wibako

brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Moderator: mechanior

brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez RR Łukasz » 05 Lis 2013 15:14

Marka i model maszyny: JCB 533-105
Rok produkcji: 2007
Numer seryjny: 1196234

Witam, jak w temacie. Dodam że maszyna niedawno przeszła przegląd olejowy i wszystkie oleje i filtry są nowe.

Co do wspomagania a dokładnie jego braku to:
- na przełączniku ustawiona jazda pozwalająca skręcać 4 kołami przód w prawo tył w lewo i na odwrót absolutnie nie ma mocnych żeby kierownicą ukręcić
- na przełączniku ustawiona jazda tzw samochodowa czyli tył na wprost i kierujemy przodem jakoś powoli z dużym oporem ale kierownicą da się obracać i koła przednie reagują
- na przełączniku ustawiona jazda tzw "rak" czyli przód i tył skręcone w tą samą stronę i absolutnie jak w pierwszym przypadku nie da się ruszyć kierownicy

zmiany na przełączniku możliwe były tylko gdy na czujnikach zbliżeniowych leżały wkłady od nożyka :)

Jeżeli chodzi o hydraulikę to strasznie ślamazarnie się to porusza w górę i w dół karetka też jest wolna jako tako da się pracować przy przekroczonych 2 tysiącach obrotów. Po zmierzeniu ciśnienia na punktach pomiarowych przy pompie pokazało max 155 bar przy 2,4 tys obrotów na przelewie w górę i w dół oraz na max wychyle karetki i teleskopie.

Nie miałem za dużo czasu żeby popatrzeć głębiej co i jak objawy coś jak by zawór priorytetowy ale nawet go nie było kiedy zlokalizować, jeżeli koledzy mają jakieś pomysły to proszę o wypowiedzi w temacie ewentualnie o podpowiedź gdzie szukać w tej maszynie zaworu priorytetowego.
Ostatnio edytowany przez RR Łukasz, 07 Lis 2013 20:25, edytowano w sumie 1 raz
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


Reklama

simmet

brak wspomagania i słaba hydraulika

Postprzez robert11117 » 05 Lis 2013 23:02

witam. według opisanych objawów, to niestety winna jest pompa. z tego co wiem to ona daje ciśnienie do zaworu priorytetu, a on dzieli strumień oleju na poszczególne układy, tylko jeżeli pompa jest słaba to nie ma co dzielić. słaba pompa to nie tylko ciśnienie jakie daje, bo ciśnienie nabije nawet stary szajs po jakimś czasie, ale szczególnie wydatek litrów , przepływ oleju. tyle mojego. podziękował

robert11117
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 01 Lis 2011 16:05

Maszyna: matbro ts 280


brak wspomagania i słaba hydraulika

Postprzez RR Łukasz » 06 Lis 2013 16:16

Dzisiaj przysiadłem chwilę przy maszynie i nie znalazłem tam zaworu priorytetowego :) ale jest pompa odpowiadająca tylko za wspomaganie ( niestety nie udał mi się jeszcze pomierzyć ciśnień na tej pompie - muszę wstawić w układ trójnik bo nie ma nigdzie przyłącza do diagnostyki) .

Zaniepokoiło mnie jeszcze jedno dzisiaj jak sprawdzałem maszynę to podczas kręcenia kierownicą w tej opcji w której się da nią kręcić kierownica dziwnie przeskakiwała nie dało się jej normalnie płynnie obrócić tylko tak powiedzmy 2-5 cm i tak jak by ją blokowało i znowu 2-5 cm z tym że nie blokuje do końca tylko robi się znacznie ciężej na odcinku 1-2 cm przy tym z orbitrolu jak mniemam dochodzi dźwięk jak by cykania bardzo delikatnego pukania podczas obracania dźwięk jest raczej jednostajny jak sie nie obraca kierownicą jest cisza.

Sprawdzę ciśnienie w układzie i dam znać a w między czasie jak by ktoś miał kontakt do sprawdzonego fachowca co ewentualnie mógł by sprawdzić / zregenerować orbitrol.
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


brak wspomagania i słaba hydraulika

Postprzez mechanior » 07 Lis 2013 10:16

priorytet występuje jedynie w przypadku gdy ta sama pompa zasila układ kierowniczy i jeszcze inne systemy
jeśli pompa służy jedynie do zasilania układu kierowniczego takiego zaworu nie ma

orbitroli się nie regeneruje dlatego że jedną z ważniejszych zużywających się części części jest obudowa
dobrze zregenerowany kosztowałby tyle co nowy albo niewiele mniej

przeskakiwanie wskazuje na uszkodzenie właśnie orbitrolu

PO RAZ KOLEJNY BARDZO PROSZĘ BY W TYM DZIALE UMIESZCZAĆ W TYTULE TEMATU MARKĘ I MODEL MASZYNY
jest to segment ogólny bez podziału na brandy więc należy w temacie zamieścić przynajmniej markę maszyny z którą jest problem, to ważniejsze niż dokładny opis usterki
zasady zamieszczania postów są opisane w temacie MARKA-MODEL-MIEJSCE przyklejonym na szczycie tematu
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez RR Łukasz » 08 Lis 2013 18:55

Ciśnienie zmierzone i:
na wolnych obrotach bez ruchu kierownicą jest ok 10 bar natomiast gdy dodałem gazu na ok 2 tys obrotów to ciśnienie podskoczyło do 70-75 bar i utrzymywało się do momentu zdjęcia nogi z gazu. Nie wiem czy to nie przy małe ciśnienie ale dodam że nie mogę ruszyć kierownicą tak żeby dojść do końcowego położenia - wtedy pomiar był by prawdziwy .... hmmmm trzeba wyrywać orbitrol wobec tego chyba że któryś z kolegów ma jakiś pomysł :)
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez mechanior » 08 Lis 2013 20:05

prosiłem o poprawienie tytułu wątku...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez serwisant » 09 Lis 2013 12:56

Witam.
W tym przypadku zacząłbym od sprawdzenia zaworu pierszeństwa.
Jeżeli uzyskujesz na hydraulice max 150bar spowodowane to moze być , zacietym uszkodzonym zaworem pierszeństwa, uszkodzonym zaworem MRV (główny zawór przelewowy ale wtedy kierowanie powinno działac poprawnie) uszkodzona zuzytą pompą.
jeżeli jestes w stanie uzyskac 155 bar na pełnych obrotach to przy tym cisnieniu kierowanie powinno działać w miare poprawnie Chyba że zaciety , zabrudzony jest zawór pierszeństwa lub zablokowana jest linia LS od orbitrola do zaworu pierszeństwa , lub uszkodzony orbitrol nie daje sygnału LS.
Ale znowu w takim przypadku hydraulika powinna działac prawidłowo.
Spraawdź dokładnie zawór pierszeństwa.
Pomoc JCB
MINI-LOADALL-KOP-ŁADOWARKA..Fastrac..JCB
elektronika hydraulika
Podanie nr ser. maszyny znacznie ułatwia...
pełna dokumentacja.


Pozdrawiam

serwisant
Operator

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 05 Sty 2008 16:02
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez mechanior » 09 Lis 2013 15:10

chyba że sygnał LS spierdziela bokiem w rozdzielaczu lub zaworze priorytetu/pierwszeństwa albo na pompie (jeśli jest tłoczkowa)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez RR Łukasz » 11 Lis 2013 20:16

mechanior napisał(a):prosiłem o poprawienie tytułu wątku...
??????

tytuł poprawiony... dodana marka i model maszyny ... zaraz po przeczytaniu posta w którym zwrócona była na to uwaga.


W maszynie nie dopatrzyłem się zaworu pierwszeństwa... jest jedna pompa tłoczkowa która zasila hydraulikę i za nią druga mała zębata która obsługuje wspomaganie, oprócz pompy, orbitrolu, 2 siłowników jest kość z 4 elektrozaworami którą w zależności od kombinacji podanych napięć steruje się sposobem kierowania, i tak jak pisałem wcześniej nie jestem w stanie ruszyć kierownicą w żadnym położeniu przełącznika odpowiadającego za sposób ustawiania kół (wcześniej dało się kręcić przednimi kołami) więc pomiar nie jest do końca prawdziwy ale te 75 bar umożliwiło by kierowanie nie było by super ale kierownicą dało by się kręcić więc dla tego podejrzewam orbitrol. Wszystkie elektrozawory na tym układzie są sprawdzone cewki też, przełącznik ok.
Jutro zabieram się za demontaż orbitrolu jeżeli do tego czasu pojawią się jakieś uwagi co jeszcze można sprawdzić to na pewno to sprawdzę
dzięki za obecne podpowiedzi i sugestie
Ostatnio edytowany przez RR Łukasz, 11 Lis 2013 20:28, edytowano w sumie 1 raz
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez mechanior » 11 Lis 2013 20:27

teraz już jest dobrze
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez RR Łukasz » 17 Lis 2013 14:16

orbitrol oddany do sprawdzenia do firmy która zajmuje się regeneracją orbitroli. jak będzie uszkodzony to i tak zamawiam nowy bo koszt jest w miarę do przyjęcia 1300 netto za oryginał. co do zaworu pierwszeństwa rozmawiałem ze znajomym serwisantem z IH i powiedział mi że w tej ładowarce zawór priorytetowy jest w pompie (tłoczkowa) i żeby coś z nim zrobić to najlepiej razem z pompą oddać do regeneracji.
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


Re: brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez serwisant » 17 Lis 2013 20:20

RR Łukasz napisał(a):
mechanior napisał(a):prosiłem o poprawienie tytułu wątku...
??????

tytuł poprawiony... dodana marka i model maszyny ... zaraz po przeczytaniu posta w którym zwrócona była na to uwaga.


W maszynie nie dopatrzyłem się zaworu pierwszeństwa... jest jedna pompa tłoczkowa która zasila hydraulikę i za nią druga mała zębata która obsługuje wspomaganie


Nie wiem czy jestes w stanie odróznic pompę tłoczkowa od zębatej ale wg mnie masz dwie pompy zębate. Ta wieksza o której piszesz to pompa zębata a na niej z boku przykręcony jest zawór pierszeństwa. Ona -ta wieksza pompa- obsługuje kierowanie i hydraulikę.
Ta mniejsza z tyłu zasila wentylator chłodnicy, i w opcji funkcje poziomowania maszyny -(sway).
Pomoc JCB
MINI-LOADALL-KOP-ŁADOWARKA..Fastrac..JCB
elektronika hydraulika
Podanie nr ser. maszyny znacznie ułatwia...
pełna dokumentacja.


Pozdrawiam

serwisant
Operator

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 05 Sty 2008 16:02
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


brak wspomagania i słaba hydraulika JCB 533-105

Postprzez RR Łukasz » 18 Lis 2013 11:05

Dzięki kolego, już też się tego dopatrzyłem, przepraszam za pisanie głupot ale dopiero po dokładnym wymyciu ton błota oleju i innego syfu doszedłem co do czego i co jest z czym połączone. Na razie tak jak pisałem oddałem orbitrol do sprawdzenia zobaczymy co z tego wyjdzie, jeszcze raz dziękuję za wsparcie :)
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej