wibako

Kilka pytań M312

Moderator: mechanior

Kilka pytań M312

Postprzez PiatyElement » 27 Lut 2014 10:37

Marka i model maszyny: M312
Rok produkcji: 1996
Numer seryjny: 6TL00103

Witam. Załączam 3 zdjęcia z pytaniami.
1. Od czego są te 2 czujniki z czerwonymi przewodami na silniku, widoczne pod grzechotką. Pytam bo nigdy się tym nie interesowałem a tu są pourywane przewody do zielonych dużych rezystorów.
2. Co to za czujnik niebieski przy paliwie i na co ma wpływ w sterowaniu silnikiem ogólnie ????
3. Może mi ktoś opisać rozdzielacz widoczny na zdjęciu? 2 elektrozawory poziomo z lewej ( jeden pod drugim ) i dwa od góry pionowo

Z góry dziękuję.

Image

Image

Image
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Reklama

simmet

Kilka pytań M312

Postprzez ZAND » 27 Lut 2014 18:51

mechanior napisał(a):czytaj uważnie posty, napisałem kiedy ma działać
nie wiem o jaki czerwony przewód może chodzić bo w tak starej maszynie mogło grzebać już wielu "racjonalizatorów"
jeśli napięcie jest cały czas to coś nie jest w porządku
generalnie wszystkie elementy o których rozmawiamy są zasilane napięciem 12V a nie 24V (świeca płomieniowa, zawór odcinający pompy wtryskowej i wspomaganie cieplne rozruchu) dlatego na silniku od strony aktuatora (regulatora obrotów) są zamontowane rezystory (dwa złote aluminiowe i jeden duży zielony) ograniczające napięcie...
podłączenie gdziekolwiek 24V może spowodować uszkodzenie komponentów układu więc cewka wspomagania rozruchu pewnie jest już spalona (raczej jej nie dokupisz, nawet producent pomp wtryskowych ich nie sprzedaje)


wkleiłem post MECHANIORA z jednego z tematów , będzie pomocny w odpowiedzi na temat czerwonych przewodów i rezystorów .
Ostatnio edytowany przez mechanior 27 Lut 2014 21:43, edytowano w sumie 2 razy
Powód: poprawiłem wklejony tekst, jak wklejasz używaj opcji CYTUJ czyli QUOTE

ZAND
Młodszy operator

  • Posty: 139
  • Rejestracja: 17 Sty 2010 12:16
  • Miejscowość: PODLASKIE
  • Pochwały: 5

Maszyna: Caterpillar M314F

Firma: XyZ


Kilka pytań M312

Postprzez mechanior » 27 Lut 2014 22:53

te dwa "czujniki" z czerwonymi przewodami to świece płomieniowe (mają też podpięte rurki z paliwem)
ten niebieski to ESOS czyli zawór odcinający dopływ paliwa do pompy wtryskowej
jak jest na nim prąd to silnik działa, brak prądu powoduje zgaszenie

prawy klawisz myszy - otwórz grafikę (w nowym oknie)



Image

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Kilka pytań M312

Postprzez PiatyElement » 28 Lut 2014 00:00

Do Mechaniora:
Dziękują za krótką, zwięzłą i rzeczową odpowiedź.
Pytałem z ciekawości bo widziałem tak zmasakrowaną koparkę że szok.
Te czujniki z foto 1 widziałem wiele razy ale nigdy się ich nie tykałem, tu kable porwane to pytam.
Z foto 2 - kabel prowizorka ale silnik odpala i działa, zgasić też można
Z foto 3 - przyznam że rzadko widywałem takie rozdzielacze więc warto wiedzieć co i jak. W nowszych Cat-ach są troszkę inne.

Do Zand:
Nie wiem kolego po co to wklejasz ?????????????
Że kable czerwone i o niczym to nie świadczy bo może ktoś je na winnym kolorze podmienił ?????? Przecież wstawiłem zdjęcie czujników. Na foto jest je łatwiej znaleźć i kolor kabli tylko ułatwia lokalizację - nic to nie ma do mojego pytania. W cytacie są wymienione 3 elementy układu paliwowego: świeca płomieniowa, zawór odcinający pompy wtryskowej i wspomaganie cieplne rozruchu - nadal nie wiem co jest na zdjęciu.
A dalej na temat napięć, rezystorów i innych rzeczy - o które nie pytałem .............. w ogóle nie w temacie. Zadałem 3 krótkie pytania i dostałem 3 krótkie odpowiedzi patrz powyżej - można rzec POST WZORCOWY.

Pozdrawiam.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Kilka pytań M312

Postprzez mechanior » 28 Lut 2014 00:26

ale kolega ZAND doskonale skojarzył twój problem tylko opis dotyczył ZASILANIA tych elementów o które pytałeś
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Kilka pytań M312

Postprzez PiatyElement » 28 Lut 2014 01:10

No ja do kolegi Zand nic nie mam i nie chodziło mi o ruganie bo fajnie że odpowiedział/zainteresował się, się to ceni, tylko ja w ogóle o co innego pytałem a kolega mi w ogóle nie w temacie odpowiedział o czymś innym. Chciałem tylko zwrócić koledze uwagę (mógłbym post edytować i to usunąć, ale tego nie zrobię), że jak zapytałem (ktoś inny zapyta), np. co to za czujnik to niech odpowie to jest czujnik: blablabla...... i tyle. Ale nie ważne, było minęło, nie o to tu chodziło. "Show must go on" ......... :lol: Pozdrawiam jeszcze raz obu kolegów
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Kilka pytań M312

Postprzez ZAND » 28 Lut 2014 09:42

Dzięki MECHANIOR. Do kolegi PiatyElement, pod wklejonym cytatem dopisałem wyraźnie "BĘDZIE POMOCNY W ODPOWIEDZI"

ZAND
Młodszy operator

  • Posty: 139
  • Rejestracja: 17 Sty 2010 12:16
  • Miejscowość: PODLASKIE
  • Pochwały: 5

Maszyna: Caterpillar M314F

Firma: XyZ


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej