wibako

Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 19:32

Witam,
Potrzebuje zakupić koparkę, ma ona być wykorzystywana w mojej firmie głównie do wykopów pod domki jednorodzinne oraz korytowania pod bruki, co byście polecili w cenie do 30 tyś jak się rozglądałem to ciężko znaleźć coś sensownego w tej cenie, jeszcze chyba najładniej wyglądają atlasy lub inne koparki tego pokroju. Liczę na Wasze porady jako doświadczonych użytkowników.

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Reklama

simmet

Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Brandix » 28 Mar 2016 20:06

W tej cenie, jak już sam zauważyłeś ciężko będzie znaleźć coś konkretnego - albo jakiś atlas albo zeppelin... Starego CAT'a (206,212) odradzam, mimo tego, iż jest to praktycznie to samo co Zeppelin, to silnik jest inny (drogie części do niego, układ paliwowy wrażliwy na zanieczyszczenia i drogi w naprawie - pompowtryski).
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Audrius » 28 Mar 2016 20:38

Domyślam się, że chcesz kołówkę by sama dojechała na robotę. Te 30 tys to netto czy brutto? No i za takie pieniądze koparka będzie raczej wymagała dużego wkładu, czasem lepiej trochę dołożyć to można już w miarę Atlasa wyhaczyć czy Liebherra. Odradzam O&K bo ich naprawa może pochłonąć więcej środków niż zakup maszyny.

Audrius
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 02 Mar 2015 21:38
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 6

Maszyna: Atlas 1504

Firma: ...


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 20:52

Mam Zeppelina Zm 15 dałem za niego 32tys netto jedna łyżka ale metrowa i z szybkozłączem lenhoff i dosyć zadbany egzemplarz mi się trafił nie cieknie z niej wogóle silnik ok opony też i jestem bardzo zadowolony. Chwilę szukałem ale się udało znaleźć :D . Na twoim miejscu szukał bym Zeppelin Zm 12 lub 13 z silnikiem Deutz powietrzem chłodzony. Są bardzo dobre mało palą a części do silnika tanie. Ramię 3 razy łamane daje bardzo duże możliwości. Jedyny słaby punkt to jazda musisz sprawdzić czy wszystko działa ok żółw zając i ślimak. Sprawdź również za kabiną jest blok zaworowy od jazdy. Z dołu jest czujnik jazdy (wtyczka na dwa okrągłe piny) Jeśli jest zmostkowany to odpuść sobie ją bo w najlepszym przypadku tylko uszkodzony będzie czujnik http://allegro.pl/czujnik-jazdy-zeppeli ... 65878.html a w najgorszym skrzynia. Tych maszyn już nie produkują ale napędy są ZF a z hydrauliką też większego problemu nie ma. Omijaj Wersje C bo są silniki i hydraulika CAT i już będzie bardziej bolało jak coś się sypnie :D
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Brandix » 28 Mar 2016 21:03

zeppelin zm 15 napisał(a):Omijaj Wersje C bo są silniki i hydraulika CAT i już będzie bardziej bolało jak coś się sypnie :D

Wydaje mi się, że hydraulika Bosch-Rexroth (pompy główna chyba Linde), ale na 100% pewności nie mam i głowy sobie obciąć nie dam. A silnik perkinsa (1004.4T) - dość popularny i tani w naprawach silnik (z tego powodu polecam akurat Zeppelina czy EDER'a a nie CAT'a, bo właśnie CAT, pomimo praktycznie tych samych podzespołów ma silnik CATERPILLAR na pompowtryskach - drogi w naprawie) w przeciwieństwie do tych 2 marek). Bo był czas, że Zeppelin, Eder, CAT i Sennebogen wychodziły z tej samej fabryki... Silnik w tych maszynach (zeppelin) jest oznaczany jako CAT 3054, ale to nic innego jak przemalowany perkins serii 1000 (jak już napisałem 1004.4T)
Ostatnio edytowany przez Brandix, 28 Mar 2016 21:13, edytowano w sumie 1 raz
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 21:11

Dokładnie taką mają hydraulikę Bosch-Rexroth Perkins jest dobry ale Deutz chyba jeszcze lepszy :) Miałem z Zeppelinie 212 silnik Deutz F4l912 bez turbo to na cały dzień pracy 10godz spalał ok 30l-35l. Obecnie mam Zm15 i Deutz F5l912 i spala 5,5/godz także przy wadze maszyny 17,5t to wydaje mi się bardzo mało.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 21:27

A coś z koparko ładowarek typu 3 CX, MF lub case? jeszcze fordy widziałem w cenach przyzwoitych...
Może być 30 tyś netto jak będzie FV z vatem :)

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 21:36

Piszesz że chcesz koparkę a nie koparko-ładowarkę także nikt o tym nie wspominał :D 3CX to w tych pieniądzach dostaniesz ale tylne ramię obracanę na listwie zębatej a nie na siłownikach a to dosyć problematyczne rozwiązanie. Masz jakiś samochód wywrotkę?? Jeśli tak to został bym przy kołówce.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 21:53

Mam wywrotkę, nie dużą ba na eurocargo ale wystarczy...

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 21:57

To lepiej kup obrotówkę. Moja ma zasięg od kół do końca łyżki 7,2m także daleko sięgniesz a daleko odrzucisz a jeśli będzie trzeba trochę dalej to na wywrotkę. Będzie taniej niż jezdzić z każdą łyżką kop-ład. Jak będziesz miał szybkozłącze na łyżkę to możesz widły sobie dorobić i paletę kostki też tym zdejmniesz :D Mecalaca z tego nie zrobisz ale poradzi sobie :D
Ostatnio edytowany przez zeppelin zm 15, 28 Mar 2016 22:00, edytowano w sumie 1 raz
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 21:59

A ile pali średnio taki atlas z silnikiem deutz?

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 22:03

Jak ma taki sam silnik jak mój cepek to tak jak Ci pisałem wyżej :) Znajomy ma Atlasa 1304 z deutz plus turbina to w ciężkiej glinie 7l na godz.
http://olx.pl/oferta/koparka-zeppelin-1 ... fe12ae238d
http://olx.pl/oferta/zeppelin-zm-13b-ko ... 1723be7792
lub coś takiego :D
http://olx.pl/oferta/zeppelin-l-6-ladow ... 1723be7792
Taką maszynę kiedyś miałem bardzo fajna mało pali tylko że cena śmieszna (ciekawe dla czego):
http://otomoto.pl/oferta/caterpillar-ca ... yhkHf.html
Ostatnio edytowany przez zeppelin zm 15, 28 Mar 2016 22:25, edytowano w sumie 1 raz
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 22:25

Ta jest fajna zgrabna ale droga.... http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=60 ... ed#thumb/1

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Mar 2016 22:31

Spójrz na ostatnie ogłoszenie z mojego poprzedniego posta. Ta koparka z twojego linku fajna ale mało znana może być problem z częściami. Silnik perkins ok problemu raczej nie będzie. Do prac pod kostkę super ale do wykopu pod domek jedno rodzinny chwilę się na machasz :D i byś musiał mieć lawetę do niej lub najazdy na Eurocargo i wjezdzasz na grzbiet :banan: W takie mało znane marki raczej bym się nie pchał z ostrożności :)
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Audrius » 28 Mar 2016 22:52

Z Deutz 912 mało styczności miałem silniczek na pewno wytrzymały i bardzo prosty palił malutko, ale szczegółów nie jestem w stanie podać. W Atlasie 1404 miałem Deutz 913 z turbiną już spalanie średnio 4-6l ale te 6 to przy jeździe czy naprawdę ostrej robocie w cięższym terenie. Tak to normę spalania przyjmowałem 4-5l/h i to takiej konkretnej pracy nie stania czy pyrkania.
Teraz mam 1013e i tu spalanie już dużo wyższe 6l i w górę.
Co do tych małych kołówek to drogie strasznie są mało ich to z częściami problemy mogą być. No i udźwig juz nie taki. Nie wiem czym zajmujesz się dokładnie, czy chcesz robić tylko wykopy czy też budujesz itd. Pełnowymiarowa kołówka daje dużo większe możliwości.

Audrius
Młodszy operator

  • Posty: 142
  • Rejestracja: 02 Mar 2015 21:38
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 6

Maszyna: Atlas 1504

Firma: ...


Re: Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 28 Mar 2016 23:12

Właśnie przede wszystkim buduje więc przyda się również aby włożyć palety na strop itp... mała mi się spodobała bo dziś ludzie budują głównie na działkach około 600m2 jak wpasuje się tam dam to czasem miejsca jest jak na lekarstwo.... ale też mi nie pasuje to że jest mało popularna i przede wszystkim droga....

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Re: Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 29 Mar 2016 11:28

Może to głupie pytanie ale jak jest rozwiązany napęd w koparkach typu atlas czy zepelin ? bezpośredni czy pośredni hydrauliczny? NA co najbardziej zwracać uwagę?

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Brandix » 29 Mar 2016 13:03

Napęd z silnika hydraulicznego trafia do skrzyni biegów umieszczonej w podwoziu a później za pośrednictwem wałów napędowych do mostów napędowych i na koła.
Skrzynia biegów w starszych atlasach ma sterowanie pneumatyczne (dość proste rozwiązanie, ale problematyczne np. przy uszczelnianiu). W Zeppelinie są sprzęgła wielotarczowe cierne mokre (1 dla szybkiego biegu, drugie dla wolnego) - skrzynia ta działa na zasadzie rozłączania sprzęgieł (gdy uruchamiasz jazdę na wolnym biegu, rozłączane jest sprzęgło szybkiego biegu i na odwrót) - gdy nie ma wrzuconego żadnego biegu, to uruchomione są oba sprzęgła i skrzynia jest zahamowana. Dlatego kolega wyżej zwrócił Ci uwagę na czujnik - jeśli się zepsuje lub w ukł. sterowania skrzynią będzie niskie ciśnienie, to maszyna nie pojedzie, chyba, że się go zmostkuje (o ile w 1 przypadku to pół biedy, to gdy ciśnienie jest niskie a czujnik zmostkowany, to eksploatacja maszyny może się skończyć poważną awarią skrzyni biegów - bo sprzęgła nie będą odpowiednio odhamowywane). Niestety nie masz nigdy 100% pewności z jakiego powodu zmostkowano czujnik... Bieg pełzający, tzw. ślimak/creeper - to nic innego jak zmiana chłonności silnika hydraulicznego (działa na 1 i na 2 biegu "mechanicznym"), ale żeby go uruchomić, czy wyłączyć trzeba stać (przełączanie z 1 na 2 i odwrotnie zależy od maszyny - w Atlasie z racji mechanicznej skrzyni trzeba raczej stać w miejscu, w Zeppelinie i innych maszynach na tym podwoziu i z tą skrzynią biegów (CAT, Liebherr) można zmieniać z 1 na 2 w czasie jazdy, z 2 na 1 też, ale bieg zostanie przerzucony, gdy maszyna zwolni poniżej określonej prędkości - nie pamiętam jaka to prędkość konkretnie, ale kilka km/h).
Jakbyś testował - zwróć uwagę na pracę silnika, siłę jazdy, ogólną siłę maszyny (zarówno na zimnym, jak i rozgrzanym oleju) i niepokojące dźwięki, wycieki (zwłaszcza pod spodem maszyny w jej osi - z kolumny obrotu)...

Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez beta » 29 Mar 2016 20:38

Bardzo wyczerpująca odpowiedź dzięki, A co sądzicie o koparkach kołowych waryński? jakie tam są silniki leylanda? jakie spalanie jakie możliwości?

beta
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 28 Mar 2016 19:27

Maszyna: Brak

Firma: BETA


Jaką koparkę kupić do 30 tyś

Postprzez Brandix » 29 Mar 2016 20:45

Masz na myśli np. K-406?
Tutaj masz dość ciekawy temat: viewtopic.php?f=19&t=23824
Z tego, co mi wiadomo - o ile części w miarę tanie (i dostępnie niektóre używane np. z maszyn z rozbiórki), to dość wolna i trzeba uważać na kilka mankamentów - np. kopać tak, żeby oś skrętna była z tyłu, bo mosty (bodajże ze stara 66) są dość słabe i może się to skończyć tak:

Możesz spróbować zapytać o opinie o Waryniaku np. kolegę bastekwa (np. na PW)
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej