wibako

Uniwersalny sprzęt na usługi

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 01 Gru 2016 15:15

Witam!

Jestem tu z polecenia Peckiela, on jest tutaj moderatorem, ja jestem na innym forum i stąd się znamy :)
Przeczytałem wiele tematów podobnych do mojego, więc już co nieco wiem w temacie, choć nadal niewiele.

Do rzeczy. Szukam uniwersalnej koparki, tudzież koparki-ładowarki w celu świadczenia usług firmom zewnętrznym. Część pracy na pewno na "otwartych przestrzeniach", ale znaczna część na ciasnych działkach domów jednorodzinnych, pod brukarstwo, studnie, wykopy kanalizacyjne bądź pod sieci elektroenergetyczne.
Potrzebne mi na pewno funkcje kopania, załadunku samochodów ciężarowych, transportu palet, mile widziana opcja zamontowania innego osprzętu, np. młota, trenchera, wiertnicy, łyżki przesiewającej, chwytaka itp. Optymalny tonaż takiego urządzenia prawdopodobnie wynosi ok 8-12 t.

Propozycje jakie mi się nasuwają po mojej analizie to:
- Mecalac 12 MXT
- Koparka kołowa + rototilt
- Koparko-ładowarka wielkości Cat 428

- Może za bardzo się ukierunkowałem na Mecalaca, ale wydaje mi się, że łączy on większość pozytywnych cech pozostałych maszyn. Z minusów dostrzegam, że jest te 10 km/h wolniejszy od koparko-ładowarek, będzie droższy w zakupie i droższy w serwisowaniu. Nie do końca wiem, czy przejdą uprawnienia na koparkę, czy trzeba mieć a nośniki osprzętu, bo różne opinie czytałem i na ile łatwo będzie znaleźć operatora na to urządzenie. Czy coś jeszcze? Co pominąłem?
- Koparka kołowa + rototilt wcale nie będzie tańsza w zakupie (sam rototilt jest drogi, a do tego jeszcze koparka), a może być bardziej problematyczna, m.in jeśli chodzi o osprzęt.
- Koparko-ładowarkę wolałbym pominąć, bo u mnie w okolicy jest tego mnóstwo, dlatego też szukam czegoś o podobnych możliwościach, ale i w niektórych aspektach przewyższających koparko-ładowarki.

Mecalaca w przyzwoitym stanie uda się kupić za 100-150 tys? Warto kupować autoryzowanym serwisie w Łaziskach Górnych? Tam pewnie też bym serwisował. Jakie łyżki potrzebuję? Ze 2-3 różnych szerokości, krokodyl, skarpówka, widły - coś jeszcze, a może coś nie jest potrzebne?
Jakie są pojemności krokodyli w Mecalacu, a jakie w koparko-ładowarkach? Z tego co udało mi się znaleźć Mecalac ma łyżkę 0,57 m3, a np. CAT 428 1m3 - to duża różnica podczas pracy takim urządzeniem? Wpływa znacząco na wydajność pracy, czy marginalna różnica? Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że koparko ładowarka musi cała jeździć, a Mecalac wystarczy, że się obraca?
Są systemy wagowe do takich urządzeń jak Mecalac? Do ładowarek i koparko-ładowarek są, do koparek nie znalazłem.

I najważniejsze - jakieś inne propozycje? W czym się mylę, co źle zakładam?

Jak ktoś przeczytał całość, to bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam :D

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Reklama

simmet

Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez MARIO/MECALAC » 01 Gru 2016 21:50

Mecalac może i ma mniejszą łyżkę ale na pewno nie 0.57 coś bardziej 0.8 kubika. Łaziska Górne oraz KOWO z Wrocławia. Jedynie dwie pewne firmy gdzie warto kupić Menela. Reszta to ryzyko. Jest droższy w serwisowaniu ale też i tak się nie psuje. Za 150 tysi to masz już młody rocznik i możesz kupić więcej osprzętu, kupisz za 120 30 przeznaczysz na osprzęt.
Ja Menelem robię czasami 40 km w jedną stronę. Spalanie ma przyzwoite. Potrzebuje mniej miejsca stoisz i robisz.
Systemy wagowe ponoć są ale czy to jest opłacalny koszt? Tego to nie wiem.
Łyżki do Menela 35,60,85 rekin, widły i skarpówka. Ogólnie możesz kupić taki sprzęt jaki potrzebujesz.

Autor postu otrzymał pochwałę
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 02 Gru 2016 11:41

Dzięki Mario za odpowiedź!
Sprawdzałem w katalogu Mecalaca i jest napisane, że "loader bucket" ma 0,75 m3, przy 2250 mm szerokości, a "4x1 bucket" ma 0,57 m3 przy 2200 mm. Strona 48:
http://www.mecalac.com/files/bibliotheq ... 16-pdf.pdf

Faktycznie tak jest? Generalnie fajnie by było, gdyby było te 0,75 m3, bo to już myślę, że konkurencyjna wartość względem koparki-ładowarki mającej 1 m3, ze względu na krótszy cykl roboczy. 0,57 m3 to chyba trochę mało? Z drugiej strony, sama łyżka ładowarkowa ma znacznie mniejsze możliwości niż rekin, więc nie wiem co lepsze.

Zasięg kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów spokojnie wystarcza. Na ewentualne dłuższe dystanse chciałbym kupić przyczepę do jej transportu. Czytałem, że jak się dużo jeździ, to z czasem puszczają uszczelnienia, wolałbym tego uniknąć. No i trochę trwa sam przejazd, bo rozpędza się tylko do tych 30 km/h.

No właśnie, a jak spalanie Mecalaca względem np. koparki-ładowarki. Trzeba liczyć więcej?
Jak to jest z tymi uprawnieniami na Menela?

Jak ma się Mecalac do koparki z rototiltem? One też sporo potrafią, ale nie wiem jak z innym osprzętem typu łyżki do ładowania, czy widły do palet.

Co do ceny, generalnie wolałbym się zamknąć w okolicach 100 niż 150 tys., ale czasem lepiej dołożyć te 20 tys. przy zakupie, niż później wozić do serwisu i tam wydać 20 tys.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez peckiel » 02 Gru 2016 16:15

Jestem tu z polecenia Peckiela, on jest tutaj moderatorem, ja jestem na innym forum i stąd się znamy

Witam Kolegę i cieszę się, że dołączyłeś do naszego grona :D :ok: Dobrze trafiłeś, a w kwestii Mecalaca jest tu kilku fachowców, którzy dobrze doradzą.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Chuck_M » 02 Gru 2016 22:17

Z mojej strony mogę powiedzieć jak wygląda porównanie przy pracy koparko-ladowarki i Mecalaca 714. Większość rzeczy menelem zrobisz szybciej i lepiej jedynie przegrywa w kwesti pchania urobku przed sobą. Cała reszta zadań dla menela to pestka. Pracują u mnie obie maszyny jednocześnie i widać ogromną różnice, na tyle duża że pewnie niedługo będzie trzeba zamienić kop-ład na menela. Jeśli chodzi o serwis jak i kupno maszyn polecam tylko KOWO

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez MARIO/MECALAC » 02 Gru 2016 23:20

Na menela 714 wystarczą uprawnienia na koparki, a że meneli 12stek jedt najwięcej to zrobili uprawnienia jako nośnik osprzętu typu Mecalac.

Kop ład ma zalety : Szybsza jazda, większa kabina oraz lepiej pcha. Reszta na korzyść Menela.

Spalanie pracą rekinem podobnie do kop ład a kopiąc spalanie mniejsze.

Co do tych uszczelnień to jakąś bzdurę ktoś palnął co nie miał styczności. Ja robię więcej km po drodze nich co niektórzy osobówkami. I tylko jedno uszczelnienie robiłem chyba w tamtym roku. Czas naprawy na spokojnie to 4h. Jeśli jedziesz nom stop z 50-60km na pełnym gazie to może i coś puści. Ale na dystansach do 20-25km to nic się nie dzieje. Wiem to z autopsji.

Najważniejsze to kupić sprawną maszynę a nie dziada.

Licz kasę od wyjazdu z bazy i tyle. Nawet na samo paliwo. Mnie tam osobiście nie przeszkadza że jadę wolniej. Muza na full i się jedzie :faja:

Co do łyżki to i tak wszystko robisz na godziny nie na akord więc nie widzę problemu w pojemności łyżki. Szczerze jak nabierzesz pełną łyżkę to i tak tego nie odczujesz, a większość z kop ład jeździ z połową urobku hehe. Zawsze możesz dospawać kawałek blachy by zwiększyć pojemność ale to nie ma sensu.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 03 Gru 2016 12:00

Poza pchaniem Mecalac wypada gorzej kiedy trzeba urobek wywozić kawałek żeby go załadować na samochód, ale takie przypadki też często się nie zdarzają. No i chyba tylko w takim przypadku pojemność łyżki będzie mieć znaczenie, bo jeśli jest możliwość podjechania pod maszynę to i tak spokojnie wrzucisz te 2-3 łyżki zanim kop-ład wrzuci jedną, a do tego potrzebujesz dużo mniej miejsca.

Autor postu otrzymał pochwałę

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 04 Gru 2016 15:18

Dziękuję Panowie za odpowiedzi, mimo przeczytania wielu tematów, znowu dowiedziałem paru ciekawych informacji.

Czyli jednak trzeba mieć papiery na nośniki osprzętu.

Może faktycznie trochę za bardzo tą pojemnością łyżki przejąłem. Generalnie chodzi o tempo ładowania samochodów, no i o to, żeby klienci nie marudzili, że w kop-ład "majo taaakie łyżki, a w tym to taka mała".
Generalnie moi obecni klienci skupiają się głównie wokół brukarstwa, energetyki, przyłączy i nie widzę tam zalet kop-ład, którymi robią. Nieraz uczestniczę w karkołomnym wywożeniu materiału po kilkadziesiąt metrów, żeby załadować samochód, bo nie ma się gdzie obrócić - Mecalac powinien ogarniać taką robotę poprzez obrót "wieży". Nawet zasypywanie wykopów kop-ład mimo szybszej jazdy jest komiczne, bo wysypuje się 1 m3 piasku do wykopu w jednym miejscu, zamiast sypać po tyle, żeby zrobić warstwę i rozciągać ją, jadąc wzdłuż wykopu.
Zakładam, że jazda, to w zasadzie tylko między robotami. Więc im szybciej ten dystans pokonany, tym lepiej, ale nie powinno to wpływać aż tak znacząco na wydajność pracy.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez slepy101 » 05 Gru 2016 21:10

To jak beda ci marudzic klienci to mozesz im powiedziec ze mogli wynajac koparko ladowarke a nie przykladowo wielozadaniowy nosnik osprzetu :)
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez MARIO/MECALAC » 05 Gru 2016 21:50

Ja nie mam na nośniki i jeszcze nikt mnie nie zapytał.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 05 Gru 2016 23:24

Takie porównanie znalazłem:



Trudno mi ocenić na ile obiektywne, bo jestem w tym temacie laikiem. Natomiast i tak myślę, że Mecalac gdzie indziej pokazuje swoje atuty, mimo, że tutaj też sobie doskonale poradził.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez damman » 06 Gru 2016 11:33

Akurat w filmiku kolegi operator 3cx nie radzi sobie za dobrze.

damman
Pomocnik operatora

Maszyna: Cat 428B

Firma: DaKop


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez MARIO/MECALAC » 06 Gru 2016 11:39

Żaden operator tam sobie nie radzi dobrze.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Piotr mc 85 » 07 Gru 2016 12:49

Bez sensu, jak K-Ł ma miejsca dość to chyba przodem zasypuje wykop, a nie bawi się jak koparka. :crazy:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Pavlo1 » 07 Gru 2016 23:28

Operator kop-ład się nie popisał. Zasypywanie w takiej sytuacji tylko przodem. Ładowanie wywrotki na miejscu wiadomo że obrotówka ogarnie szybciej. Gdyby było trzeba odwozić palety to już byłoby podobnie.
Zaletą i wadą mecalaca jest obrót. Zaleta bo w wielu miejscach szybciej robota idzie. Wada bo kilkuletnia maszyna pracująca jako ładowarka i nieumiejętnie operowana będzie miała obrót w rozsypce a to trochę kosztuje.. Ale coś za coś.
Ja często pracuję w ciasnych podwórkach i gdybym szukał nowszej maszyny pewnie mecalaca bym wybrał, bo czasami prace na 10 godzin kop-ład załatwiłby w 5 z uśmiechem na twarzy.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 08 Gru 2016 08:10

Mnie jako osobę, która nigdy nie miała do czynienia z Mecalakiem zastanawia dlaczego w ogóle jest on porównywany do kop-ład zamiast do kołówki :?: Konstrukcja Mecalaca i kop-ład z góry narzuca stosowanie tych maszyn do różnych wymagań klienta, ale tak jak pisałem do czynienia z Mecalakiem nie miałem i sam jestem ciekaw dlaczego tak jest.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 08 Gru 2016 11:30

Ja porównuję Mecalac do kop-ład, gdyż w mojej okolicy kop-ład robią więcej roboty koparek niż one same. Żeby z nimi konkurować, muszę te dwa typy urządzeń porównywać ze sobą.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Piotr mc 85 » 08 Gru 2016 13:17

dzierzan napisał(a):Mnie jako osobę, która nigdy nie miała do czynienia z Mecalakiem zastanawia dlaczego w ogóle jest on porównywany do kop-ład zamiast do kołówki

Ja też nie miałem do czynienia, ale wydaje mi się że nie jest to maszyna typowo głownie do kopania jak koparka, do tego skoro jest do niego pełna gama osprzętu i można nim wykonywać różne zadania jak K-Ł, a nawet więcej - wniosek nasuwa się sam. Do tego ramię ma takie a nie inne, po coś takie właśnie jest.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez dzierzan » 08 Gru 2016 15:59

Luka napisał(a):Ja porównuję Mecalac do kop-ład, gdyż w mojej okolicy kop-ład robią więcej roboty koparek niż one same. Żeby z nimi konkurować, muszę te dwa typy urządzeń porównywać ze sobą.


To nie lepiej kupić kołówkę :?:

Piotr mc 85 napisał(a):Ja też nie miałem do czynienia, ale wydaje mi się że nie jest to maszyna typowo głownie do kopania jak koparka, do tego skoro jest do niego pełna gama osprzętu i można nim wykonywać różne zadania jak K-Ł, a nawet więcej - wniosek nasuwa się sam. Do tego ramię ma takie a nie inne, po coś takie właśnie jest.


A czym to ramię różni się od ramienia koparki (oczywiście 2 razy łamane i ze swingiem) :?:

No i czy jest jakiś osprzęt, który można założyć tylko do Mecalaca, a do kołówki nie ma możliwości :?:

Z moich obserwacji to największa różnica jest taka, że można łyżki zakładać na dwa sposoby (ale to chyba nie we wszystkich) i to chyba tylko kwestia szybkozłącza.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Uniwersalny sprzęt na usługi

Postprzez Luka » 08 Gru 2016 17:19

Nigdy nie wykluczałem zakupy kołówki, ale potrzebuję taką o wadze do 12t, żeby nie wystawała za obrys podwozia, niepsującej się, z łatwo dostępnym serwisem, z szybkozłączem, z możliwością instalacji szerokiej gamy osprzętu w tym wideł, młota, chwytaka i co tam po drodze będzie potrzeba. Nawet myślałem, żeby kołówkę wyposażyć w rototilt i dodatkowy osprzęt, żeby to było uniwersalne. Ale jeśli już jesteśmy przy tym, to może coś polecisz konkretnego w normalnych pieniądzach i spełniającego moje wymagania?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej