wibako

Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez mjr.Kupricz » 28 Gru 2014 21:09

Marka i model maszyny: Atlas 1304
Rok produkcji: 1989
Numer seryjny: 136M32787

Witam

Po nowym roku mam zamiar wstępnie obejrzeć maszynę. Miejsca, w które należy zajrzeć i co sprawdzić teoretycznie wiem, z tegoż właśnie forum. Jeśli chodzi o konkretne ciśnienia, to co udało mi się znaleźć na forum:

- pompa hydrauliczna - 350-360bar
- pilot - 30-31bar
- sprzęgła jazdy - 30-35bar
- hamulce 75-85bar (osobno przód i osobno tył)
- akumulator hamulców 45-50bar
- ciśnienie ładowania hamulców 120-130bar - początkowe; odcięcie przy 145-155bar
- układ kierowniczy 210-225bar

Sęk w tym, że nie wiem gdzie tych punktów pomiarowych szukać oraz w jaki sposób je posprawdzać. Na pewno muszę ogarnąć manometr i znowu pytanie, jaki? Ewentualnie grono specjalistów proszę o poprawienie wartości ciśnienia, jeżeli dla tej maszyny są inne. Jeszcze jeden aspekt, chcą sprawdzić "klarowność" oleju (most/zwolnice) w jaki klucz muszę skombinować aby odkręcić korek w w/w maszynie?

Jeżeli chodzi o sprawdzenie silnika, to:

- ciśnienie smarowania, chyba będzie wskaźnik w kabinie?
- ciśnienie sprężania; jakie prawidłowe? Gdzie mierzyć? W jakie oprzyrządowanie muszę się zaopatrzeć?

Jeśli coś pominąłem, proszę o informację w postach.

mjr.Kupricz
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 28 Gru 2014 16:51

Maszyna: brak

Firma: brak


Reklama

simmet

Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez Atl » 28 Gru 2014 23:21

Jakie sprzęgła jazdy?
Ciśnienie sprężania czego?
Serwis Atlas, Terex . Naprawa koparek serii 04,TC, 05, ZW.
Remonty, regeneracja pomp, silników, rozdzielaczy i elektroniki. Kontrola stanu maszyn przed zakupem
Tel +48 796222990, 782040918
Po godzinach:
www.hilevel.pl
www.9mm.com.pl

Atl
Fachoperator

  • Posty: 3911
  • Rejestracja: 13 Lis 2008 17:04
  • Miejscowość: Polska
  • Pochwały: 161

Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez mjr.Kupricz » 29 Gru 2014 00:18

Tak właśnie szukałem, najwidoczniej poje..ły mi się układy koparko ładowarki z koparkowymi...

Ciśnienie sprężania mieszanki paliwowo-powietrznej.

Miło by było jakby kolega naprowadził mnie na trop, co i w jakim miejscu należałoby sprawdzić i jaki ciśnienie jest poprawne dla danego układu oraz w jaki klucz muszę się zaopatrzeć aby odkręcić korek stanu oleju w mostach i zwolnicach?

mjr.Kupricz
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 28 Gru 2014 16:51

Maszyna: brak

Firma: brak


Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez szymonl » 29 Gru 2014 08:24

Z ciśnieniem sprężania może być problem, bo musiałbyś wyciągnąć wtrysk, rozebrać, zamontować z powrotem i podłączyć do manometru.

szymonl
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 16 Kwi 2013 22:12
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 7

Maszyna: .

Firma: .


Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez Atl » 29 Gru 2014 08:52

Można użyć obudowy starego wtryskiwacza.
Serwis Atlas, Terex . Naprawa koparek serii 04,TC, 05, ZW.
Remonty, regeneracja pomp, silników, rozdzielaczy i elektroniki. Kontrola stanu maszyn przed zakupem
Tel +48 796222990, 782040918
Po godzinach:
www.hilevel.pl
www.9mm.com.pl

Atl
Fachoperator

  • Posty: 3911
  • Rejestracja: 13 Lis 2008 17:04
  • Miejscowość: Polska
  • Pochwały: 161

Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez grzes7622 » 30 Gru 2014 00:40

Nie lepiej zabrać fachowca który jest wyposażony w sprzęt a to tego wiedza i doświadczenie?

grzes7622
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 29 Cze 2008 17:31
  • Miejscowość: jarocin
  • Pochwały: 3

Maszyna: liebherr cat 318f

Firma: budowa dróg


Re: Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez mjr.Kupricz » 30 Gru 2014 02:17

grzes7622 napisał(a):Nie lepiej zabrać fachowca który jest wyposażony w sprzęt a to tego wiedza i doświadczenie?


Można, ale nie to miałem na myśli zakładając ten temat...

Czy ktoś obeznany, mógłby się rzeczowo wypowiedzieć, co do poniższego wpisu...

mjr.Kupricz napisał(a):[b]Sęk w tym, że nie wiem gdzie tych punktów pomiarowych szukać oraz w jaki sposób je posprawdzać. Na pewno muszę ogarnąć manometr i znowu pytanie, jaki? Ewentualnie grono specjalistów proszę o poprawienie wartości ciśnienia, jeżeli dla tej maszyny są inne. Jeszcze jeden aspekt, chcą sprawdzić "klarowność" oleju (most/zwolnice) w jaki klucz muszę skombinować aby odkręcić korek w w/w maszynie?.


Może są jeszcze jakieś istotne rzeczy, które pominąłem?

mjr.Kupricz
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 28 Gru 2014 16:51

Maszyna: brak

Firma: brak


Pomiary ciśnienia; silnik, hydraulika i układ jezdny

Postprzez Atl » 30 Gru 2014 10:24

Tą drogą oczywiście się da, ale będzie to trudne.
Ogarnąć manometr... Najlepiej z pomiarem Delty. Punkty zazwyczaj są na zaworach obok kabiny, na pompie i rozdzielaczach.
Nie lepiej kupić komplet imbusów i wybrać jeden by odkręcić korek spustowy?
Sprawdzenie maszyny to nie tylko pomiary, które zwykłym manometrem dają możliwość sprawdzenia ciśnienia ale, jak wiele razy powtarzałem, można stworzyć ciśnienie np 350bar i przepływ 100l/min ale też można mieć 350bar i 10l/min akurat wtedy gdy przydałoby się 60l/min. Manometr pokaże 350 a koparka będzie wolna. Konsternacja, no co jest? Przecież jest 350, powinna kopać a tu prędkość ślimaka...
Do pewnych rzeczy trzeba jeszcze praktyki. Wątpię czy same ciśnienia dadzą obraz całej maszyny. Często się zdarza że jest za niskie ciśnienie sterowania a ktoś zaleca remont pompy głównej bo mu wyszło na manometrze że ciśnienie jest 200 a powinno być 350. Gdyby to było takie proste to forum ani firmy które zajmują się maszynami nie byłyby nikomu potrzebne.
Nie odbieraj, proszę, moich słów jako złośliwość czy zamiar zniechęcenia Cię do samodzielności ale to naprawdę nie jest takie proste.
Radzę sprawdzić koparkę, popracować nią kilka godzin, pojeździć, zobaczyć czy po rozgrzaniu nie osłabnie jazda i siła przy kopaniu. Potem sprawy mechaniczne czyli obrót, czy równo hamuje po puszczeniu joysticka itd. Pytaj operatorów oni wiedzą wiele więcej niż może się wydawać.
Ciśnienie sprężania... myślisz że sprzedający pozwoli Ci wymontować wtryski? Co będzie jak urwie się jakaś śruba?

Autor postu otrzymał pochwałę
Serwis Atlas, Terex . Naprawa koparek serii 04,TC, 05, ZW.
Remonty, regeneracja pomp, silników, rozdzielaczy i elektroniki. Kontrola stanu maszyn przed zakupem
Tel +48 796222990, 782040918
Po godzinach:
www.hilevel.pl
www.9mm.com.pl

Atl
Fachoperator

  • Posty: 3911
  • Rejestracja: 13 Lis 2008 17:04
  • Miejscowość: Polska
  • Pochwały: 161

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej