wibako

Smarowanie teleskopu

Moderator: mechanior

Smarowanie teleskopu

Postprzez crow » 29 Wrz 2015 21:07

Marka i model maszyny: jcb 530 sxl

Pytanie takie jak w temacie.
Jakie macie sposoby na smarowanie wewnętrznych punktów ślizgu? I jak oceniacie do tego środek WAXOYL?

crow
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 22 Lis 2012 08:19

Maszyna: JCB 530sxl


Reklama

simmet

Smarowanie teleskopu

Postprzez Brandix » 29 Wrz 2015 21:23

Ja z powodzeniem stosuję WAXOYL - może nie w ładowarce teleskopowej ale w kop-ład w wysięgniku i podporach - sprawdza się bardzo dobrze, bo tworzy taką jakby powłokę, która zmniejsza w znacznym stopniu tarcie ale (co ważne) nie przyciąga brudu, który przyczynia się do szybkiego zużywania się ślizgów.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Smarowanie teleskopu

Postprzez dawidg2 » 29 Wrz 2015 21:56

Wewnątrz niema szans na posmarowanie, bo trzeba rozebrać teleskop i mieć jakąś szczotę na kołach i z długim kijem. Smaruje tylko to co wychodzi.

Trociny się łapią. ale one raczej tylko przyspieszają ścieranie się Waxoyl'a niż na zużycie ślizgów.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Smarowanie teleskopu

Postprzez crow » 30 Wrz 2015 07:16

Ja tez zawsze smaruję ta część co się wysuwa ale po ostatnim ładowaniu wapna to już nie pomaga i dalej piszczy :cry: do tego stopnia że po silniku czuć że mu ciężej!

crow
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 22 Lis 2012 08:19

Maszyna: JCB 530sxl


Smarowanie teleskopu

Postprzez marekbuli » 30 Wrz 2015 07:22

a ja tam tradycyjnie. smar grafitowy. Zdejmuję z tyłu teleskopu klapę rewizyjną , pędzel ławkowiec na kiju i smaruje ile sięgnę (ale to raz w roku po myciu ciepłą wodą) , a tak to raz na miesiąc lekkie mycie i smarowanie to co się wysunie

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


Smarowanie teleskopu

Postprzez Driverrs » 30 Wrz 2015 07:42

Mnie kiedys servisant uswiadomil ze teleskopu sie nie smaruje bo od tego sa takie plastikowe kostki i je sie tylko wymienia...
Ostatnio edytowany przez Driverrs, 08 Paź 2015 20:55, edytowano w sumie 1 raz

Driverrs
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 16 Mar 2010 19:19
  • Miejscowość: Strzegom

Maszyna: Volvo L180E & L220E

Firma: GVS


Re: Smarowanie teleskopu

Postprzez Brandix » 30 Wrz 2015 17:32

Driverrs napisał(a):Mnie kiedys servisant uswiadomil ze teleskopu sie nie smaruje bo od tego sa takie plastikowe kostki i je sie tylko wymienia...


Te "kostki" to tzw. ślizgi. Jedni producenci (np. JCB) zalecają regularne smarowanie takich elementów jak teleskop odpowiednimi środkami (waxoyl) inni natomiast (np. CAT) twierdzą, że jest to na ogół zbędne - cytat jednej z dtr "w normalnych warunkach listwy ślizgowe wysuwanego ramienia koparki nie wymagają obsługi. Jeśli ramię staje się hałaśliwe, można lekko posmarować listwy smarem silikonowym. UWAGA: Nie należy nakładać nadmiernych ilości smaru silikonowego. Smar może także przyciągać i wchłaniać brud, co z kolei powoduje ścieranie listew ślizgowych"
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Smarowanie teleskopu

Postprzez mechanior » 01 Paź 2015 23:43

Trudno mówić o "regularnym" smarowaniu WAXOYLem skoro zaleca się jednokrotne malowanie w odstępach kilku lat :mrgreen:
Rodzaj obsługi jest też zależny o zastosowanego tworzywa w ślizgach... niektóre są samosmarowne... tak np jest w maszynach CAT.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Smarowanie teleskopu

Postprzez KALMAR » 04 Paź 2015 01:16

w kop-ład volvo jak dobrze pamiętam były nawet naklejki z napisem " nie smarować ślizgów " na podporach , przesówie bocznym i na teleskopie . Toczyłem o to batalie z szefem który potrafił mi nawet pręt od wideł wymazać . Nalepiło się syfu i nawet wideł nie mogłem przesunąć :bangin: Musiałem to wszystko czyścić
CZUJESZ OPÓR-DODAJ GAZU

KALMAR
Operator

  • Posty: 228
  • Rejestracja: 07 Paź 2014 08:27

Maszyna: kalmar DRF

Firma: Loconi


Smarowanie teleskopu

Postprzez dawids20 » 07 Paź 2015 11:16

U nas teleskopy od kilku lat smarujemy smarem silikonowym cx-80.
W nowych ladowarkach teleskopowych magni i manitou jest użyty suchy smar teflonowy. Sam takiego szukam do spróbowania.
Do masztów można też użyć molibdenowego jest na pewno tańszy od silikonowego.

dawids20
Pomocnik operatora


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 20 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej