wibako

Uniwersalny sprzęt na usługi

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 08 Gru 2016 18:54

Ciężko mi cokolwiek polecić bo po prostu nie znam zbyt dobrze ani rynku, ani samych maszyn tego typu. Żebyśmy się źle nie rozumieli: w żadnym wypadku nie twierdzę, że Mecalac jest gorszy czy lepszy, ani nie odradzam jego zakupu, pytam bo sam jestem ciekaw :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Reklama

simmet

Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez MARIO/MECALAC » 09 Gru 2016 10:27

Jest porównywalny dla tego że to nie jest typowa kołówka. 714 jest brana już bardziej za obrotówkę niż za koparko ładowarkę. Ramie ma tak skonstruowane że podpinasz każdy osprzęt jaki tylko chcesz ( ok 50 różnego rodzaju osprzętu )i pracujesz wygodnie. W typowym ramieniu koparki sama konstrukcja utrudnia pracę. Możesz do koparki podpiąć rekina ale czy będziesz wygnie pracował? Na pewno nie. Tak się przyjęło i tak jest.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Piotr mc 85 » 09 Gru 2016 15:07

dzierzan napisał(a):A czym to ramię różni się od ramienia koparki (oczywiście 2 razy łamane i ze swingiem)

Masz odpowiedź:
MARIO/MECALAC napisał(a):Jest porównywalny dla tego że to nie jest typowa kołówka.

Image
Image
Naprawdę nie widać różnicy ???
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 09 Gru 2016 19:44

Różnicę widać, ale dalej jestem zdania, że Mecalacowi bliżej do kołówki niż do kop-ład (to jest moje zdanie), teraz już wiem jaka jest jego przewaga nad kołówką :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez 23MATTI95 » 09 Gru 2016 19:55

W standardowej kołówce nie masz krokodyla ani wideł, a w Mecalacu masz to praktycznie w standardzie to nie wiem czy tak bliżej mu do koparki.

Awatar użytkownika
23MATTI95
Operator

  • Posty: 238
  • Rejestracja: 14 Cze 2015 21:43
  • Miejscowość: Zach-pom
  • Pochwały: 13

Maszyna: Komatsu PW148-10

Firma: ZUBWIT


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez damman » 09 Gru 2016 21:00

Dodatkowo siłowniki na ramieniu w mecalacu są tak ułożone że ma on taka sama siłę na "odpychaniu" od siebie wysiegu jak i na przyciąganiu do siebie. I tym robi duża różnice w porównaniu do kolowek

damman
Pomocnik operatora

Maszyna: Cat 428B

Firma: DaKop


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 09 Gru 2016 22:36

damman napisał(a):Dodatkowo siłowniki na ramieniu w mecalacu są tak ułożone że ma on taka sama siłę na "odpychaniu" od siebie wysiegu jak i na przyciąganiu do siebie. I tym robi duża różnice w porównaniu do kolowek


Właśnie o takie informacje mi chodziło, dzięki :wink:

23MATTI95 napisał(a):W standardowej kołówce nie masz krokodyla ani wideł, a w Mecalacu masz to praktycznie w standardzie to nie wiem czy tak bliżej mu do koparki.


Krokodyla nie widziałem, ale widły już tak. Tylko dla mnie to nadal są te rzeczy, które dają mu przewagę nad zwykłą koparką. Dla mnie nie jest bezpośrednim konkurentem dla kop-ład ze względu na to, że prawie nierealne (lub bardzo uciążliwe) jest np. rozplantowanie nawiezionej ziemi na działce lub przewożenie urobku.

Dla mnie wniosek nasuwa się jeden: większość zleceń/robót masz typowo koparkowych bierz Mecalaca, sporo czasu lub 50/50 pracujesz typowo przodem bierz kop-ład :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Piotr mc 85 » 10 Gru 2016 11:16

dzierzan napisał(a):Różnicę widać, ale dalej jestem zdania, że Mecalacowi bliżej do kołówki niż do kop-ład (to jest moje zdanie),

W budowie czy wyglądzie tak, ale pod względem różnorodności wykonywania zadań to bliżej do K-Ł (takie moje zdanie). Jedyny problem jak zauważyłeś to przewożenie urobku na większe odległości. Dlatego na zachodzie praktykuje się używanie ładowarki i koparki, a nie jednej maszyny.
Reszta już napisana :wink:
dzierzan napisał(a):Właśnie o takie informacje mi chodziło, dzięki

23MATTI95 napisał(a):
W standardowej kołówce nie masz krokodyla ani wideł, a w Mecalacu masz to praktycznie w standardzie to nie wiem czy tak bliżej mu do koparki.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez 23MATTI95 » 10 Gru 2016 12:58

dzierzan napisał(a):
damman napisał(a): Dla mnie nie jest bezpośrednim konkurentem dla kop-ład ze względu na to, że prawie nierealne (lub bardzo uciążliwe) jest np. rozplantowanie nawiezionej ziemi na działce lub przewożenie urobku.


No kolego z tym to się na pewno nie zgodzę :bangin:

Chyba nie miałeś nigdy do czynienia z Mecalaciem skoro takie coś piszesz :wink:

Co do przewożenia urobku to trochę dłużej schodzi ze względu na prędkość, ale nie jest to bardzo uciążliwe, a do rozplantowania ziemi to nie widzę żadnej przewagi kop-lad, a nawet wręcz przeciwnie z jednego najważniejszego powodu, Menelem nabierasz łyżkę i możesz sobie z miejsca obrócić wierzę i wysypać gdzie chcesz bez większych przejazdów ewentualnie przód-tył, a gdy ma jeszcze dobrego operatora to na prawdę wychodzi to sprawnie :wink:

A co do różnic między koparką można dodać jeszcze, że Mecalac jest łamany :D

Awatar użytkownika
23MATTI95
Operator

  • Posty: 238
  • Rejestracja: 14 Cze 2015 21:43
  • Miejscowość: Zach-pom
  • Pochwały: 13

Maszyna: Komatsu PW148-10

Firma: ZUBWIT


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 10 Gru 2016 17:28

23MATTI95 napisał(a):
dzierzan napisał(a):
damman napisał(a): Dla mnie nie jest bezpośrednim konkurentem dla kop-ład ze względu na to, że prawie nierealne (lub bardzo uciążliwe) jest np. rozplantowanie nawiezionej ziemi na działce lub przewożenie urobku.


No kolego z tym to się na pewno nie zgodzę :bangin:

Chyba nie miałeś nigdy do czynienia z Mecalaciem skoro takie coś piszesz :wink:


dzierzan napisał(a):Mnie jako osobę, która nigdy nie miała do czynienia z Mecalakiem zastanawia dlaczego w ogóle jest on porównywany do kop-ład zamiast do kołówki :?:


:wink:

23MATTI95 napisał(a):Co do przewożenia urobku to trochę dłużej schodzi ze względu na prędkość, ale nie jest to bardzo uciążliwe, a do rozplantowania ziemi to nie widzę żadnej przewagi kop-lad, a nawet wręcz przeciwnie z jednego najważniejszego powodu, Menelem nabierasz łyżkę i możesz sobie z miejsca obrócić wierzę i wysypać gdzie chcesz bez większych przejazdów ewentualnie przód-tył, a gdy ma jeszcze dobrego operatora to na prawdę wychodzi to sprawnie :wink:


Prędkość i pojemność łyżki. Z tym plantowaniem to może i byłaby racja przy założeniu że ziemia jest tak nawieziona, że wszędzie sięgniesz, ale nawet jeśli to mimo wszystko myślę, że szybciej byłoby ją porozpychać :wink: Kończąc trochę dyskusję w moim przypadku widziałbym Mecalaca raczej jako uzupełnienie ładowarki czy też K-Ł, bo po prostu u nas sporo pracuje się przodem. Myślę że to też trochę wynika ze stylu pracy operatora, bo mój ojciec (główny operator gównopchajki) nawet korytowanie najczęściej robi przodem.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Piotr mc 85 » 12 Gru 2016 13:15

dzierzan napisał(a): Kończąc trochę dyskusję w moim przypadku widziałbym Mecalaca raczej jako uzupełnienie ładowarki czy też K-Ł, bo po prostu u nas sporo pracuje się przodem. Myślę że to też trochę wynika ze stylu pracy operatora, bo mój ojciec (główny operator gównopchajki) nawet korytowanie najczęściej robi przodem.

No właśnie, taką macie specyfikacje pracy, że głównie używa się narzędzia ładowarkowego, a macalac ma szersze zastosowanie (K-Ł też, ale menel jeszcze szersze) i w waszym przypadku by się nie sprawdził z tego co czytam.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 12 Gru 2016 21:03

Sprawdzałem kiedyś i do krokodyla 714 wchodzi czubata przednia lyzka od 3cx super i tylna pełna skarpowka.... Jest to sprzęt o szerokim zastosowaniu. Zastanawiałeś się nad 12 z mecalaca a może pomydl nad 714MW jeśli brales obrotowke pod uwagę nawet.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 12 Gru 2016 21:31

714 byłaby fajna, ale chyba trochę za ciężka, no i trzeba dołożyć, żeby ją kupić. Generalnie koncepcja 714 wydaje mi się jeszcze lepsza niż 12 (a może się mylę?), ale ma te dwie dość poważne "wady".

Co do łyżki, to dość ciekawe, bo w katalogu jest napisane, że zwykła łyżka do ładowania w 714 ma 1m3, a krokodyl 0,75m3.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 12 Gru 2016 21:56

Nie wiem jakie ma wymiary w katalogu, możliwe że moi poprzednicy trochę ja powiekszyli:) ogólnie rwie aż miło:) czy ja wiem czy ta waga sprawi Ci tak duża różnice? Jak chcesz coś wiedzieć o 714 to pisz swoją rozebralem na części pierwsze:)

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 12 Mar 2017 18:23

Witam wszystkich ponownie!

Jestem po wstępnym rozmowach z przedstawicielem Mecalaca. Dzięki wszystkim napisanym na forum wskazówkom wiedziałem o co pytać i wiedziałem, że to co mówi handlowiec pokrywa się z grubsza z rzeczywistością. Konkluzja rozmów jest taka, że trzeba przynieść 150-180 tys. zł i dostanę ok 8 letni sprzęt, praktycznie po generalnym remoncie, sprawdzony i przygotowany do eksploatacji. Ogólnie jestem prawie zdecydowany, tylko muszę zakup nieco odłożyć w czasie, bo muszę przeprowadzić pilniejsze inwestycje.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi - chętnie "przyjmę". Póki sprzęt nie kupiony, więc i temat nie zamknięty. Będę informował o postępach.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 12 Mar 2017 18:25

Jakiego Mecalaca i gdzie chcesz kupić?

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 12 Mar 2017 18:50

12 MXT/MTX. W Łaziskach Górnych, u dealera Mecalaca. Ewentualnie Kowo, gdyby coś dobrego zaproponowali, ale serwisował i tak będę w Łaziskach.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 12 Mar 2017 18:57

Ja bym Ci proponował mimowszystko pod względem kupna jak i serwisu współpracować z kowo.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 12 Mar 2017 19:00

Dlaczego? Co jest nie tak z Łaziskami?
Do Łazisk mam po prostu znacznie bliżej i to jest podstawowy powód.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 12 Mar 2017 19:41

Zadzwoń do kowo i podpytaj się co mają na stanie

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej