wibako

problemy z elektryką

Moderator: mechanior

problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 29 Sie 2014 11:28

Marka i model maszyny: cat m316c
Rok produkcji: 2003
Numer seryjny: CABDX00361

problem polega na tym że od jakiegoś czasu na panelu sterującym zaczęły nieregularnie mrugać wszystkie kontrolki i był duży problem cokolwiek przełączyć. na monitorze na zmianę wyświetlały się dwa komunikaty ''błąd monitora'' i ''sterownik maszyny błąd w komunikacie''. po kilku dniach po wyłączeniu silnika i ponownym odpaleniu padła cała hydraulika został tylko układ kierowniczy. po usilnych kombinacjach pomogło tylko przełączenie w tryb ręczny przełącznika pod klapką koło prawego dżojstika.dodam jeszcze że monitor fisiował mi już prędzej. co jakiś czas wyłączał się całkowicie.

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

Reklama

simmet

problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 29 Sie 2014 22:11

Nie chcę martwić ale wygląda na padnięty komputer.
Na początek trzeba prześwietlić wszystkie przewody łączące monitor z jednostką centralną.
Fiksujący monitor to normalna sprawa (niestety), pada zasilanie, naprawa to koszt około 2000 pln...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 31 Sie 2014 10:27

też mi wygląda to na komputer ale jak to sprawdzić ? jeśli chodzi o monitor to popytałem trochę i dowiedziałem się że on jest tylko wyświetlaczem i nie ma związku z pracą komputera i maszyny. nawet po odłączeniu od niego wtyczki nie ma żadnych zmian. jeśli chodzi o prześwietlenie kabli to proszę o podpowiedz skąd dokąd.

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 31 Sie 2014 21:23

Trzeba podpiąć się interfejsem i zrobić diagnostykę, sprawdź zasilanie komputera maszyny, jeśli silnik działa to jego sterownik żyje, monitor rzeczywiście może być odpięty a system działa dalej, to normalne, znam przypadki gdzie maszyna pracowała ponad tydzień bez monitora ale to ryzyko bo nie masz wskazań parametrów silnika i hydrauliki...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 31 Sie 2014 21:46

z diagnostyką komputerową u nas na pomorzu jest poważny problem. potrzebuję tego już do kilku maszyn. choć jestem wstępnie na jutro umówiony. a jak sprawdzić to zasilanie komputera?

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez fux » 01 Wrz 2014 22:21

Miałem kiedyś okazje rozmawiać z serwisantem z Zeppelina na temat podobnego problemu w m315 a to podobne maszyny . Pokazał mi w dokumentacji serwisowej fotki skorodowanych złączy elektrycznych pod kabina i stwierdził ze to częste może tam tkwi problem .

fux
Pomocnik operatora


problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 02 Wrz 2014 00:57

Zeppelin ZM i CAT M315 są diametralnie różne mimo kilku podobnych elementów hydrauliki, a maszyny serii M300C są zupełnie inaczej zbudowane niż poprzedniki więc nie ma mowy o podobieństwach zwłaszcza że dzieli je epoka technologiczna.
Aczkolwiek problem korodujących złączy występuje w 80% samochodów, ciężarówek i maszyn mimo to że maja z pełnie inną konstrukcję :mrgreen: .
Oczywiście trzeba sprawdzić wszystko co się da ale w tej maszynie złącza nie występują pod kabiną tylko za siedzeniem i za kabiną.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: problemy z elektryką

Postprzez fux » 02 Wrz 2014 08:31

Sorry nie sprecyzowałem chodziło mi Niemiecki serwis cata Zeppelin GmbH.

fux
Pomocnik operatora


problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 03 Wrz 2014 00:45

Bez znaczenia, nie ważne z kim rozmawiałeś i tak M315 w porównaniu do M315C (M316C) to zupełnie inne maszyny.
Co dziwne nawet M315 nie ma żadnej znaczącej elektryki POD KABINĄ (dwa może trzy czujniki), co innego ZEPPELIN który ma tam całe sterowanie hydrauliką.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez fux » 04 Wrz 2014 00:35

Mam nadzieje że autor tematu domyśli się że cały czas piszemy o m315 seria C bo specjalista ma z tym problem, a pisałem o tym bo sam miałem takie problemy w dwóch maszynach na budowie. Zdawał mi się że pierwszą zasadą tego portalu to pomagać i starać się podpowiadać jak coś sprawdzić albo naprawić ( na budowie )we własnym zakresie a nie odpowiadać że może być coś ale bez podłączenia kompa to się sam nie domyśle.

fux
Pomocnik operatora


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 04 Wrz 2014 07:27

autor tematu domyśli się o jakiej maszynie piszecie. mam pod opieką i m315 i m316c i jeszcze kilka innych emek więc widzę różnicę między nimi. moja m316c poszła do serwisu b-m.

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 04 Wrz 2014 20:06

fux napisał(a):Mam nadzieje że autor tematu domyśli się że cały czas piszemy o m315 seria C bo specjalista ma z tym problem

Problem to ma ten który twierdzi że pod kabiną jakiejkolwiek Mki jest jakaś elektryka wpływająca na prace komputera. A piszemy o M316C tak jak napisano w temacie, wystarczy uważnie czytać.

fux napisał(a):Miałem kiedyś okazje rozmawiać z serwisantem z Zeppelina na temat podobnego problemu w m315 a to podobne maszyny
To ty zacząłeś coś opowiadać o jakiejś M315
Ale ja się przecież nie znam... lepiej wiedzą ci których wiedzy nie da się szybko zweryfikować albo podważyć bo są nieobecni a wręcz wirtualni.

fux napisał(a):Zdawał mi się że pierwszą zasadą tego portalu to pomagać i starać się podpowiadać jak coś sprawdzić albo naprawić ( na budowie )we własnym zakresie a nie odpowiadać że może być coś ale bez podłączenia kompa to się sam nie domyśle.

Zakładając że robisz coś przy maszynach oprócz ich oglądania to zapewne wiesz że niektórych awarii nie da się zdiagnozować bez odpowiednich pomiarów, może jestem zbyt słabym specjalistą dla twoich wymagań, próbowałeś już u wróżki albo jasnowidza?
Nowoczesne maszyny są skonstruowane z premedytacją w sposób ograniczający proste rozwiązania problemów...
Nie wiem po co to tłumaczę... Jak widać poirytowało cię to że zwróciłem uwagę na niska precyzję twojej wypowiedzi więc musiałeś się "bezinteresownie" odegrać nie będąc nawet zainteresowany problemem kolegi.
Każdemu mechanikowi który spróbuje wam bezinteresownie pomóc będziecie zarzucać brak dobrej woli bo nie uleczył?... cóż, trudno... wasz wybór...
Ale to nie ty jesteś autorem tematu i pozwól że o przydatności moich wypocin wypowie się zainteresowany, a jak masz jeszcze wątpliwości co do moich intencji to poczytaj moje posty.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 08 Wrz 2014 22:11

maszyna wróciła z serwisu i działa. problem tkwił w instalacji elektrycznej. b-m zalecał wymianę wiązki lecz jej cena była nie do przyjęcia i jakoś to połatali.

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 08 Wrz 2014 23:18

Dzięki za zamieszczenie rozwiązania problemu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 17 Gru 2015 12:05

jestem zmuszony wrócić do tematu gdyż maszyna po przepracowaniu pół roku znów zaczeła wariować. Mianowicie zaczął nieregularnie włączać się wentylator chłodnicy. Stwierdziłem uszkodzony czujnik temperatury oleju hydraulicznego gdyż ruszanie jego przewodami powodowało załączanie się wentylatora. Wymiana nie pomogła wentylator załączał się coraz częściej a gdy chodził spadała wydajność hydrauliki.przewody pomiędzy czujnikiem a sterownikiem są sprawne.mam schemat instalacji elektrycznej ale nie rozumiem co oznaczają na nim dwa kółka połączone kreską w których łączy się kilka przewodów o różnych numerkach i gdzie tych połączeń w maszynie szukać?

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez PiatyElement » 17 Gru 2015 23:57

adrianek19936 napisał(a): nie rozumiem co oznaczają na nim dwa kółka połączone kreską w których łączy się kilka przewodów


z jakiego pola schematu te "kółka" są. Chodzi mi np o A2, B3, E9 ..... ?????
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 18 Gru 2015 00:09

PIERWSZE postępowanie w takich przypadkach - wykonanie diagnostyki komputerowej!!
Bez odczytu błędów nie dowiemy się co jest przyczyną problemów.
Historia maszyny podpowiada że WIĄZKA!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


problemy z elektryką

Postprzez adrianek19936 » 18 Gru 2015 08:28

problem w tym że był serwis ale nie mógł się połączyć z maszyną. Aczkolwiek był wtedy zepsuty monitor i stwierdził że to dla tego. Teraz monitor jest naprawiony.

adrianek19936
Pomocnik operatora

  • Posty: 89
  • Rejestracja: 27 Sty 2011 20:07
  • Miejscowość: lębork

problemy z elektryką

Postprzez PiatyElement » 18 Gru 2015 09:14

Adrianek, zadałem Ci pytanie, możesz odpowiedzieć ???. Bo nie bardzo mam czas latać po całym schemacie i szukać dwóch kółeczek z kreską.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


problemy z elektryką

Postprzez mechanior » 18 Gru 2015 20:31

Awaria monitora nie ma moim zdaniem nic do problemu z połączeniem.
W sumie maszyna normalnie może pracować bez monitora i aby go wykluczyć jako źródło problemów wystarczy wyjąć jego wtyczkę z wiązki maszyny.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej