wibako

Równe kółka-> jaką kupić?

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 16 Mar 2016 21:43

Potrzebuje kupić dużą koparko-ładowarkę na równych kółkach.
Koparka jest głównie do pracy własnej przy wyburzeniach. Ma robić małe roboty i sprzątać/pomagać na większych. Jest przewidziane żeby robiła też z młotkiem.

Co polecacie? Myślę o rocznikach 2004-2010.

Po głowie chodzi mi CASE 695 i JCB 4CX. Case jest tańszy, JCB ma chyba lepsze opinie. Catów 444 jest jak na lekarstwo.

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Reklama

simmet

Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Brandix » 16 Mar 2016 21:53

Cena części do JCB (nawet oryginalnych) będzie z pewnością niższa niż do CASE. Z tego, co słyszałem to te modele CASE (i ich bliźniacze wersje innych producentów) lubią dużo spalić (fakt, że maszyny na równych kołach więcej palą od maszyn standardowych (nie dotyczy pracy tyłem, bo tutaj akurat nie ma różnicy) jest niezaprzeczalny, ale wiele osób twierdzi, że te CASE palą więcej od podobnych maszyn konkurencji). Obydwie maszyny raczej nie są złe, ale pamiętaj o jednym - tańsza maszyna w zakupie nie zawsze znaczy, że tańsza w eksploatacji (o ile z olejami czy filtrami nie ma problemu, to czasem coś się uszkodzi - czy to przez zaniedbanie/błąd operatora czy ot tak sobie i wtedy już liczą się ceny części - dobrych części, bo przesadnie tanich zamienników jest mnóstwo (co nie znaczy, że wszystkie zamienniki są złe), tylko, że nie zawsze przynoszą taki sam efekt jaki powinny przynosić - buble). Jeśli już miałbym wybierać z tych modeli, które zaproponowałeś - skłaniałbym się ku 4CX'owi.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 16 Mar 2016 22:20

Cena eksploatacji jest oczywiście dla mnie bardzo ważna, szczególnie, że u nas jest niemało roboty przodem. Koszt części i serwisu też ma znaczenie.

Lepiej się rozglądać za maszynami krajowymi cy sprowadzonymi?

Warto kupić u autoryzowanych dealerów, czy to tylko przepłacanie za renomę firmy?

Na co zwracać szczególną uwagę w 4cx?

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Brandix » 16 Mar 2016 22:36

Nie miałem styczności z maszynami sprowadzonymi (przez osoby prywatne lub firmy sprowadzające maszyny na zamówienie), więc nie wiem jak to z nimi jest. Nie chcę nikogo oczerniać, ale nie mam zaufania do handlarzy maszynami (sam w poszukiwaniu swojej maszyny (i nie tylko swojej) zwiedziłem dość dużo placów handlarzy i jakoś nie odniosłem dobrego wrażenia (byłem m.in. w okolicach Nowego Sącza, Opola) - maszyny skupowane "za grosze", picowane i odsprzedawane po "okazyjnych cenach" (żeby zachęcić kupującego) - oczywiście nie wszyscy handlarze tak robią, ale Ci, którzy tak nie robią - sprzedają maszyny w dość wysokich cenach (wiadomo - dobra maszyna = droższa w zakupie/sprowadzeniu, a jeszcze zarobić trzeba sprzedając ją). Nie wiem jak sprawa ma się w przypadku autoryzowanych dealerów. Ja polecam kupno maszyny od prywatnej osoby (najlepiej jeśli sama na niej pracuje), ale nie wykluczam innych opcji (tutaj też zdarza się nadziać na przysłowiową "minę"). Co do 4cx - raczej nie ma jakichś specjalnie słabych punktów, żeby zwracać na nie szczególną uwagę (czyli standard - luzy, praca i maszyny przed/po rozgrzaniu, praca silnika, pęknięcia i nieudolne próby napraw elementów konstrukcyjnych (ramiona)). Przydałoby się, żeby ktoś, kto był w podobnej sytuacji wypowiedział się w temacie...
viewtopic.php?f=12&t=442 - rzuć okiem do tego tematu - nie zastanawiałeś się może nad 3cx super? Też dobra maszyna (fakt, że troszkę mniej mocy, ale oszczędniejsza).
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 17 Mar 2016 11:31

Dziękuję za linka, z opisów wychodzi, że bardziej mi się podoba 4cx.
Do tej pory kupowanie czegoś mniejszego/tańszego/oszczędniejszego było tylko pozornymi oszczędnościami- potem nie robiło roboty i trzeba było wypożyczać na szybko coś większego co oczywiście "psuło" całą rentowność...

Z Case chyba dam sobie spokój. Jaki serwis JCB polecacie na śląsku?

EDIT MODA:

A jak się ma Komatsu WB97S do 4CX?
Komatsu np. 2010 rok do porównywalnego rocznika z 4CX.
Ostatnio edytowany przez MARIO/MECALAC, 17 Mar 2016 20:36, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Zabronione jest pisanie posta pod własnym postem jeżeli od ostatniego nie upłynęło 24h - w takim przypadku należy skorzystać z opcji edycji ostatniej wiadomości.

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Re: Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez bundi » 17 Mar 2016 19:46

Polecam kop-ład New Holland B115B- bo jestem jej użytkownikiem. Maszyna mocna -115 KM (najmocniejsza wśród kop-ład)-wciskasz gaz i czujesz moc. Spalanie w normie. Dostęp do części coraz lepszy- dużo dystrybutorów u ciebie w regionie a HKL też nie świruje już tak bardzo z cenami. Po za tym, maszyna nie jest aż tak awaryjna. Polecam.

Co do kupna to ja szukałbym albo od osoby prywatnej lub od dealera.Płaci się może ciut więcej, ale chyba człowiek jest też spokojniejszy. Z handlarzami rożnie bywa. Zresztą wszędzie się można naciąć.
Veni Vidi Excavatus

bundi
Operator

  • Posty: 275
  • Rejestracja: 25 Sty 2008 20:10
  • Miejscowość: Twierdza Wrocław
  • Pochwały: 6

Maszyna: New Holland B115B
Wacker Neuson 1703

Firma: usługowa


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 17 Mar 2016 22:27

Na NH mam 2 oferty, i ta koparka jest średnio ok 40k-50k tańsza niż 4CX za taki sam rocznik i podobne mth. Mam też oferty ofertę na Case 695 i komatsu.

Jest zgryz;)

bundi--> z którego roku masz swojego NH, z jakim przebiegiem go kupiłeś i ile masz teraz. Ile jeszcze średnio spalasz?


Jeszcze pytanie o 4CX-> czym sie różni wersja Eco od sitemaster?

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Re: Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez bundi » 17 Mar 2016 23:09

rodezyjczyk napisał(a):
bundi--> z którego roku masz swojego NH, z jakim przebiegiem go kupiłeś i ile masz teraz. Ile jeszcze średnio spalasz?


Mój jest z 2008 roku, kupiłem nówkę z HKL, mam 8000mth i pali średnio w przedziale 60- 80 litrów na dzień ( 8- 10h roboty).
Ta górna granica spalania to orka cały dzień przodem.
Pozdrawiam
Veni Vidi Excavatus

bundi
Operator

  • Posty: 275
  • Rejestracja: 25 Sty 2008 20:10
  • Miejscowość: Twierdza Wrocław
  • Pochwały: 6

Maszyna: New Holland B115B
Wacker Neuson 1703

Firma: usługowa


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Gracek » 18 Mar 2016 15:59

Jeśli wolisz nowszy, mniej markowy sprzęt to zainteresuj się hidromkiem 102s. Silnik perkins, klon jcb.

Awatar użytkownika
Gracek
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 11 Sty 2014 23:52

Maszyna: Brak

Firma: Brak


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Brandix » 18 Mar 2016 16:37

Teoretycznie klon - skrzynia, mosty i silnik (perkins rg) te same. Ale posiada np. dość niestandardowy (żeby nie mówić dziwny) trochę przekombinowany układ hamulcowy. Z częściami bliźniaczymi z JCB nie powinno być problemu, ale jeśli chodzi o części typowo do Hidromka to może być większy problem z dostępnością niż w przypadku bardziej znanych producentów. Chociaż jeśli chodzi o Tureckie maszyny, to z pewnością jest dużo lepszy niż MST czy CUKUROVA... Znajomy ma 102s - szału nie ma, ale robotę zrobi.
Jedna prośba - proszę nie odbierać tego posta jako "atak" na hidromka - po prostu jest to obiektywna wypowiedź.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez kysa » 18 Mar 2016 16:56

Popieram propozycje, Gracek, dobrze pisze. W byłej firmie 7 sztuk jest od kilku lat i nie było z nimi większych problemów.
Forumowy czat, zapraszamy http://xat.com/Kopaczka
jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

Awatar użytkownika
kysa
Operator

Maszyna: Liebherr 954b

Firma: kamieniołom


Re: Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 20 Mar 2016 20:21

Tylko, że tego Hidromka to w zasadzie nie ma na ogłoszeniach, poza tym nie ma równych kółek.

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez MARIO/MECALAC » 20 Mar 2016 20:25

Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez rodezyjczyk » 27 Mar 2016 11:48

Nie Hidromek mnie nie przekonuje.

Na placu boju zostały 2 maszyny. Waham się miedzy 4CX a WB97s. Na używanej jest ok 40 000 pln różnicy. Jedna i druga na 3m gwarancji, sterowanie na joistickach.
Komatsu ma większy prześwit i prosty silnik bez jakiś adblue, dpf i innych takich. Wykonanie obu w porządku.
Po świętach muszę się na którąś zdecydować.

rodezyjczyk
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 01 Lip 2015 08:44

Maszyna: dopiero szukam

Firma: własna:)


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez mechanior » 28 Mar 2016 02:00

Zastanów się czy oprócz fajnego wyglądu, te równe koła są ci niezbędnie do czegoś potrzebne...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Seba350 » 29 Mar 2016 21:27

Jak ma przodem robić dużo to równe koła są na + . Spalanie mają większe - no może i mają ale mają 115 KM i dzięki nim jak i właśnie kołom może za spycharkę robić :) o jeździe w błocie po kolana nie wspominając. Mamy Kobelco już ładnych parę lat - jest bezkonkurencyjny do 4cx z którymi miałem do czynienia - załaduje wannę zbożówkę bez problemu :) I dla nas to było głównym kryterium w zakupie kop-ład, a że się trafił fiaciorek z 1050h na zegarze człowiek się nie znał prawie w ogóle ale wybór był strzałem w 10tke ... Leje się paliwo i pracuje.
Kupując na równych kołach kup coś na 28" ...
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez beta » 01 Kwi 2016 19:18

tutaj coś co wydaje się być wyjątkową okazją lub pomyłka... http://olx.pl/oferta/jcb-4cx-jcb-4cx-ko ... ebfda9072c

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Równe kółka-> jaką kupić?

Postprzez Brandix » 01 Kwi 2016 20:12

Specem nie jestem, ale to ogłoszenie to albo jakiś żart (dodane 1 kwietnia) albo kolejna podpucha, gdzie po wpłacie pieniędzy urywa się kontakt... Już sama cena daje do myślenia, a po przyjrzeniu się zdjęciom - ogłoszenie również - naklejka "Walkia" - Hiszpańska firma zajmująca się bodajże wynajmem i handlem maszyn budowlanych, na jednej z hal widnieje także logo firmy Petkus - firma międzynarodowa, ale nie ma przedstawicielstwa w PL (ale np. w Hiszpanii ma) - tzn ma, ale przedstawicielem jest "Fortpol sp.z.o.o.", ale siedziba tej firmy jest zlokalizowana w miejscowości Pszczółki (północ Polski) a nie w Małopolsce.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej