wibako

Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Moderator: mechanior

Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez pmmoskwa » 07 Lut 2017 17:00

Cześć,

Od wielu lat pomagałem ojczymowi przy odrestaurowaniu ładowarki kołowej Harvester 510. Została rozebrana na części pierwsze, wymieniono wszystko, co można było wymienić i pomalowana. Wygląda jak nowa. Problem jest niestety taki, że pełna łycha nie ma siły unieść się. Pusta owszem podnosi się, ale z towarem nie. Przyjeżdżało wielu specjalistów i żaden nie potrafił tego rozwiązać. Problem według ojczyma leży w zmienniku/rozdzielaczu i w fakcie, że olej leciał w nie te otwory, gdzie powinien. Szukaliśmy nawet jakiś książek anglojęzycznych, a także wsparcia technicznego ze Stanów i Niemiec. Obecnie z tą maszyną zostałem sam. Moi mechanicy wstępnie twierdzą, że problem może leżeć w jakimś elektrozaworze. Co Wy o tym sądzicie? Spotkaliście się z taką usterką? Załączam dwa zdjęcia.

1 rozdzielacz.jpg
WP_20160814_14_19_05_Pro.jpg

pmmoskwa
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Lut 2017 16:43

Maszyna: Harvester 510

Firma: Własna firma


Reklama

simmet

Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez zeppelin zm 15 » 07 Lut 2017 18:14

Ktoś robił pomiar ciśnień? To podstawa. W ogóle się nie chce podnieść? Może wina leży po stronie pompy.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez mechanior » 07 Lut 2017 21:00

Zmierzyć ciśnienie po stronie pompy NA WSZYSTKICH PO KOLEI FUNKCJACH jakie są dostępne. Jeśli układ kierowniczy jest zasilany również z tej samej pompy to na nim tez zmierzyć ciśnienie. Zamienić przepływ oleju najpierw stronami siłownika podnoszenia (zamienić podnoszenie z opuszczaniem) potem zamienić całkowicie funkcje na rozdzielaczu: podnoszenie z przechyłem.
Jeśli wszystkie ciśnienia są jednakowe to wina leży po stronie zasilania lub głównego zaworu regulującego ciśnienie na rozdzielaczu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez pmmoskwa » 07 Lut 2017 21:33

Hej,

dzięki za podpowiedzi. Nie zawsze bywałem przy wszelkich działaniach przy ładowarce. Wiem na przykłąd, że m.in. ojczym miał stół probierczy i na nim sprawdzał ciśnienie. On jak i wszelkiego rodzaju specjaliści koncentrowali się głównie na tej czerwonej części więc przypuszczam, że wyeliminowali wszelkie inne możliwe przyczyny. Raz nawet udało mu się to zrobić i wyjechał pracować nią, ale po chwili znów się zepsuła. Tak czy inaczej, razem z mechanikami będziemy sami sprawdzali różne elementy.

pmmoskwa
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Lut 2017 16:43

Maszyna: Harvester 510

Firma: Własna firma


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez grzegorz200 » 07 Lut 2017 23:22

ta czerwona część to rozdzielacz. trzymaj się kolejności opisanej przez mechaniora. zrób zdjęcie drugiej strony rozdzielacza (zobaczymy czy ma zawory osobno dla każdej sekcji), a siłowniki podnoszenia ktoś sprawdzał na przeciek wewnętrzny?
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez peckiel » 08 Lut 2017 12:56

Chcąc sprawdzić co to za maszyna, szukałem przez google. Po wyglądzie poznałem, że kilka lat temu spotkałem taką maszynę tylko, że pod nazwą Dresser 520. Wydaje mi się, że ten Dresser produkował na licencji tego Harvester. To taki mój off topic :wink:
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez pmmoskwa » 08 Lut 2017 14:09

@peckiel , z tego co wiem, maszyna została wyprodukowana w Anglii na licencji amerykańskiej. Faktycznie, szukając w google pod nazwą Dresser 520 można znaleźć identyczne maszyny. Dzięki! To teraz możemy porównać, bo wrzucam dzisiejsze zdjęcie. Więcej zmieścić w kadrze nie byłem w stanie. Później wrzucę również dawne zdjęcia rozdzielacza.
Załączniki
WP_20170208_08_58_10_Pro.jpg

pmmoskwa
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Lut 2017 16:43

Maszyna: Harvester 510

Firma: Własna firma


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Sebastian Dukarski » 08 Lut 2017 20:44

Na pierwszym zdjęciu według mnie to rozdzielacz ale od skrzyni biegów. A ten czujnik to czujnik ciśnienia skrzyni biegów.Rozdzielacz jest z przodu maszyny a układ jazdy to inna sprawa.Jak chcesz więcej informacji to zadzwoń. Kiedyś te maszyny były wytwarzane w stalowej woli a na zachód szły pod nazwą dresser.Numer telefonu 695051920. A tak w ogóle skręca bo podnoszenie i skręt jest z jednej pompy .W związku z tym musi być dzielnik strumienia.Podnoś łyżkę i skręcaj jednocześnie czy się coś zmienia.Ale z objawów wynika że jest niskie ciśnienie i to jest do pomiaru .

Sebastian Dukarski
Operator


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez mechanior » 09 Lut 2017 00:54

Sebastianku - forum to nie portal randkowy, pomagamy TUTAJ... :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Sebastian Dukarski » 09 Lut 2017 10:08

Mam książki katalog części i instrukcje użytkowania.Zależy jaka masz wersję rozdzielacza na ciegna dzojstiki dwu sekcyjny trzy sekcyjny. Wygląda na niskie ciśnienia zależy czy na wszystkich funkcjach podnoszenia czy przechyłu. Może być walnieta przeciazeniowka albo zawór albo pompa cisnienie wg książki to 210 bar.

Sebastian Dukarski
Operator


Re: Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez pmmoskwa » 09 Lut 2017 11:46

@ Sebastian Dukarski,

Szukaliśmy kiedyś katalogu części i jakiś instrukcji w Anglii, więc masz wartościowe materiały. Gdy już moi mechanicy wezmą się za ładowarkę i będą potrzebne jakieś info z Twoich materiałów, z pewnością się skontaktują. Dzięki za numer. Maszyna jest w tej chwili złożona, dlatego jedyne zdjęcia jakie mam, to te zrobione przy jakiś czas temu przy wyciągnięciu rozdzielacza. Nie wiem, czy coś tam było uszkodzone. Wiem, że szukał po świecie jakiś elementów do tego. Załączam zdjęcia.
Załączniki
6 rozdzielacz.jpg
5 rozdzielacz.jpg
4 rozdzielacz.jpg
3 rozdzielacz.jpg
2 rozdzielacz.jpg

pmmoskwa
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Lut 2017 16:43

Maszyna: Harvester 510

Firma: Własna firma


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Sebastian Dukarski » 09 Lut 2017 19:35

A maszyna zaczęła podnosić z ciężarem?

Sebastian Dukarski
Operator


Re: Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Lut 2017 20:15

Ale ten rozdzielacz jest przykręcony do skrzyni i steruje kierunkiem jazdy i biegami. No chyba że się mylę i niech mnie ktoś poprawi. W Zettelmayer mieliśmy bardzo podobną skrzynię i ten rozdzielacz z kanalikami.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Brandix » 09 Lut 2017 21:30

Mi się też wydaje, że ten rozdzielacz z kanalikami przedstawiony na zdjęciu nie jest od układu roboczego, tylko od sterowania pracą skrzyni biegów...
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Lut 2017 21:50

No właśnie. Temat jest o problemie z podnoszeniem a na zdjęciach oprócz skrzyni biegów i rozdzielacza sterującego nim nic innego nie ma. Pompy robocze powinny być przykręcone na trzecim zdjęciu od końca w elemencie co wisi na pasie. (na dwie śruby po lewej stronie obudowy)

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Sebastian Dukarski » 09 Lut 2017 22:24

Przecież pisałem że to jest rozdzielacz od skrzyni.W tych maszynach były trzy rodzaje rozdzielaczy ukladu roboczego . Na ciegna na dzojstik hydrauliczny oba trzy sekcyjne oraz dwu sekcyjny na ciegna☺.Pompy na skrzyni biegów są dwie jedna od układu jazdy co ciagnie olej ze skrzyni biegów, oraz drugą ze zbiornika hydraulicznego nad skrzynia.Rozdzielacz łatwo znaleźć po rurach przewodach co idą do siłowników.na skrzyni na dole może się również znajdować silnik awaryjnego skrętu.

Sebastian Dukarski
Operator


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez pmmoskwa » 10 Lut 2017 16:46

@ Sebastian Dukarski,

Po ponownym złożeniu maszyna w dalszym ciągu nie chciała podnosić łyżki z ciężarem. Wówczas ojczym tymczasowo zarzucił prace nad ładowarką. Brakowało mu już pomysłu, co zrobić z rozdzielaczem. Trochę czasu już minęło, ale mniej więcej pamiętam jak mówił, że olej nie trafiał w ten kanalik co trzeba.

pmmoskwa
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Lut 2017 16:43

Maszyna: Harvester 510

Firma: Własna firma


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Sebastian Dukarski » 11 Lut 2017 08:23

Daj spokój z tym kanałem jakby nie trafiał do tego kanału to by na pusto nie podnosił też. Wszyscy już mówią że ten rozdzielacz czerwony to jest skrzynia biegów. Szukaj po przewodach on jest prawdopodobnie pod kabiną!!!!!Pomiar ciśnienia pierwsza rzecz.☺☺

Sebastian Dukarski
Operator


Harvester 510 - łyżka z towarem nie unosi się

Postprzez Seba350 » 11 Mar 2017 01:35

IHC 510 to amerykańska ładowarka robiona w Niemczech na licencji, International PAYloader 510 ( lub 515 lub 520 i większe ... ) - nasze Stalowe Wole to ta sama konstrukcja, teraz już Dressta. Na początku lat 90tych mieliśmy IHC ale 515.
W rozdzielacz jest z przodu przed kabiną nad otworem który widać na załączonym wcześniej zdjęciu
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej