wibako

Hakowiec czy liniowiec

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Hakowiec czy liniowiec

Postprzez projektt » 25 Lis 2015 00:15

Panowie, pytanie do Was!

Z racji, że ide w kierunku gospodarki odpadami, gdyż z tego są lepsze pieniądze niż żwirownia, to ide też w kierunku kupna samochodu typu hakowiec (8x4 badz 8x6), ale z jak przyglądam sie liniowcom, to wydaje się, że ma jedna lepszą zalete, a dokładnie jest stabilniejszy przy kiprowaniu niz hakowiec.

Czy macie jakąs opinie na ten temat?

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Reklama

simmet

Hakowiec czy liniowiec

Postprzez dawidg2 » 25 Lis 2015 12:14

Liniowiec czy hakowiec to chyba ta sama zasada przy wywrocie, inaczej przy załadunku, nie wiem jak przy linkach ale hakiem weźmiesz kontener pod lekkiem kątem ale tak żeby autem podjechać na wprost pod kontener. Przy Linkach raczej w jednej lini bedzie musiało stać auto i kontener.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez w.fubar » 25 Lis 2015 20:47

Linowiec w sensie bramowiec?
Zalety ma takie, że możesz przewieźć kilka pustych kontenerów na raz, jeden w drugim. Potrzebujesz mniej miejsca żeby zrzucić kontener.

Hakowiec działa niemal jak system zmiennych nadwozi. Może działać jako wywrotka, pod kontenery, z platformą i maszyny przewiezie.

Oba mogą chwycić kontener pod lekkim kątem. W hakowcu o ile nie trzeba zarzucić siatki na wierzch cała operacja przebiega szybciej niż w bramowcu.

Niektórzy producenci kontenerów pod hakowce wyposażają kontenery w otwory pod montaż sworzni do bramowca.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez peckiel » 25 Lis 2015 20:57

Hakowiec działa niemal jak system zmiennych nadwozi. Może działać jako wywrotka, pod kontenery, z platformą i maszyny przewiezie.

Patrząc na twoją działalność projektt to ja bym wybrał hakowca. Tak jak pisze w.fubar, hakowcem masz bardzo wiele możliwości. Kruszarkę kupisz na haka i będzie woził, będziesz chciał kruszywa zawieźć to powieziesz, itp.
Sam się zastanawiałem na hakiem w zeszłym roku w jesieni. Jeden kolega z forum ma i go podpytywałem. Wozi nim żwir, piach i ogólnie materiały sypkie. Jeżeli będziesz kupował to szukaj na zwolnicy nie na półosi. Wtedy będziesz miał wiele możliwości.
Kiedyś na yt widziałem film jak Scanią 143 na platformie pod haka wziął 13 tonową JCB na gąsienicy. To było prostsze niż wjazd na niskopodwozie. Wjechali koparką na platformę, później hakiem platformę z koparką wciągnął i gitara.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez dawidg2 » 25 Lis 2015 22:44

Do mnie tylko hakowcami przyjeżdżają, po trocinę czy zrzynę. peckiel, w.fubar, są dwa rodzaje hakowców, jeden wciąga linkami kontener a drugi hakiem, bramowiec to zupełnie co innego.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez w.fubar » 25 Lis 2015 23:27

dawidg2, dzięki za wyjaśnienie. Nigdy się z takim nie spotkałem.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez yaro25 » 27 Lis 2015 22:46

Kto ma Cata i Liebherra ten z robotą zapierdziela.
www.prace-ziemne.net

yaro25
Pomocnik operatora

  • Posty: 94
  • Rejestracja: 09 Lip 2009 09:58
  • Miejscowość: wielkopolska

Maszyna: Cat438Caws
Liebherr A316
Komatsu Pw170es-6
Cat 432e

Firma: Alpat


Re: Hakowiec czy liniowiec

Postprzez projektt » 27 Lis 2015 23:44

yaro25 napisał(a):https://www.youtube.com/watch?v=gIdwNdtoFXQ



Tak, dokładnie o to chodzi :)

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez dawidg2 » 29 Lis 2015 15:23

peckiel napisał(a):Kiedyś na yt widziałem film jak Scanią 143 na platformie pod haka wziął 13 tonową JCB na gąsienicy. To było prostsze niż wjazd na niskopodwozie. Wjechali koparką na platformę, później hakiem platformę z koparką wciągnął i gitara.



https://www.youtube.com/watch?v=pbL8i3ogoa0 akurat ładowarkę przywiózł.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez peckiel » 29 Lis 2015 16:57

https://m.youtube.com/watch?v=3d16YqyRh74
Mi chodziło o ten filmik. Ale ten z ładowarką też pokazuje, że zwykły hak jest zajebisty i wszechstronny.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez dawidg2 » 29 Lis 2015 18:56

Linkowym też wciagniesz bo kontenery robią uniwersalne mają ucho i mocowania by linki założyć.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez Seba350 » 06 Gru 2015 00:22

Też się zastanawiałem nad takim wyborem - liniowiec/hakowiec.
Liniowiec jest stabilniejszy raczej przy zastosowaniu "wywrotka" i jest opcja kiprowania na boki.
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: Hakowiec czy liniowiec

Postprzez konrad e.r.-trans » 10 Gru 2015 00:04

My właśnie użytkujemy hakowca, który w 90% wykorzystywany jest jako wywrotka. W porównaniu do samej wywrotki:
- hakowiec podlega pod UDT
- samo urządzenie jest bardziej skomplikowane i wymaga większej dbałości, jest też bardziej delikatne
- mniejsza stabilność podczas kipowania
- po wykipowaniu aby opuścić kipę musi być załączona pompa
- sam pojazd jest cięższy
System linowy wydaje mi się jeszcze bardziej skomplikowany i dużo mniej popularny w Polsce więc według mnie lepszym wyborem jest już hakowiec. A i kontenery na hakowcu też można sztaplować i przewozić kilka sztuk jednym kursem np. http://www.sirch.com/fileadmin/containe ... gust06.pdf

konrad e.r.-trans
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 23 Kwi 2013 08:34

Hakowiec czy liniowiec

Postprzez Piotr mc 85 » 10 Gru 2015 12:34

konrad e.r.-trans napisał(a): A i kontenery na hakowcu też można sztaplować i przewozić kilka sztuk jednym kursem np. http://www.sirch.com/fileadmin/containe ... gust06.pdf

Z tego co widać góra dwa, ale w liniowcu chyba też nie więcej.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez dawidg2 » 10 Gru 2015 19:26

2 na auto i 2 na przyczepę i masz 4, jedziesz na robotę dwa Ci nasypią i jedziesz, dwa następne ładują między czasie.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez matysek51 » 10 Gru 2015 20:32

W DE korzystamy właśnie z firmy, która posiada linowce oraz hakowce.
My jednak wolimy zamawiać linowce:

Na plus:
Wielkość kontenerów - przy ustawianiu na parkingu, przestawianiu na pusto itd wystarczy ładowarka - w naszym przypadku l20f
Zawsze mamy na budowie (linii) ok 3-4 kontenerów w zależności od szybkości i warunków kopania ( wiadomo inaczej boczne drogi, inaczej główne - PS tam to jest dopiero cyrk na kółkach). Wymiana przy zapełnionych 2 kontenerach na telefon.

Kierowcy linowcem mają wg mnie lepsze pole manewru przy zabieraniu, ponieważ muszą często podjeżdżać po skosie do kontenerów. Jest jednak mniej stabilne, jednak u nas jeszcze nigdy nie było sytuacji, żeby nie mógł " się do tego zabrać "

Hakowiec nam nie odpowiada z racji gabarytów kontenerów, są po prostu zbyt duże. A tutaj przy naszej robocie nie ma wystarczającego mniejsca aby kierowca mógł je swobodnie złożyć i później zabrać. Żeby konkretnie funkcjonować musielibyśmy mieć 2 takie kontenery co jest nierealne ze względu na brak miejsca.
Tyle z mojej strony :)

matysek51
Fizol

  • Posty: 43
  • Rejestracja: 12 Sty 2015 22:45
  • Miejscowość: WLKP

Maszyna: Cat 432F
Volvo L20F
Volvo ECR25D

Firma: 123


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez w.fubar » 11 Gru 2015 13:11

Kolega chyba podobnie jak ja myli linowca z bramowcem.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez ksieciunio » 11 Gru 2015 14:04

Kontenery mozna dostac w dowolnej wielkosci,rowniez na zamowienie.Wiec to nieproblem.
Wada linowca jest koniecznoasc recznej obslugi podczas zaladunku,tzn. trzeba recznie zalozyc liny oraz niema mozliwosci wyciagniecia kontenera pod skosem.Druga wada niema mozliwosci pchania kontenera do tylu np. w niskich przejazdach jak rowniez manewrowania nim,rowniez cigniecie kontenera na linach nosi za soba duze ryzyko spadnie kontenera.
Hakowiec umozliwia manewrowanie kontenerem na podlozu.
Przy poszukiwaniach hakowca zwrocilbym bym uwage na rodzaj zawieszenia z tylu,rozni producenci stosuja rozne rozwiazania m.in. w sztywnosci/twardosci zawieszenia z tylu.Zbyt miekki tyl powoduje podnoszenie przodu oraz mniejsza stabilnosc podczas wysypu.
Rowniez systemy zaladunku kontenera tj. hydraulika jest bardzo roznorodna .

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Hakowiec czy liniowiec

Postprzez Rafał1988 » 10 Sty 2016 23:40

ksieciunio,
dobrze pisze w linowcu mamy więcej obsługi bo musimy ręcznie przekładać liny, czasami jak jedna jest luźna kiedy chcemy naprostować kontener liny mogą się nierówno nawinąć,
jeździłem dwu-ośką z wciąganym kontenerem była używana szczególnie do transportu kruszywa czasami ładowane było po 20t plusem było to, że jak stałem na nierównym podłożu mogłem trochę podnieść i zsunąć kontener by był niżej stabilniejsze i auto mi się nie przewróciło,
Liny są długie nie trzeba podjeżdżać pod sam kontener jak jest lekko ze skosa to się prostuje,
blokuje się w kilku położeniach,
jeśli auto z tyłu ma prowadnice niema problemu by po oparciu podpiętego kontenera pchnąć do tyłu

Rafał1988
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 13 Maj 2015 12:43
  • Miejscowość: Włocławek

Maszyna: Bobcat E14*A*EM

Firma: Xxx


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej