wibako

Ładowarka vs ciągnik z TURem

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 14 Lip 2019 21:19

Dzień dobry!

Wrzucam kolejny temat bo ostatnie zapytanie o to jaką wywrotkę kupić miało dużo ciekawych opinii które pomogły mi w zakupie i za które serdecznie dziękuję. Auto jeździ od Marca i wszystko pięknie - ale! Powoli dorastam do decyzji odnośnie kolejnych inwestycji i jak to zwykle bywa pojawiają się dziesiątki pytań i wątpliwości.

Pracując już trochę za kierownicą zauważyłem że ogromną pomocą dla wywrotki jest własny plac na którym można np. zrzucić chwilowo ziemię z wykopu i zabrać ją sobie przy okazji wyjazdu po żwir i ogólnie - miejsce na składowanie materiałów żeby po każdy transport piachu nie musieć latać na sortownię. Trafia się czasem wywóz jakiegoś ładnego gruzu który aż żal wsypać "do dziury". Kilka razy wywoziłem nawet pełnowartościowy materiał (piasek 0-4, otoczaki, kostka brukowa) który zwyczajnie został po dużej budowie i kierownik stwierdził że trzeba się go pozbyć.

Posiadam niby koparko-ładowarkę i czasem uda mi się wszystko zgrać ale jednak częściej kończy się to tak że ja robię kursy a moja maszyna akurat pracuje na jakiejś budowie i nie jest dostępna. A wiadomo - z budowy się nie urwie żeby mi załadować kiper.

Zastanawiam się więc nad zakupem dodatkowego kawałka ziemi, utwardzeniem i przygotowaniem boksów na podstawowe materiały (piasek, żwir, czarnoziem, kruszbet itd) ale pozostanie kwestia ładowania tego na auto pod nieobecność kop-ład (czyli prawie zawsze) oraz jakieś ważenie tego wszystkiego żeby klientowi który chce konkretnie tyle a tyle ton nie ładować "na oko"...
(Chociaż mnie mój ulubiony operator ładowarki na żwirowni ładuje zwykle tak że poproszę o 5 ton to mi wpakuje 9...)

I teraz zasadnicze pytanie: w co lepiej będzie zainwestować? Czy myśleć nad jakimś traktorem ze średniej półki z porządnym TURem i wagą do niego, a może lepiej jednak zainwestować w ładowarkę?

Traktor kusi wszechstronnością, zakupiona ziemia będzie prawdopodobnie wymagała koszenia kilka razy do roku, można też pokusić się o pług i posypywarkę żeby załapać się zimą na odśnieżanie. Do tego ze wstępnego rozeznania wychodzi mi że traktor może wyjść sporo taniej (rozważam tylko nowy sprzęt).

Ładowarka z drugiej strony będzie pewnie sprawniejsza, problem w tym że takie które wydają mi się sensowne to wydatek rzędu 130tys. netto i w górę.

A co myślą na ten temat użytkownicy forum? Starałem się znaleźć podobne wątki ale za wiele się niestety nie dowiedziałem.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Reklama

simmet

Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 21:40

Niestety nie ma czegoś do wszystkiego. Sprzęgło tego nie wytrzyma. Nie mówiąc o właściwościach jezdnych i konstrukcyjnych. Lepiej kupić jakąś ładowarkę 5-8ton

Autor postu otrzymał pochwałę
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez dawidg2 » 14 Lip 2019 21:46

Daleko jeździsz?

Jedna sprawa że kupując ładowarkę zawsze musisz podjechać autem czyli dwoje ludzi. Ciągnik to znów jakaś przyczepa potrzebna.

Jakie sprzęgło zeppelin? Jazda? 40km/h? Przecież chyba nie kupi ursusa

Jak kupisz jakaś mniejszą ładowarkę to prędkość też 20-30km/h przejazd. Ciągnik to i 40 pojedzie.

Autor postu otrzymał pochwałę

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 21:53

Ja to zrozumiałem że chodzi o maszynę która ma być cały czas na tym placu. Nie chodzi mi o przejazdy bo wiadomo że ciągnik stworzony do tego, a miałem na myśli o nabieranie urobku.
I po co do ciągnika przyczepa? Ma czym wozić :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 14 Lip 2019 21:57

Dzięki za odpowiedzi.

Ładowarka/traktor ma stać cały czas na placu. Nie planuję nigdzie tym jeździć. Dostaję np. zlecenie, wsiadam najpierw w traktor, ładuję sobie wywrotkę czym trzeba i lecę do klienta bez potrzeby gonienia na żwirownię.

Materiały na plac chcę sobie dowozić na pustych powrotach. W ten sposób mogę oszczędzić naprawdę sporo kilometrów.

Pytanie tylko czy traktor z ładowaczem spełni zadanie.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 22:03

Kiedyś mieliśmy ciągnik z turem. Do samych palet jeszcze ok ale nabierać ziemię? Kruszbet? Nie polecam naprawdę. Po drugie max co zmieścisz w łyżkę to 1-1.5t.

-- 14 Lip 2019 21:03 --

Właściwości trakcyjne w terenie to jest przepaść. Nie mówiąc o tym że to nie jest sprzęt do takiej pracy. Powiedz wogóle o jakim ciągniku myślałeś?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 14 Lip 2019 22:08

No tak, jakieś 1-1,5t. Ale z drugiej strony to wcale nie mniej niż wrzucę przodem koparko-ładowarką. Póki co jestem jeszcze małą firemką (przynajmniej w tej branży) i nie nastawiam się żeby to się aż tak prędko zmieniło. Przypuśćmy że celem będzie załadowanie wywrotki 3-ośki jakieś 3-5 razy dziennie.

Pytanie zasadniczo sprowadza się więc do tego czy traktor z TURem się sprawdzi i nie zepsuje jakoś szybko. Mniejsze znaczenie będzie miało to czy do załadunek potrwa 5 czy 15 minut.

Edit

Myślałem o czymś w stylu Zetora Proxima albo Ursusa C-380 z ładowaczem o wysięgu jakieś 3,5m i udźwigu około 1,5-2,5t.

Edit2:

Właściwości w terenie akurat nie powinny mieć znaczenia na utwardzonym placu :D

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 22:14

Na przykładzie właśnie Zetora podam ci przykład. Znajomy miał nowego na składzie węgla. Materiał dużo bardziej przyjazny dla maszyny lżejszy, nie zbity. Jak po roku czasu skończyło mu się sprzęgło, wydał na to kilka ładnych tysięcy to sprzedał to czym szybciej i kupił JCB 2cx bodajże z łyżką tylko z przodu. Niebo a ziemia pomiędzy jednym a drugim sprzętem. Jaki masz budżet wogóle?

-- 14 Lip 2019 21:12 --

Jeśli jesteś jak mówisz małą firmą która jakoś szybko się nie będzie rozwijać to kupił bym coś w stylu Atlasa 72

-- 14 Lip 2019 21:14 --

https://www.otomoto.pl/oferta/atlas-72- ... BGDzQ.html
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 14 Lip 2019 22:22

Budżet muszę jeszcze przemyśleć, pewnie jakieś 150tys netto. Maszyny z reguły kupuję nowe, nie chcę nic używanego.

Czyli mówisz że w traktorze sprzęgło nie wyrobi.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez dawidg2 » 14 Lip 2019 22:25

Kirdan, a sytuacja że zawozisz coś do klienta i ma np gruz do zabrania to czym załadujesz jak nie masz tam sprzętu?

Jak na plac to kup ładowarkę. Ala najpierw kup plac i go utwardź a to też kosztuje.

W lepszych markach sprzęgła są w kąpieli olejowej albo rozłączane hamulcem więc niema reguły że sprzęgło pójdzie od razu

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 22:27

Trochę tego widziałem. Nie poszedł bym w to. Szkoda pieniędzy. Nie lepiej jakieś używanej kupić kilkuletniej ładowarki? Za taką kasę kupisz już ładną ładowarkę....

-- 14 Lip 2019 21:27 --

Ale kolega nie ma problemu z załadunkiem towaru z kąd będzie go brał i przywoził na plac tylko z ładowaniem tego wszystkiego co będzie miał na placu.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 14 Lip 2019 22:33

:dawidg2

Mam swoją koparko-ładowarkę do pracy na budowach/u klientów a często bywa też tak sam latam wywrotem a od ładowania budowa/klient ma już jakiś sprzęt zapewniony. Chodzi tylko o załadunek na moim placu.

No właśnie muszę się wszystkiego dowiedzieć, w internetach tak na już nie mają zbyt wielu ofert na ładowarki które by mi odpowiadały plus jeszcze kwestia ceny i wszechstronności ciągnika. Podobają mi się ładowarki typu Terex TL80 czy Yanmar V80 ale podchodzą już pod 200tys. netto a przy takiej kwocie to bym się już zastanawiał nad kolejną koparko-ładowarką.

:zeppelin zm 15

Dziękuję za uwagi, jeśli faktycznie ma być tak że co roku sprzęgło do wymiany to pomysł z traktorem trzeba będzie sobie darować.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 14 Lip 2019 22:42

Piszę to co widziałem na własne oczy :D
Jak dla mnie szkoda twoich pieniędzy.
Ps. Dzięki=pochwała :D

-- 14 Lip 2019 21:42 --

Ciągnik rolniczy jest właśnie dla rolnictwa aby trawę skosić, przyczepę ciągnąć czy pole przeorać a tur ma służyć aby załadować siano, big bagi z nawozem itp czy do dosyć lekkiej pracy a nie do targania piachu.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez dawidg2 » 14 Lip 2019 22:43

Ladowalem kiedyś 4 oski schaeffem 851 coś pokroju tl80 i był problem ładnie na środek nasypać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Luka » 15 Lip 2019 00:02

Ja bym zwrócił uwagę na wagę, bo to jest dość kosztowny problem. Chociaż widzę że grubo idziesz bo i plac, ładowarka i budżet spory.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez Kirdan » 15 Lip 2019 07:27

Waga w sumie osobny temat. Na jednej z sortowni mają wielką ładowarkę Hyundaia z wagą w łyżce a do tego jest waga na wyjeździe to z obserwacji wynika że błąd przy jednym aucie nie był jeszcze większy niż 200kg. Czyli tyle co nic.

Koszt wagi stacjonarnej 18x3 to pewnie jakieś 50tys, natomiast waga do TURa czy ładowarki powinna kosztować ułamek tego i na moje potrzeby raczej wystarczy.

Kirdan
Młodszy operator

  • Posty: 102
  • Rejestracja: 05 Kwi 2017 14:18
  • Miejscowość: Gdynia
  • Pochwały: 4

Maszyna: Renault K460
Terex TLB890
Zeppelin ZM15
Zetor C3011

Firma: STARTER


Ładowarka vs ciągnik z TURem

Postprzez zeppelin zm 15 » 15 Lip 2019 07:44

Waga do ładowarki coś około 10-15k
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej