wibako

Naprawa sworzni łyżki

Moderator: peckiel

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez dominlesne » 29 Paź 2011 12:18

Marka i model maszyny: JCB js160
Rok produkcji: 2003

Chciałem zapytać, jako że nie orientuje się w temacie, jak wygląda taka naprawa lub regeneracja.
Mimo, że koparka nie jest stara to ma znaczne luzy na sworzniach. Tak na oko do 5mm luzu. Słyszałem, że jest metoda naspawać i wytoczyć na nowo, czy taka naprawa jest skuteczna i ile trzeba w przybliżeniu liczyć za taką usługę?
Inna rzecz, to "podobno" są w konstrukcji koparki jakieś miedziane kanały dla tawotu - jak to się ma do takiej naprawy?
Koparka ta dostaje trochę w d**ę, bo wyciąga muł ze stawu oraz skrywkę.
Zastanawia mnie też czy ma sens odkładanie tej naprawy, czy lepiej nakłonić szefostwo do podjęcia decyzji.
Ostatnio edytowany przez dominlesne, 06 Lis 2011 16:59, edytowano w sumie 1 raz

dominlesne
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 26 Sty 2011 15:35
  • Miejscowość: kuj-pom

Reklama

simmet

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez korba71 » 30 Paź 2011 21:35

Kanały smarownicze sa opcjonalne dla różnych koparek ,kalamitki sa w tulejach w czopach niekiedy sa punkty smarownicze w ramieniu koparki i kanałami doprowadzone do wnetrza tulei ,woda i piach to masakra dla koparki teoretycznie powinienes smarowac min raz dziennie pod koniec zmiany ,pare lat temu przeprowadzali taki remoncik u mnie w firmie nie pamietam za jaka kwote ale roboty mnóstwo, luzy były takie ze musieli odpalic tuleje na koncu ramienia i wspawac nowa postarali sie nawet o uszczelniacze po bokach tulei ,5 mm to jeszcze nie tragedia, postaraj sie skasowac luz osiowy na głównym sworzniu od łyżki jakimis podkładkami najlepiej po jednej na strone mniej bedzie wchodziło piachu i ziemi do srodka ,ja mam w volvo grube uszczelki gumowe dodatkowo w szczelinie miedzy ramieniem a łyżką nie dostaje sie ziemia do srodka tulei.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez dominlesne » 31 Paź 2011 10:27

W "mojej" też na jednym sworzniu uchowały się uszczelki :)
Tak czy inaczej muszę smarować do bólu, choć 3-4 godziny w wodzie z piachem pięknie wszystko wymyje. Inna sprawa, że co rusz skubana ukręca śruby, wałek sworznia się wysuwa i wtedy piasek jak się dostaje to robi swoje. Szkoda, że nie ma jakiegoś patentu, żeby chronić to lepiej.

dominlesne
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 26 Sty 2011 15:35
  • Miejscowość: kuj-pom

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez mechanior » 02 Lis 2011 00:52

patent jest:
zero luzu, dobre uszczelnienie sworznia w ruchomych połączeniach i częste smarowanie (centralne)
jak już luz się pojawi to nic nie poradzisz, piasek z wodą wejdzie wszędzie
elementy muszą być wykonane z takiego materiału by wytrzymywały obecność zanieczyszczeń, oryginalne sworznie są zazwyczaj chromowane, uszczelnienia montuje się na tulejach i dodatkowo grube o-ringi między ramieniem a łyżką...
to wszystko razem pomaga wydłużyć czas eksploatacji połączeń, ale jak już jest 5mm luzu to nic nie zrobisz, woda z piaskiem i każde inne zanieczyszczenie wejdzie w połączenie i zrobi swoje pogłębiając luzy
to jak z chorobą u człowieka: lepiej zapobiegać niż leczyć...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez vario » 04 Lis 2011 18:10

tak jak mechanior napisał lepiej zapobiegać niż leczyć, systematyczne smarowanie i dystansowanie łyżki wydłuża znacznie żywotność sworzni. jeżeli sworznie są wytłuczone to wystarczy napawać i wytoczyć do odpowiedniej średnicy no i dystanse powkładać jak jest potrzeba i smarować smarować. Pozdrawiam

vario
Fizol

  • Posty: 37
  • Rejestracja: 03 Lis 2011 17:10
  • Miejscowość: pomorskie

Maszyna: JCB JS 330LC
Komatsu PC340LC


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez dominlesne » 04 Lis 2011 23:34

Dystanse, rozumiem że między śruby a obejmy?
Mam teraz jeszcze jeden problem. Otóż to, że depczę tą tawotnicę, bo przerzuciłem się na taką nożną :faja: i depcze i nic, nie widzę żeby tawot wychodził ze szczelin. Kalamitka jest tam akurat w ramieniu między jednym, a drugim sworzniem i tak myślę, że może gdzieś po drodze tawot ucieka. Nie wiem, czy tam jest przewód metalowy, czy jakiś wężyk i z której strony się do niego dobrać.

dominlesne
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 26 Sty 2011 15:35
  • Miejscowość: kuj-pom

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez mechanior » 05 Lis 2011 10:02

vario jakie napawanie ? kto ci to obrobi tak jak oryginalny sworzeń ?
montując takie sworznie wkładasz pilnik w tuleje, tak obrobiony sworzeń zdziera powierzchnię tulei w tempie kilkukrotnie szybszym niż powinien... dorobienie nowych sworzni nie kosztuje aż tyle żeby się bawić w bądź co bądź drogą regenerację, spawanie kosztuje, jest długotrwałe, długie sworznie mogą ulec wykrzywieniu...

a dystansuje się luz boczny, podkładkami, niektóre maszyny mają nawet specjalne przykręcane dystanse na ramieniu którymi można regulować szerokość końcówki
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez dominlesne » 05 Lis 2011 11:07

mechanior napisał(a):dobre uszczelnienie sworznia w ruchomych połączeniach

Czy mógłbyś mi przybliżyć na czym polega takie uszczelnienie, jak to wygląda, w których miejscach itd.?
Czy to chodzi tylko o gumy między ruchomymi połączeniami, tam gdzie jest luz boczny? Może np. da się zaadoptować jakieś lepsze rozwiązanie, patent z nowszego modelu? W końcu technologia idzie do przodu :wink:
Ostatnio edytowany przez dominlesne, 05 Lis 2011 11:11, edytowano w sumie 1 raz

dominlesne
Pomocnik operatora

  • Posty: 74
  • Rejestracja: 26 Sty 2011 15:35
  • Miejscowość: kuj-pom

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez vario » 05 Lis 2011 11:08

każda firma która ma koparki powinna mieć warsztat, cena dotoczenia takiego sworznia jest o wiele niższa niż kupno nowego

vario
Fizol

  • Posty: 37
  • Rejestracja: 03 Lis 2011 17:10
  • Miejscowość: pomorskie

Maszyna: JCB JS 330LC
Komatsu PC340LC


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez mechanior » 06 Lis 2011 01:04

gdyby tak było to padłbym z głodu a przy każdej koparce stałby gotowy do interwencji wykształcony i doświadczony mechanik...
mrzonki, mrzonki, mrzonki...
kupujesz koparko-ładowarkę za 250 tyś i do tego kompletny warsztat za około 100, jeszcze tylko facet który to potrafi naprawiać: lekko 3-4 tuś miesięcznie... na rękę, czyli z kosztami jakieś 6000...
przepis na sukces "a la vario"
:mrgreen: muhahahahahaha

masz zerowe pojęcie na temat procesu produkcji sworzni ... DOTOCZENIE... ha-ha
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Naprawa sworzni łyżki

Postprzez marian94 » 06 Lis 2011 14:08

Sam widziałem jak napawali sworznie i robili to nawet z długimi .Napawanie sworznia jest może i tańsze niż kupno nowego ale taki sworzeń się strasznie szybko wyrabia.A co do warsztatu to Vario myślał pewnie o większej ilości sprzętu w firmie.
Jeśli pomogłem kliknij "pochwała"

Awatar użytkownika
marian94
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Maj 2010 22:34
  • Miejscowość: Pomorze
  • Pochwały: 15

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez dawidg2 » 07 Lis 2011 20:02

Mam firmę produkcyjną, pełno maszyn, mam mechaników owszem ale jak jest coś do toczenia to zawoże to do znajomych tokarzy. Daje poprostu innym zarobić :) Ciężarówki też naprawiam u kuzyna co ma warsztat albo na serwis daje.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Naprawa sworzni łyżki

Postprzez Maszyny2601 » 09 Lis 2011 21:19

Witam.
Jeżeli chce Pan podjąc sie naprawy co zalecam prosze o maila z numerem seryjnym i modelem maszyny , oraz numerem tel. Odezwe sie i przedstawie swoja oferte.
Polecam
sylwia.steyka@onet.pl

Maszyny2601
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 09 Lis 2011 20:59

Naprawa sworzni łyżki

Postprzez mechanior » 09 Lis 2011 23:17

handlowców i serwisów jest na tym forum dosyć dużo, jeśli nie zauważyłeś/łaś to tutaj udzielamy PORAD za darmo a reklama jest w innym dziale, jeśli zarejestrowałeś/łaś się tylko by się reklamować to po prostu SPADAJ do działu reklamy i ogłoszeń

3 posty i 3 reklamy... słaby początek...

jeśli chcesz się reklamować dogadaj się z administracją forum, zawsze możesz wykupić panel
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej