wibako

Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Moderator: mechanior

Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 04 Cze 2014 17:38

Marka i model maszyny: Cat M316c

witam,chciałbym sie dowiedziec jak prawidłowo zabrac sie za wymiane oleju hydraulicznego a takze dowiedziec sie gdzie znajduja sie wszystkie filtry od hydrauliki w koparce cat m316c (a są aż 4)...pzdr

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Reklama

simmet

Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 05 Cze 2014 21:28

Skąd wziąłeś 4 filtry?

-główny
-obrotu (koło pompy)
-ewentualnie pilota (pod kabiną)

Olej spuszczasz ze zbiornika kranikiem (korkiem) i potem nalewasz świeży, ramię w pozycji takiej by wszystkie siłowniki były maksymalnie złożone.
Olej wiadomo jaki: UTTO SAE 10W z normą CAT TO4, ewentualnie STOU 10W30 również z TO4

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 06 Cze 2014 17:30

wielkie dzieki,a 4 dlatego ze mojemu szefowi w serwisie 2 takie same dali od obrotu,ale bystrzacha sam tez nie zwrócił uwagi ze 2 takie same są...ale mimo wszystko wielkie dzięki bo myslałem ze jeszcze jakieś cuda bedzie trzeba tam wyprawiac

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 06 Cze 2014 20:04

Ale do obrotu i pilota są dwa takie same i jeden duży główny, a ten czwarty to niby gdzie pasował?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez korba71 » 06 Cze 2014 20:10

Jest jeszcze filtr odpowietrznika .

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 06 Cze 2014 22:57

Ale to nie filtr oleju tylko powietrza.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez fux » 07 Cze 2014 08:09

Witam
Może właśnie o niego chodzi bo przy wymianie oleju w hydraulice wypada go też wymienić. Z tego co pamiętam to są jeszcze filtry siatkowe na wężach hydraulicznych przy zbiorniku ale raczej się ich nie wymienia.

Autor postu otrzymał pochwałę

fux
Pomocnik operatora


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 07 Cze 2014 10:15

Siatkowych się nie wymienia tylko czyści (niektórzy wymieniali a drogie są jak cholera :wall: ). to takie tulejki stalowe wielkości literatki. Jedna jest na dole między zbiornikiem a silnikiem a druga na dnie pod rozdzielaczem przy zbiorniku, dostęp fatalny.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 09 Cze 2014 17:09

a wiec wymieniłem główny ten duzy,poźniej te 2 które są takie same czyli przy pompie i pod kabiną ale został mi jeszcze czwarty który wygląda nastepująco Image i z tym jest problem bo nie mam pojęcia gdzie on ma przyjsc

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 09 Cze 2014 20:08

a moze to jest ten wyzej wspomniany przez kolege czyli siatkowy na weżu?

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 09 Cze 2014 21:05

To jest dokładnie ten siatkowy i są dwa jak napisałem.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 09 Cze 2014 21:37

na poczatku myslałem ze mam o jeden filtr za dużo, a teraz okazuje sie ze mam o jeden za mało... :lol: ...pomogliscie bardzo ale czy mozna jeszcze tylko prosic o troche dokładniejsza lokalizacje jednego z nich?który z tych dwóch byłoby lepiej wymienic i czy wogóle moge jeszcze wymienic je jeżeli mam już olej zalany

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez fux » 09 Cze 2014 22:12

No właśnie w tym problem że są nisko prawie na samym dole więc olej trzeba zlać. Polecam jakaś lampkę cierpliwość i ręce ginekologa. Filtr poznasz po tej sześciokątnej nakrętce dość odstaje od zbiornika.

Autor postu otrzymał pochwałę

fux
Pomocnik operatora


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 09 Cze 2014 22:27

Z pełnym zbiornikiem raczej nie wymienisz.

Jeden jest między zbiornikiem hydrauliki a przeciwwagą prawie dokładnie pod wydechem.
Drugi o ile jest to pomiędzy złączem obrotowym a rozdzielaczem na linii powrotu przelewów z dołu maszyny do zbiornika.
TYCH FILTRÓW SIĘ NIE WYMIENIA TYLKO CZYŚCI, chyba że siatki są uszkodzone, osoba która wam je sprzedała jako materiał do przeglądu jest naciągaczem albo gówno się zna na tym czym handluje... nie wszystko co nazywa się w dokumentacji: FILTER podlega wymianie, ale by to wiedzieć trzeba czasem ubrudzić ręce...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez krzok » 10 Cze 2014 19:52

dzieki waszym instrukcją znalazłem je ale z racji tego ze trzeba rzeczywiście olej zlewac dałem sobie spokój, nastepnym razem je wyczyszczę... temat do zamkniecia

krzok
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Cze 2014 17:35

Maszyna: Cat M316c

Firma: Zinstal Izol Gaz


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez vetrieska » 11 Lip 2014 22:54

Nie do zamkniecia
Niektorym tutaj wydaje sie ze wszystko wiedza, ale filterek na zdjeciu to wcale nie jest jeden z tych dwoch siatkowych ktore sie czysci a nie wymienia, przeciez one golym okiem patrzac sa inne zupelnie. Kto nie wierzy niech spusci olej, i sprobuje zalozyc ten filtr z fotki do zbiornika. jak sie narobi na darmo to juz bedzie wiedzial ze to nie ten.
Skoro SIS jest dla nas wszystkich wyrocznia (prawda, PANIE MECHANIOR?) to czytajmy go dokladnie.
tamte dwa przy zbiorniku sie czysci, do tej chwili wszystko sie zgadza.
Natomiast ten ze zdjecia SIE WYMIENIA i to ze go sprzedali w zestawie filtrow do wymiany to nie jest naciaganie. CAT ma szablony na przeglady w ktorych podaje czarno na bialym co jest potrzebne, niezalezni dostawcy maja tez do nich dostep wiec lista filtrow nie zawsze jest naciaganiem klienta.
To filtr na przewodzie zasilajacym silnik wentylatora. wymienia sie go, bo jest bardzo drobny i trudno go dokladnie wyplukac. a jest po to, zeby drobny towar z pompy nie dostal sie do silnika wentylatora, bo zaraz by zablokowal zawor sterujacy obrotami smigla ktory jest na silniku. Nie zdarzylo mi sie zeby przez ten filtr byl jakis problem z wentylatorem, ale jestem w stanie to sobie wyobrazic ze jakby calkiem sie zapchal to bedzie z tym ukladem problem - moze za 10-12 lat jak juz seria C bedzie na dozynkach :mrgreen: jak teraz 206/212. Mozna go znalezc przy schodkach po prawej stronie - zaraz nad punktami pomiaru cisnienia, mozna przesledzic cieniutki przewod od nypla pomiarowego cisnienia ukladu wentylatora - filterek jest zaraz obok trojnika z ktorego wychodzi ten przewodzik. Jego wymiana ma sens, ile razy go wykrecalem to zawsze byl na nim towar - calkiem spore platki metalu z zebow pompy, ale to normalne. aha nie trzeba spuszczac oleju (tylko cisnienie ze zbiornika).

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 12 Lip 2014 00:33

Biję się w pierś, nie spojrzałem nawet na dokumentację do maszyny C... a jak wiadomo w M315 nie ma hydraulicznego wentylatora.

SIS jest dla mnie wyrocznią bo niestety nie mam dostępu do cyklu szkoleń i saportu technicznego producenta tak jak pracownicy BM (z czego większość niestety nie potrafi skorzystać), ale krytykować łatwo... w innych przypadkach, gdy znam maszynę na pamięć po 10 latach ćwiczeń w terenie popełniam zdecydowanie mniej błędów niż pracownicy tegoż... nie wspomnę że jesteś JEDYNY który się tutaj efektywnie produkuje, chyba że ktoś się dobrze maskuje.
Btw awarie cewek proporcjonalnych wentylatora zdarzają się coraz częściej a kosztuje ona straszliwe pieniądze nawet jak na CATa... ostatnio słyszałem o cenie rzędu 4000 ale zaraz otrzymałem poprawkę - następna dostawa ma być w cenie 9000 pln netto (?)...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez ziarek » 27 Mar 2015 15:56

vetrieska napisał(a):Nie do zamkniecia
Niektorym tutaj wydaje sie ze wszystko wiedza, ale filterek na zdjeciu to wcale nie jest jeden z tych dwoch siatkowych ktore sie czysci a nie wymienia, przeciez one golym okiem patrzac sa inne zupelnie. Kto nie wierzy niech spusci olej, i sprobuje zalozyc ten filtr z fotki do zbiornika. jak sie narobi na darmo to juz bedzie wiedzial ze to nie ten.
Skoro SIS jest dla nas wszystkich wyrocznia (prawda, PANIE MECHANIOR?) to czytajmy go dokladnie.
tamte dwa przy zbiorniku sie czysci, do tej chwili wszystko sie zgadza.
Natomiast ten ze zdjecia SIE WYMIENIA i to ze go sprzedali w zestawie filtrow do wymiany to nie jest naciaganie. CAT ma szablony na przeglady w ktorych podaje czarno na bialym co jest potrzebne, niezalezni dostawcy maja tez do nich dostep wiec lista filtrow nie zawsze jest naciaganiem klienta.
To filtr na przewodzie zasilajacym silnik wentylatora. wymienia sie go, bo jest bardzo drobny i trudno go dokladnie wyplukac. a jest po to, zeby drobny towar z pompy nie dostal sie do silnika wentylatora, bo zaraz by zablokowal zawor sterujacy obrotami smigla ktory jest na silniku. Nie zdarzylo mi sie zeby przez ten filtr byl jakis problem z wentylatorem, ale jestem w stanie to sobie wyobrazic ze jakby calkiem sie zapchal to bedzie z tym ukladem problem - moze za 10-12 lat jak juz seria C bedzie na dozynkach :mrgreen: jak teraz 206/212. Mozna go znalezc przy schodkach po prawej stronie - zaraz nad punktami pomiaru cisnienia, mozna przesledzic cieniutki przewod od nypla pomiarowego cisnienia ukladu wentylatora - filterek jest zaraz obok trojnika z ktorego wychodzi ten przewodzik. Jego wymiana ma sens, ile razy go wykrecalem to zawsze byl na nim towar - calkiem spore platki metalu z zebow pompy, ale to normalne. aha nie trzeba spuszczac oleju (tylko cisnienie ze zbiornika).



O tym filtrze mówisz ? :

Image
ziarek

ziarek
Młodszy operator

  • Posty: 191
  • Rejestracja: 03 Maj 2008 20:19
  • Miejscowość: Kraków

Maszyna: CAT M322C MH, Komatsu PC290-8, JCB 8018

Firma: Kopaczka


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez mechanior » 27 Mar 2015 22:55

W jakiej maszynie?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak prawidłowo wymienic olej hydrauliczny m316c

Postprzez ziarek » 28 Mar 2015 11:52

CAT M322CMH
Ostatnio edytowany przez ziarek, 30 Mar 2015 11:35, edytowano w sumie 1 raz
ziarek

ziarek
Młodszy operator

  • Posty: 191
  • Rejestracja: 03 Maj 2008 20:19
  • Miejscowość: Kraków

Maszyna: CAT M322C MH, Komatsu PC290-8, JCB 8018

Firma: Kopaczka


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej