wibako

Stan oleju w skrzyni biegów

Moderator: mechanior

Stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Sebastian Dukarski » 30 Sie 2015 08:51

Marka i model maszyny: ł-200

Ostatnio w firmie rozgorzała dyskusja ,jaki powinien być stan oleju w ładowarce ł-200 i czy sprawdza się go na postoju czu na chodzie.Mnie uczono że na postoju i do korka kontrolnego.Wyjątkiem nie wiem czemu jak robiłem ł-220 w serwisówce że na odpalonym i do korka, chociaż skrzynia i zmiennik ten sam.Teraz to już sam nie wiem :bangin:

Sebastian Dukarski
Operator


Reklama

simmet

Stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Piotr mc 85 » 30 Sie 2015 11:51

W większości maszyn stan oleju sprawdza się na chodzie i skrzynia powinna być wstępnie rozgrzana ok. 40*C, dlatego że podczas pracy olej wypełnia zmiennik i chłodnicę, po wyłączeniu silnika olej z tych podzespołów spływa do skrzyni przez co mocno wzrasta jego stan.
Są różne rodzaje wskaźników rurka szklana, bagnet, korek kontrolny np. Volvo ma rukę i dwa zakresy "min - max" dla slinika na chodzie i wyłączonego, XCMG (skrzynia ZF) ma bagnet z zakres min. , 40*C i 80*C (minimum , olej zimny i olej rozgrzany), Hanomag'a skrzynię też sprawdza się na chodzie mimo oddzielnego zmiennika momentu. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzenie w DTRce, nie powinno być problemu z jej zdobyciem bo maszyny popularne są nawet teraz.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Brandix » 30 Sie 2015 12:08

http://chomikuj.pl/staton/Maszyny+budow ... 00+Fadroma - link do dtr z ł-200. Moźe się przydać. Olej ogólnie powinno się sprawdzać na uruchomionym silniku lub zaraz po zgaszeniu (zanim spłynie olej) - przynajmniej tak mnie uczono. Poziom oleju powinien sięgać dolnej krawędzi korka kontrolnego na skrzyni (z przodu).
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Sebastian Dukarski » 30 Sie 2015 13:38

Dobra dzięki !Tylko w hannomagu masz osobne wlewy do skrzyni i do zmiennika, a w ładowarce ł-200 możesz lać olej do skrzyni przez zmiennik, jak w ł-34.A tak się wymądrzam przy niedzieli :D :D :D :D :D :D

Sebastian Dukarski
Operator


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej