wibako

580SR+ '08 Wyciek płynu chłodniczego

580SR+ '08 Wyciek płynu chłodniczego

Postprzez elopento » 25 Lip 2023 15:47

Marka i model maszyny: Case 580SR+
Rok produkcji: 2008

Witam - zauważyłem dziś rano wyciek pod maszyną , gdy zajrzałem pod spód zauważyłem kroplę oleju na skrzyni biegów i początkowo podejrzewałem wyciek z wyjścia wału ze skrzyni do tylnego mostu ,ale po podniesieniu się na podporach i wczołganiu pod maszynę zobaczyłem że cieknie gdzieś z góry i pop prostu ścieka to po skrzyni :wall: nie znam budowy maszyny, nie jestem też mechanikiem , więc nie wiem czy to coś nad skrzynią to pompa ,ale na to wygląda idzie do niej przynajmniej jeden przewód od zbiornika oleju hydraulicznego :wink: na Googlach sprawdziłem też jak taka pompa wygląda , jest ona napędzana poprzez wałek chyba od skrzyni? no i ciekawi mnie czy jeśli jest dokręcana do skrzyni to jest tam jakieś uszczelnienie czy może puścił jakiś przewód - dobrze tego nie widać w warunkach polowych. Kolejne pytanie z czystej ciekawości jak do tego się dostać , czy trzeba demontować wał? opuszczać skrzynię czy może jest jakieś dojście od góry pod gumą podłogi? Zamieszczam dwa filmiki na jednym gdy jest tylko odpalony silnik i załączony napęd na tył , jak podejrzewałem skrzynię, drugi filmik pokazuje jak to się leje gdy jest używany osprzęt koparkowy.
https://youtu.be/XVQ2Fm9d08c
https://youtu.be/spsA-F2LzwA

-- 20 Lip 2023 15:24 --

Edytowałem tytuł tematu :bangin: bo jednak to nie pompa a wyciek płynu chłodniczego gdzieś nad skrzynią biegów, doszedłem do tego próbując smak ''tego czegoś czerwonego'' co wziąłem za olej i jest to duży obieg bo puki silnik nie zagrzeje się (termostat) to nic nie kapie, dziś miałem więcej czasu i podciągnąłem sobie światło, ale i tak nie wiem w którym miejscu mam tą usterkę - podejrzenie padło na nagrzewnicę (i pewnie tak będzie) to samo było w gąsce jcb 240 tam wiecznie musiałem dolewać zimą jak chodziła nagrzewnica miałem małą dziurkę na przewodzie do nagrzewnicy spowodowaną tym że dotykał do tego przewodu przewód od odmy i zrobiło się to od gorąca, a w Case nie wiem jeszcze gdzie to znaleźć :wall: wymontowałem siedzenie , potem dobrałem się do nagrzewnicy, przy niej przewody suche i tam gdzie udało mi się sięgnąć wzrokiem w okolicy tylnego mostu dalej nic nie widać , nie wiem jak to zlokalizować :evil: ale przynajmniej wiem ''na czym stoję'' A syfu tam niemiara, Co do pompy hydraulicznej to jest ona przykręcana na 4 śruby i teoretycznie powinno się dać rady wyjąć ją bez odkręcania wału, ale dobrze że to nie to

-- 23 Lip 2023 07:12 --

Coraz bardziej mi się leje i nie wiem jak do tego się zabrać , nie ma tam dojścia aby zobaczyć w którym to miejscu , na pewno na zasilaniu nagrzewnicy , zamieszczam schemat z katalogu części czy ten przewód co zaznaczyłem na niebiesko idzie pod pompę wody?

-- 25 Lip 2023 15:47 --

Zrzut ekranu 2023-07-20 161102.png
winowajca czerwony przewód
Temat zamykam bo usunąłem już ten wyciek płynu chłodniczego , przetarty był przewód zaznaczony na czerwono :wall: od biedy da się to zrobić od spodu na macanego - odkręciłem opaskę przy nagrzewnicy , z drugiej strony przewód jest podłączony do bloku silnika poniżej zbiorniczka wyrównawczego . Kupiłem pół metra więcej i puściłem go inaczej :idea:
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-07-20 161102.png
IMG_20230720_111419.jpg
IMG_20230719_080122_1.jpg

elopento
Młodszy operator

  • Posty: 163
  • Rejestracja: 21 Paź 2021 19:46

Maszyna: jcb4cx/js145/js240/case580sr

Firma: xyz


Reklama

simmet

Re: 580SR+ '08 Wyciek płynu chłodniczego

Postprzez rudesmen » 26 Lip 2023 07:07

Gratuluje poradzenia sobie z usterką i jestem wdzięczny za dzielenie się kolejnymi etapami rozwiązywania tej zagadki.

Nagrzewnica pod podłogą to typowe rozwiązanie w koparko-ładowarkach? Zawsze myślałem, że znajduje się ona gdzieś bardziej pod konsolą z prawej strony.

Skąd masz taki fajny katalog części? :mrgreen:

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2188
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: 580SR+ '08 Wyciek płynu chłodniczego

Postprzez elopento » 26 Lip 2023 18:54

W Case jest pod siedzeniem , dużo z tym roboty nie ma siedzenie 6 śrub na klucz 13 potem to samo z ''podwyższeniem'' do którego jest zamontowany fotel , w sumie najbardziej zawadza siedzenie jest ciężkie , trzeba jeszcze podgiąć te gumowe wykładziny , ja fotel podwiesiłem za bocznym oknem :mrgreen: sama nagrzewnica z silnikiem dmuchawy jest w takiej ''misce'' po wyjęciu widać tylny most , ale same przewody da radę zdjąć od dołu jeśli opaski są skierowane w dobrą stronę i da radę podejść kluczem 7
Książkę napraw jak i katalog części kupiłem na Olix w wersji pdf

elopento
Młodszy operator

  • Posty: 163
  • Rejestracja: 21 Paź 2021 19:46

Maszyna: jcb4cx/js145/js240/case580sr

Firma: xyz


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej