Przełącz do głównego szablonu
Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"
Wyślij odpowiedź

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 10:05

TRANSKOP81, Nie jeździłem, źle się jeździ na takich?
Jeżdżę w terenie dosyć dużo i zwykłe 13R z przodu toną w piachu czy błocie, z kim bym nie rozmawiał to zachwalają szerokie koła w terenie. No ale na szosie jest gorzej z nimi? ciężko się prowadzą?

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 14:30

Na drodze prowadzi sie ciężko , jak są koleiny tragedia , na sliskim przyczepnosci zero, w terenie zależy jaki grunt czasami lepiej jedzie niż na wąskich, szczególnie lepiej jedzie do tyłu ,no i koszt dobrej opony ,o chinkach zapomnij miałem nowe aeolusy dziadostwo teraz kupiłem michelinki xzl ale koszt spory

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 15:35

Bo auto które masz nie jest przystosowane wcale do takich gum jakie założyłeś (bądź ktoś a Ty tą bzdurę kontynuujesz), rozstaw kół masz z przodu wiele większy niż na mostach tylnych i auto ni cholery w najmniejsze koleiny nie pasuje więc prowadzić się to nie może. Po za tym opona XZL na asfalt się nie nadaje, jakbyś sobie jodłę z traktora założył to właściwości jezdne na asfalcie miałbyś podobne.

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 15:59

Ja pier.ole jasnowidz .kolego auto z holandii oryginał na takich kołach szerokość idealnie równa z tyłem. A opona xzl to opona również prowadząca i jedna z najlepszych na rynku. Ale ty wiesz lepiej bo masz takie na naczepie hehehe dobre :lol:

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 16:01

Ale koleiny są od opon 385 a nie od 425, dlatego nie pasuje. Wewnętrzna strona koła idzie po górce dlatego nosi.

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 16:26

TRANSKOP81 napisał(a):Ja pier.ole jasnowidz .kolego auto z holandii oryginał na takich kołach szerokość idealnie równa z tyłem. A opona xzl to opona również prowadząca i jedna z najlepszych na rynku. Ale ty wiesz lepiej bo masz takie na naczepie hehehe dobre :lol:


I co,że prowadząca ?? To opona terenowa a nie opona na szosę i ni jak nie moze mieć dobrych własciwości na szosie bo nie to jest dla niej ważne. Tak , mam na naczepie - bo jeżdżę większą większość po asfalcie, mam trochę pojęcia o doborze opon (wiem co robię i wiem na czym bardziej mi zależy) i na naczepie właśnie jest miejsce 445/65. Co innego jak masz tatrę na balonach, terberga,ginafa i inne wynalzki. Ja mam przednionapedowce "normalne" i "normalne" ogumienie się do nich zakłada. I wiem, że przy już 425/65 prowadzenie na szosie będzie dużo gorsze niż na 385/65 a co dopiero 445 ... Nie wspominając o tym ,że układ kierowniczy nie jest przystosowany do sił z takimi kołami, półosie, przeguby, itd itd Pokaż mi serwisówkę MANa (bo chyba o tej marce mówisz) gdzie widnieje w zastosowaniach opona 445/65.
Znajdziesz prędej 365/80/20 które to też każdy szanujący się producent opon ma w swojej ofercie jako przodowe opony terenowe do aut cięzarowych(pasujące właśnie do 13r22,5).

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 18:01

Wiesz co jak dla mnie to kolega może założyć nawet gume durexa rozmiar 56mm nie mam w tym żadnego interesu .pisałem koledze jako uzytkownik jakie sa wady i zalety opony 445 na przodzie w aucie przednionapedowym. Tak opona xzl jest opona terenowa przeznaczona na os prowadzącą i chyba o to chodzi bo po jakiego h.ja zakładać golasa na os napędową. Myślę ze szkoda ryja strzepic w tym temacie

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 21:09

Masz racje, argumentów brak - dyskusja jałowa, nic nie wnosząca - masz ,bo masz i tak jest najlepiej. I tu chyba o interes nie chodzi a jedynie o rade, by ktoś błędu nie popełnił.

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

25 Mar 2018 22:54

Ja mam bo taka jest potrzeba 99% jazdy w ciężkim terenie i po 40 ton ładunku na 4 ośce cudów nie ma 13 nie da rady. Tak jak pisałem do jazdy po drogach nikogo nie namawiam na takie opony.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

28 Mar 2018 18:55

Niezbyt dobrze się jeździ. Nie dawno kupiliśmy Mana na takich kołach z przodu i już brat mówi, że chce je wywalić jak tylko się zjeżdżą. Dużo gorzej się jeździ niż na normalnych 315/80.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

28 Mar 2018 19:18

Peckiel, sprawdź auto - MAN na 385/65 dobrze jeździ, może zbieżność coś nie tak lub luz jakiś. Albo podmienić koła na próbę.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

29 Mar 2018 09:27

Mercedes (3-ośka) jak ma luzy, to po wjeździe na pobocze ciągnie mocno na rów. Jak w zawieszeniu wymienione wszystkie tulejki po wjechaniu na pobocze można kierownicę puścić i do rowu nie ciągnie - koła 385. 315 były krótko i nie było to sprawdzone jak się zachowuje, pewnie już tak stabilnie nie jest. Koleiny w asfalcie nie robią wrażenia niestabilności, musiały by być bardzo głębokie.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

31 Mar 2018 22:52

Trakker 6x6
Miałem 315/80/22.5 mam KORMORAN ON/OFF 158K 385/65/22.5 na koleinach ostro ciągnie prawo-lewo, felgi zmienione na szersze, tak jak kolega Piotr mc 85, napisał pewnie to przez luz w zawieszeniu.
Mocno się oblepiają po wyjeździe z pola trzeba przez chwile uważać bo jedzie gdzie chce zanim pozbędą się błota, +taki że nie siada tak przód
na tyle 315/80R22.5 LONG MARCH LM328

PS. Macie tak w 6x6 że nie możecie skręcić w miejscu kierownicą? dopiero jak się toczy

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

31 Mar 2018 23:16

Możesz dać linka?
Bo Kormorana prowadzącej w rozmiarze 385/65R22,5 to ja niestety nie widzę. Może masz naczepówkę założoną?
http://www.kormoran-tyres.com/pl/GAMY-O ... n-F-ON-OFF

Re: Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 06:50

Rafał1988 napisał(a):PS. Macie tak w 6x6 że nie możecie skręcić w miejscu kierownicą? dopiero jak się toczy


W 6x4 tak mam w grząskim gruncie, jak przód trochę siądzie to czasem jest z tym problem.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 12:38

Luka, pewnie ta https://www.ceneo.pl/879232

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 13:27

Czyli naczepówka.
Co prawda na stronie nie jest przyporządkowana, ale ma oznaczenie "T", a w katalogu na stronie 11 widnieje jako typowa naczepówka.
http://www.kormoran-tyres.com/pl/conten ... PL-opt.pdf

Dodatkowo jest opisana jako FRT, a przypis na dole wyjaśnia:
"FRT: Free Rolling Tyre. Definicja opony typu FRT wg normy ETRTO: „Opony do pojazdów użytkowych, do zastosowania na osiach innych niż napędowe, z wyłączeniem przednich osi prowadzących pojazdów”."

Generalnie fajnie wygląda, powiedziałbym, że lepiej niż dedykowany przód ( http://www.kormoran-tyres.com/pl/GAMY-O ... n-F-ON-OFF ) i pewnie da się na niej jeździć na prowadzącej. Ale trzeba mieć świadomość, że mimo wszystko może się nie prowadzić tak jak typowa opona na przednią oś, a poza tym w razie W może być problem.
Rozglądam się za szerokim przodem i ubolewam, że Kormoran takiego nie ma w ofercie.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 14:11

Co myślicie o tej 425/65? Bieżnik trochę agresywniejszy wydaje mi się że spisze się na przodzie.
https://www.continental-opony.pl/transp ... uction/htc

Rafał1988 napisał(a): PS. Macie tak w 6x6 że nie możecie skręcić w miejscu kierownicą? dopiero jak się toczy


W moim 6x6 normalnie na postoju mogę skręcić w miejscu

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 16:27

Ja też szukałem opony w rozmiarze 385/65 R 22,5 . I zakupiłem Hankook AM 15, wcześniej była brigstone o podobnym bierzniku ale w katalogu opisana jako naczepowa. Moim zdaniem dobrze się prowadzi a założona w Mercedesie 4x4 a cenowo ok 1400 netto.

Jakie opony 13r22.5 do wywrotki na tył?

01 Kwi 2018 20:34

ten conti to nie przodowa opona :( Kormoran też nie ma szerokiego przodu.

Good Year MSS wcale cenowo aż tak nie zabija a widać, że opona na asfalcie też będzie sobie radzić (w jakimś sklepie internetowym znalazłem za 1700parę za sztukę brutto)

Czekam na opony ORIUM - nowa marka Michelina (coś jak kormoran, riken) - działają chyba od nowego roku dopiero i mają szeroki przód ale regionalkę (w OPOLTRANS poniżej tysiaka netto), ale od kwietnia ma wejść nowa gama ON-off i ma być 385/65 - czekam z zakupem czegoś na informacje jak cenowo to wypadnie. Nie jest to typowa opona w błoto, ale ostrzejsza od regionalki (i mocniejsza) ale też bezpieczna na moje oko na szosie. Ten hankook am 15 też spoko - jak to na mokrym się spisuje ??
Wyślij odpowiedź