wibako

jaką koparko-ładowarkę wybrać

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 24 Maj 2016 11:00

Witam wszystkich kopiących :
Jestem tu nowy i dopiero zaczynam stawiać pierwsze kroki w przygodzie z koparko-ładowarkami.
Planuję założyć własną firmę świadczącą usługi koparko-ładowarką (kopanie fundamentów, wybieranie ziemi, przewożenie, typowe prace budowlane) i tu moje pytanie. Chciałbym kupić jakąś maszynę do 60-70 tys. zł.
Rozmyślam nad JCB 3vx i Cat 428c. Jak z ich awaryjnością i spalaniem? Jak z częściami zamiennymi?
Czy może polecacie jakiś innym model z tych marek lub zupełnie inną markę, np. Case lub Komatsu?

Bardzo proszę o pomoc :)


Edit Mod: PiatyElement

Cieszymy się bardzo z dołączenie do naszego grona. Proszę zapoznać się z regulaminem oraz strukturą forum. Od zadawania pytań co kupić jest odpowiedni dział. Temat przenoszę.
Ostatnio edytowany przez PiatyElement, 24 Maj 2016 16:43, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Przeniesiono do odpowiedniego działu

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


Reklama

simmet

jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez MARIO/MECALAC » 24 Maj 2016 14:56

Polecamy czytać forum. Pełno jest takich tematów na forum. Tematy to co kupić, lub co sądzicie o maszynie. Czytaj dokładnie.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 25 Maj 2016 09:21

A czy mógłbym jednak prosić o jakąś indywidualną opinię osoby znającej się na temacie? Dysponuję dość mało wolnym czasem, a informacji potrzebuję na Cito, żeby wiedzieć czego szukać. Proszę :)

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez MARIO/MECALAC » 25 Maj 2016 09:37

Jeśli zaczynasz karierę weź JCB3CX. Tańsza w utrzymaniu, tańsza w zakupie i młodszy rocznik kupisz niż Cat'a
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Brandix » 26 Maj 2016 12:16

Co do niższej ceny zakupu oraz niższych kosztów ew. napraw polecam JCB (tanie oryginalne części).
Natomiast mogę się wypowiedzieć na temat 428C (jako właściciel i operator) - jeśli maszyna jest zadbana to nie pozostaje nic innego tylko lać paliwo i wymieniać oleje oraz filtry na czas. Silna, zwrotna i stabilna. Silnik Perkins 1004.4 - tak jak w JCB - bardzo popularny, części do niego dostaniesz praktycznie wszędzie. Nie mogę powiedzieć na jej temat ani jednego złego słowa. Jedyne, co przy niej robiłem to wymiana elementów, które ulegają naturalnemu zużyciu - uszczelniacze, sworznie wraz z tulejami, łożyska w zwrotnicach, tarcze hamulcowe...
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 27 Maj 2016 13:56

A tą JCB 3cx jaki rocznik polecacie? W tej cenie co planuję kupić chodzą roczniki 90-96 maks, czy to będzie dobry zakup? Na jakie podstawowe wyposażenie patrzeć (widły, otwierana przednia łycha, teleskop) coś jeszcze?

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


Re: jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Pavlo1 » 28 Maj 2016 11:35

widły, krokodyl, teleskop to podstawa która jest niezbędna. do tego im więcej łyżek tym lepiej my mamy 20,40,60,90, skarpówka i trapezówka
czasami przydałaby się i 50. podstawa to 40/60/90/skarpówka i wtedy zrobisz wszystko i każdy klient będzie zadowolony
fajnie by było jakbyś znalazł maszynę z 97 r z obrotem na siłowniku a nie na listwie to bardzo duża wygoda i łatwiejsza praca przy budynkach itp.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 30 Maj 2016 21:28

A mógłbym się jeszcze dowiedzieć odpowiedź co do uprawnień. Posiadam uprawnienia na koparkę i na ładowarkę, to czy mogę użytkować koparko-ładowarkę? Głównie usługi dla osób prywatnych. I czy na kategorii B mogę jeździć JCB 3cx po drodze?

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Brandix » 30 Maj 2016 21:41

Niestety - koparko-ładowarka to całkiem inny sprzęt i dopóki nie zmienią się przepisy, to musisz posiadać uprawnienia typowo na kop-ład. Maszyny budowlane są traktowane jako pojazdy wolnobieżne, więc teoretycznie wystarczy prawko kat. B (nie zdarzyło mi się, żeby się jakiś policjant do mnie przyczepił), ale jeśli maszyna może rozwinąć prędkość powyżej 25km/h (większość kop-ład to potrafi, ale większość operatorów jeździ na prawku kat. B) to nie jest już pojazdem wolnobieżnym i wypadałoby mieć kategorię C (teoretycznie).

Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 31 Maj 2016 10:22

To dobrze, na razie będę śmigał na B, a C może z czasem się zrobi.
A to udzielając usług osobom prywatnym ktoś może zażądać, abym wykazał uprawnienia do pracy na danym sprzęcie czy są aby być?

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez arturhhh » 31 Maj 2016 17:45

Możesz, do czasu aż coś się przytrafi

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Brandix » 31 Maj 2016 21:53

Dokładnie - na prywatkach raczej małe szanse, że ktoś Cię zapyta o uprawnienia, ale jeśli coś się stanie to będzie problem... Jeśli byś myślał o ubezpieczeniu firmy na wypadek szkód powstałych przy pracy (nie wiem, jak się to konkretnie nazywa, ale chodzi o pokrywanie szkód spowodowanych wykonywaną pracą - uszkodzony kabel, rura) to nie mając uprawnień nie masz nawet co liczyć na pokrycie szkody (np. w jednym z punktów w protokole Hestii było ksero uprawnień operatora).
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez ŁukaszM01 » 16 Cze 2016 12:33

Mam jeszcze jedno pytanko do Was, powiedźcie mi od którego roku w 3cx JCB były fabrycznie produkowane z szybkozłączem? Bo mam na oku koparko-ładowarkę z 1996r,, odpowiednie łychy, teleskop, tylko nie ma szybkozłącza i pan mówi, że dopiero później były z nim produkowane.
A można samodzielnie je sobie założyć?

ŁukaszM01
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Maj 2016 10:32

Maszyna: Cat 428c

Firma: ZDB


jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Gracek » 16 Cze 2016 14:20

Można założyć tylko czy chodzi Ci o przednie czy tylne. Szybkozłącze to chyba opcja wyposażenia.

Awatar użytkownika
Gracek
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 11 Sty 2014 23:52

Maszyna: Brak

Firma: Brak


Re: jaką koparko-ładowarkę wybrać

Postprzez Pavlo1 » 16 Cze 2016 18:35

zanim kupisz szybkozłącze sprawdź czy wszystkie łyżki mają teki sam rozstaw między sworzniami bo możesz się później zdziwić :D

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej