wibako

Jaka równiarka?

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Jaka równiarka?

Postprzez ZRDB » 03 Mar 2016 03:00

Witam,
mam pytanie do operatorów równiarek.
Mam pracę na korytowanie dróg, teren piaski, żwiry. Aktualnie posiadam równiarkę 3 MBU (7 ton) ale jest za mała i za lekka - tylko dwie osie. Jakie są plusy i minusy równiarek dz XXX , baukem 4,5 itp. Czasem pojawiają się jeszcze jugosłowiańskie z napędem na 6x6.
Chodziło by mi właśnie o wykonanie koryta taką równiarką co znacznie by skróciło czas pracy albo tylko mi się wydaje. Chodzi mi o opinie, porady. Pamiętam jeszcze dla mnie stare czasy, początek lat 80 jak pierwsze drogi u mnie były robione łącznie z rowami takimi sprzętami.
Pozdrawiam operatorów tych sprzętów.

ZRDB
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 19 Lut 2016 23:25

Maszyna: Liebherr A900B 1994

Firma: ZRDB


Reklama

simmet

Jaka równiarka?

Postprzez równiarkowiec » 04 Mar 2016 11:31

Witam kolego


Równiarki Volvo starego typu lata :1960.1970.1980.1990 odradzam ze względu na brak części do tych maszyn.
Równiarki DZ : mają zbyt małe koła i w terenie piaszczystym będzie się szybko kopać.Są do tej maszyny jeszcze jakieś części.Równiarki te nie mają mechanizmu różnicowego a nie które mają jeszcze silnik benzynowy rozruchowy.Te równiarki są trochę mocniejsze od baukemy SHM-4
Równiarki Baukema SHM-4: części są dosyć drogie,ma mechanizm różnicowy i wspomaganie kierownicy,posiada większe koła niż w DZ co ułatwia pracę w terenach piaszczystych.Trzeba uważać na sprzęgło bo jest delikatne,
Równiarki jugosłowiańskie Mg 145: - ma napęd na wszystkie koła,dostęp do części z tego co wiem to jest mały.Tylko są części z równiarek rozebranych.Ma mały prześwit
Równiarki Baukeam SHM-5: jest cięższa od Baukemy shm-4 i ma silnik 6 cylindrowy.

Autor postu otrzymał pochwałę

równiarkowiec
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Mar 2013 11:53
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 1

Maszyna: Równiarka
Baukema SHM-4

Firma: Usługi Równiarką


Re: Jaka równiarka?

Postprzez ZRDB » 05 Mar 2016 22:29

Witam,
oglądałem właśnie kilka wymienionych modeli, jadę obejrzeć w następnym tygodniu Baukeme 5. Doszedłem po oględzinach do podobnych wniosków a zwłaszcza masa jest większa i bardziej imponująca:). Nowy sprzęt zbyt długo by się amortyzował i też nie stać by mnie było. Robiłeś może właśnie tymi 5'ami. Jak tam wygląda sprawa przeniesienia napędu, usterki, na co zwracać szczególną uwagę itp.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

ZRDB
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 19 Lut 2016 23:25

Maszyna: Liebherr A900B 1994

Firma: ZRDB


Jaka równiarka?

Postprzez peckiel » 06 Mar 2016 10:24

W shm 5 jest skrzynia automatyczna. Jest problem z naprawą i częściami. Mam shm 4 i do takich robót o jakich piszesz wystarcza, chociaż silnik mogłaby mieć mocniejszy.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Jaka równiarka?

Postprzez równiarkowiec » 06 Mar 2016 19:35

Kolego różnica mocy między SHM-4 a SHM-5 nie była duża.A jeśli chodzi o hydraulikę to
Baukemy shm-4,shm-5 miały hydraulikę firmy ORSTA .Kolego jest ogólny problem z częściami firmy ORSTA ponieważ firma już nie istnieje.
Te części nowe co były na rynku to w większości zostały dawno rozsprzedane.Zostały tylko części używane które w większości też swoje pochodziły oraz niektóre zamienniki których jakość zostawiam bez komentarza.

równiarkowiec
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Mar 2013 11:53
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 1

Maszyna: Równiarka
Baukema SHM-4

Firma: Usługi Równiarką


Re: Jaka równiarka?

Postprzez TRANSKOP81 » 06 Mar 2016 20:11

a jakaż tam jest hydraulika w równiarce a przynajmniej w baukemie ,pompa zębata rozdzielacz mechaniczny i siłowniki no i orbitrol ,wszystko to się regeneruje ,zakłada używki albo przerabia na podzespoły innych marek ,gorsza sprawa jak w mg145 rozleci się skrzynia clarka ,wkład mostu albo tandemy na łancuchach ,no ale napęd 6x6 nie ma porównania do 6x4

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Jaka równiarka?

Postprzez równiarkowiec » 06 Mar 2016 20:24

Kolego z regeneracją to zależy jak się trafi.Kiedyś oddaliśmy rozdzielacze do regeneracji.Po regeneracji działały tak samo jak przed regeneracją.
A jeśli chodzi o pompę zębatą główną to kiedyś chciałem zregenerować .To mi powiedzieli że tego typu pomp nie naprawiają .Dzwoniłem do paru warsztatów co się tym zajmują i nikt nie chciał się podjąć naprawy.

równiarkowiec
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Mar 2013 11:53
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 1

Maszyna: Równiarka
Baukema SHM-4

Firma: Usługi Równiarką


Re: Jaka równiarka?

Postprzez TRANSKOP81 » 06 Mar 2016 20:56

bo pomp nie regeneruje się w Lublinie tylko np. w Mielcu :wink: tak naprawdę to zregenerują ci każdą pompę zębatą ,w skrajnych przypadkach odlewają nawet nowe obudowy

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej