wibako

Problem z teleskopem JCB 535-95

Moderator: mechanior

Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez kamilk199 » 20 Cze 2017 20:33

Marka i model maszyny: JCB 535-95
Rok produkcji: 2001
Numer seryjny: SLP535001E0782587

Witam szanownych kolegów.

Jest to mój pierwszy temat oraz post na tym forum, proszę o wyrozumiałość w razie popełnionych przeze mnie błędów.

Problem dotyczy ładowarki teleskopowej JCB 535-95 i jej teleskopu. Dodam że maszynę zakupiłem nie dawno w raz z usterką polegającej na braku wysuwu oraz w suwu teleskopu("mały" teleskop był schowany całkiem, natomiast duży był wysunięty na max. Podnoszenie/opuszczanie oraz praca łyżka działały prawidłowo). Po rozebraniu, wyczyszczeniu oraz założeniu nowych węży teleskop wysuwa i wsuwa się prawidłowo. Problem zaczyna się po dłuższej pracy, "mały" teleskop nie chowa się do końca w raz z większym, jest wysunięty około 10 cm i podczas dalszej pracy jego wysuw rośnie. Z większym teleskopem nic się nie dzieje. Po 3 krotnym odpowietrzeniu po przez króciec na siłowniku od większego teleskopu(Odpowietrzam w taki sposób; cały teleskop jest ustawiany w poziomo, odkręcam korek na króćcu, zakładam wąż, następnie zadaje wsuwanie gdzie mały teleskop chowa się do końca. Jeśli robię to źle proszę o poradę jak ta czynność wykonać prawidłowo ) problem jest taki sam, dodam ze "mały teleskop" wysuwa się około 5cm na rozgrzanej i zgaszonej maszynie. Przypuszczam że przyczyną może być siłownik w środku od małego teleskopu, problem z uszczelniaczami wewnętrznymi, bądź kostka na siłowniku większego teleskopu, która posiada dwa zawory i dokładnie nie wiem za co one dopowiadają...Jeśli ktoś miał taki przypadek lub da jakąś wskazówkę od czego zacząć byłbym wdzięczny. Z góry dziękuję i czekam na propozycje gdzie szukać.

Dodam że jestem z woj. łódzkiego powiat sieradzki

kamilk199
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Cze 2017 19:17

Maszyna: JCB 535-95

Firma: Prywatna


Reklama

simmet

Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez RR Łukasz » 20 Cze 2017 21:19

Witam,
kolego ta kostka o której piszesz to tzw. zamek hydrauliczny bo wszystkie t tzw ładowarki teleskopowe to wózki jezdniowe specjalizowane i muszą mieć zabezpieczenia przed wykonaniem ruchu np gdy maszyna jest zgaszona lub gdy pęknie wąż. generalnie w tych kostkach nie grzeb:) przyczyną z reguły nie równomiernie składających się teleskopów jest zawór w denku tłoka w siłowniku, czyli dobrze główkujesz najlepiej wyjąć siłownik rozebrać i w miejscu w którym podejrzewałeś usterkę uszczelnień jest zawór... myślę że go nie uzdrowisz a nawet jeżeli to na krótko więc najlepiej zaopatrz się w komplet uszczelnień siłownika i nowy zawór i bierz sę za remącik siłownika.
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez kamilk199 » 21 Cze 2017 20:48

Dzięki kolego za odpowiedź, czy uszkodzony zawór może być również przyczyną powolnego wysuwu małego ramienia na rozgrzanej i ZGASZONEJ maszynie?

kamilk199
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Cze 2017 19:17

Maszyna: JCB 535-95

Firma: Prywatna


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez RR Łukasz » 21 Cze 2017 22:31

Jeżeli ramie samoczynnie się porusza po zgaszeniu maszyny to znaczy że gdzieś zostaje ciśnienie... teoretycznie zamek siłownika teleskopowania zarówno jednego jak i drugiego powinien trzymać siłownik w bezruchu ale widziałem już przypadki gdzie zamek był ok a całą robotę robł zawór lub nieszczelny wewnętrzny pakiet uszczelnień tłoka. prawda jest tylko jedna i żeby nie wiem jaki czarodziej to robił to jak nie rozbierzesz to nie zobaczysz bo nestety nikt rentgena w oczach nie ma , każdy sugeruje się doświadczeniem i umiejętnościam zdobytymi rzez lata praktyki. Jak chcesz to możesz na zasilaniu i powrocie założyć zawory kulowe 1/2" bsp bo najprawdopodobniej taki właśnie masz gwint na rzyłączach do tego siłownika i np. złożyć siłownik ile się da zamknąć te zawory i zgasić maszynę zobaczysz czy coś się ruszy czy może usterka jest gdzieś dalej a niżeli w samym siłowniku ale raczej i tak nie minie cię rozebranie siłownika.
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

konserwacja i przeglądy UDT wózków widłowych i podestów
tel: 883 960 007

RR Łukasz
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 07 Sty 2013 14:51
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 3

Maszyna: brak

Firma: mała :)


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez kamilk199 » 03 Lut 2019 19:49

Kolego RR Łukasz, rozebrałem siłownik, uszczelnienia wyglądają nie najgorzej nie są spękane,naderwane czy twarde ale dla świętego spokoju je wymienię z tego co znalazłem nie jest to duży koszt. Odkręciłem również ten zawór na denku tłoka, jest on na klucz 16,ma on jedno potoczenie na o ring i jest on również ok, w środku jest zawór,kulka która swobodnie pływa nie widać tam żadnych sprężyn, chciałem go rozebrać ale z tego co widać ma on wprasowaną końcówkę i nie wiem jakiej dokładnie siły trzeba użyć żeby go nie popsuć...?. Co gorsza nie mogę go nigdzie znaleźć w internecie:/jak znasz jakiś sklep bądź inny namiar byłbym wdzięczny.
Druga sprawa dotyczy zamka siłownika wykręciłem go z kostki żeby można było swobodnie wyciągnąć siłownik, było widać w nim resztki gumy z tego co widać najprawdopodobniej siadł któryś z o ringów w tym zamku, jak dokładnie zbudowany jest ten zamek, jest on skręcany w którymś miejscu czy wystarczy wypiąć zabezpieczenie na jego końcu, taki pierścień i wyskoczy tłoczek?

-- 03 Lut 2019 18:49 --

Witam
Nie będę zakładał nowego tematu ponieważ, nowy problem również dotyczy teleskopu. Najpierw chciałbym podziękować koledze RRłukasz ponieważ miał racje jeśli chodzi o awarie zaworka w denku tłoka. Duży plusik dla Ciebie i :piwo: (sorry że długo z odp).

Nowy problem dotyczy wsunięcia teleskopu. Wysuwanie działa pięknie,teleskopy wychodzą równo, do samego końca i ma on silę od pychu. Z wsunięciem jest taki myk ze zaraz po odpaleniu można zrobić 3-5 razy tą i s powrotem(wysuw-wsuw) a za 6 razem wsuwanie idzie wolniej, za 7 jeszcze wolniej a za 8 nie można wciągnąć teleskopu. Słychać jak zawór przeciążeniowy puszcza silnik lekko schodzi z obrotów. Obstawiam któryś zamek od wciąganie teleskopu. Jeden jest na siłowniku w środku teleskopu którego jeszcze nie rozbierałem;/ Rozbierałem wszystkie zawory a kostce na górnym siłowniku. Są tam 4 zawory jeden mały wkręcany z boku pięknie chodzi nie zacina się. Na samej górze są jakby dwa zamki jeden większy na klucz 32 i mniejszy na klucz 29(myślę że ten odpowiada za wciąganie) a po miedzy nimi na klucz 22 jakby zawór kierujący(jeśli inna nazwa proszę o wyjaśnienie). Wszystkie 3 zaworu rozebrane nie były uszkodzone,zatarte uszczelnienia nie uszkodzone(nie wymienione na nowe,weekend:(brak sklepu itp.).Po ponownym zamontowaniu cały proces się powtarza. Nie chciałbym wymieniać zaworów w ciemno bo nie są tanie,może któryś z kolegów dokładnie wie który zamek/zamki są od wciąganie teleskopu szczególnie na tej kostce na górnym siłowniku? Może coś jeszcze odpowiada za taki przypadek?Ślizgi i węże ok. Prosiłbym o jakie kol-wiek wskazówki żeby nie wpakować się w niepotrzebne koszty.
Po nocnym postoju można wciągnąć teleskop, ale później dzieje się tak jak na początku.
Z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam:)

kamilk199
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Cze 2017 19:17

Maszyna: JCB 535-95

Firma: Prywatna


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez Sugarman » 29 Mar 2019 22:46

Witam,
Jestem tu świerzy i potrzebuje pomocy z 535-95. Mam identyczny problem z ładowarka co teraz kolega kamilk199. Teleskop po rozgrzaniu coraz wolniej się wsuwa, aż w końcu nie można tego zrobić w ogóle. Ktoś ma jakieś pomysły gdzie szukać przyczyny?
Z góry dzięki za odpowiedz.
Pozdrawiam
Grzesiek

Sugarman
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 29 Mar 2019 22:00

Maszyna: JCB 535-95

Firma: Przedsiębiorstwo Budowlane


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez Rob » 02 Cze 2021 11:15

Witam kolegów
Niestety mam identyczny kłopot z taką samą maszyną.
Temat pojawił się już wcześniej z dwa razy ale ustępował po jakimś czasie.. jakby sam..
w tej chwili zablokowało się na dobre skracanie teleskopu.
Pierwszy siłownik mniejszy minimalnie się chowa a drugi ani drgnie.
Wygląda na problem z wydostaniem się oleju z dolnego cylindra. Na ten moment nie mam żadnej sensownej dokumentacji.
Może ktoś jest w stanie pomóc jakoś - choćby popchnąć trochę temat na co zwrócić uwagę..
Problem jest tego typu że maszyna stoi, robota stoi, miało byćinaczej a czas leci.....

Rob
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 02 Cze 2021 11:08

Maszyna: JCB 535-95 Manitou MT1235

Firma: mała firma


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez Doktor jcb » 02 Cze 2021 12:18

Sprawdzić zamki i zawory na kostce siłownika na wierzchu sprawdzian zamek siłownika wewnętrznego jeśli będzie ok to w siłownikach na końcu tłoczyska są zawory make up Valve odpowiadające za chowanie się tłoczysko gdy nie wyszły równomiernie. Przy okazji sprawdzania tych zaworów będzie mozna sprawdzić uszczelnienie siłownika. I ostrożnie z wysuwaniem ale szczególnie z wsuwaniem źle rozłożonych ramion bo okarze się zaraz że węże wewnątrz ramienia są dwa razy dłuższe albo się pourywaja

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Problem z teleskopem JCB 535-95

Postprzez Rob » 04 Cze 2021 09:49

Dziękuję za wypowiedź w temacie. zwróciłeś uwagę na istotne elementy.
Zawory makeup-valve są z tego co zrozumiałem wewnątrz cylindra w tłoczysku czyli trzeba rozebrać cały cylinder żeby je sprawdzić.
Na siedziałem się nad strzępkami schematów jakie znalazłem w necie i wydaje mi się że mam jeden podejrzany zawór bo w sumie tylko jego blokada może powodować takie efekty jak te z którymi mamy do czynienia.
Wstępnie ramię się dało skrócić na tyle żeby można wykonać tą pracę co trzeba. Zajrzymy do zaworów jak maszyna zjedzie.
Wybitnie coś blokuje się jak trochę wzrośnie temperatura oleju. Jak maszyna jest rano zimna to układ działa ale krótko.
Maszyna ma w sumie dość mały przebieg bo dużo stoi mam nadzieję ze to któryś z zaworów na zewnątrz siłownika.

Rob
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 02 Cze 2021 11:08

Maszyna: JCB 535-95 Manitou MT1235

Firma: mała firma


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej