wibako

zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Moderator: mechanior

zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez szubekkrzys » 12 Cze 2017 21:53

Marka i model maszyny: zettelmeyer ZL 501
Rok produkcji: 1985
Numer seryjny: Hatz 3L40Z

Witam szanowne grono.
Zalogowałem się na tym forum gdyż przeglądając internet jedynie tutaj natrafiłem na jakiekolwiek informacje na temat mojej niedawno zakupionej ładowarki. Zettelmeyer Zl 501 kupiony pół roku temu jest uszkodzony (taki był zakupiony) i stoi u mechanika gdyż ma zdewastowany silnik (typ: Hatz 3L40Z) W silniku doszło do jakiejś konkretnej rozwałki bo wyrwało w bloku dziurę o średnicy 15 cm, uszkodziło misę, oderwało rozrusznik i przez dziurę w korpusie widać urwany korbowód i wał. I tutaj dochodzę do sedna problemu. Znalazłem idętyczny silnik używany w Holandii ale cena z transportem to 8500zł. Następnie chciałem wymienić na inny 3 cylindrowy silnik np deutz gdyż słyszałem że w tych ładowarkach występowały takie i jest ich na rynku zdecydowanie więcej niż silników HATZ. Już nawet miałem taki na oku z pewnych rąk ale jest jeden problem. Ze starego silnika z korpusu wystaje pompa hydrauliki chyba jakaś dodatkowa bo ta właściwa jest z drugiej strony, która jest napędzana z rozrządu starego ślinika i mechanik mówi że nie można jej przełożyć do innego silnika a jest niezbędna do pracy ładowarki. Jestem w kropce. Proszę o poradę.

szubekkrzys
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 11 Cze 2017 17:14

Maszyna: zettelmayer 501

Firma: piekarnia


Reklama

simmet

zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez Kamal » 13 Cze 2017 22:27

Do każdego Deutza można podłączyć pompę z tyłu i z przodu. Więc co za problem. W Hatz nie ma pompy napędzanej od rozrządu. To było by bez sensu. Normalnie jest od wału napędzana.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez mechanior » 13 Cze 2017 22:50

Nie chce się WYMANDRZAĆ ale mam na placu walec z silnikiem HATZa i ma pompę do skrętu napędzaną z rozrządu...
Z resztą nie ważne bo tak jak piszesz można zamontować w rozrządzie w każdym DEUTZu a gniazda mocowania i wałki są w wysokim stopniu znormalizowane.
Jak się kupuje złom to trzeba liczyć się z wydatkami na jego uruchomienie.
Pozostaje pogratulować zakupu dezela i życzyć by jego naprawa nie zrujnowała budżetu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez Kamal » 14 Cze 2017 06:02

Hatz to specyficzny silnik. Składany z połówek jak silnik z VW garbusa.
A odpowiedź lekko przewrotna. ;)
To koło pasowe widoczne z przodu jest poniżej wału.

Autor postu otrzymał pochwałę
Załączniki
Screenshot_20170614-054909.png
Koło pasowe i napinacz hydrauliczny paska.
To koło jest poniżej wału.
Screenshot_20170614-055431.png
Końcówka wału jest na prawo od pompy olejowej. Przykręconej śrubami oznaczonymi 1.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez szubekkrzys » 16 Cze 2017 14:55

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Nie jestem mechanikiem a ładowarkę kupiłem okazjonalnie za 6 tys. zł. Wszystkie odpowiedzi wykorzystam przy rozmowie z "fachowcami" którzy do tej pory mówili że nie możliwe jest przełożenie tej pompy. Chyba pora zmienić specjalistę :)

szubekkrzys
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 11 Cze 2017 17:14

Maszyna: zettelmayer 501

Firma: piekarnia


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez Kamal » 18 Cze 2017 16:53

Wiesz jest jeszcze kwestia jaki silnik bo może trzeba zmienić obroty pompy pomocniczej. Hatz ma napęd od koła pasowego. Które jak widzisz nie jest na wale więc zmienia się kierunek obrotów. To sam będzie miało miejsce w silniku 511 Deutza. Ale w innych już nie.
Chociaż kupno drugiej pompy z innym kierunkiem obrotów to nie problem.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez szubekkrzys » 25 Cze 2017 21:54

Witam ponownie.
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie mojego dezela. Po rozebraniu silnika okazało się że uszkodzony jest wał, dwie korby, dwa cylindry i dwa tłoki. Korpus i misę kupiłem za śmieszne pieniądze ale wszystko inne może sporo kosztować.
Wracam do możliwości podmiany na inny silnik ale znowu pojawia się problem tej pompy skrętu. Czy orientuje się ktoś z forum jakie części są mi potrzebne żeby zamontować pompę z mojego hatza w silniku Deutz F3L 912 342/6 nr 5216609 ??
Czy są na to gotowe zestawy czy trzeba kombinować? Jakich kosztów się spodziewać?
Muszę przeliczyć co bardziej mi się opłaca.

szubekkrzys
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 11 Cze 2017 17:14

Maszyna: zettelmayer 501

Firma: piekarnia


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez Kamal » 25 Cze 2017 23:24

Silnik ma miejsca do montażu pomp.
Można z przodu od koła pasowego. Jak również od pokrywy przedniej silnika, są miejsca do montażu. Ponieważ montujesz za silnikiem kierunek obrotu pompy się nie zmienia.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez mechanior » 26 Cze 2017 23:19

Rozwiązań jest wiele, można dołożyć kółko pasowe itepe...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


zettelmeyer ZL 501 rok 1985

Postprzez Kamal » 27 Cze 2017 11:01

Zobacz tu na forum są zdjęcia pomp pomocniczych. W silniku są do tego miejsca. Wyciągasz zaślepki i wkładasz pompę.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej