Przełącz do głównego szablonu
Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"
Wyślij odpowiedź

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 16:45

Witam Panowie, potrzebuje Waszej dobrej rady :D
Sytuacja jest taka że w najbliższym czasie będe szukał mini koparki. I nie interesuje nas tutaj marka i model, bo takich tematów jest pełno. Raczej patrzył bede na stan techniczny i dostępność części.

Głównie chodzi o wage. Na początku mysłałem coś miedzy 1.4t a 1.8t, i byłbym bliższy ok 1.8t
Patrzyłem też na 2.5 tonówki, z tym że słabo wypada pod względem konkurencyjności. Bo przecież trzeba by było zrównać się ze stawkami innych. Dla ludu mini to mini, a czy ma 1.2t czy 2.5t to jest mało ważne. :wall:
Dodam że koparke woziłbym nissanem atleonem, czyli mamy dość duży wybór wagowy.

Mini wykorzystywał bym tam gdzie nie opłaca się gnać mecalaca 12stki lub gdy miałbym dużą odległość do przejechania. Czyli jakieś przyłącza, tam gdzie na kolach nie wjedziemy i tak dalej, sami wiecie o co chodzi.

I tutaj jest do was pytanie, jaka waga. Tak żeby złapać jakiś kompromis miedzy zrobioną robotą, a spalaniem/stawką.
Najlepiej napiszcie co kupilibyście dla siebie. :D
Z góry dzieki :piwo:

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 21:31

2.5 tony więcej roboty, głębsze wykopy, mocniejsza i z zerowym obrysem wszędzie wjedzie

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 21:37

Jeśli miałbym też doradzić, to też stawiałbym na coś cięższego z zerowym obrysem - spali niewiele więcej a siła/udźwig i zasięg większe, a co za tym idzie - twój komfort pracy również.

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 21:59

Masz nissana do 3,5t dmc?

Re: Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 22:18

Tak, atleon 3.5t dmc z hdsem

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 22:24

no to z 850 kg masz ładowności. Weź lawetkę na hak i nie masz problemów z glinami oraz ITD

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 22:24

To za dużej ładowności nie ma :mrgreen: 400-600kg ? :mrgreen: Który rok? Robię właśnie takiego na wywrotkę z 2006r...

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 22:36

min 2.5 tony fajnie robotę robią łyżka skarpowa 120 cm. i pięknie korytujesz ,a i z karpami czy mniejszymi fundamentami sobie poradzi (oczywiście ogrodzenie nie mylić z budynkami)

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 23:26

Już wszystko pisze co i jak. Wcześniej odp na szybko,
Atleon do 3.5t dmc z hdsem. To jest około 500 kg ładowności, ale z drugiej strony bede jezdził tylko koło komina, jakieś 30-40 km od siebie. Także ładowność nie jest problemem.
A co do koparki to właśnie ta 2.5t mnie korci. Jakie tam są silniki nadal 3cyl czy już 4?

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

16 Gru 2017 23:32

volvo ma kubote, yanmar yanmara :D bobcat miał chyba kubotę i yanmara, cat mitsu L3S czy jakoś tak co nie słynie z kultury pracy na wolnych obrotach

Re: Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 11:18

Mecalac21 napisał(a):Już wszystko pisze co i jak. Wcześniej odp na szybko,
Atleon do 3.5t dmc z hdsem. To jest około 500 kg ładowności, ale z drugiej strony bede jezdził tylko koło komina, jakieś 30-40 km od siebie. Także ładowność nie jest problemem.
A co do koparki to właśnie ta 2.5t mnie korci. Jakie tam są silniki nadal 3cyl czy już 4?

Teraz ITD poluje głównie na przeciążone busy. Ale jest ryzyko, jest zabawa.

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 11:48

U mnie kuzyn żony co jest w drogówce powiedział jasno. Jak widzą przeładowane auto w granicach rozsądku przykryte plandeką i nie trze tylnym zderzakiem to przymykają oko, ale jak widza bez plandeki lub takie co trze to nie ma zmiłuj

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 11:52

Narazie jeszcze to nie ma tragedii bo tylko 500 zł jest za coś takiego ale ciekawe jak długo.

Re: Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 12:11

MARIO/MECALAC napisał(a):U mnie kuzyn żony co jest w drogówce powiedział jasno. Jak widzą przeładowane auto w granicach rozsądku przykryte plandeką i nie trze tylnym zderzakiem to przymykają oko, ale jak widza bez plandeki lub takie co trze to nie ma zmiłuj

500 kg ładowności i ładunek z tabliczką znamionową mówiącą, że waży 5x dopuszczalna ładowność + dodatkowy osprzęt do koparki.
RMC=6t. Jak dla mnie to proszenie się o kłopoty.
Ale tyle z mojej strony, żeby nie robić OT.

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 12:41

To też jest racja, z drugiej strony może to jest glupie myślenie ale patrząc ile ludzi tak robi..
I zastanawiam się też nad tym czy nie wywalić hdsa, na zageszczarke i tak nie mam ruchu. A zawsze ta ładowność bedzie już 500kg większa, tj 1tona. Mam haka i mógłbym cigać jakąś przyczepe, ale nie mam kat e, więc nie wiem czy nie będzie gorzej niż to lekko przeładowane auto :D Przewoziłem raz kopareczke 1.5tony to nie było jej nawet czuć na pace.

A co do mini to też można by celować w wage ok 1.8t, tylko nie podoba mi się to że do ok 2ton waga koparki się zwieksza, ale szerokość już niekoniecznie. A nie wiadomo czy trafie coś z rozsuwanymi gąsienicami. A stabilność takiej 2.5tonówki pewnie jest nieporównywalna. A wypatrzyłem też że 2.5 tonówki nadal mają silniki 3 cyl, wiec tragedii chyba nie będzie.

edit. Wszyscy pochwaleni. Wiekszość jest za 2.5tonówka i takiej będe szukał, a jaka się trafi dowiecie się pewnie po nowym roku :lol: A podyskutować możemy dalej :piwo:

Re: Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 13:45

Miał wejść przepis żeby można było na b jeździć autami do 7,5t ale nasi rządzący odrzucili. Miało to właśnie wyeliminować przeciazone busy.

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 14:28

Mecalac21 napisał(a):nie wiadomo czy trafie coś z rozsuwanymi gąsienicami

Rozsuwane podwozie to kupa i nieporozumienie powinno być fabrycznie szerokie bez możliwości zwężania, jak to jest nowe to wszyscy się radują, ale jak po 3000-4000mth nabierze luzów to już cała przyjemność idzie w odstawkę.
Mecalac21 napisał(a):stabilność takiej 2.5tonówki pewnie jest nieporównywalna

Jakby przeciętny kopacz przesiadł się z 1,5T do 2,5T to już na bank nie będzie powrotu do małej.
Odrobinę cięższe, robią robotę minimum x2, potrzebują około 0,5l/mth więcej, mają długie i szerokie podwozie, krótką dupkę, kopiąc na wprost nie trzeba łamać głowy w lewo bo siedzi się z lewej strony względem wysięgnika, a po ośmiu godzinach nie boli kręgosłup w okolicach lędźwiowych bo maszyna nie buja się przód/tył ze względu na długie podwozie.
Niestety wybór z używek jest mały w tej kategorii wagowej: Case CX22B, Yanmar VIO20, Takeuchi TB23R i może Volvo ECR25D, ale nie znam tej maszyny.

Z tym Atleonem daj sobie spokój, teraz ważą wszędzie np przez Gliwice byle czym nie przejedziesz, też kiedyś kombinowałem z Eltekami, ale szkoda pary teraz mini wożę na dokładnie takim Eurocargo (rozstaw osi to zaledwie 3105mm):
https://www.otomoto.pl/oferta/iveco-75- ... zbWZE.html
i mogą mnie ważyć do bólu nawet jak wiozę VIO30 to mam zapas, a z VIO20 prawie 1,5t zapasu.
Przerobiłem na specjalny (pomoc drogowa) OC na Caddy 2,0TDI mam wyższe niż na to Eurocargo, a drogowego specjalne nie płacą więc w czym problem????

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 15:03

Jeśli nie masz nic przeciw dalszej dyskusji, to dodam jeszcze parę słów.

U mnie w okolicy co mądrzejsze brygady i takie co wyjeżdżają poza powiat, już dawno się przesiadły na dostawcze z przyczepą.
Przeładunku prawie 2x DMC nie nazywajmy lekkim przeładunkiem. :D Choć w świetle prawa to "mniejszy" problem niż jazda bez uprawnień.

Policja to pewnie zależy jak trafisz. Jak będziesz miał dużo drobnych gratów na samochodzie, to może nie będzie im się chciało dociekać ile całość waży, albo przymną oko. Ale 2,5t na tabliczce znamionowej podane jak na tacy, to wątpię, że odpuszczą. Natomiast ITD od razu 500 i przeładunek. Załatw od ręki laweciarza, który ci weźmie koparkę 2,5t. Busem nie podjadą, a o większe trudniej, no i z kasy cię konkretnie wygolą.

Ja bym faktycznie proponował zrobienie teraz, zimą prawka B+E. Kosztuje ~1200 zł, to tyle co jedno spotkanie z ITD + przeładunek + stracony czas. Jedziesz bez spiny, do tego na samochód możesz wrzucić osprzęt, zagęszczarkę, narzędzia, czy choćby piasku do zasypania możesz załadować. Jakbyś nie wiózł koparki, to masz sporo ładowności, na przyczepę możesz załadować np. palety.

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 15:14

Luka napisał(a):zrobienie teraz, zimą prawka B+E. Kosztuje ~1200 zł

Przepustką do lepszego życia na drogach przy większych minikoparkach jest kat C, a B+E to takie polskie wiercenie palcem w d.... jak jakaś siedemnstolatka: chciałabym, ale boję się :)

Jaka waga mini koparki? Prosze o porade:)

17 Gru 2017 16:38

Luka, czy Ty gdzieś widzisz żebym zachwalał i proponował wożenie koparki na pace? Ja napisałem chyba wyraźnie
MARIO/MECALAC napisał(a):Jak widzą przeładowane auto w granicach rozsądku przykryte plandeką i nie trze tylnym zderzakiem to przymykają oko, ale jak widza bez plandeki lub takie co trze to nie ma zmiłuj

Więc nie rozumiem twego stwierdzenia
Luka napisał(a):500 kg ładowności i ładunek z tabliczką znamionową mówiącą, że waży 5x dopuszczalna ładowność + dodatkowy osprzęt do koparki.
RMC=6t. Jak dla mnie to proszenie się o kłopoty.
Ale tyle z mojej strony, żeby nie robić OT.
Wyślij odpowiedź