wibako

Wiertnica pozioma czy przecisk kretem?

HDD, kraking, pipebursting, przewierty, przeciski, renowacje

Wiertnica pozioma czy przecisk kretem?

Postprzez qwert » 14 Gru 2010 00:38

Witam
Mam pytanie do szanownych kolegów w sprawie tych maszyn. Mianowicie co lepsze
wiertnica pozioma nie sterowana czy kret?
jakie sa plusy wiertnicy poziomej i minusy oraz jakie są plusy i minusy przecisku kretem?
Jaka żywotność wiertnicy poziomej podzespołów oraz żywotność kreta?
chodzi mi głownie o wiercenie pod drogami gdzie znajdują się media takie jak kanalizacja, gaz, telefon itp aby ich nie uszkodzić czy kret będzie bezpieczny?
pozdr

qwert
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 29 Sty 2008 19:57
  • Miejscowość: Lublin

Reklama

simmet

Postprzez KRET-KOP » 20 Gru 2010 08:37

Wiertnica pozioma czy kret.... Wiele zależy od średnic oraz odległości jakie chcesz wykonywać. Doprecyzuj pytanie to będziemy mogli oprzeć się na konkretach. A co do możliwości uszkodzenia innych instalacji będących pod ziemią to prawdopodobieństwo uszkodzenia będzie takie samo bez wzgledu na to jaką metodę wybierzesz.

KRET-KOP
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 25 Sie 2010 13:51
  • Miejscowość: Polska półn.

Postprzez qwert » 21 Gru 2010 22:15

Jeśli chodzi o średnice to myślę o 150 mm lub 200 mm
Co do odległości to tak jak pisałem głównie przewierty pod drogami czyli plus minus 10 metrów, wiadomo również że droga drodze nie równa jedna ma szerokość 7 metrów inna 12
Ale również chciałbym zrobić przewiert na 30 metrów jeśli będzie taka potrzeba.

Widziałem również kreta w akcji ekipa która robiła przecisk ustawiła go na 80 cm poziomicą a z drugiej strony wyszedł im pod rurą wodociągu 1,80 metra o mało jej nie uszkadzając... tłumaczyli się że to wina gruntu że czasem jak jest piasek lub kamień to kret potrafi zboczyć z kursu...
dlatego nie wiem co bezpieczniejsze, lepsze, mniej zawodne dlatego pytam doświadczone osoby

qwert
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 29 Sty 2008 19:57
  • Miejscowość: Lublin

Postprzez KRET-KOP » 23 Gru 2010 10:18

Na 100% potrzebujesz kreta a nie wiertnicy. Użycie wiertnicy ma uzasadnienie przy większych średnicach - pow. 500-600 i większych odległościach. Natomiast dla Twoich potrzeb tylko kret. A dlaczego? powód bardzo prosty, kretem standardowy przecisk wykonujesz w czsie od 0,5 do 1 godziny średnio, czyli dziennie możesz wykonac kilka przejść. Natomiast samo ustawienie wiertnicy w wykopie i zakotwienie jej tak aby stabilnie stała w wykopie to już masz klika godzin, a przewiert to następne godziny, i potem posprzątać ten cały bałagan..... i dniówka z głowy jeśli jedna wystarczy. Zwróć uwagę że firmy które na codzień wykonują usługowo przeciski używają kretów a nie wiertnic. Oczywiście mówimy o wiertnicach prostych, bo przewierty sterowane (HDD) to całkiem inna bajka i inne pieniądze. A co do przypadku o którym pisałeś że kret zszedł o metr głębiej to przyczyn może być kilka i większość da się wyeliminować. Przedewszystkim nie kupować najtańszego (ukraińskiego) kreta, bo to one mają największą tendencje do zmiany kierunku, i pewnie kret o którym piszesz był właśnie taki. Po drugie potrzebne Ci będzie jakieś podstawowe szkolenie, doświadczony operator obserwując kreta, a potem tylko wąż i słuchając jest w stanie stwierdzić że kret trafił na luźny grunt, i jest w stanie ospowiednio zareagować aby mu kret nie zboczył. W razie czego pisz na PW to Ci pomogę w doborze, pod warunkiem że potem nie będziesz mi robił konkurencji :twisted:

KRET-KOP
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 25 Sie 2010 13:51
  • Miejscowość: Polska półn.

Postprzez krissos » 24 Gru 2010 10:20

Witam
Nie zgadzam się z przedmówcą.Jeśli kret to jakiś porządny np. Terra tyle że potężna kasa.
Poza tym większość pracuje właśnie na ukraińskich z racji ceny tyle że one są nie dokładne. Zboczenie 1,5m w góre/dół albo w bok to praktycznie normalne ryzyko
( wystarczy jeśli trafi się na piasek, kamienie albo jakiś korzeń)
wiertnica zasilania z koparki albo z agregatu hydraulicznego nie zajmie więcej miejsca niż kreta dokładność jest duuużo większa. Dobrze wypoziomowana przy starcie, nie ma problemu z przeszkodami bo na wiertle jest głowica widiowa - spokojnie nie doświadczony operator zrobi to w 3-4 godz ( mówie od średnicy fi 200mm i odległości 12m)
Poza tym, po przejściu na drugą stronę - ściąga się głowicę i zakłada łącznik do wciągania rur PE.
Cena może i większa niż za ukarińskie krety ale i mniej problemów w obsłudze i serwisie
Pozdrowienia z Śląska

Awatar użytkownika
krissos
Pomocnik operatora

  • Posty: 71
  • Rejestracja: 08 Lut 2010 12:37
  • Miejscowość: Zabrze

Postprzez qwert » 13 Sty 2011 22:32

Witam
Dziękuję za podane informacje:) szkoda że pozostali użytkownicy nic nie napisali na temat tych maszyn. Na podstawie podanych informacji zastanowię się co wybrać, wiem że dobre krety
to Terra:) teraz tylko kwestia wiertnic poziomych, w internecie znalazłem tylko WAMET
Czy znacie może inne firmy produkujące takie wiertnice poziome?
pozdr

qwert
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 29 Sty 2008 19:57
  • Miejscowość: Lublin

Postprzez jagienkar » 08 Lut 2011 12:35

Wamet jest głównym producentem wiertnic poziomych w Polsce a zarazem najlepszym.



______________________
przeciski
Ostatnio edytowany przez jagienkar, 08 Lut 2011 21:48, edytowano w sumie 1 raz

jagienkar
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 07 Lut 2011 12:46
  • Miejscowość: Warszawa

Postprzez KRET-KOP » 09 Lut 2011 15:11

Kolego QWERT, to nie moja sprawa, ale zastanów się dobrze czyich rad chcesz słuchać. Goscia który 10 lat pracue w branży, i przysłowiowo "zjadł juz zęby" na tym temacie. Czy gościa który jest sprzedawcą sprzętu, i będzie oferował Ci to co akurat ma do sprzedania... ? A skoro nie ma w ofercie kretów to proponuje wiertnicę. Zgodze się z przdmówcą że jeśli chodzi o przewierty proste to WAMET to dobry wybór, ale do tego co Ty chcesz robić napewno lepszy będzie kret. I nie tak jak napisał PAN z LIFTON-a, TERRA, tylko TERMA-MAX. Krety TERRA owszem nie są złe, ale polski MAX jest tak samo dobry, a nepewno dużo, dużo tańszy - zawówno w zakupie jak i w eksploatacji.

KRET-KOP
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 25 Sie 2010 13:51
  • Miejscowość: Polska półn.

Postprzez WojtekP » 11 Lut 2011 16:08

mam do sprzedania wiertnice WAMET HWP 27 używana w bardzo dobrym stanie jeśli ktoś będzie zainteresowany ;-)

Pozdrawiam
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez qwert » 15 Lut 2011 22:10

Witam
kolego KRET-KOP ja słucham wszystkich rad w tym temacie. Następnie to wszystko przeanalizuję i kupię to co będę uważał za słuszne. Lub co będzie spełniało moje oczekiwania.
jeśli chodzi o przewiert pod drogą- drogami bardziej stawiam na precyzję niż szybkość. Więc dwa odwierty dziennie wystarczająco mnie zadowalają. I nie wyobrażam sobie abym miał takich zleceń pełno np kilka dziennie i aby mi zależało na szybkości. Dziękuje za wszystkie informacje za i przeciw kret vs wiertnica :?
A kolega WojtekP dlaczego pozbywa się wiertnicy? zmiana na lepszy model? brak zleceń? czy przejście na szybszego tańszego kreta :roll:
pozdr

qwert
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 29 Sty 2008 19:57
  • Miejscowość: Lublin

Postprzez WojtekP » 16 Lut 2011 15:27

qwert, brak konkretnych zleceń, model jest już najlepszy więc nie da się zmienić hehe ;) Bardziej opłaca się wynająć kogoś na te 2-3 przewierty rocznie.

Pozdrawiam
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez BH RUDA » 16 Lut 2011 20:16

Witam Kolego.
Polecam nasze kreciki i nasze wiertnice
Jeżeli chcesz to zobaczyć w akcji, to z lublina masz kawałek na podkarpacie, z togo co się orientuje to obecnie kilka sztuk ryje i wierci pod Łańcutem (k. Rzeszowa), coś też jest w Ropczycach.
To już maszyny najwyższej póły, ale jak trzeba to można zawsze załatwić jakiś namir na właściciela, przyjedzie na usługę i zrobi swoje
Oto maszynki:

http://bh-ruda.pl/maszyny-budowlane/ver ... sterowane/
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Postprzez peewee1984 » 28 Lut 2011 21:50

a nie lepiej zainwestowac w technologie sterowana ktora oferuje przyszlosciowe rozwiazania i jest na nia wieksze zapotrzebowanie??
peewee1984

peewee1984
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 28 Lut 2011 21:18
  • Miejscowość: Skierniewice
  • Pochwały: 3

Maszyna: Ditch Witch 2020


Postprzez WojtekP » 28 Lut 2011 22:01

peewee1984, no na pewno lepiej - odpowiedz na pytanie dlaczego nie każdy jeździ nową koparko ładowarka która jest mniej awaryjna ? odp KASA KASA - kupisz sterowany za 40 tys ? NIE
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez peewee1984 » 01 Mar 2011 19:31

mozna taki zakup skredytowac, wiec pieniadz to nie problem, tymbardziej ze jest spory obrot na rynku wtornym wiec mozna kupic sprzet uzywany, na pewno bedzie lepszy od najnowszego kreta...tymbardziej ze nie musi to byc od razu wiertnica hdd za worek pieniedzy, do krotkich przewiertow wystarczy nawet sterowany hydrauliczny przecisk Ditch Witch P-80.
peewee1984

peewee1984
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 28 Lut 2011 21:18
  • Miejscowość: Skierniewice
  • Pochwały: 3

Maszyna: Ditch Witch 2020


Wiertnica pozioma czy przecisk kretem?

Postprzez Jegor » 08 Mar 2012 14:04

Witam!
Moim zdaniem lepiej wiertnica sterowana. Jezeli tam gdzie robisz przewierty, ziemia jest naseczona mediami to zeby uniknac awarii to lepiej oczywiscie wiertnica sterowana. Kret jak kret, zalezy od gruntu (bo mozna wpuscic ktera i bog wie gdzieon wyjdzie), jak bardzo zbity i tak, jaka jest dlugosc do zrobienia i tak dalej.

Z wiertnica, przynajmniej masz pewnosc, bo wiesz jezeli masz utawiony dobrze kierunek, wszystko znasz to mozna korygowac kierunek glowicy. Ja to osobiscie polecam wiertnice, jezeli chodzi o male srednice do 160mm to UNB-20 firmy Mempex. Bardzo fajna i mala wiertnica, normalnie 2 osoby dadza rady z nia i zeby przetransportowac ja tez wystarczy tylko 2 osoby. posiada mobilny agregat hydrauliczny oraz samo urzadzenie przeciskowe. Mozna wykonywac przewierty jak z powierzchni tak i z wykopu. Ma sile ucisku do 20 ton oraz nie potrzebuje bentonitu. Mozna wykonywac kilka prac: przewierty sterowane i renowacje rurociagu.
Best regards,
Jegor Sywuda.
NOWOCZESNE TECHNIKI WIERTNICZE
„DRILL-KRAK” Autoryzowany Dealer
Mempex Ltd. w Polsce
tel.: +48 606 240 750
www.mempex.pl

Jegor
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 07 Mar 2012 12:44

Maszyna: UNB-20 MNB-50 MNB-125 OR-1,5 (szalunek samopodnoszący się)


Re: Wiertnica pozioma czy przecisk kretem?

Postprzez recza » 19 Kwi 2012 09:27

Panowie. Z tego co zrozumiałem to kolega chce robić przejścia pod drogami o długości do 15 metrów(sporadycznie dłuższe) a wy mu zaczynacie proponować maszyny hdd? :lol:
Pewnie będzie przyłącza z ogródka wietrnicą horyzontalną robil :D
w ciągłej sprzedaży maszyny przeciskowe, przewiertowe, pojazdy użytkowe i maszyny budowlane.

recza
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 21 Paź 2010 14:54
  • Miejscowość: Żary

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej