wibako

Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez PRI2013 » 09 Kwi 2019 22:31

Witam.

Planuje (jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji) zakup maszyny do wykopów pod sieci i duże Przylacza wodociągowe oraz pod małe tzn płytkie kanalizacje bo na to mam sporo zapytań i zleceń. Koparka raczej nie będzie pracować przez cały miesiąc bo muszę godzić wewnętrzne instalacje z zewnętrznymi ale pewnie zatrudnię operatora tylko dla tej maszyny wiec dobrze byłoby aby jeździć nią na usługi itp. W związku z tym wolałbym kupić koparko-ładowarkę. Czy będzie to dobry wybór pod tego typu prace ? Ostatnio kładłem Wodociag i kopiąc stara kop ład udało się zrobić 150 Mb z częściowym zasypaniem bo większość zasypana została minikoparka ale była szansa zrobić trochę więcej metrów. Zasypywanie przednia łyżka poszło błyskawicznie.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie koparka kołowa ? Jeśli tak to jaki przedział wagowy ?
Ze względu na usługi wolałbym kop-ład. Budżet ? Lepiej kupić nową czy coś kilkuletniego ? Na 4 dużych kołach czy przód może być mały ? Prace wodociągowe itp przy budowie hal i bloków mieszkalnych oraz w łąkach przy budowie Wodociagow. Do mniejszych zleceń mam nowa mini volvo. Ecr25d.
Jaka markę i model brać pod uwagę tak aby być najbardziej zadowolonym ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Reklama

simmet

Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez Kirdan » 10 Kwi 2019 21:35

O rany, rozbudowane zapytanie :)

Dobry operator koparko-ładowarką zrobi naprawdę dużo. Wykopy pod kable/rury nie sprawiają nam zwykle większego problemu, chyba że między budynkami, ciasne miejsca itd. Kołówki bym raczej pod uwagę nie brał, to będzie ciężka maszyna do sporych wykopów. Jeśli już to jakąś midi-koparkę, chyba że coś w stylu Menela ale z nimi nie mam doświadczenia - są tu spece od tego sprzętu :wink:

Osobiście jestem zwolennikiem kupowania nowych maszyn, ale każdy ma swoją strategię. Nowa kop-ład będzie wydatkiem rzędu 220tys. netto i w górę, jak fantazja poniesie to i dwukrotność tego można wyłożyć.

Jeśli chodzi o koła to na równych więcej spali ale lepiej spisze się w ciężkim terenie. U nas nie ma roboty na takich bagnach dlatego wybraliśmy na różnych kołach. Sprytniejsza, bardziej zwrotna, mniej pali.

Marka to chyba jeden z najbardziej dyskusyjnych tematów bo jeden powie że tylko CAT, inny że JCB czy inny Case. Ja skłaniam się raczej do twierdzenia "jak dbasz tak masz". Miałem duże obawy wybierając mało popularnego Terexa ale po trzech latach roboty i 3600mth na zegarku mogę powiedzieć że nie żałuję. Operator codziennie lata z tawotnicą, podlewa olejem gdzie trzeba, zgłasza drobne usterki na bieżąco i w efekcie jedyne co przy niej robimy to eksploatacja: silnik, koła, mosty, skrzynia, filtry, kasowanie luzów, ślizgi. Gorsze niż w CATach są niektóre rozwiązania techniczne przez co wymiana pękniętego węża zmusza czasem do wywalenia kilku innych bo nie ma dojścia. Ogólnie temat rzeka :potluczony:

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez PRI2013 » 13 Kwi 2019 11:45

Rozbudowane bo dość trudna decyzja do podjęcia :D

Ja raczej też jestem zwolennikiem zakupu nowej maszyny. Ostateczna decyzja odnośnie zakupu nie jest podjęta ale jeśli już to raczej będzie to nowa kop-ład z małymi kołami z przodu i bedzie to Cat, JCB lub Case. Terexa trochę się obawiam :)
Cenowo najkorzystniej chyba wyjdzie Case ? Co o nim sądzicie ? Na allegro jest nowy za 249k netto
https://allegro.pl/ogloszenie/dostepna- ... 7974403379

W przyszłym tyg przejadę sie do www.interhandler aby obejrzeć i poznać ofertę cenową na jcb. Jakie wyposażenie brać pod uwagę ? Czy klimatyzacja gdzie przy wykopach szyba i tak jest otwarta jest zbędnym wydatkiem ?

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Re: Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez digidy » 14 Kwi 2019 13:18

PRI2013 napisał(a):Rozbudowane bo dość trudna decyzja do podjęcia :D
Ja raczej też jestem zwolennikiem zakupu nowej maszyny. Ostateczna decyzja odnośnie zakupu nie jest podjęta ale jeśli już to raczej będzie to nowa kop-ład z małymi kołami z przodu i bedzie to Cat, JCB lub Case. Terexa trochę się obawiam :)
Cenowo najkorzystniej chyba wyjdzie Case ? Co o nim sądzicie ? Na allegro jest nowy za 249k netto
https://allegro.pl/ogloszenie/dostepna- ... 7974403379
W przyszłym tyg przejadę sie do http://www.interhandler aby obejrzeć i poznać ofertę cenową na jcb. Jakie wyposażenie brać pod uwagę ? Czy klimatyzacja gdzie przy wykopach szyba i tak jest otwarta jest zbędnym wydatkiem ?

Wg mnie do Twojego typu prac zdecydowanie na małych kołach z przodu, wjedziesz w ciaśniejsze miejsca, tyłem zrobisz podobną pracę, na pewno lżejsza i w więcej miejsc się wciśniesz. Na rówych kołach wg mnie to głównie pod większe roboty przodem, maszyna ma większą siłę pchania, specjalne tryby typu psi chód czy tryb kraba, ale pewnie też co jakiś czas ulega awarii i trzeba kalibrować.
Ładny ten case, wszystko jak nowe to pięknie wygląda;-). Jakoś mi się rozwiązanie tego teleskopu nie podoba, czy on szybciej nie dostanie luzi niż ten w cat/jcb? Duża jest dopłata za Power sliding czy przesuwanie boczne tylnego konika? Tego mi w mojej maszynie brakuje, ale pewnie to jest drogie rozwiązanie, praca z tym musi być bajką...
Masa postów będzie z wyboru koparko-ładowarek, sam kiedys tutaj wszystkim trułem dupę bo kupowałem...
Zastanów się nad sterowaniem, to pewnie kwestia przyzwyczajenia i być może dasz maszynę operatorowi więc się chłop przyzwyczai, ale dla mnie sterowanie joystickami i przednia łyżka w jednym joysticku łącznie z rekinem to wygoda (czyli taka różnica jak w cat 428 a 432). Poza tym chyba wszędzie naczytasz się, że im nowsza maszyna tym większe oszczędności i słabsze materiały, ale to dotyczy chyba każdej dziedziny, nie tylko maszyn budowlanych.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez Kirdan » 14 Kwi 2019 14:44

Klimatyzację bym sobie podarował, mimo wszystko większość pracy jest wykonywana z podniesionymi szybami.

Większość tematów już chyba wyczerpana, od siebie mogę dorzucić jeszcze jedno: obejrzyj wszystkie maszyny jeśli tylko masz taką możliwość. Czasami możesz trafić na jakąś okazję a do tego zawsze masz porównanie i nawet jak już zdecydujesz na konkretną kop-ład to masz wiedzę przy rozmowach cenowych i ewentualne argumenty na zbicie kilku złotych.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Re: Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez gruszon18 » 16 Kwi 2019 22:13

Ja pracuje na koparkoladowarce jcb 4cx. Maszyna duża, można nią jechać na małe roboty,ale nie w ciasne miejsca. Jeżdżę często na przyłącza wodociągowe i wiem z doświadczenia że najczęściej jest tak że pomimo tego że dom jest w stanie surowym to masz wszędzie bardzo mało miejsca. A to jakaś ziemia, a to piach, palety z czymś, ogrodzenia.. Nie będziesz komuś działki sprzątać żeby móc wykopać. A jak by nie było, nawet kopiąc łyżka 30cm na te 160cm to spora ilość ziemi.. Nie raz się musiałem na kombinować żeby jakoś ten wykop dociagnac do końca bo a to mało miejsca a to nie ma gdzie ziemi odłożyć.. I tak do sedna. Miałem okazję popracować dniowke na Mecalacu mxt 12.. Cholernie mi się spodobały możliwości maszyny.. Przede wszystkim masz duża łyżkę przedsiebierną. To już jest plus np do zasypywania wykopów, załadunku. Łamane ramię, i co ważniejsze ramię jest na obrocie i można sobie pracować na 360 stopniach do okola siebie... Szybkozłącze hydrauliczne, duża siła. Taka maszyna wiele można zdziałać. Nie tylko kopać czy ładować ale na budowie np palety z materiałem podawać albo nawet z betonem... Wprawy operator z taką maszyną cuda może robić.. Koparko ładowarka to takie najprostsze wyjście. Bo mobilne, i kopniesz dołek i w razie co łyżkę piachu sobie przywieziesz.. Ale to taki pół środek.. A znów jednonaczyniówke kupić to też średnio optymalne rozwiązanie..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez dawidg2 » 16 Kwi 2019 22:45

8mcr małe zwinne jeszcze bardziej od 12tki Mecalaca, tylko że na gąsce i cenowo drogo

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez PRI2013 » 17 Kwi 2019 12:07

Dzięki za odpowiedzi. Byłem w jcb, spodziewałem się troszkę niższej ceny zakupu. Muszę to dokładnie przemyśleć ale w związku z tym zacząłem trochę myśleć nad zakupem używanej maszyny i w takim przypadku będzie to maszyna tylko na moje potrzeby pod wykopy pod sieci wod-kan. Usługi odpuszczę. Operatora koparki mam, a kop-ład nie więc w bardziej kieruje się ku koparce obrotowej.
Podoba mi się ten mecalac mxt 12 ale boje się o serwis i dostępnośc części w moim rejonie. Nie będzie z tym problemu ? Jeszcze chodzi mi po głowie mniejsza koparka - neuson 6502. Mój pracownik kiedyś pracował dużo na maszynie o podobnej wadze przy budowie sieci wodociągowych i bardzo sobie chwali.

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Re: Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez gruszon18 » 17 Kwi 2019 16:53

Nowa maszyna to na prywatne potrzeby ogromny wydatek.. Jcb to solidna marka i dlatego cena nowej maszyny jest taka a nie inna, ale nawet jak byś wybrał inna markę to cena nie będzie się wiele różnic. Używaną koparkoladowarke można nabyć już za 50 60 tys, a do 100 tys obecnie kupujesz już dobry sprzęt tylko wiadomo musisz pojeździć aby kupić dobrze. I musisz się sprecyzować co do potrzeb. Jak chcesz konkretnie maszynę do kopania nitek wodociągu, i raz na jakiś czas przyłącze to wystarczy Ci prosta koparkoladowarka. A skoro nie chcesz pracować na usługach to zakup kołówki mija się z celem bo obrotowa na kołach to już spory koszt. Znów na gąsienicach musisz się bawić lawetą.. Ale co już zdecydujesz wola Twoja Panie

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Kop-ład czy koparka do wodociągów itp

Postprzez digidy » 28 Kwi 2019 14:17

PRI2013 napisał(a):Dzięki za odpowiedzi. Byłem w jcb, spodziewałem się troszkę niższej ceny zakupu. Muszę to dokładnie przemyśleć ale w związku z tym zacząłem trochę myśleć nad zakupem używanej maszyny i w takim przypadku będzie to maszyna tylko na moje potrzeby pod wykopy pod sieci wod-kan. Usługi odpuszczę. Operatora koparki mam, a kop-ład nie więc w bardziej kieruje się ku koparce obrotowej.
Podoba mi się ten mecalac mxt 12 ale boje się o serwis i dostępnośc części w moim rejonie. Nie będzie z tym problemu ? Jeszcze chodzi mi po głowie mniejsza koparka - neuson 6502. Mój pracownik kiedyś pracował dużo na maszynie o podobnej wadze przy budowie sieci wodociągowych i bardzo sobie chwali.

Takie małe koparki do 6-8 ton typu Neuson, Zeepelin ZRH czy ZM są świetne, sam kiedyś o nich myślałem, ale pomysł padł bo ma ograniczone działanie a finansowo pewnie widziałeś. Zakup takiego Neusona kilkuletniego nie różni się się za wiele od maszyny 2x cięższej, na załadunek, pracę przy większych pracach się nie nadaje bo mniejsze możliwości i klient chciałby wówczas płacić najlepiej tyle co za minikoparkę. Chyba, że dogadasz się od całości i większą maszyną się nie da, ale to sporadyczne przypadki. Do Twoich potrzeb taka maszyna może być świetnym rozwiązaniem, a niekiedy także usługę komuś wykonasz.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej