wibako

Alternatywa dla koparko-ładowarki

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Fifi » 21 Cze 2017 22:29

Męczy mnie od kilku dni następujący temat. Prawdopodobnie będę w tym roku, najpóźniej na początku przyszłego kupował nową koparko-ładowarką, mam już zresztą kilka ofert dealerów. Ceny przy mocy 90KM (myślę, że to optimum do moich prac) kształtują się w granicach 65 tyś. euro za sprzęt z manualną skrzynią na drążkach do 75 tyś. euro za powershifta i dżojstkiki.
Zacząłem się jednak zastanawiać, czy dla powyższych maszyn jest jakaś alternatywa.
Budżet to max. 90 tyż euro netto, maszyna będzie wykorzystywana do:
- kopania pod poszerzenia jezdni, korytowania (nie więcej jak 50m3 w jednym miejscu),
- odmulania rowów, ścinki poboczy,
- sporadycznie równanie terenu, załadunek kruszywa, odśnieżanie zimą,
- codziennie, biorąc pod uwagę cenę maszyny, dojazd i powrót o własnych siłach na bazę (od 5 do 30 km w jedną stronę).
Czy nowe kołówki i ich pochodne (np. Mecalac 7MWR, TEREX TW7) sprostają takim przejażdżkom?
Handlowcy z racji swojej profesji obiecują cuda, dziś rozmawiałem ze znajomym, który ma Menela z 2014 r. i mówi że wozi go wszędzie na niskopodwoziu ....

Fifi
Fizol

Maszyna: brak

Firma: brak


Reklama

simmet

Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez mechanior » 21 Cze 2017 23:02

Chcesz jeździć czy robić?
Im więcej kilometrów tym częściej naprawy podwozia - prosta matematyka.
Dwie naprawy zwrócą ci koszt lawety... następne dwie naprawy to ciągnik.
Ale jak kupisz nową to ze 3 lata masz spokoju.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

Online

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Fifi » 22 Cze 2017 08:16

Taka specyfika prac, w założeniu chodzi o niezależność od podwykonawców i samowystarczalność, opłacalność jest na drugim planie :faja: Transport niskopodwoziem nie wchodzi w rachubę, ciągnik pojedzie z przyczepą jako wywrotka, więc kopaczka musi przemieszczać się o własnych siłach.
Zakładam, że koparko-ładowarka z mechaniczną skrzynią to nic innego jak ciągnik rolniczy, czyli da radę robić takie przebiegi. Pytanie tego tematu brzmi, czy hydrostaty w nowych maszynach dadzą radę ?
Mecalac 7MWR - 30 km/h, Terex TW 7 - 35 km/h, innych alternatyw nie znalazłem w okolicach 8 ton i zakładanego budżetu.

Fifi
Fizol

Maszyna: brak

Firma: brak


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Chuck_M » 22 Cze 2017 21:32

Posiadam menela ale starsza wersję 714mw robię nią dosc sporo kilometrów czasami, dbam jednak o oleje w mostach. Z doświadczenia przy drogach widzę że gdy trzeba pracować w obrębie jednego pasa lub potrzebna jest szybka zmiana na widły itp. Menel wyprzeda inne maszyny sporo. Ogólnie to starczy Ci to 90tysi na menela ? nie lepiej kupić troszkę większego np 9mwr lub 11mwr? większa waga bywa pomocna przy robotach drogowych.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Re: Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Fifi » 22 Cze 2017 22:04

Szkopuł w tym, że u mnie maszyna będzie codziennie wyjeżdżać i wracać na bazę czyli od powiedzmy 5 do nawet 60 km przejazdów dziennie. Wiem że to dużo, tak jak pisałem wyżej handlowcy obiecują cuda na kiju, dlatego pytam jak to wygląda w praktyce. Co do Menela 7MWR ceny są podobno w przedziale 70-90 tyś euro (netto), 9MWR od 90 tyś euro, JCB Hydradig od 110 tyś euro czyli poza zasięgiem. Czekam na wstępną ofertę na Menela i Terex-a.

Fifi
Fizol

Maszyna: brak

Firma: brak


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Chuck_M » 22 Cze 2017 22:19

u mnie był przedstawiciel z IH i za hydre mówił 108tys euro ale to ocena do ostrej negocjacji więc nie lepiej się wstrzymać chwile i kupić coś co spełni dokładnie twoje wymagania? ja osobiście do terexa nie mam przekonania jakoś za duzo znajomków miało i średnio chwaliło. Jest jeszcze alternatywa kupic jakąś używana maszynę i do tego rototilt ? będziesz miał wtedy bardzo uniwersalna maszynę. menela 714 z mostami zf z którymi problemu nie ma jak się olej wymienia na czas leci ok 34km/h rocznik 2011-2012 zmieścisz się w kasie jeszcze Ci zostanie

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez MARIO/MECALAC » 23 Cze 2017 08:36

Ja też polecam Menela. Ja robię na 12MSX i rocznie na samych przejazdach mogę śmiało powiedzieć że robię 10-12 000 km. Oleje co roku w mostach zmieniane. To maszyna przez 7 lat takiej jazdy miała robione rok temu tylko wałek ataku z talerzem i nic więcej się nie dzieje. Powiem tak., maszynę poniżej 9 ton nie opłaca się brać. Optymalne to 9-13 ton w przypadku menela
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Jarewa » 23 Cze 2017 20:39

Akurat menel ma sporo wad przy sporych odcinkach, ta maszyna nie jest stworzona do długich odcinków powyżej 2km bo tak zaleca serwis choć by z podstawowego względu że ciągną 2 osie.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez wojtas4327 » 24 Cze 2017 05:33

MARIO/MECALAC, ile?? Przecież to wychodzi ponad 30 km dziennie łącznie z niedzielami i świętami... :crazy:

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez zeppelin zm 15 » 24 Cze 2017 07:18

Tyle ja robię w roku osobówką :lol:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez MARIO/MECALAC » 26 Cze 2017 10:48

No a ja tyle jeżdżę i nic się nie dzieje. Czasami lecę nawet 40km. By na fajrant zjechać a za dwa dni z powrotem jechać. Ja na temat wad i usterek mecalacow już tyle słyszałem że moja maszyna powinna być dawno na złomie a jednak nic jej nie dolega dziwne nie?
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Jarewa » 26 Cze 2017 19:39

Tez u nas jest mecalac 12MXT z 2002r kupiony w 2004r ma obecnie w fimie 13lat i ponad 12tys MTH niestety nie mogę powiedzieć że był bezawaryjny trzy razy robione podwozie a obecnie już ledwo się czołga.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez kaza » 26 Cze 2017 22:11

nie da się mieć wszystkiego w jednej maszynie, temat przerabiany... Niby koparko ładowarka jest uniwersalna ale jak coś jest od wszystkiego to wiadomo do czego się nadaje... Jeśli chcesz być uniwersalny to obrotówka + wywrotka + przyczepa niskopodwoziowa, np. 3 osiowa. Obrotówką zrobisz wszystko oprócz odśnieżania, ale nikt ci nie broni zamontować pług odśnieżający na wywrotce... Co do marek poszczególnych pojazdów to wedle uznania. Jeśli kopiesz to klient będzie chciał żebyś urobek mu wywoził wywrotką a i kruszywo, rury czy jakieś h...j wie co, trzeba na budowę czymś przywieść, więc temat wywrotki masz załatwiony. Koparki obrotowej niczym innym nie zastąpisz, ewentualnie makalak wchodzi w grę... Zamiast w wywrotkę to możesz jeszcze zainwestować w traktor do ktrórego podepniesz przyczepę tandemową lub niskopodwoziówkę...

kaza
Nowicjusz


Re: Alternatywa dla koparko-ładowarki

Postprzez Chuck_M » 26 Cze 2017 22:12

ja menelem z górki najwięcej 51km/h :D ale Święty Piotr pukał mi już w szybę i zwolniłem. Ja na swoim menelu mam prawie 13tyś mth mosty jakie były takie są. Więc pytanie czy trafi się na wadliwy egzemplarz czy też nie.

Awatar użytkownika
Chuck_M
Operator

Maszyna: JCB 3CX Super Sitemaster, Mecalac 714MW

Firma: M


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej