wibako

Spłaszczona rura na wyjściu?

HDD, kraking, pipebursting, przewierty, przeciski, renowacje

Spłaszczona rura na wyjściu?

Postprzez wojtek13_k » 12 Mar 2011 18:32

Witam,
co moze byc przyczyna wyjscia zplaszczonej rury z ziemi (rura PE 125)

wojtek13_k
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 12 Mar 2011 18:23

Reklama

simmet

Re: Spłaszczona rura na wyjściu?

Postprzez peewee1984 » 15 Mar 2011 20:33

podales troche malo szczegolow odnosnie tej rury, ale powodow moze byc kilka:
1. cienka scianka wciaganej rury, czyli rura nieprzystosowana do przewiertow i nieodporna na rozciaganie i zgniatanie, nie pamietam jaka powinna byc grubosc scianki ale co najumniej 7mm
2. zbyt maly rozwiertak w stosunku do rury
3. zle dobrana ilosc pluczki w stosunku do rozwiercanego urobku, jezeli bedzie go za malo lub za duzo i zaniknie cyrkulacja w otworze to cisnienie wytwarzane przez pompe pluczki tez moze ja zgniesc
4. teren gliniasty, ktory ma sklonnosci do pecznienia
gdybys podal wiecej szczegolow co do tego przewiertu to moze jeszcze by sie cos wymyslilo...;)
peewee1984

peewee1984
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 28 Lut 2011 21:18
  • Miejscowość: Skierniewice
  • Pochwały: 3

Maszyna: Ditch Witch 2020


Re: Spłaszczona rura na wyjściu?

Postprzez damian_jumarpol » 16 Lip 2013 11:06

Długo po temacie, lecz napiszę bo może komuś się przydać.

Aby wiedzieć jak sobie z tym radzić, trzeba rozpoznać przyczynę. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną są jak już powyżej napisał mój przedmówca źle dobrane parametry płuczki, ale również prędkość postępu rury. Ważne jest aby prędkość posuwu szła w parze z ilością podawanej płuczki a to z kolei względem objętości urabianego pierścienia gruntu.

Dla początkujących powinna wystarczyć informacja że płuczka w trakcie wciągania musi po prostu nieustannie wypływać w wykopie końcowym. Jeżeli tak się nie dzieje oznacza to, że grunt odkłada się tworząc "korek" prowadzący do wzrostu ciśnienia płuczki w górotworze. Objawia się to zaciskaniem "spłaszczeniem" rury a nawet wytworzeniem poduszki bentonitowej pod samym asfaltem i jego "widowiskowe"wybrzuszenie. Zapobiegając temu zjawisku, jeżeli zauważyliśmy że płuczka w wykopie końcowym nie wypływa, należy wykonać wykop pośredni.

Zapewne wielu operatorów stwierdzi że to brednie a w przypadku grubszej roboty kiedy rurę zagniecie lub po prostu dalej jego wiertnica nie pociągnie, stwierdzi że to wszystko to......wina Erwina.


Aby uzmysłowić sobie co się dzieje z naszą rurą w trakcie wciągania, dobrze jest stosować urządzenia tensometryczne, które montuje się pomiędzy rurą a rozwiertakiem. Rejestruje on dane odnośnie siły jaka występowała bezpośrednio na wciąganej rurze, ciśnieniu płuczki bentonitowej w górotworze jak i inne parametry przydatne do rozpoznania przyczyny uszkodzenia rury. Widać tam m.in. wpływ zwiększenia prędkości posuwu na wzrost ciśnienia płuczki. Jeżeli rura wyjdzie zawężona, niedrożna, lub po prostu się urwie możemy wtedy określić z dużym prawdopodobieństwem co było tego przyczyną.
W ten sposób na własnych błędach możemy nauczyć się jak sobie radzić z podobnymi problemami. Jeżeli np. zauważymy że 80m rury fi 160 wciągnięto w czasie 40min. To znaczy że „coś” było nie tak. Teraz się udało ale nie zawsze tak będzie.

Uczmy się i swoich operatorów.

Przyczyną zawężania rury jest przekroczenie dopuszczalnej dla niej siły osiowej , oraz dodatkowo zbyt duże ciśnienie płuczki bentonitowej (w zaciśniętym tunelu) które pogłębia ten sam skutek. W najniższym punkcie przewiertu rura staje się owalna (powstaje punkt podparcia) w wyniku ciągnięcia i to głównie tam zaczyna się ona zawężać.

W oprogramowaniach Tensometrów jak np w "TENSOMETR KSK" wprowadza się dane odnośnie zastosowanej rury (średnicę, SDR i rodzaj materiału rury) i na wykresach uwidocznione zostają siły jakimi została ona poddana z uwzględnieniem punktu krytycznego.

Możemy przy okazji sporządzić dokumentację powykonawczą, którą można przedstawić zleceniodawcy, aby ten miał pewność że jego rura została zainstalowana prawidłowo. Rośnie wtedy nasza konkurencyjność.

Jeżeli ktoś przeczytał mój monolog do końca, to znaczy że jest wytrwały i z pewnością mu się powiedzie. Pozdrawiam
http://www.skydrive.live.com/redir?resi ... -S15eIOxFM
damian.sobczak@jumarpol.pl
Projektowanie urządzeń wspomagających prace, przy realizacji podziemnych przepustów rurowych
http://www.jumarpol.pl
512-287-044

Awatar użytkownika
damian_jumarpol
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 17 Sty 2012 12:59

Maszyna: Teleoptyczny system sterowania Jumarpol


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej