wibako

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Moderator: peckiel

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 16 Lis 2015 18:04

Marka i model maszyny: jcb js 130
Rok produkcji: 2002

witam
pilnie musiałem zakupić kolejną maszynę i kupiłem js 130 .
nie zabardzo miałem czas jeżdzić i szukać więc jest to co jest.
kupiłem ją pare dni temu po naszych szybkich serwisach dziś maszyna poszła do roboty przy odmulaniu rzek,


mianowicie jak się olej zagrzeje to maszyna traci moc. pracuje na odmulaniu i nie da rady wyjąc łyżki urobku z rzeki.
obdzwoniłem wszystkich specjalistów w okolicy i każdy mówi co innego.
koledzy pomozcie

pozdrawiam Kazik
Ostatnio edytowany przez kaziksem 21 Lis 2015 19:36, edytowano w sumie 2 razy

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

Reklama

simmet

jcb js 130 lc maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 21 Lis 2015 17:42

12272675_842033769249550_1231528182_n(1).jpg
12286139_842033855916208_1907489354_n.jpg
12283329_842034062582854_2017233165_n.jpg
takie komunikaty się wyświetlają.

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

Re: jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez PiatyElement » 21 Lis 2015 19:58

221 SLW BRK - zwarcie w obwodzie cewki hamulca ręcznego, lub sama cewka ma zwarcie.
118 HYD PMP - przerwa w obwodzie proporcjonalnej cewki - uszkodzony przewód, lub uszkodzona cewka.

Cewka proporcjonalna steruje wydajnością pomp. Jeśli jest uszkodzona to koparka straci moc. Cewka może być tak uszkodzona, że jak się zagrzeje to straci swoje właściwości i przestanie działać. To by pasowało do tego że maszyna traci moc po rozgrzaniu się.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 22 Lis 2015 08:21

kolego piąty ... czy wymienić tą cewkę od razu czy wzywać jakichś specjalistów żeby to potwierdzili??

jeszcze chciałem dodać że olej się zagrzewa do takiej temperatury że nie da się ręki utrzymac na zbiorniku,

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

Re: jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez PiatyElement » 22 Lis 2015 09:58

Co do cewki:
Czy błąd wyświetla się od razu po odpaleniu maszyny, czy dopiero po jakimś czasie? - to ważne.
Jeśli od razu, to sprawdź przewody na ciągłość ( nie są przerwane ) oraz cewkę, powinna mieć w przedziale 20-40 Ohm.
Jeśli błąd wyświetla się po jakimś czasie pracy maszyny, to czy maszyna słabnie właśnie po wyświetleniu błędu? - skojarz czy słabnięcie jest powiązane z błędem.
Przed wymianą najlepiej było by sprawdzić dokładnie cewkę. Jeśli są dwie takie same to podmieniam je miejscami, sprawdzam miernikiem przed uruchomieniem maszyny oraz po wyświetleniu błędu. Cewka nagrzewa się tak, że jest gorąca, ale nie powinna parzyć, z jednym małym ale.... u Ciebie.
Napisałeś, że nie można dotknąć zbiornika - chodzi Ci o olej hydrauliczny? To nie dobrze. Normalnie olej powinien mieć temperaturę w okolicy 60-80 stopni. Przegrzany olej jest bardziej rozrzedzony i traci swoje właściwości, a to osłabi hydraulikę, oraz, od zbyt wysokiej temperatury oleju, temperatury nabierają również inne elementy układu hydraulicznego co może powodować, że nie będą działać prawidłowo. Np cewki mogą nagrzewać się od przegrzanej instalacji, co powoduje wzrost ich rezystancji, więc komputer może stwierdzić przerwanie obwodu ( uszkodzenie cewki ) chociaż w rzeczywistości tak nie będzie.

Napisz czy błąd cewki masz od razu, czy po jakimś czasie.
A Twoje usuwanie usterek zaczął bym od doprowadzenia do ładu układu chłodzenia oleju hydraulicznego. Sprawdzić drożność instalacji i chłodnicy oraz czy nie jest zabita brudem na zewnątrz itp ...
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 22 Lis 2015 18:29

Podciągneliśmy pasek klinowy na wiatraku i sprawdziliśmy chłodnicę (jest czysta)nic to nie dało olej nadal się grzeje.

W sobotę od razu po odpaleniu maszyny pokazywały się takie komunikaty
118 HYD PMP
221 SLW BRK
130 GRB CW
139 CUSHION

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez PiatyElement » 22 Lis 2015 22:17

kaziksem napisał(a):Podciągneliśmy pasek klinowy na wiatraku i sprawdziliśmy chłodnicę (jest czysta)nic to nie dało olej nadal się grzeje.


To chyba jeszcze nie wszystko. Drożność przewodów, filtry, stan oleju ( nie mam na myśli poziomu) .......

Ponieważ błędy wyskakują różne i różnie, pojawiają się nowe, to wg. mnie trzeba przejrzeć maszynę pod kontem instalacji elektrycznej i układu chłodzenia.

Wymaga to trochę pracy, wiedzy i przede wszystkim inwencji własnej - na pewno nie są to usterki gdzie kolega dostanie konkretne odpowiedzi z pokazaniem palcem co odkręcić i co sprawdzić. Mówię to pod kontem błędów ( przecież kilka cewek na raz nie padło ), ich pokazywania się ( bo widzę że różnie, różne błędy wyskakują, raz są, raz nie ma, po czasie i od razu ).
Kolega raczej oczekuje prowadzenia za rękę, krok po kroku. Tak można przy pojedynczej usterce. Napisałem o sprawdzeniu układu chłodzenia, a wy dociągnęliście pasek i spojrzeliście na chłodnicę, że czysta. Po najmniejszej linii oporu - a co z resztą instalacji ???
Sprawdźcie cewki miernikiem, sprawdźcie obwody na ciągłość i zwarcie, sprawdźcie punkty masowe, kondycję złącz ( różnorodność błędów i ich pokazywania się ).

Inwencja własna? Jak piszę sprawdzić przewody, czy cewkę, to raczej proste, że i do środka wtyczki należało by zajrzeć czy przewody nie pośniedziały.
Jak sprawdzić układ chłodzenia oleju, gdzie można sprawdzić 10 rzeczy, to je sprawdzić samemu, a nie pisać o sprawdzeniu 2 rzeczy i stwierdzać, że nie pomogło.

Co wam po podaniu błędów jak i tak odnoszę wrażenie, że raczej liczycie na usterkę typu "pierdoła", która usunie się sama od popatrzenia na maszynę groźnym wzrokiem.

Poniżej przykład:
kaziksem napisał(a): kolego piąty ... czy wymienić tą cewkę od razu czy wzywać jakichś specjalistów żeby to potwierdzili??


A co ja wróżka jestem? Napisałem od czego może się tak dziać i co sprawdzić, kilka przyczyn. I co sprawdziliście ???.


Sugerował bym raczej wezwać kogoś kto się na tym zna i sprawdzi maszynę, można wtedy uniknąć niepotrzebnych kosztów. Ale to tylko moja sugestia.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 22 Lis 2015 22:46

kolego więc co można by jeszcze sprawdzić w układzie chłodzenia iprocz chłodnicy oleju i wiatraka.?? filtry są nowe.
tyle co możemy z elektrycznych rzeczy to sprawdzimy jutro.

pozdr...

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez PiatyElement » 22 Lis 2015 23:29

Drożność całej instalacji jak i chłodnicy. przemyć, przepłukać w zależności od jej stanu.
Sam olej jest taki zalany jak powinien do tej maszyny? (gęstość, lepkość - ma znaczenie, dla konkretnej pompy w konkretnej maszynie) Czy olej macie po poprzednim właścicielu, który wam stwierdził, że przed sprzedażą wymienił na nowy?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez Jamar » 23 Lis 2015 02:10

PiatyElement napisał(a):221 SLW BRK - zwarcie w obwodzie cewki hamulca ręcznego, lub sama cewka ma zwarcie.

Sprawdzać nie sprawdzałem ale coś mi się zdaje że to jest problem z hamulcem obrotu, nie ręcznego. Poza tym jeśli maszyna robi na stawach to domyślam się że chodzi o gąsienicę nie kołówkę. Niestety autorowi postu, regulamin forum jest zupełnie obcy więc można się tylko domyślać.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1403
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez PiatyElement » 23 Lis 2015 07:34

Jamar napisał(a):Niestety autorowi postu, regulamin forum jest zupełnie obcy więc można się tylko domyślać


Dokładnie, te same numery kodów w różnych modelach i różnych maszynach mogą oznaczać różne rzeczy. Więc może tak być jak Jamar mówisz. Autor postu nie napisał też nic o problemach z samym obrotem i hamowaniem obrotu.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez peckiel » 23 Lis 2015 08:09

U mnie w gąsienicy JS220 też slwbrk się wyświetla czasami. Jest to od hamulca obrotu. Mimo, że błąd się pojawia żadnych odchyleń w pracy maszyny nie widać i nie czuć.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 23 Lis 2015 10:33

z obrotem najmniejszych problemów nie zauważyłem Panowie

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kowalsr » 02 Gru 2015 22:40

I co maszyna uruchomiona? Czy dalej masz problemy?
Piszcie po polsku! Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę" czy "Laske" - prof. Bralczyk

Awatar użytkownika
kowalsr
Operator

Maszyna: BMW 5er


jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez kaziksem » 22 Gru 2015 07:26

nadal jest to samo co było .
przyjechał serwis z lublina podkrecił ciśnienie na serwie jest może troszkę lepiej ale nie jest to to co powinno być.
zaprosiłem innego mechanika i według niego trzeba porobić porządki z wiszącymi kablami ( mówi że może to coś da)
jest urwany kabel od funkcji mode i on prawdopodobnie może być przyczyną,


mechanik stwierdził że temp oleku jest bez zastrzeżeń wynosi 63 stopnie.

kaziksem
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 21 Sty 2009 14:19
  • Miejscowość: biała podlaska

jcb js 130 ls problem maszyna po zagrzaniu się słabnie

Postprzez puszek_ZGY » 30 Gru 2015 00:23

Kolego a wymieniałeś olej hydrauliczny po zakupie maszyny? Nie wiadomo co było zalane. Zbyt wysoka temperatura oleju może być skutkiem przepracowanego oleju, olej nieodpowiedniej lepkości, zapchany filtr oleju hydraulicznego na nieprawidłowym stanie oleju kończąc, a raczej to powinno być na początku ;)

Jeśli koparka słabnie po rozgrzaniu to problem może tkwić w układzie zasilania (przewody paliwowe, filtry, pompa, wtryskiwacze).

Jak pompa wtryskowa straci wydajność po rozgrzaniu, to silnik będzie słaby, jak będzie słaby to siłą rzeczy koparka nie będzie miała siły kopać. Typowa reakcja łańcuchowa :mrgreen:
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej