wibako

Problem z jazdą Bobcat T2556

Moderator: mechanior

Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez Mackend » 18 Sty 2012 21:53

Marka i model maszyny: Bobcat T2556
Rok produkcji: 2001

Witam wszystkich,
Posiadam ładowarkę teleskopową Bobcat T2556, rok 2001. Problem polega na tym iż ładowarka nie chce ruszyć do przodu ani do tyłu. Miesiąc temu zaczęła szwankować, dopiero po zapaleniu i nagrzaniu(2-3 godziny) jeździła cały dzień. Później w czasie jazdy zaczęła przerywać i stawać. Zajechawszy na warsztat mechanicy proponowali różne sposoby, więc zostały wymienione filtry hydrauliczne, elektryk sprawdzał instalacje. Po wymianie filtrów ładowarka odpaliła lecz już nie ruszyła, stoi w garażu i nie ruszy ani do tyłu ani do przodu, teleskop działa poprawnie. Prosiłbym o jakieś wskazówki, z góry dziękuje.

Mackend
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 18 Sty 2012 21:34
  • Miejscowość: Podkarpacie

Maszyna: Bobcat T2556


Reklama

simmet

Problem z jazdą

Postprzez mechanior » 19 Sty 2012 00:37

jaki typ napędu ma ta ładowarka? hydrostatyczny (pompa+hydromotor na moście) czy klasyczny ze skrzynią i wałami napędowymi?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20875
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Problem z jazdą

Postprzez rob74 » 19 Sty 2012 01:16

Jeżeli napięcie dochodzi na elektrozawory, to od nich trzeba zacząć, mogą być zablokowane lub uszkodzone (chyba nie dwa jednocześnie). Filtry zmienione a olej? Czy w oleju hydraulicznym nie ma np. opiłków brązu?
Jakieś niskie ciśnienie z pompy jest bo jest zasilanie joysticka (teleskop działa) hamulec ręczny też być powinien. Czy zanim stanęła na dobre radziła sobie z trudnym terenem i przeszkodami? Maszyna mogła szarpać przy wzroście i gwałtownym spadku ciśnienia w wyniku nieszczelności pompy. Ze względu na trudny dostęp do silnika i pompy oraz brak portów diagnostycznych proponuję zlecić przegląd doświadczonemu serwisowi.

rob74
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Wrz 2011 20:12
  • Miejscowość: Świętokrzyskie Suchedniów

Maszyna: volvo l30 ,volvo l35, caterpillar 906 wózki widłowe Linde

Firma: Dendron


Problem z jazdą

Postprzez grzegorz200 » 19 Sty 2012 16:27

Opisz dokładniej jak przerywała w czasie jazdy tzn... czy wyglądało to tak, jakbyś wyłączał ja rewersem, czy po prostu słabła coraz bardziej... czy działa wspomaganie?? trzeba sprawdzić czy dochodzi napięcie na cewki jazdy, jesli jest, to czy jest jakiekolwiek ciśnienie z pompy i trzeba by było sprawdzić niskie cisnienie na hydromotorze (tam jest port do podpięcia manometra) ale trzeba zacząć od napięcia na cewkach, jesli brak napiecia, to dzwignia rewersu do rozebrania, jeżeli napięcie na cewkach jest, to zmierz ciśnienie niskie na hydromotorze, jeśli pokaze ci tam około 28bar, to wtedy będziemy szukać dalej...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez Mackend » 19 Sty 2012 21:38

Do mechanior:
Hydrostatyczny układ przeniesienia napędu z automatyczną regulacją prędkości jazdy stosownie do wykonywanej pracy. Dostępne dwa tryby jazdy: agresywny i progresywny. Hydrauliczna pompa regulacyjna napędzana jest przez silnik wysokoprężny na którym jest bezpośrednio zamontowana. Silniki hydrauliczne o dwóch pojemnościach skokowych i wbudowanym regulatorze, montowane są bezpośrednio na skrzyni rozdzielczej. Przednia i tylna oś o takich samym mechanizmie różnicowym w każdej jednostce. Przekładnia redukcyjna epicykloidalna w piastach kół. Tylna oś wahliwa +10/-10. Mechanizm różnicowy z ograniczonym poślizgiem na osi przedniej. Maksymalne cisnienie w obwodzie przekładni 440 bar. Wydajność pompy hydraulicznej 0-134 l/min.

Do rob74:
Napięcie na elektrozawory dochodzi po spięciu na ostro maszyna rusza gwałtownie jedną prędkością, czyli prawdopodobnie zawory nie są zblokowane. Olej spuszczony do zera i zalany nowym olejem hydraulicznym HIL46. skąd opiłki brązu, gdzie one miałyby się pojawiać, jak to sprawdzić. Instalacja hydrauliczna nie zależna od hydrauliki napędowej (wspólny jest tylko zbiornik). Zasilanie po przez pompe zębatą: pojemność 38 cm3, ciśnienie 220 bar, wydatek 91 l/min. Hamulec ręczny czyli postojowy: załańczany po przez napęd hydrauliczny(zaciągniecie hamulca po przez spadek ciśnienia). Maszyna służyła do przewożenia na tartaku kloców i tarcicy, nie służyła do ciężkich prac pchania ziemi czy plantowania. Po dłuższej jeździe całodniowej nie byla tak mocna jak na początku pracy. Gdzie moge skorzystać z najbliższego serwisu?? Maszyna znajduje się na terenie woj. podkarpackiego(pow.Leski).

Do grzegorz200:
Miałem taką sytuacje: maszyna jechała w pewnym momencie stanęła nie mogłem ruszyć ani do przodu ani do tyłu, po 3 godz chciałem ją ściągnąć z drogi, zapaliłem włączyłem jazde do przodu maszyna ruszyła, odjechałem z miejsca. Wspomaganie działa bez problemu. Prąd dochodzi na cewki, ciśnienia nie sprawdzałem, jeśli posprawdzam ciśnienie będe pisał dalej.

Teraz po włączeniu stacyjki na zapłon po kilku sekundach pstryka coś tam w skrzynkach elektrycznych, zapala się czerwona kontrolka obciążenia i świeci cały czas. Czy nie jest to przyczyną blokady jazdy?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi, prosiłbym o dalsze.

Mackend
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 18 Sty 2012 21:34
  • Miejscowość: Podkarpacie

Maszyna: Bobcat T2556


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez grzegorz200 » 19 Sty 2012 22:42

po kilku sekundach pstryka coś

Bo uaktywnia sie system przeciążenia... ale nawet jak on jest aktywny, to jazdy nie blokuje... blokuje on hydraulikę boomu (oprócz podnoszenia). Po spieciu cewki jazdy na krótko maszyna bedzie jechała z jedną prędkoscią, gdyż jazda jest zalezna od wartości natężenia prądu podanego na cewke jazdy. Przejrzyj dokładnie instalację elektryczną hamulca. Zobacz czy nad pedałem hamulca masz dwa, czy jeden czujnik... jeden włącza światła stop, drugi jeśli jest odpowiada za zmniejszenie natężenia prądu podanego na cewki jazdy, może przewód od niego jest przetarty i błędny sygnał podaje do jednostki centralnej...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Re: Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez rob74 » 20 Sty 2012 22:37

Słuszna uwaga od grzegorza 200, jest przy pedałach potencjometr suwakowy może się rozsypał. Krótko wrócę do tematu opiłków w oleju. W Bobcacie którego naprawiałem uszkodził się wirnik pompy tłoczkowej dlatego olej mienił się od opiłków w tym kolorze. Co do zasilania joysticka i stepowania rozdzielacza niskim ciśnieniem z pompy jazdy (trójnik przy podstawie filtra pompy z zaworem kierunkowym do hamulca ręcznego) mogłem coś pokręcić ale pamiętam że gdy nie mogłem po naprawie odpowietrzyć pompy jazdy mimo iż kierowanie i ciśnienie na rozdzielaczu było, to jednak podnoszenia czy wysuwu ramienia nie.

Korzystając z okazji zapytam czy naprawia ktoś, programuje, usuwa alarmy itp. sterowników Sauer-Danfoss, pytam gdyż ogień strawił wiązki elektryczne i po odbudowie jedyne co nie działa to właśnie sterownik.

rob74
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Wrz 2011 20:12
  • Miejscowość: Świętokrzyskie Suchedniów

Maszyna: volvo l30 ,volvo l35, caterpillar 906 wózki widłowe Linde

Firma: Dendron


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez grzegorz200 » 21 Sty 2012 11:20

Korzystając z okazji zapytam czy naprawia ktoś, programuje, usuwa alarmy itp. sterowników Sauer-Danfoss

Jeśli taki sterownik jest w maszynie Bobcat, Sambron to posiadam softy do nich, jak również do niektórych ładowarek MF...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez mechanior » 22 Sty 2012 23:25

co nie znaczy że mają takie same oprogramowanie dla tych wszystkich marek...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20875
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez grzegorz200 » 23 Sty 2012 07:43

nawet było by dziwne, jak by miały takie samo oprogramowanie
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez Mackend » 24 Sty 2012 21:42

Witam,
Dalsze problemy z jazdą Bobcat. Sprawdziłem czujniki, znajdują się dwa, elektryk stwierdził że potencjometr suwakowy jest dobry kabel wchodzący do centrali też bez żadnych uszkodzeń. Próbowałem go dzisiaj uruchomić, podniosłem wszystkie cztery koła do góry, po załączeniu zapłonu świeciły dwie zielone diody, żółta i czerwona. Żadnej reakcji pod względem pokazywania błędów, po osuszeniu suszarką sterownika zaczęła mrugać żółta i czerwona. Po chwili zaczęły obracać się koła ale z przerwami, cały czas świeciły się zielone a żółta i czerwona na przemian mrugały. Fachowcy twierdzą że sterownik jest do wymiany, może i tak jest nie znam się na tym ale zastanawia mnie jeżeli obroty są niskie lekko dodając gazu koła się obracają (delikatnie), po wciśnięcie maksymalnie gazu koła przestają się obracać i próbowałem przy małym gazie lekko się obracały a przy pełnych obrotach ani drgnęły. Czy to nie czasami czujnik obrotów na kole zamachowym nie przenosi błędów do sterownika?

Mackend
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 18 Sty 2012 21:34
  • Miejscowość: Podkarpacie

Maszyna: Bobcat T2556


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez musi3d » 14 Gru 2016 10:13

Czy udało się rozwiązać problem z jazdą ?

musi3d
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 11 Sie 2015 08:23

Maszyna: sambron(bobcat)t3071
nr ident. 07567000800

Firma: gospodarstwo rolne


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez musi3d » 14 Gru 2016 10:16

mam podobnie
sterownik Sauer-Danfoss,
swiecii sie pierwsza z lewej zielona dioda na sterwoniku

musi3d
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 11 Sie 2015 08:23

Maszyna: sambron(bobcat)t3071
nr ident. 07567000800

Firma: gospodarstwo rolne


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez grzegorz200 » 14 Gru 2016 21:33

kolego musi3d ..nie podpinaj sie do starego tematu.opisz dokładnie swój problem i podaj dokładne dane maszyny i ...nowy temat
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez musi3d » 14 Gru 2016 22:02

ok.

musi3d
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 11 Sie 2015 08:23

Maszyna: sambron(bobcat)t3071
nr ident. 07567000800

Firma: gospodarstwo rolne


Re: Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez markus354 » 27 Mar 2017 22:28

Witam.
Sterownik Susmic12
Czerwona dioda mruga tylko kody błędu, po przekręceniu stacyjki powinien być błąd silnika zanim się go odpali, jak silnik chodzi nie powinna mrugać. No chyba ze jest błąd.

Pomarańczowa dioda mruga raz na sekundę jeżeli jest załadowany program kontrolera. szybko mrugająca dioda oznacza brak programomania. jeżeli świeci się cały czas albo wcale to znaczy ze program uległ uszkodzeniu lub nie działa elektronika.

zielone diody oznaczają zasilanie
jedna z brzegu to 12V zasilanie kontrolera
druga obok pomarańczowej - wewnętrzne zasilanie kontrolera 5V.
Ma pan typowe zachowanie tego kontrolera. Po paru latach ulegają awarii ze względu na to jak zostały zaprojektowane.

Bobcat, Sambron, MF to ten sam kontroler i to samo oprogramowanie
Montuja je tez Merlo, Matbro, JCB ale maja inne program, zasada działania taka sama.
Matbro nie do kupienia nowy- firma przejęta ale nie pamiętam teraz przez kogo.




Ja naprawiam te kontrolery od 5 lat.
Trudna i czasochłonna naprawa. Dla cierpliwych i interesowanych zapraszam na priv .
Istnieje możliwość przeprogramowania z jednego typu na drugi oprócz JCB -

Bobcat stosuje zamiennik S1X i ma przelotki z 42 pinów na 28 - tez się psuja jak susmic12 - i tez już je naprawiałem



Pozdrawiam

markus354
Fizol

Maszyna: JCB 3CX

Firma: MARKUS


Problem z jazdą Bobcat T2556

Postprzez Mariusz40.7 » 21 Sty 2020 12:40

Zapewne wymina sterownika załatwiła by sprawe, zamiennik susmica 12 wpisać w popularna wyszukiwarke i znajdzie bo ten oryginalny dosyc drogi.
Susmic.pl tel:502903110

Mariusz40.7
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 05 Paź 2019 19:59
  • Miejscowość: Mrągowo

Maszyna: Bobcat 3090s Dieci 40.7 Merlo

Firma: Susmic.pl


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej