wibako

Rozdzielacz

Rozdzielacz

Postprzez Dareek » 12 Sty 2016 21:11

Marka i model maszyny: Case 580k
Rok produkcji: 1991

Mam pytanie . Chodzi mi o rozdzielacz ; opada mi całe ramie (1 siłownik od kabiny) jak podniose koparke na tylnym ramieniu utrzymujesie a jak podniose w gore to opada w miarę szybko. Siłownik był chyba po wymianie , obstawiam na rozdzielacz. Czy można go jakoś rozebrać? Samemu naprawić ? Sposoby na sprawdzenie /siłownik/rozdzielacz ? ;)

Dareek
Młodszy operator

  • Posty: 100
  • Rejestracja: 05 Gru 2015 19:45

Maszyna: Case 580k turbo

Firma: brak


Reklama

simmet

Rozdzielacz

Postprzez puszek_ZGY » 12 Sty 2016 21:20

Średnia wartość "samoczynnego wysuwania się tłoczyska" jest w granicach 3-5mm (mierzona na tłoczysku siłownika) w ciągu 10min. Jeśli wartość znacznie się różni, oznacza to, że masz przeciek wewnętrzny (na tłoku).

Jeśli chodzi o rozdzielacz, psuje się niezwykle rzadko. Twoim problemem, może być to, że zawór upuszcza ciśnienie, ponieważ osiągnął graniczny punkt.

Maszyna swoja lata ma. Nikt nie wie w jaki sposób poprzedni właściciel z nią postępował. Ciężkie ładunki nadwyrężające układ maszyny doprowadziły do tego, że zawór nie jest już w takiej kondycji jak za lat świetności, dlatego upuszcza ciśnienie znacznie prędzej, aniżeli miało to miejsce bagatela dekadę wstecz.
Ostatnio edytowany przez puszek_ZGY 12 Sty 2016 21:36, edytowano w sumie 2 razy
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Re: Rozdzielacz

Postprzez Brandix » 12 Sty 2016 21:27

puszek_ZGY napisał(a):Średnia wartość "samoczynnego wysuwania się tłoczyska" jest w granicach 3-5mm (mierzona na tłoczysku siłownika) w ciągu 10min. Jeśli wartość znacznie się różni, oznacza to, że masz przeciek wewnętrzny (na tłoku).

Albo na rozdzielaczu (np. na zaworach liniowych)...
Siłownik możesz sprawdzić zaślepiając dopływy oleju do niego - jak przestanie opadać, to wina raczej tkwi w rozdzielaczu.
Żeby sprawdzić pierwszy siłownik możesz to zrobić w następujący sposób: rozkładasz ramię (ważne - nie na całą długość, tak, żeby można było po zaślepieniu przewodów "uwolnić wysięgnik", żeby znalazł się w powietrzu (możesz np.wysunąć teleskop w pozycji pionowej w dół), opierasz na ziemi, odkręcasz przewody przy tym siłowniku, zaślepiasz dopływ oleju, zakręcasz przewody, "uwalniasz" wysięgnik (chowasz wysunięty uprzednio teleskop, ew. unosisz maszynę wyżej na podporach, itp), obserwujesz
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Rozdzielacz

Postprzez Dareek » 12 Sty 2016 21:51

Jaki zawór? Czy da sie samemu jakos rozkręcić rozdzielacz i zobaczyć co tam jest ?

Dareek
Młodszy operator

  • Posty: 100
  • Rejestracja: 05 Gru 2015 19:45

Maszyna: Case 580k turbo

Firma: brak


Rozdzielacz

Postprzez Brandix » 12 Sty 2016 21:57

Najpierw sprawdź siłownik. Jeśli wina nie będzie po jego stronie to będziemy dalej myśleć. Jak popuszcza tylko w jedną stronę to raczej suwak/sekcja będą dobre. Jak nie będzie popuszczał siłownik, to zamień przewody przy rozdzielaczu (opuszczanie z podnoszeniem) na próbę i opisz co będzie się działo (jak po podniesieniu maszyny będzie opadać a w powietrzu będzie trzymać) to winny za to wszystko będzie raczej zawór liniowy funkcji podnoszenia.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Rozdzielacz

Postprzez Dareek » 12 Sty 2016 22:03

No to ok jak będę miał czas to sprawdzę i napisze na razie dzięki za pomoc ;)

Dareek
Młodszy operator

  • Posty: 100
  • Rejestracja: 05 Gru 2015 19:45

Maszyna: Case 580k turbo

Firma: brak


Rozdzielacz

Postprzez CASEWIESIEK » 12 Sty 2016 22:04

W tych maszynach siłownik BOOM-u to nie do końca udana sprawa. Obecnie mam już drugiego keisa. I w obydwu miałem problemy z tymi siłownikami. Teraz założyłem zamiennik i na razie jest ok. Oglądałem kila używek i w każdej natknąłem sie na naprawy spawarką.Ktoś kiedyś powiedział ,że to przez ten dziwny sposób zamykania na zamek.
Ja bym postawił na siłownik. Awaria rozdzielacza to tu rzadkość ,choć się zdarzają.
Zrób jak radzi kolega z tym badaniem siłownika i zobaczysz.

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Re: Rozdzielacz

Postprzez kary » 11 Cze 2020 10:22

Odswiezam temat bo brak odpowiedzi a mam taki sam problem. Po wymianie uszczelniaczy na dlawicy, zamienilem przewody na rozdzielaczu i to samo bum opada a koparke trzyma w górze, poluzowalem przewody powietrza nie widac, na tłok spowrotem stare uszczelniacze bo byly dobre i żadnej poprawy. W 5 s łyżka na ziemi. Case 580 sk 91 r
Ostatnio edytowany przez kary, 11 Cze 2020 21:03, edytowano w sumie 1 raz

kary
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 16 Sty 2014 16:31
  • Miejscowość: Warszawa, Białobrzegi
  • Pochwały: 1

Maszyna: Case 580 super k

Firma: Usługi Koparko-ładowarką


Re: Rozdzielacz

Postprzez dawidg2 » 11 Cze 2020 15:40

To rozdzielacz.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Rozdzielacz

Postprzez kary » 27 Cze 2020 10:57

Jak zamienilem przewody i jest tak samo, zaslepilem przewody i nadal opada to nie rozdzielacz. A ten zaworek na tloku to do czego jest ? Mozliwe zeby w jedna strone przepuszczal ?

kary
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 16 Sty 2014 16:31
  • Miejscowość: Warszawa, Białobrzegi
  • Pochwały: 1

Maszyna: Case 580 super k

Firma: Usługi Koparko-ładowarką


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej