wibako

Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Moderator: mechanior

Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez marekbuli » 19 Sie 2015 20:32

Marka i model maszyny: Manitou MLT 731t
Rok produkcji: 2004
Numer seryjny: 199978

Witam. Mam kłopot z rozdzielaczem hydraulicznym, tj z sekcją odpowiedzialną za wychylanie łyżki. Rozdzielacz w tej manitou składa się z 4 sekcji- dwóch sterowanych mechanicznie(podnoszenie i wychylanie), i dwie sterowane elektrycznie (wysuw i zewnętrzna hydraulika).
Od czasu zakupu ładowarki, sekcja odpowiedzialna za wychylanie działała z oporem i nie wracała samoczynnie do pozycji startowej.
Mechanior z serwisu mówił, że winę za taki stan ponosi sprężyna, która najprawdopodobniej pękła.
Zasadniczo nie było to dokuczliwe, aż do tego tygodnia. Sąsiedzi przez płot produkują pellet. Zepsuły im się naraz 2 Scorpiony Classa. Tak więc przybyłem z pomocą, ładuje pellet i stawiam stogi. Dziś to już mnie tak ręka od tego boli, że hej.
W końcu rano rozebrałem osłony i rzeczywiście funkcja od podnoszenia da się ręką wcisnąć i ładnie odbija a od wychylania nie drgnie.
Wykręciłem osłonę tej sprężyny, okazało się sprężyna jest cała i działa. Z trudem udało się trzpień (suwak) z rozdzielacza wypchnąć. Oględziny pod lupą, żadnych śladów zarysowania spęczenia uszkodzenia itp.
Suwak do połowy bloku zaworowego wchodzi dosyć swobodnie i trafia na opór. Wkładają go z drugiej strony sytuacja jest podobna.
Wyciągnąłem suwak z 1 sekcji, i spróbowałem włożyć do 2 sekcji, także do pewnego momentu wchodził bez oporu po czym dalej z trudem można było go wpychać. Suwak z 2 sekcji założony do 1 chodził bez kłopotu.
Znakiem tego coś stało się z blokiem. Poskładałem wszystko do kupy i pojechałem dalej ładować im te słomiane bobki.
Teraz pytanie, suwak wchodził swobodnie gdzieś na około 3/5 długości swojej pracy. Blokowanie następuje gdzieś w okolicy króćca zasilania wysypu łyżki. Czy możliwe jest ,że kiedyś ktoś coś tam grzebał, dał chudszą podkładkę pod króciec, i teraz ten króciec delikatnie wchodzi w pole pracy suwaka, czy też zużyło się czy jakiś paproch uszkodził ściany kanału itp
Czy jest to naprawialne, no i co o tym sądzicie.
Pozdrawiam
ps w załączniku obraz rozdzielacza
blok zaworowy.png
czerwona strzałą zaznaczyłem miejsce blokowania się suwaka

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


Reklama

simmet

Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez grzegorz200 » 22 Sie 2015 17:52

z opisu wynika , że rozebrałeś tylko jedną stronę..rozbieraj drugą i wtedy zobacz, czy blokuje suwak ?.
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez marekbuli » 23 Sie 2015 08:29

Witam. Rozebrałem z dwóch stron tj. od strony sprężyny też. Suwak wchodził swobodnie do tego samego miejsca z jednej i z drugiej strony

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez grzegorz200 » 23 Sie 2015 09:24

wykrec wszystko co jest wkręcone w tą sekcję.i wtedy spróbuj .jeśli nie m a śladów na wodzikach, to być może jakis oring się podwinął .popytaj, może ktoś ze znajomych ma kamerę endoskopową.
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez marekbuli » 24 Sie 2015 07:38

Wszystko wywaliłem, a wodzik dalej ciasno chodził, a na nim śladu zużycia(nawet lupa była użyta) włożony w pierwszą sekcje chodził normalnie. Co do kamerki do rzeczywiście dobry pomysł
Pozdrawiam

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauliki

Postprzez mechanior » 24 Sie 2015 14:11

Zadra na wewnętrznej powierzchni korpusu, pęknięcie korpusu i odkształcenie w wyniku pęknięcia albo zatarcie w wyniku skrzywienia korpusu, bywa też że w wyniku przedostania się opiłków czy innych zanieczyszczeń dochodzi do uszkodzenia krawędzi korpusu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Manitou Mlt 731t-uszkodzona sekcja rozdzielacza hydrauli

Postprzez Traktorzysta » 24 Sie 2015 14:28

Poluzuj śruby skręcające sekcje ze sobą, może ktoś za mocno dociągnął albo między korpusami ścisnęły się zanieczyszczenia np resztki oringu. Eh teraz zerknąłem na rysunek że to jest monoblok wiec ta opcja odpada.

Traktorzysta
Pomocnik operatora

Maszyna: MF5455 2009, Mecalac 12MSX 2005

Firma: Gospodarstwo rolne.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej