wibako

Diagnoza M315 99r

Moderator: mechanior

Diagnoza M315 99r

Postprzez niezlydawca » 11 Lis 2011 18:30

Marka i model maszyny: caterpillar
Rok produkcji: 1999

Na wstępie witam wszystkich. Dzisiaj byłem oglądać maszynę M315 z 99r 10.000mth prosto z Niemiec firma z miejscowości Nowa Słupia ... która ma dużo maszyn. Pierwszy problem polega na tym że nie działa przełącznik automatu - maszyna pracuje cały czas w trybie manualnym i to też na wyższych obrotach a potencjometr reaguje tylko ( w skali 1-10 ) może na 4 a jak wezmę na full to obroty nie wzrastają - nie kopci, ładnie odpala, w miarę równo pracuje ( nie na wolnych tylko tak jakby podkręcone ). Drugi problem to to że nie trzyma hamulec obrotu po prostu na pochyłości leci - wolno ale leci - elektryczny działa. Trzeci problem to czerwony wykrzyknik na konsoli + pomarańczowa kontrolka od oleju hydraulicznego ( wzrost ciśnienia na filtrze hydrauliki ) No i drobnostki typu spocony przewód hydrauliczny czy spocone tłoczysko stabilizatora.
- Jazda maszyny jest w porządku silna np pchanie gruzu elegancko czy podnoszenie na łyżce
- ogólnie maszyna ładna silnik pewnie myty ale widać że wszystko się trzyma kupy i nie jest bardzo zajechane
- Luzów w obrocie nie ma trochę na ramieniu.

Moje skromne pytanie o pomoc brzmi :

Nie jestem operatorem ani mechanikiem dlatego proszę was o sugestie czy warto się pchać ? co może się dziać z tymi obrotami na potencjometrze czy to może być drogi koszt naprawy ( nie wiem na ile skasować gościa jak gdyby co ). Czy na automacie po podniesieniu podłokietników z joystickami obroty powinny spaść ? i dlaczego może nie działać...
Praktycznie to działa tylko potencjometr w nie wielkiej skali
Czy naprawa hamulca obrotu to drogi koszt ?

Z góry przepraszam za pytania na które odpowiedzi może być 1000 - przyczyn. Prosił bym was z grubsza o jakąkolwiek pomoc gdyż mam dwa tygodnie na zakup jakiejś maszyny a wyboru za dużego nie ma

niezlydawca
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 28 Lis 2009 10:47
  • Miejscowość: Lublin

Reklama

simmet

Diagnoza M315 99r

Postprzez mechanior » 12 Lis 2011 16:00

PIERWSZA ZASADA!
nie kupuj NIGDY uszkodzonej , nie działającej w pełni albo podejrzanie się zachowującej maszyny

brak działania trybu automatycznego sterowania hydrauliką (przełącznik MAN) to może być uszkodzona elektronika (ECM), może tylko wiązka albo jakiś czujnik ale i tak naprawa będzie kosztowała parę tysięcy, do jej wykonania jest niezbędny serwis wyposażony w odpowiedni komputer diagnostyczny
brak działania systemu automatycznego dodawania gazu pod obciążeniem (przełącznik AEC), uszkodzony któryś z czujników sytemu (od 350 do 800 pln) lub uwalona elektronika (ECM)
naprawa jak wyżej
powiedziałbym sprzedawcy że wezmę maszynę pod warunkiem usunięcia usterek

oczywiście jak znam życie to znajdzie się jakiś naiwniak który oczarowany krasomówstwem handlowca kupi tą maszynę w takim stanie jak jest, wierząc w obietnice iż usunięcie usterek to "banał" i każdy przeciętny mechanik to potrafi naprawić w 2 godziny za 150 pln z Vatem...

miałem już takiego klienta, w maszynie nie działało nic za wyjątkiem stale świecącego znaku ostrzegawczego na monitorze (spalona elektronika monitora - nowy monitor to około 7000 pln)
kupił ją okazyjnie za 100 tyś i po 2 tygodniach musiał szybko sprzedać gdyż wyceniłem naprawy na ponad 35 tyś pln...
(pompa wtryskowa, wtryski, lejące wszystkie siłowniki, luz na obrocie, luzy na mocowaniu ramienia, opadające ramię, liche hamulce, brak pracy elektroniki sterującej, braki w instalacji elektrycznej, słaba jazda)

sprzedający też twierdził że wszystkie usterki to drobnostki do usunięcia w kilka chwil, kilka nowych przewodów i bezpieczników i będzie pięknie, co do jazdy stwierdzili że wystarczy wymienić filtry w maszynie bo są zapchane i olej "ciężko idzie", silnik miał być słaby z powodu brudnych filtrów paliwa... maszyna oczywiście "świeżo sprowadzona z Holandii" tylko że wszystkie napisy na maszynie (naklejki ostrzegawcze i instrukcje) były w języku szwedzkim a naklejki serwisowe pochodziły z firmy Zeppelin Słowacja

niebawem może będę miał do sprzedania M312, za co najmniej 130 tyś... maszyn jest bardzo mało, wiem bo sam szukałem i dalej szukam M315/316C lub M316D...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Diagnoza M315 99r

Postprzez niezlydawca » 12 Lis 2011 17:52

Mechanior nie wiem jeszcze jak ale odwdzięczę Ci się za pomoc ! co to by było gdyby nie Ty ? ;)

niezlydawca
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 28 Lis 2009 10:47
  • Miejscowość: Lublin

Diagnoza M315 99r

Postprzez vetrieska » 13 Lis 2011 01:08

Co do hamulca obrotu, to jesli zostawisz maszyne na pochylosci to bedzie pomalu leciec poki nie zlapie czasowka po paru sekundach bez ruszania funkcji. Hamulec najprosciej sprawdzic próbując obrocic koparke z wcisnietym pedalem po kolumna kierownicy (starsze) badz przyciskiem na lewym joysticku (nowsze), jak trzyma to nie ma sily drgnac, jesli juz sie krecisz i wcisniesz to staje doslownie deba ze zgrzytem i szarpaniem ostrym - tak ma byc jesli hamulec jest jeszcze dobry, bo on dziala zero-jedynkowo - lapie bardzo gwaltownie. Jesli sam nie lapie po kilku sekundach to przekaznik czasowy moze byc uszkodzony
Co do obrotow - problem z silnikiem ze nie osiaga wysokich, moga byc filtry, slaba pompa, moze byc sterowanie.
Jak man wlaczany to pewnie w automacie gina ruchy - efekt uboczny tego ze obroty sie nie reguluja, wiec potrzebna porzadna diagnostyka elektroniki sterujacej.
Nie wiadomo co sie okaze, jak pisze kolega wyzej koszta moga byc znaczne. Ogolnie to sterowanie to bolaczka M-ek bez literki C w nazwie - potem juz bylo wszystko prosto i niezawodnie (no moze poza monitorkiem ktory czasem mowi papa w serii C).

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

Diagnoza M315 99r

Postprzez DMSERWIS » 13 Lis 2011 20:09

Wszystko do zrobienia,tylko ile ci spuści z ceny sprzedający.

DMSERWIS
Fachoperator


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej