wibako

Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Moderator: mechanior

Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez mechanior » 20 Lis 2016 15:45

SebKo -Nie podałeś wymaganych regulaminem danych maszyny, układy hamulcowe różnych ładowarek są różne, kto i jak ma ci pomóc skoro nie wiemy co to za maszyna?
Kolega zeppelin ma rację zwracając ci uwagę a ty zamiast grzecznie przyjąć do wiadomości zasady panujące na forum rzucasz się do niego... my tutaj tak nie postępujemy, jak nie będziesz szanować ludzi na forum i zasad na nim panujących to nie licz na pomoc.

Proszę podać pełne dane maszyny wtedy temat wydzielę i umieszczę w odpowiednim miejscu, w przeciwnym wypadku skasuję posty nie związane z tym wątkiem.
Proszę przeczytać i stosować REGULAMIN!!
Ile razy mamy powtarzać że to DLA WASZEGO DOBRA, im dokładniej opiszecie maszynę i problem oraz zamieścicie post w odpowiednim miejscu tym szybciej otrzymacie cenną pomoc... olewając zasady olewacie tak naprawdę siebie... proste i logiczne.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Reklama

simmet

Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez zeppelin zm 15 » 20 Lis 2016 23:51

:banan: A nie mówiłem. . .
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez Piotr mc 85 » 17 Sty 2019 14:34

Witam.
Volvo L150E 2006r.
nr L150EV9448
Ten sam problem co w temacie pojawił się u mnie przed chwilą. Oprócz komunikatu, słychać syczenie oleju na zaworze wentylatora, wentylator chodzi wolniej o 50-70%, do tego nie przyspiesza przy dodaniu gazu - a powinien, hamulce działają bez zarzutu, ręczny też. Po wyłączeniu maszyny błąd się kasuje, po odpaleniu maszyny olej syczy ale błędu nie ma, po dwóch wciśnięciach pedału hamulca komunikat wyskakuje ponownie.
Po odpięciu wtyczki tej bliżej drabinki wentylator wchodzi na max. obroty i syczenie oleju ustępuje, po zapięciu to samo. Po wypięciu drugiej wtyczki od strony wnętrza maszyny, wentylator jeszcze bardziej zwalnia niż przy usterce, niemal się zatrzymuje, przelew - syczenie słychać nadal, do tego pojawia się błąd zasilania wentylatora. Rozumiem że mam sprawdzić cewki? Czy stawiać na zawory pod nimi?
Edit:
Po kilkunastu minutach postoju z wyłączonym silnikiem usterka ustąpiła. Jak się pojawi ponownie dam znać.

-- 17 Sty 2019, o 13:33 --

Dziś znów się pojawiła usterka na ułamek sekundy, spokój i za parę minut znów przez kilka minut i spokój i tak kilka razy. Czasem jak usterka zanikała to dalej było słychać syczenie i wtedy wzrastała temp. silnika i skrzyni biegów - logiczne wentylator się wtedy ledwo obraca, a maszyna ma normalne obciążenie. Czasem usterka zanikała razem z syczeniem, przelewem oleju w zaworze ładowania hamulców i napędu wentylatora.
Najwyraźniej wiesza się któraś cewka. Jak usterka znów się pojawi, chyba kupię dwie a po sprawdzeniu oddam nie potrzebną. Na krótko raczej będzie ciężko sprawdzić która do wymiany, skoro raz działa a raz nie.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez dawidg2 » 17 Sty 2019 14:48

zawsze możesz wypiąć kostkę i sprawdzić czy jakaś reakcja jest albo jej niema.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez mechanior1 » 18 Sty 2019 09:31

Jeżeli wentylator raz przyspiesza a raz zwalnia to na bank akumulatory za schodkami padły.Układ hamulcowy jest powiązany z układem wentylatora i zawór priorytetowy w bloku pod schodkami umożliwia w pierwszej kolejności doładowanie hamulców.

mechanior1
Młodszy operator

  • Posty: 104
  • Rejestracja: 19 Lis 2010 14:54
  • Miejscowość: dolnośląskie
  • Pochwały: 8

Re: Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez Piotr mc 85 » 24 Sty 2019 13:18

mechanior1 napisał(a):Jeżeli wentylator raz przyspiesza a raz zwalnia to na bank akumulatory za schodkami padły

Starałem się pisać dokładni, chyba że nie zrozumiałeś.
Kiedy pojawia się usterka słychać syczenie - przelew oleju i wtedy też wentylator zwalnia. Po wypięciu wtyczki zaworu ładowania, podczas uterki wentylator wchodzi na max. obroty, po wpięciu i wypięciu drugiej zwalnia jeszcze bardziej niż przy wystąpieniu usterki - niemal się zatrzymuje.
Usterka trwa tylko kilka minut i przechodzi, potem maszyna pracuje bez usterki także chyba nie akumulatory, wydaje mi się że cewki się wieszają ale mogę się mylić.
Dziś też maszyna pracuje normalnie a usterki nie było.

-- 24 Sty 2019, o 12:18 --

mechanior1 napisał(a):Jeżeli wentylator raz przyspiesza a raz zwalnia to na bank akumulatory za schodkami padły.

Masz rację, dostałem info od kogoś kto miał tą samą usterkę, też mu powiedzieli że akumulatory, wymienił i problem rozwiązany.
Puki co u mnie usterka odpuściła, wystąpiła tylko dwa razy (to co wyżej opisałem), ale zapewne powróci - wtedy wymienię te akumulatory. :wink: Dzięki za info, nie potrzebnie się sugerowałem cewkami (chwilowe wystąpienie usterki).
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez czesciarz » 26 Sty 2019 20:30

Witam, to że wentylator raz przyspiesza a raz zwalnia to oznacza, że są doładowywane hamulce. Może to oznaczać zużyte akumulatory lub przeciek na zaworze zwrotnym lub przeciek na zaworze ręcznego lub kombinacje tych usterek. Zwróć uwagę czy usterka występuje po naciśnięciu hamulca. (jednokrotnym lub kilkukrotnym)

czesciarz
Młodszy operator

Maszyna: volvo

Firma: Volvo


Re: Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez Piotr mc 85 » 22 Lut 2019 11:59

czesciarz napisał(a):Zwróć uwagę czy usterka występuje po naciśnięciu hamulca. (jednokrotnym lub kilkukrotnym)

Usterka występowała po naciśnięciu hamulca, jak mocniej to raz, jak słabiej kilka razy, ale wcześniej słychać było syczenie - przelew oleju pod ciśnieniem.
czesciarz napisał(a):Witam, to że wentylator raz przyspiesza a raz zwalnia to oznacza, że są doładowywane hamulce.

Piotr mc 85 napisał(a):Kiedy pojawia się usterka słychać syczenie - przelew oleju i wtedy też wentylator zwalnia. Po wypięciu wtyczki zaworu ładowania, podczas uterki wentylator wchodzi na max. obroty, po wpięciu i wypięciu drugiej zwalnia jeszcze bardziej niż przy wystąpieniu usterki - niemal się zatrzymuje.

Na razie od ostatniego wpisu cisza, wszystko działa jak należy, jeszcze nic nie wymieniałem.

-- 22 Lut 2019, o 10:59 --

Witam.
Wczoraj i przedwczoraj znów usterka wystąpiła, w związku z tym ma pytanie czy wymieniać wszystkie czy tylko część akumulatorów? Jest ich w sumie pięć (z lewej strony maszyny za stopniami do kabiny), w tym 4 zgrupowane (2 większe i 2 mniejsze) i jeden mały oddzielnie na wężu hydraulicznym.
Wymieniać na nowe czy regenerować? Jeśli ktoś ma sprawdzony namiar z dolnośląskiego, to proszę podać. Moja lokalizacja to mniej więcej między Wałbrzychem a Wrocławiem.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez czesciarz » 25 Lut 2019 21:21

Jak wykręcisz akumulator to włóż coś cienkiego do środka i zobacz czy opiera się o membranę czy wchodzi do środka bo akumulator jest wypełniony olejem. Ja jednak przed wymianą akumulatorów sprawdził bym dokładnie układ. Nowy akumulator hydaca to około 1000 zł.

czesciarz
Młodszy operator

Maszyna: volvo

Firma: Volvo


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez zeppelin zm 15 » 25 Lut 2019 21:26

Jeśli membrana będzie uszkodzona to jak go odkręcisz wyleci z niego olej. Zależy jaki to hydroakumulator bo niedawno zawialiśmy o pojemności 1L i kosztował niecałe 500 zł.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez mechanior » 26 Lut 2019 01:49

Jak odkręcisz akumulator to sie wyleje resztka oleju po tej stronie membrany, o uszkodzeniu świadczy olej po stronie zaworu ale to słaby sposób na sprawdzanie bo jeśli jest sprawny to upuszczasz gaz. kolega CZĘŚCIARZ dobrze pisze, włożyć coś cienkiego ALE NIE OSTREGO od strony olejowej i sprawdzić czy membrana jest sztywna i blisko przy gwincie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez czesciarz » 01 Mar 2019 16:43

no i przed odkręceniem spuść ciśnienie z układu, bo inaczej ciśnienie może spuścić Ciebie...

czesciarz
Młodszy operator

Maszyna: volvo

Firma: Volvo


Re: Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez Piotr mc 85 » 06 Mar 2019 22:27

czesciarz napisał(a):no i przed odkręceniem spuść ciśnienie z układu,

Jasne, domyśliłem się.
Jeszcze pytanie, ktoś zna rodzaj akumulatorów jaki jest w tej maszynie? Dzwoniłem po zakładach hydrauliki siłowej pytając o regenerację to wszyscy tylko nabicie ciśnienia oferują. Domyślam się że kompleksowa regeneracja to wymiana wkładu/membrany i ew. coś tam jeszcze, zależy od rodzaju akumulatora. Wybaczcie laickie podejście ale z akumulatorami hydraulicznymi nie miałem wiele do czynienia, poza tym że wiedziałem że takowe są w mojej maszynie.
Zapewne nie ruszane od nowości, maszyna obecnie ma przebieg 10450 h.

-- 6 Mar 2019, o 21:27 --

Dziś maszyna dostała solidniejszą porcję pracy, 900 ton pospółki przewiezione i załadowane na przesiewacz z odległości 250 m, do tego załadowane ok. 200 ton na samochody. Wszystko ciągiem przez 6 godzin i usterka się nie pojawiła, w związku z tym mam pytanie czy wyższa temperatura (dzis 8-10 *C) niż okolice zera ma wpływ na kontrciśnienie w akumulatorach? Czy słabe akumulatory hydrauliczne w początkowej fazie zużycia dają o sobie znać w niższych temperaturach, czy to nie ma związku?
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez czesciarz » 08 Mar 2019 22:40

Czemu Ty tak uczepiłeś się tych akumulatorów? Zgaś maszynę i naciskaj pedał hamulca i patrz co się dzieje z ciśnieniem na akumulatorach. W ogóle diagnostykę wypadałoby zacząć od wpięcia się manometrem do układu. Sprawdzenie akumulatorów trwa 5 minut i nie trzeba ich wyjmować.

czesciarz
Młodszy operator

Maszyna: volvo

Firma: Volvo


Usterka ładowania układu hamulców Volvo L150E

Postprzez Piotr mc 85 » 11 Mar 2019 15:12

czesciarz napisał(a):Czemu Ty tak uczepiłeś się tych akumulatorów?

Ponoć to przyczyna tego typu usterki. Punkty pomiarowe z prawej strony wiem gdzie są, ale pewnie aby sprawdzić akumulatory są w innym miejscu.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej