko i to na odcinku na pewno wiekszym jak 20km w jedna strone. Jesli tyle Ci pali to do 8x4 dodaj z 4-5l na 100km - w kazym badz razie tak wychodzilo mi pomiedzy iveco 6x4 a 8x4 z identycznymi silnikami - wozone ok 15t na 6x4 i na 8x4 20t.
Jaka marke?? Hmm , masz volvo, kupilbym volvo - jedne czesci, jeden serwis itd Volvo zazwyczaj sa w ciezkich wersjach - moje volvo 6x6 ma 35dmc ... Ale mowie Ci , sparawdzaj masy wlasne auta to wazne, bo skonczy sie przeladowywanie, coraz wiecej wag przejazdowych na trasach bedzie i beda problemy.
Ja mam 3 stronne auta i na nie solarki kladziemy - nie wiem jak rynna
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez rayian » 05 Mar 2015 18:25

Nigdy w życiu 8x4 zakopuję sie wszędzie gdzie się da nawet na trawie ma problemy ze startem na budowie non stop pchany albo ciągany przez koparki

rayian
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 08 Maj 2011 16:55
  • Miejscowość: Białystok

Maszyna: jcb 4cx


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Chesterx » 15 Lip 2015 20:24

Kolego jak chcesz wozić kruszywa z punktu do punktu kup sobie ciągnik + naczepa. Ze żwirowni bez problemu dasz sobie radę, do celu też zapewne wjazd na miejscu zsypu musisz mieć ok, ładunek 27 ton, pełen legal i jest git. Co do 8x4 to powiem Ci tak jeżdżą po żwirowniach i jest ok, żadne wymysły, że po trawie zrywać jak kierowca pizda to i 8x8 CI utopi oraz rozwali. Pamiętaj 2 osie wtedy pcha + do tego ładunek znając życie 10+ ton więcej niż na Twoje 3 ośce, więc nie zdziw się, że będzie miała ciężko w trudnych warunkach. Powiedziałeś, że potrzebujesz auta do kruszywa z punktu do punktu ja myślę że naczepa Ci jest potrzebna. U nas jeździ dafik z naczepą i z jednej żwirowni do drugiej przewozi towar i lata już kilka lat:). Jeśli potrzebujesz na budowę samochodu czyli cały czas jakieś ciężki teren to ewidentnie 8x6 lub jak naprawdę cięzko 8x8. Jednak jak w dobrych miejscach stajesz 4 ośką i ruszasz z rozwagą, żeby nie zerwać to i tym byś dał radę. Oczywiście, że 6x4 lub 6x6 to nie ma porównania też bo ile lżejsza jest. Nawet powiem tak ja przejeżdżałem 6x4 scania,a 6x6 man siadał .. 3 tony różnicy niby nic. Podsumuje Ci

1. Żwirownia - plac ( nie jakiś piasek, glina gdzie auto siada z ciężarem) ciągnik + naczepa, mógłby być 4x4 ale to tak już moim zdaniem przesada.
2. Żwirownia - budowa ( teren średni, pospółka gdzie sprzęt nie siada ) 8x4 w zupełności i po budowach nawet jeśli dobry wjazd i nie zrywasz
3. Żwirownia - budowa + teren miękki ( teraz tak jak piaski jakieś skręty do tego dajmy ziemia gdzie siada pod naciskiem) 8x6 co najmniej 8x8, a najlepiej 6x6 :D
PS. GINAF i inne wynalazki odradzam CI osobiście ;) chyba, że będziesz jeździł nim tylko na budowach i w ciężkich terenach u nas nie ma dróg takich.
Pozdro

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez peckiel » 15 Lip 2015 20:28

Chesterx temat trochę nie aktualny :wink:
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Z jakim napędem wywrotkę? 8x4 czy 8x6

Postprzez Chesterx » 15 Lip 2015 22:22

Sorrki jakoś nie zauważyłem to weź zamknij ;P

Chesterx
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 27 Lis 2013 14:44

Maszyna: Scania6x4/4/360/6x4/R420/8x4/R470 M Liebherr904

Firma: Usługi Transportowe Roboty ziemne żwir tłuczeń itp.


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej