wibako

Czujnik obrotów silnika

Moderator: mechanior

Czujnik obrotów silnika

Postprzez helmut » 14 Paź 2014 22:02

Marka i model maszyny: M312
Rok produkcji: 1997
Numer seryjny: 6TL 00311

Koparka pracuje tylko na MAN, mam więcej czasu i idąc tropem wskazówek z tego działu zajrzałem do czujnika obrotów. Nooo a tam takie coś.

Image

Kabel urwany ( ktoś go już lutował) , opiłki na magnesie. Wiem , że mogę mieć problem z ponownym ustawieniem odległości, ale postanowiłem go i tak wykręcić wychodząc z założenia, że ktoś to robił już przede mną.
Jak sprawdzić, jeśli już uda mi się ponownie przylutować ten kabel, czy czujnik jest ok? Jakiego typu to czujnik (indukcyjny, zbliżeniowy, magnetyczny)? Czy w razie czego da się dobrać jakiś zamiennik w sklepie z automatyką przemysłową? Swoją drogą niezły syf znalazłem w tych kablach na dole silnika.

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


Reklama

simmet

Czujnik obrotów silnika

Postprzez mechanior » 14 Paź 2014 23:51

Indukcyjny, jeśli nie ma uszkodzeń na końcówce wyczyść i wkręć z powrotem, przyczyną problemów jest urwany kabel i opiłki.

Montaż:
ustaw ząb wieńca na środku otworu czujnika, czujnik wkręć palcami lekko do oporu (nakrętkę wcześniej cofnij wyżej niż była oryginalnie), cofnij czujnik w lewo o 1 obrót i dokręć nakrętkę kontrującą - ciesz się sukcesem!

Dokumentacja mówi o dokręceniu i cofnięciu o 1-1.5mm os zębów wieńca ale skok gwintu to właśnie 1.5 mm na obrót więc to taki mój logiczny mechaniorowy sposób :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Czujnik obrotów silnika

Postprzez vetrieska » 25 Paź 2014 23:50

dokumentacja mowi do oporu i -3/4 obrotu, czujnik takowy idzie w zylionie maszyn.
co do sprawnosci, sa 2 rodzaje albo okolo 1000 omow albo 200. wazne by nie robil zwarcia albo nie mial przejscia w ogole. jak ma +/- 100 omow jest ok.

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej