wibako

Pomoc w kupnie

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Pomoc w kupnie

Postprzez qaaq » 14 Gru 2014 20:57

Marka i model maszyny: Jcb 3cx

Witam przeczytałem kilka postów ale nie znalazłem odpowiedzi na nutrujące mnie pytania jaśli taki temat był już kiedyś to ja go nie znalazłem i proszę o wyrozumiałość. Jestem początkującym i niewiem za dużo w tej dziedinie.
Zamieżam kupić koparko-ładowarkę. Jaką? jcb 3cx chyba był by dobrym wyborem.
Patrząc na allegro taką maszyne z 90 lat można kupić już koło 50tyś i moje pytanie czy koparka w takiej cenie to sprzęt który coś popracuje czy trzeba będzie ją ciągle naprawiać. Zdaje sobie sprawę że to nie jest nowa maszyna ale dysponuje taką gotówką mianowicie do 60tyś. Interesuje mnie również czy koparka z około 95r może mieć 6tyś mth nieznam się na tym ale czy to nie zamało? i jeszcze takie pytanie ile jcb 3cx wytrzyma mth wiem że wytrzymałość to pojęcie względne. Ale z tego roku ile powina mieć mth koparko-ładowarka żeby coś jeszcze posłużyła.
A jak jest z naprawami tych koparko-ładowerek chodzi mi o ceny części eksploatacyjnych które trzeba będzie w dłuższej perspektywie wymienić.
I jescze ostatnie pytanie czy z tymi koparko-ładowarkami jest tak jak z rynkiem samochodów czyli 90% to cafane liczniki?

qaaq
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 14 Gru 2014 20:44

Maszyna: brak

Firma: brak


Reklama

simmet

Pomoc w kupnie

Postprzez krzysiek1234 » 14 Gru 2014 21:56

Witam kolego, kupując koparkę z lat 90 musisz się liczyć z drobnymi naprawami, nie patrz na licznik motogodzin tylko na stan maszyny, ja mam koparkę z 97r licznik mtg. pokazuje 2300 mtg, tylko że przekręcił się już 2 razy. :wink: Części do jcb są w miare tanie, jest duży dostęp do części używanych.

krzysiek1234
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 29 Sie 2010 13:35
  • Miejscowość: Polska
  • Pochwały: 1

Re: Pomoc w kupnie

Postprzez puszek_ZGY » 14 Gru 2014 22:30

Kolego nie ten dział, temat powinien być otwarty w dziale:

viewforum.php?f=19

Zapewne moderator będzie wyrozumiały i temat przeniesie :D

Jeśli chodzi o informacje na ten temat kupna oraz informacji technicznych o JCB to jest również masa.


Nie ma się co oszukiwać, najbardziej wiodącymi markami w dziale koparko ładowarek są producenci: CAT oraz JCB. Praktycznie nie spotkasz ani jednej większej budowy, na której nie będzie w/w maszyn.

Za tą cenę myślę, że możesz coś kupić co na pewno da ci zarobić, ale jak sam również wspomniałeś nie jest to nowa maszyny, a więc zarówno jak z autami kupując używkę musisz się liczyć z częstszymi wydatkami aniżeli nową maszyną.

Części ogólnodostępne zarówno CAT jak i JCB, mało tego w tańszych jak i droższych zamiennikach oraz oczywiście oryginalnych częściach. Jeśli chodzi o ceny to są według mnie nie wygórowane, choć niektóre części mogą się zdarzyć droższe aniżeli u konkurencji i odwrotnie. Sam możesz zobaczyć wpisując na wszelakich serwisach ogłoszeniowych tematy części. Jeśli chodzi o CAT'a oraz JCB będziesz miał dość sporo. Powiem tak, maszyna, która jest warta ok 300 000zł (jeśli chodzi o nową koparko ładowarkę) to w końcu jej poszczególne elementy muszą coś kosztować :D

Jeśli chodzi o przebiegi to jest ta sama bajka co w autach... Na chłopski rozum, jak maszyna mająca ponad 2 dekady może mieć 6000mtg? Więc w twoim przypadku, czyli 24 lata to ta maszyna średnio na rok przepracowała 250mtg, jest to wynik mówiąc krótko - śmieszny.

Maszyna taki przebieg (pracując na co dzień) uzyskuje w ok 2 miesiące (zależnie jeszcze od trybu pracy). Średni przebieg maszyny pracującej na co dzień w ciągu roku wynosi ok 1500mtg, a więc w przypadku Twojej wychodziłoby ok 36000mtg, co jest bardzo rzadko widziane w ogłoszeniach.

Producenci silników średnio przewidują wartość remontową w granicach 10 000 - 13 000mtg, czyli tak jakbyś autem zrobił 300 000 km ;) A jak to się ma w praktyce? W praktyce to różnie bywa... Silniki dbane z największą troską przeżywają trochę ponad to co wyznaczył producent, ok 20 000mtg; minimalna dbałość o sprzęt to jest to co wyznaczył producent, tj. 10 000-13 000mtg; natomiast nie oszczędzane oraz zaniedbywane i pracujące z maksymalną mocą mogą dotrwać przebiegu rzędu 6 000 - 8 000mtg i czeka ich remont.

Reasumując... jeśli kupisz egzemplarz w przyzwoitym stanie i zapewnisz mu minimum dbałości, czyli te regularne przeglądy okresowe to zapewne coś pokopiesz ;) Choć nie spodziewaj się po maszynie używanej, cech maszyny nowej ;)

EDIT

Bacznie i w miarę cyklicznie przeglądając forum zbieram informacje na temat sprawdzenia poszczególnych elementów podczas zakupu maszyny, do której sam będę się przymierzał, ale do rzeczy, jeśli będziesz już zdecydowany co do zakupu maszyny, zapewne te informacje będą miały nie małe znaczenie ;)

Przed zakupem koparko ładowarki sprawdź:

- luzy na tylnym ramieniu (koniku)
- na siłownikach obrotu
- na połączeniu ramienia z wysięgiem
- pęknięcia wysuwu poniżej mocowania siłownika łyżki
- pęknięcia przedniego ramienia w okolicy sworzni z blachą
- pęknięcia obsady sworznia głównego mocowania przedniego ramienia
- luzy na sworzniu mocowania mostu przedniego do ramy
- luz na przednim wale (wyboczenie na wieloklinie)
- luzy na drążkach kierowniczych
- na zmiany kierunku jazdy maszyna ma reagować dopuszczalnie z lekkim opóźnieniem (do 1 sekundy) bez przykrych dźwięków
- wycieki oleju z obudowy zmiennika (jasny olej to uszkodzony zmiennik, uszczelniacz zmiennika lub korki skrzyni, ciemny olej to wyciek z tylnego uszczelniacza wału silnika)
- sprawdzić poziom oleju w zbiorniku hamulca (ma być ciemnoczerwony, jeśli nie to znaczy że był dolewany czyli coś nie halo z hamulcami albo był wymieniany niedawno)
- wszystkie funkcje (dźwignie) maja chodzić lekko i płynnie
- łyżka przednia ma się podnieść do samej góry w 6-7 sek na pełnym gazie
- siłowniki mają trzymać pozycję
- samoczynne opadanie nie może przekroczyć 1-3 milimetrów na 10 minut (mierzone na tłoczysku siłownika)
- sprawdzić siłowniki na okoliczność rys, zadrapań i innych uszkodzeń
- silnik nie ma prawa dymić, lekkie podkapcanie i przerywana praca świadczy o zużyciu pompy wtryskowej, wtryskiwaczy bądź nawet turbiny
- sprawdzić wycieki płynu i oleju silnikowego zwłaszcza zza pompy wtryskowej i spod obudowy termostatu

Przy maszynie, która liczy dobre parę lat za jedną dekadą, trzeba mieć również świadomość, tego, że już czas najwyższy na regenerację (patrząc na przebieg). Za pompą wtryskową przemawia spadek mocy po dodatkowym obciążeniu hydrauliką, zbyt niska dawka paliwa jest wywołana zużyciem elementów tłoczących.

Dobrze podczas zakupu byłoby wykonać STALL TEST (wpisując tą frazę w wyszukiwarce forum znajdziesz masę wyników ;))

* Powyższe wyjaśnienie zawierające miejsca, które należy sprawdzić może zawierać konkretne cytaty z forum, od konkretnych użytkowników, jak już wcześniej wspomniałem, zbierałem tą wiedzę dla siebie, ponieważ sam również będę się przymierzał do zakupu maszyny, więc jeśli ktoś z użytkowników zobaczy swoje słowa, po prostu niech potraktuje to z wyrozumiałością ;)

A kolega qaaq mam nadzieję, że również doceni mój elaborat klikając pochwałę ;)

Autor postu otrzymał pochwałę
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Pomoc w kupnie

Postprzez qaaq » 15 Gru 2014 01:35

A jak wygląda sprawa z wymianą olejów w w/w maszynie. co ile i jaki koszt filtry i oleje

qaaq
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 14 Gru 2014 20:44

Maszyna: brak

Firma: brak


Re: Pomoc w kupnie

Postprzez puszek_ZGY » 15 Gru 2014 13:06

Znowu informacje połknięte z forum, także jeśli jakikolwiek użytkownik, który pozna swoje słowa niechaj potraktuje to z przymrużeniem oka i wyrozumiałością ;)

Jeśli chodzi o terminy wymiany poszczególnych płynów oraz filtrów:

JCB:

250 mth olej w silniku + filtr oleju

500 mth to samo co 250 mth oraz wszystkie filtry w całej maszynie

1000 mth to samo co 500 mth oraz olej w mostach i zwolnicach, olej w skrzyni

2000 mth to samo co 500 + 1000 oraz wymiana oleju hydraulicznego

3000 mth płyn w układzie chłodzenia

CAT:

500 mth olej w silniku oraz wszystkie filtry w całej maszynie, oprócz filtrów powietrza i kabinowych które wymienia się - W RAZIE POTRZEBY!

1000 mth to samo co 500 mth oraz olej w mostach i zwolnicach, olej w skrzyni

2000 mth to samo co 500 mth + 1000 mth oraz olej w układzie hydraulicznym (w zbiorniku)

3000 mth płyn w układzie chłodzenia

Na maszynie nie należy oszczędzać, więc dbajmy o nią, bo gdy my zapewnimy jej cykliczny przegląd okresowy, ona sama zapewni nam dobrobyt ;) Z filtrów staraj się korzystać oryginalnych, bądź dobrej jakości zamienników, mianowicie: Stanadyne, Wix, Donaldson, bądź Fleetguard.

Jak widzisz jeden producentów przewiduje wymianę oleju już przy 250 mtg, a inny 500 mtg, być może zależy to od konstrukcji, bądź też elementów z jakich został spasowany. W sumie to zapewne lepiej wymienić wcześniej, aniżeli zwlekać z wymianą. Choć nie do przesady :)

Koszty utrzymania cyklicznych przeglądów (filtry, oleje) myślę, że nie są wygórowane, porównując to z kasą jaką maszyna nam zarobi. Ale widząc wokoło (co niektóre firmy) to chyba zapomnieli co to są przeglądy okresowe :D

Średnio komplet oryginalnych filtrów do koparko ładowarki to wydatek rzędu 700-800zł brutto, bądź zamienniki, to jakieś 30% a nawet 50% taniej, aniżeli oryginał - zależy od producenta zamiennika.

Jeśli chodzi o oleje to im więcej weźmiesz - to taniej wyjdziesz. Kupując bańki 5L średnio wyjdzie ci za litr ok 18-22zł; bańka 20L to już ok 14-16zł, zależy jeszcze jaki będziesz brał, czy oryginał, czy dobry zamiennik, bądź poniesie Cię "magia cen" i skusisz się na najtańszy (czego nie polecam):D

Poniżej lekturka, która przyda Ci się podczas wyboru oleju/filtrów:

viewtopic.php?t=11097

viewtopic.php?f=6&t=14471

Także zadecydujesz sam, ale ja swoją drogą nie polecam oszczędzać parę zł na tańszych zamiennikach, wolałbym wydać więcej, ale miałbym pewność, że dobrze zainwestowałem swoje pieniądze, które w niedalekiej przyszłości mi się zwrócą ;)
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej