wibako

Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez Marcin_Marcin » 04 Mar 2020 14:08

Witam forumowiczów, potrzebuję pilnej porady w sprawie zakupu kołówki lub wyprowadzenia z błędu skutkującego zaniechaniem planowanego zakupu..
W okolicy Solca Kujawskiego mam do wykonania kontrakt budowlany, przebudowa obiektu technicznego na budynek magazynowo biurowy. Zakres prac w których będzie potrzebna koparka:
1. Ściany zewnętrzne prefabrykowane z płyt betonowych – demontaż, zostają tylko słupy konstrukcyjne i dach, na elewacji ma być płyta warstwowa.
2. Posadzki – wykuwanie, głównie pomieszczenie sprężarkowni, gdzie są fundamenty po maszynach.
3. Suwnica szerokości 10m w sprężarkowni – demontaż.
4. Kanalizacja podposadzkowa – wykuwanie posadzki, wykop na kanalizację.
5. Instalacje zewnętrzne – kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, teletechnika.
6. Korytowanie i kopanie fundamentów dla nowej części budynku (nowy będzie dwa razy dłuższy).
7. Prace brukarskie.
Czas na pełną realizację projektu – do 5 miesięcy, w mojej ocenie koparka będzie potrzebna od początku do samego końca.
Budżet na zakup sprzętu – okolice 100 tyś netto z górką, ale im mniej, tym lepiej. Jeśli ocenicie, że realnie nie ma szans na zakup odpowiedniego sprzętu w takiej kwocie to może uda się zgromadzić okolice 200 tyś netto, pozostaje tylko pytanie, czy jest to dobra inwestycja, jeśli nie zajmujemy się typowo robotami ziemnymi, chociaż z drugiej strony nie ma problemu, żeby jednak na własne potrzeby mieć podstawowy sprzęt. W ciągu 5 miesięcy maszyna za 100 tyś z górką powinna się też dość mocno zamortyzować, o ile nie będzie miała awarii wyłączającej jej z roboty na kilka tygodni :/
Po zakończeniu opisanego projektu w Solcu prawdopodobnie będę miał do zagospodarowania działkę o pow. 6500 m2 z postawieniem budynku biurowo magazynowego o pow. Około 700 m2 i ewentualnie małe zlecenia w okolicy Warszawy / Pruszkowa, jeśli będziemy chcieli dalej utrzymywać sprzęt.
Proszę o porady – czego szukać? Gdzie szukać? Jakie funkcje powinna mieć koparka – np. kompresor pod młot? Jakieś systemy smarowania / sterowania? Podpory szczególnie przydatne przy rozbiórkach? Każda porada / opinia będzie bardzo cenna.
Uczciwie przyznaje, że w sprawie sprzętu do robót ziemnych jestem zupełnym laikiem, nigdy nie pracowałem na takim sprzęcie, nigdy nie wykonywałem takich prac. Bardzo proszę o pomoc i wszelkie porady. Jeśli sprzętu nie uda się kupić lub uznamy, że nie jest to opłacalne przy budżecie np. 180 tyś to wtedy na wszystkie opisane roboty będę szukał podwykonawców.

Marcin_Marcin
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Mar 2020 11:55

Maszyna: Brak

Firma: PRO-BUD PLUS


Reklama

simmet

Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2020 14:32

Marcin_Marcin napisał(a):Ściany zewnętrzne prefabrykowane z płyt betonowych – demontaż,

tylko rozebrać czy przy okazji pokruszyć czy przygotować wsad do kruszarki?

Marcin_Marcin napisał(a):Suwnica szerokości 10m w sprężarkowni – demontaż.

do tego raczej dźwig a nie kołówka.
Marcin_Marcin napisał(a):Kanalizacja podposadzkowa – wykuwanie posadzki, wykop na kanalizację.

tylko pasy czy cała do skucia?

problem nie będzie z maszyną ale z osprzętem gdzie nowy młot kosztuje z 40-60k do takiej np 16 tonowej. I czy jedna maszyna wystarczy? Pytanie o metraż hali itp

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez Marcin_Marcin » 04 Mar 2020 20:41

Wymiar budynku 10,5 x 70m, łącznie 161mb obwodu, wysokość 8,5m

Widok budynku z góry https://www.google.pl/maps/place/53%C2% ... 18.0870347
Widok z ulicy: https://www.google.pl/maps/@53.1210412, ... 384!8i8192

Ściany - najlepiej pokruszyć na miejscu i przekrusz użyć na podbudowę drogi, ewentualnie wywózka wstępnie pokruszonego materiału w trakcie demontażu.
Suwnica - jest zamontowana pod dachem w budynku, ewentualnie demontaż HDSem.
Posadzka - w sprężarkowni jest dodatkowa wylewka około 15cm i fundamenty po sprężarkach, to ma być wykute w całości - około 200 m2. W pozostałej części budynku tylko pasy i wykopy w pasach.
Jest też piwnica pow. około 50 m2 - strop nad piwnicą do skucia, piwnica do zasypania.
Zachęcam do zabierania głosu :)
Jeśli ktoś ma maszynę na sprzedaż proszę o składanie propozycji. Jeśli ktoś odpłatnie może pomóc w zakupie maszyny – np. serwisant znający się na rzeczy proszę pisać na priw, jeśli ktoś jest zainteresowany podwykonawstwem proszę również pisać na priw. Jeśli ktoś zna kogoś, kto może pomóc w temacie również proszę kontakt i z góry dziękuję

Marcin_Marcin
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Mar 2020 11:55

Maszyna: Brak

Firma: PRO-BUD PLUS


Re: Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez dawidg2 » 04 Mar 2020 21:56

Te ściany to masakra, przyspawane do słupów. Raczej podpinanie pod dźwig i wycinanie, koparka możesz wydupczyc słup.

Dziwne ze nie chcą tego wydupczyc w całości i stawiać od nowa.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez Marcin_Marcin » 06 Mar 2020 14:54

Panowie, znikąd pomocy nie widać...
Proszę o wasze opinie, jak Wy widzicie moją sprawę? Temat bardzo pilny, jeśli mam kupić koparkę, to w ciągu 2 tygodni powinna stać na budowie. Na zakup bez pomocy człowieka znającego maszyny nie zdecyduję się, ewentualnie od znajomego, ale takiego nie mam :/

Marcin_Marcin
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Mar 2020 11:55

Maszyna: Brak

Firma: PRO-BUD PLUS


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez szpadlem-taniej » 06 Mar 2020 19:43

Problem w tym ze każdy widzi ta robotę inaczej i zrobił by po swojemu . Wszyscy co do tej pory udzielili się w temacie nie widzą jednak tego by mogli polecić ci jakąś maszynę co da temu wszystkiemu radę i to w twoim budżecie .
Ludzie poważnie podeszli do tego by ci POMÓC a nie zaszkodzić dlatego nie chcą ci podpowiadać czegoś co MOŻE się sprawdzi .

Ja powiem tak - ratuj się Pan wynajmem długoterminowym - plus tego taki, że możesz sobie pozwolić na zaangażowanie maszyny dużo droższej i może da jakaś jedna ze wszystkim radę a jak nie to zmieniasz sprzęt na odpowiedni do zadania .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez gruszon18 » 06 Mar 2020 20:22

No ja jakimś znawcą nie jestem, bo na dużej obrotówce nigdy nie robiłem.. Ale wiem jedno. I'm większą maszynę weźmiesz tym lepiej dla Ciebie.. Koniecznie z instalacją pod młot hydrauliczny, i kciukiem.. To drugie zdecydowanie przyda się przy przewalaniu gruzu.. Przy zakupie maszyny ważny będzie też osprzęt, im więcej osprzętu tym lepiej. Marka to już faktycznie drugorzędny wybór.. Osobiście uważam że lepiej się rozglądać za flagowcami.. Jcb, Cat, Volvo.. Chociaż niektórzy będą też polecać Komatsu czy Hitachi. Chodzi raczej o to aby maszynę kupić w jak najlepszym stanie, by nie stać w trakcie roboty.. Musisz zacząć się w końcu rozglądać za maszyną na stronach aukcyjno-handlowych. Przeglądaj maszyny w swoim zasięgu finansowym. A na oglądanie maszyny weź sobie mechanika, operatora jeśli sam się nie znasz.. Warto nawet komuś zapłacić aby ocenił.. Przy zakupie za ponad 100k lepiej dać komuś stówkę niż potem żałować że się kupiło szmelc.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez Marcin_Marcin » 11 Mar 2020 23:28

Jest wystawiony na sprzedaż Atlas 1404, maszyna w jednych rękach chyba około 10 lat, sprzedaje właściciel, była wykorzystywana do wyburzeń.
https://www.olx.pl/oferta/koparka-atlas ... 39c3528e36

Co myślicie o cenie? z jednej strony komplet łyżek z młotem, ale sam młot jest wystawiony na sprzedaż za 22 tyś, koparka z łyżkami wychodzi około 90 tyś z oponami jak na zdjęciach... Sprawdziłem ceny, średnio Atlas 1404 z produkcji około 2000r kosztuje około 80 - 90 tyś. Ten z ogłoszenia ma coś specjalnego na wyposażeniu, co powoduje tak duży wzrost ceny za maszynę z 94 roku?

Marcin_Marcin
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Mar 2020 11:55

Maszyna: Brak

Firma: PRO-BUD PLUS


Koparka kołowa - wyburzenia + roboty ziemne

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Mar 2020 23:32

Oprócz tego że ma łatę na drugim ramieniu to chyba nie :D dosyć droga jest jak dla mnie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej