wibako

Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 10 Lis 2015 16:03

Witam.
Problem z wyciekiem spod cewki, cewka nie działa jest odpowiedzialna za otwieranie szczeki. Jest ktos kto pomoże w tym temacie? Z góry dziekuje
WP_20151110_14_22_20_Pro.jpg

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Reklama

simmet

Re: Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 20:59

Dlaczego o usterce piszesz w dziale "DTR, instrukcje, schematy". Chyba masz dział: Koparko-Ładowarki, a tam CASE. Jak już się zarejestrowałeś, z czego się bardzo wszyscy cieszymy, to przestrzegaj zasad obowiązujących na forum. Tu dokumentacje, tam usterki - chyba proste i logiczne. Przejrzyj forum, zapoznaj się z jego regulaminem i strukturą - to nie będzie bolało.

To jest elektrozawór, czyli cewka zespolona razem z zaworem.

Wyciek widać pomiędzy elektrozaworem a rozdzielaczem, więc należało by odkręcić i sprawdzić:
czy wyciek jest pomiędzy rozdzielaczem a elektrozaworem - uszczelnienie (oring), czy nie pękła obudowa elektrozaworu, lub cieknąć może z samego elektrozaworu a ty widzisz tylko miejsce gdzie olej wydostaje ci się na zewnątrz - wtedy do wymiany elektrozawór. Napisałeś, że cewka nie działa, więc może się przegrzała i ją rozsadziło - poza oględzinami optycznymi, należy ją sprawdzić miernikiem. Śrubki masz od góry, odkręć i sprawdź. W czym problem?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 12 Lis 2015 20:09

Rzeczywiście mój błąd z tym umieszczeniem tematu. Poprawie sie na przyszłość.
Co do tematu to podpowiedź proszę jeszcze jak zmierzyć to miernikiem co ma wskazywać jak będzie dobry i co jak będzie zły? Czy jak odkręcę ten elektrozawór to będzie wyciekał olej?

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 13 Lis 2015 13:21

Okazuje się, że śruby od elektrozaworu sa poluzowane, dokręciłem je i wyciek ustał. Elektrozawór zaczął działać ale tylko na zamykanie szczęki, otwieranie nie działa nie słychać żadnego oporu. Po odkręceniu elektrozaworu od rozdzielacza wycieka z niego olej dość mocno. Ustanie on kiedys czy to bedzie trwało ciagle? Co dalej robić co może byc przyczyna nie działania w jedna strone?

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Re: Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez PiatyElement » 14 Lis 2015 01:49

Widocznie od otwierania jest inny elektrozawór.
Olej będzie ciekł bo wyciągasz zawór, więc robisz "dziurę" w instalacji. Możesz zminimalizować wyciek, rozciągając ramię od kopania i kładąc je maksymalnie w dół nad ziemią przed wykręceniem zaworu. Tak aby jak największa część hydrauliki była jak najniżej.
Miernik ustawiasz na 200ohm i sprawdź cewki po kolei. Powinien pokazywać około 20-25 ohm. Jeśli miernik nic nie pokaże po dotknięciu jego sondami do cewki lub pokaże dużo większą wartość to cewka uszkodzona. Sprawdź tak wszystkie cewki.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 18 Lis 2015 21:29

Jeden elektrozawór odpowiada za dwie funkcje zamykanie i otwieranie szczęki. Problem mam z podłączeniem wtyczki, gdzie kable prądowe a gdzie masa. Są 3 kable, na dwóch mam prąd ok 3,5v jeden to masa. Patrz zdjęcie. Proszę o pomoc. Lewo i prawo podłączyłem prąd a góra masa to działa mi tylko zamykanie, otwieranie szczęki nie działa.

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Re: Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez PiatyElement » 19 Lis 2015 00:01

Fakt, moja wina. Nie zauważyłem, że to rozdzielacz z dwoma cewkami. Każda cewek odpowiada za jedną funkcję, czyli: otwórz lub zamknij.

Sprawa jest prosta.
masz 4 piny: 3 w kształcie C i jeden płaski. Płaski Cię nie interesuje.
Te 3 piny w kształcie C, to dwie cewki ze wspólną masą. Nazwijmy te piny: A, B, C.

Weź miernik, ustaw na 200 Ohm,i sprawdź opór pomiędzy A-B, B-C, A-C.
Na dwóch kombinacjach wyjdzie Ci taki sam pomiar, na jednej kombinacji wyjdzie Ci pomiar dwa razy większy. Czyli:
Jeden pomiar dwa razy większy: to będą piny + obu cewek ( pomiar jest rezystancją dwóch cewek szeregowo, dlatego jest 2 razy większy ), a trzeci pin będzie minusem.
Dwa pomiary takie same: ich wspólny pin to minus, pozostałe, to + cewek. ( pomiary 2 razy mniejsze bo mierzysz tylko pojedyncze cewki )

Jak na poniższym obrazku.

Jeśli miernik pokaże Ci rezystancję tylko na jednej parze pinów, to znaczy, że jedna z cewek ma uszkodzone ( przerwane ) uzwojenie - przepaliła się, i dla tego może działać Ci tylko jedna funkcja elektrozaworu - wtedy nic z tym nie zrobisz, poza wymianą ).

Jeśli pomiar daje rezystancję pomiędzy wszystkimi pinami - czyli cewki OK, to prawdopodobnie coś stało się z suwakiem w rozdzielaczu mechanicznie - trzeba rozebrać i sprawdzić.
Załączniki
sprawna.jpg
2 Cewki sprawne
uszkodzoa.jpg
1 Cewka uszkodzona
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 19 Lis 2015 09:37

Miernik ustawiony na 200 ohm
A-B-390
B-C-260
C-A-560
Tyle ze to na dwóch pinach c i jednym plaskim. Ten jeden c nic nie pokazuje.

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Re: Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez PiatyElement » 19 Lis 2015 10:53

Jeśli miernik masz na 200 Ohm to jak Ci mogło pokazać powyżej 200 ???
Chyba że Twój pomiar to 26, 39, 56. Wg tego co mierzyłeś ( choć dziwne te pomiary ) to "B" - będzie wspólne. Różnice na poszczególnych cewkach mogą być w zależności od kondycji cewki.
Jednak:
1.Płaski pin nie jest wykorzystywany, chociaż ma on przejście do pinu minusowego bo to jest jako uziemienie.
2. Stawiał bym że ten pin na którym nic nie masz jest "-". Czy miałeś tak że zginęły obie funkcje, zarówno otwierania jak i zamykania łyżki ??? A teraz jak próbujesz naprawić, to Ci jedna funkcja wróciła ?????
3. Najlepiej zobacz obok czy masz taki sam podwójny elektrozawór i na nim przeprowadź pomiar jak powyżej.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez bartlef » 19 Lis 2015 12:09

Zginęły dwie funkcje. Okazało się, że elektrozawór obluzował się na śrubach i zaczęło pod nim cieknąć-olej. Wtyczka była wypiętą. Świeżo zakupiony sprzęt. Próbuje się dowiedzieć czy ta cewka jest "śmieć " i ktoś przy niej już dłubał, nie działała i wypieki ja czy ktoś nieumiejętnie próbował ją podpiąć i dal sobie spokój. Jak zrobię kombinacje tymi kablami mogę pogorszyć jej stan lub uszkodzić rozdzielacz?

EDIT MODA :


Jak napięcie prądu powinno dochodzić do cewki? Okazuje się teraz ze pokazuje mi na jednym kablu 7.8v a na drugim 18v co jest nie tak?
Ostatnio edytowany przez MARIO/MECALAC, 19 Lis 2015 21:55, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Zabronione jest pisanie posta pod własnym postem jeżeli od ostatniego nie upłynęło 24h - w takim przypadku należy skorzystać z opcji edycji ostatniej wiadomości.

bartlef
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 05 Lis 2015 17:22

Maszyna: Case 580 sk

Firma: BARTLEF


Re: Wyciek oleju spod cewki, elektrozaworu case 580sk

Postprzez PiatyElement » 19 Lis 2015 21:50

Do cewki powinno dochodzić 12V
Cewek nie uszkodzisz źle podpinając przewody - najwyżej zrobisz zwarcie jak + dotkniesz masy - wywali bezpiecznik
Zaworu tym bardziej nie uszkodzisz bo on nie ma nic wspólnego z elektryką, poza tym że jest sterowny cewką.

Jeśli masz pomiar poniżej 12V to albo masz uszkodzony przewód albo pada ci bateria w mierniku i pokazuje głupoty
Jeśli masz pomiar powyżej 12V (pomijam 14V na pracującym alternatorze) to albo masz h...owy miernik, albo pada ci bateria w mierniku i pokazuje głupoty.
Ponieważ na obu przewodach masz głupoty to albo wspólny "-" przewód masz uszkodzony, lub jakiś brak kontaktu gdzieś na złączkach - ale to bym pominął bo jedna funkcja ci działa
Sprawdź napięcie na obu przewodach +, dotykając miernikiem każdego z przewodów i masy na koparce - rama bez rdzy i farby( przewodu minusowego nie ruszaj ).

Chłopie rusz trochę głową i jak to mówią: masz łeb i h.j, to kombinuj.

Sprawdź na wtyczce od innego takiego samego zaworu gdzie są plusy, gdzie minus - będziesz wiedział jak idą przewody we wtyczce.
Sprawdź cewki na tym innym zaworze na rezystancję i wtedy będziesz miał porównanie co do nie działającego elektrozaworu.

Jak nie radzisz sobie z miernikiem to:
Podmień ( takie same ) elektrozawory miejscami z innej funkcji i zobacz czy ta inna funkcja po podmianie nie zginie - będziesz wtedy wiedział czy elektrozawór jest sprawny czy na innej funkcji też nie działa.
Możesz wykręcony elektrozawór podpiąć do "-" akumulatora przewodem i następnie drugim przewodem z założonym bezpiecznikiem (20-25A) dotknij raz jednego pinu plusowego i drugiego, będziesz widział czy ci zawór działa w obie strony.itp, itd.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej