wibako

Sterowanie rozdzielaczem

Moderator: mechanior

Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez sochpol » 25 Sty 2016 22:04

Marka i model maszyny: Caterpillar TH360B

Witam. Miałem "przyjemność" rozwiązania problemu związanego ze sterowaniem rozdzielaczem w ładowarce teleskopowej TH 360B.

Nie działały funkcje opuszczania ramienia i zamykania wideł. Jako że sterowanie odbywa się przez elektroniczne moduły, lokalizacja usterki była kłopotliwa ze względu na brak odpowiedniego urządzenia testującego.

Po wielu godzinach prób i dogłębnego poszukiwania przyczyny awarii, postawiłem na awarię modułu sterującego przy cewkach rozdzielacza. Wykluczałem po kolei elementu które odpowiadają za sterowanie cewkami.
Po paru telefonach i terapii szokowej po usłyszeniu ceny za cały zespól cewek wraz z modułami bo tylko takie występują w sprzedaży postanowiłem wymyślić jakąś alternatywę dla tego sterowania.

Próbowałem nawiązać kontakt z firmami, osobami zajmującymi się budową elektroniki, ale w każdym przypadku kwota za doświadczenia na sprzęcie wydawała mi się za duża. Dużym problemem okazuje się sterowanie napięciem które potrzebne jest zasilania cewek proporcjonalnych (chyba tak to się nazywa).
Nie mogłem sobie podarować tego zadania i postawiłem na jeszcze inną alternatywę. Dlaczego nie spróbować czegoś co w starszych maszynach było niezawodne. Czyli sterowanie hydrauliczne.

Zdemontowałem blok z cewkami sterującymi, rozpracowałem zasadę działania cewek i możliwość zastosowania własnego bloku z wyjściami na przewody hydrauliczne, które będą podłączone do tradycyjnych dżojstików. Upewniłem się że będę miał gdzie podłączyć linię zasilającą dżojstiki, natomiast powrót zasilania nie stanowił problemu. Jako że na jednym dżojstiku brakowało mi funkcji, wymyśliłem że sterowanie wysuwem teleskopu, oraz dodatkową linią mogę wkomponować w podłogę i sterować nogą tak samo jak w koparkach lub dźwigach.

Cały projekt który postanowiłem wcielić w życie był bardziej doświadczeniem niż pewnym rozwiązaniem. Ale co mi tam. Zakupiłem kawałek materiału na blok przyłączeniowy, trochę projektowania i zlecenie u kumatego ślusarza. Zdobyłem dżojstiki razem z tym w podłogę (od koparki gąsienicowej JCB), zleciłem zrobienie przewodów hydraulicznych od razu pod przyłącza dżojstików i mojego bloku i przyszedł czas na montaż.

Dżojstiki wkomponowałem jak fabryce. Z problemem jaki musiałem rozwiązać to zasilanie cewki odpowiedzialnej za zasilanie linii sterowniczej, bo podłączyłem się w taki sposób aby można były dalej sterować tą funkcją. Jako że oryginalnie i to napięcie jest kontrolowane przez główny sterownik, który się na mnie zdenerwował i nie chciał mi podać napięcia na tą cewkę bo wywaliłem moduły przy rozdzielaczu, (o dziwo po zamontowaniu samych modułów nawet bez cewek dawało napięcie na cewkę od sterowania), dałem obce napięcie aby pozbyć się tych modułów na zawsze.

Po tym zabiegu stałem się najszczęśliwszym człowiekiem w tej chwili na ziemi. Maszyna ożyła. Wszystko zaczęło działać niczym oryginalnie. Zostały sprawy estetyczne i do boju. Jakież było moje zdziwienie gdy maszyna poskładana, chcę odjechać a tu nie mogę podnieść podpór. Przyszło mi przeanalizować zasadę działania sterowania podporami.

Nawet tam cale sterowanie idzie przez główny sterownik, który tak się na mnie wkurzył że zabrałem mu te moduły z tyłu nie pozwolił sterować podporami przednimi. Nie chciało mi się już przerabiać instalacji na rozdzielacz przednich podpór, choć to już nie problem. Podpiąłem same te nieszczęsne moduły z tyłu pod wiązkę, dobrze zaizolowałem i maszyna śmiga niczym nowa. Słyszałem że trafiają się maszyny z tym problemem, dlatego postanowiłem się podzielić swoim doświadczeniem, zanim zostanę okrzyczany że mogłem wcześniej pisać o moich rozwiązaniach. :banan:
Załączniki
2015-12-12 19.07.57.jpg
2015-12-12 19.08.19.jpg
Ostatnio edytowany przez MARIO/MECALAC, 25 Sty 2016 22:44, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Podzieliłem post w całości źle się czyta :D

sochpol
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 06 Cze 2009 21:26
  • Miejscowość: Kołobrzeg
  • Pochwały: 2

Reklama

simmet

Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez Brandix » 25 Sty 2016 22:11

Przyznam szczerze - gratuluję pomysłowości i pomyślnego rozwiązania niełatwego problemu. Jestem pełen podziwu :ok:
A czy pedały nie przeszkadzają podczas normalnej pracy?
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez sochpol » 25 Sty 2016 22:14

Brandix napisał(a):Przyznam szczerze - gratuluję pomysłowości i pomyślnego rozwiązania niełatwego problemu. Jestem pełen podziwu :ok:
A czy pedały nie przeszkadzają podczas normalnej pracy?


Starałem się je tak umiejscowić żeby nie przeszkadzały.

sochpol
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 06 Cze 2009 21:26
  • Miejscowość: Kołobrzeg
  • Pochwały: 2

Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez MARIO/MECALAC » 25 Sty 2016 22:45

No gratulacje, ale na drugi raz dziel taki elaborat na części bo ciężko się czyta całość :D :bangin:
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez grzegorz200 » 25 Sty 2016 22:52

gratuluje też ))..ale tak się robi juz dawno..jeśli do naprawy jest kompletna " elektronika " , to wraca się do sterowania manualnego.
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez mechanior » 27 Sty 2016 14:35

GRATULACJE!!
Zamiast pedałów zastosowałbym suwaki/przyciski na joyu, są takie gotowe systemy, myślałem już o tym od dwu lat ale nie miałem okazji trafić klienta zdecydowanego na takie rozwiązanie problemu... no i niestety pozostaje kwestia "oszukania" ECM bo dalej będzie wyświetlać błędy.
Obecnie instalujemy klientom oryginalne rozwiązanie JLG/CAT z odrębnym modułem PHS w opcji "używanej", kompletna naprawa trwa koło 3-4 dni i kosztuje około 12000 pln... niestety czasem trzeba poczekać kilka tygodni na moduł.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez adam poznan » 20 Lip 2018 22:26

Czesc czy znasz orientacyjny koszt takiej przeróbki mam ten sam problem z ta samą ładowarką i musze powiedziec ze jestem pod wrazeniem pomysłowosci :D

adam poznan
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 09 Lut 2018 22:20

Maszyna: cat th 360b

Firma: adbud adam vogt


Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez mechanior » 21 Lip 2018 15:05

Ja mam gotowe rozwiązanie twojego problemu.
Trochę inne niż opisywałem 2 lata temu, lepsze i relatywnie tańsze.
Żadne przeróbki, oryginalne fabrycznie nowe części i trochę pomysłowości, bez ingerencji w elektronikę i układ hydrauliczny, bez kombinowania, wszystko działa jak w nowej maszynie, nie ma błędów w komputerze, nie ma problemu ze sprzedaniem maszyny z nieoryginalnymi rozwiązaniami... Co więcej eliminujemy ewentualne problemy w przyszłości bo usuwamy wadliwe elementy zamieniając je na fabryczną modyfikację CATa.
Daję roczna gwarancję na wykonanie naprawy.

Zdjęcie z zeszłego tygodnia. W ciągu 2 lat wykonaliśmy już kilka takich napraw.
Załączniki
20180719_102307.jpg
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Sterowanie rozdzielaczem

Postprzez pawelachramowicz » 04 Kwi 2023 17:21

Witam, mogę prosić do Pana nr tel?
Ewentualnie proszę tel do mnie 516359919

pawelachramowicz
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 12 Gru 2021 21:52

Maszyna: Jcb 4cx

Firma: Pawel Achramowicz


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej