wibako

MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Moderator: mechanior

MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez marekbuli » 08 Lis 2015 16:04

Marka i model maszyny: Manitou MLT 731t
rocznik 2004
nr seryjny 199978


Witam. Mam problem z elektryką w ładowarce, a dokładniej z kontrolkami od skrzyni biegów oleju hydraulicznego i hamulcowego.
Po przekręceniu stacyjki powinny zapalić się wszystkie kontrolki na pulpicie. Jednak najczęściej zapalają się tylko ładowania i ciśnienia oleju w silniku oraz kontrolka hamulca postojowego (jak zaciągnięty). Reszta się nie świecie. Od czasu do czasu to pojawiają się (może na 100 przekręceń stacyjką)
Druga sprawa, to że po zmostkowaniu najbliższego czujnika (w tym wypadku od stanu oleju hamulcowego) kontrolka na pulpicie się zapala. Sprawdziłem w ten sposób wszystkie czujniki przed i po uruchomieniu silnika (wszystkie są sprawne i sygnalizują problem.
Zamieszczam kilka fotek problemu oraz skany układu elektrycznego.
Uważam, ze gdzieś w układzie znajduję się urządzenie które testuje kontrolki przed uruchomieniem silnika, i to jest wadliwe, lub jakaś kostka, choć wszystkie porozpinałem przeczyściłem, posprawdzałem
Możliwe, że któremuś z forumowiczów uda się rozwiązać mój problem
schemat elektryki.jpg

schemat 3.jpg

Nie jestem biegły z obsługą i wklejaniem zdjęć, więc ostatnie zdjęcie powinno być pierwsze , patrzeć od dołu do góry
Załączniki
schemat 2.jpg
DSC02374.JPG
zapalona kontrolka od stanu oleju hamulcowego
DSC02375.JPG
uruchomiony czujnik stanu oleju hydraulicznego (na krótko)
DSC02373.JPG
kontrolki po przekręceniu stacyjki powinny palic się wszystkie

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


Reklama

simmet

problem z elektryką - kontrolki

Postprzez PiatyElement » 09 Lis 2015 02:20

Tak, czasami są moduły oddzielnie na płycie do testowania
Czasami to sama deska rozdzielcza się testuje po podaniu zasilania

Ale z tego co tu widzę to deska jest prosta. Analogowe wskaźniki i kilka kontrolek - więc pewnie elektroniki tam nie ma.

Więcej opisu elementów na schemacie nie było? Sprawdź czy nie masz opisów K (przekaźników), S (przełączników ) itd ..... , bo opis który jest na rysunku 1, nie opisuje wszystkich elementów.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez marekbuli » 09 Lis 2015 21:35

Witam. Niestety nie mam innego opisu. To zdobyłem z wielkim trudem. Z elektroniki to tylko płyta główna z przekaźnikami.
Mogę zrobić zdjęcie płyty i schematu który tam jest. Walczę z tym już od zakupu ładowarki. Sprawdziłem wszystkie przekaźniki (sprawne) połączenia itp i dalej nic. W końcu dotarłem do tego schematu elektryki, ale on dużo nie mówi. Więcej nie mam.

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 01:16

marekbuli napisał(a): W końcu dotarłem do tego schematu elektryki, ale on dużo nie mówi


Coś tam mówi ..... nie wszystko ale mówi. Zrób zdjęcia tej płyty z opisem i wstaw
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez marekbuli » 10 Lis 2015 20:26

Witam. Foty płyty głównej oraz jednego przekaźnika, który dopiero znalazłem (działa)
DSC02378.JPG
przekaźnik pod deską

DSC02377.JPG
płyta
Załączniki
DSC02376.JPG
schemat

marekbuli
Pomocnik operatora

  • Posty: 97
  • Rejestracja: 13 Sty 2012 20:21

Maszyna: manitou 731t


MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 21:25

Na tej płycie, nie ma żadnych modułów odpowiedzialnych za test po podaniu ze stacyjki napięcia. Masz 4 zwykłe przekaźniki nie mające nic wspólnego z testem kontrolek, przerywacz kierunków i buzer ( piszczek )
Dwie opcje:

1. Nie rozbierałem zegarów w takiej maszynie, więc nie wiem jak wygląda deska z zegarami od spodu. Zajrzyj jeszcze pod deskę czy nie ma tam elektroniki. Jeśli będzie, to obstawiał bym elektronikę deski, ponieważ będzie ona wtedy sama w sobie się testować po przekręceniu kluczyka i podaniu napięcia.

2. Jedyne co jeszcze może mieć wpływ na podświetlenie kontrolek to przekaźnik K17 ( pola 9 - jego cewka i 10 - jego styki ) - ale na płycie go nie ma. Wtedy kontrolki powinny świecić po przekręceniu kluczyka, aż do uruchomienia silnika.

Zauważ też, że masz na płycie gniazda od 0 do 9, a na schemacie jest ich więcej, oznacza to dla Ciebie, że poza płytą którą znalazłeś, jest jeszcze elektryka gdzieś indziej ( pod zegarami, przekaźniki na przewodach, it ....).

Engine Box ( sterownik silnika ) też nic z tym wspólnego miał nie będzie wg schematu, ponad to znaczna część kontrolek jest poza jego obwodem.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez mlynek » 07 Mar 2017 19:48

Witam, podpinam się pod temat tylko że ja jeżdżę MT 732 z 2008 roku i właśnie stało się mi to samo. Ktoś może coś wie na ten temat ? Kontrolki w mojej ładowarce są na elektronicznej płytce bo to jest nowsza wersja niż to co marekbuli napisał.

mlynek
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 17 Sie 2015 20:27

Maszyna: MT 732

Firma: Dębno


MLT 731T problem z elektryką - kontrolki

Postprzez zeppelin zm 15 » 07 Mar 2017 20:09

Nowy problem inna maszyna to i nowy temat!
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej