wibako

Gaśnie pod obciążeniem 318B

Moderator: mechanior

Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 15 Lis 2014 21:46

Marka i model maszyny: CAT 318 B
Rok produkcji: 2000

Poniżej 5-tego biegu maszyna gaśnie pod obciążeniem nawet jazdą, przy okazji nie spada z obrotów w "przerwach" nie wiem jak zdiagnozować układ "dodający/ujmujący" gaz

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Reklama

simmet

Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 16 Lis 2014 17:12

Numer seryjny.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 11 Gru 2014 20:42

ADC00517 ZAPOMNIAŁEM

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 12 Gru 2014 23:00

Układ AEC (Automatic Engine Control) odpowiada za dodawanie gazu pod obciążeniem oraz regulację wydajności hydrauliki by nie zadusić silnika. Elementami układu są czujniki ciśnienia zamontowane na rozdzielaczu. Zazwyczaj jeden z nich jest wiodący i zamontowany na linii sterowania pompą (LS) bo tam pojawia się ciśnienie przy realizacji funkcji obciążających układ hydrauliczny a dodatkowe (2 lub 3) odpowiadają za uruchomienie AEC w przypadku gdy ciśnienie LS nie jest wystarczające bo funkcje opadają pod własnym ciężarem (opuszczanie ramienia, zamykanie łyżki czy przyciąganie wysięgnika STICK)

Czujniki są na rozdzielaczu, zielone plastikowe cylinderki rozmiarów małego kieliszka (bardzo małego :mrgreen: ) powkręcane w kilku miejscach jego bloku.

Obciążenie jazdą jest największe, wtedy pompy pracują z największą wydajnością najbardziej obciążając silnik. Z tego co widzę masz silnik Mitsubishi z rzędową pompa wtryskową. Mocny i niezawodny ale liche paliwo potrafi zamordować układ wtryskowy. Zacznij od wymiany filtrów i kroplówki.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re:klima 318B

Postprzez TECHMAR » 24 Lip 2015 09:56

Błądklimy e16 o czym mówi ?

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Re: Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez PiatyElement » 24 Lip 2015 20:02

TECHMAR

Po co pytasz o klimę w temacie gaśnięcia koparki pod obciążeniem ???? - załóż nowy temat.
Po drugie ponad pół roku temu miałeś problem z gasnącym silnikiem, Kolega Mechanior udzielił Ci wyczerpującej odpowiedzi. I co?
I nic. Nie napisałeś czy problem rozwiązałeś i jak. Po to jest to forum aby rozwiązywać problemy i dzielić się rozwiązaniami z innymi.

Pzdr.

Autor postu otrzymał pochwałę
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 25 Lip 2015 23:51

TECHMAR napisał(a):Błądklimy e16 o czym mówi ?

O tym że się zepsuła...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 01 Lut 2017 22:18

Ktoś rozwiercił zawór sterujący nagrzewnicą pod fotelem i odłączył go, kupiłem zawór, klima działa

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 01 Lut 2017 22:24

A co gaśnięcia to znalazłem resztki worka foliowego w ukladzie pal. a potem wyszło się że mam padnięty czujnik przy gł. pompie oleju taki okrągły na trzy bolce, okazało sie ze nie był podłączony, po podłączeniu zgasł monitor, odłączyłem, zamówiłem nowy, maszynka pracuje na 5

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 02 Lut 2017 00:31

Co czujnik ma wspólnego z monitorem?
I może jeszcze po wymianie czujnika na pompie monitor znów działa?

Ważny jest opis całej usterki ale tez jej historii!! Gdybyśmy wiedzieli że maszyna ma takie niedomagania OD POCZĄTKU jak tylko ją znasz to można przypuszczać że problemem jest błąd w montażu czy celowe ODCIĘCIE jakiegoś systemu.

Nie pisz posta pod postem. Regulamin.
Forum działa na zasadzie wzajemności, jak się zachowujesz takie dostajesz odpowiedzi.
Brak współpracy z pomagającymi czy opisu rozwiązania problemu powoduje że druga strona też ma to w ... tym samym miejscu co ty.
Nikt tu nikogo nie jest w stanie zmusić do czegokolwiek, my za pomoc nie dostajemy innego wynagrodzenia niż SATYSFAKCJA, w zamian wymagamy poszanowania zasad forum, dobra wola to podstawa...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 03 Lut 2017 18:34

Tak bylo z monitorem, dluga historia, minotor gasł po podłączeniu tego czujnika firma dwa razy wymieniala na oem-owski, monitor ciemny, oryginał rozwiazał problem, monitor działa.

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 03 Lut 2017 21:16

OEM to oryginał tylko nie zapakowany w papier z logo maszyny...

Original Equipment Manufacturer, OEM (dosłownie producent oryginalnego wyposażenia).

Chętnie posłucham tej historii bo coś mi tu nie pasuje - monitor nie ma nic wspólnego z czujnikiem, żaden obwód ich nie łączy, nie wpływaja w żaden sposób na siebie, brzmi jak bajka.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez vetrieska » 04 Lut 2017 01:06

Dawno mnie tu nie było ale jak czytam odpowiedzi PANA MECHANIORA to nie mogę się powstrzymać żeby nie odpisać.
Niezłe kółko wzajemnej adoracji sobie tu zorganizowaliście, szkoda tylko że ze szkodą dla ludzi szukających pomocy.
Zasady zasadami, ale wygląda to czasem na konkurs pt. "kto pierwszy zj... nowego forumowicza za braki formalne"
A ludzie czasem naprawdę w desperacji zaglądają, poza tym nie każdy ma dziennikarski talent żeby przejrzyście opisać problem.
ale do sedna
Na temat działania układu AEC kolega przytacza ładny opis, szkoda tylko że dotyczący serii M300 czyli koparek kołowych.
A podana 318B zdaje się kół nie ma. Mamy podany numer seryjny więc wszystko łatwo sprawdzić. Info o umiejscowieniu czujników się zgadza, cała reszta niestety nie.
Koparki gąsienicowe do sterowania AEC używają małych zielonych (nowsze zdaje się są czarne czasem) czujników w liniach pilota pod joystickami i pedałami(glownie seria C i nowsze), albo w specjalnie do tego zaprojektowanych portach pilota na rozdzielaczu(seria B i starsze). W linii LS czujnika nie ma i być nie może, bo koparki gąsienicowe po prostu nie mają czegoś takiego jak sygnał LS - tam pompa jest sterowana przez sygnał NFC. Nie wierzę że guru tego forum nie zna tej podstawowej różnicy hydrauliki koparek z literką M z przodu i bez niej :wall:
Aha i czujniki AEC nie mają nic do wydajności pomp i duszenia silnika pod obciążeniem ,te tematy załatwia czujnik obrotów na kole zamachowym - on jest tutaj krytycznie ważny.
Nie chcę być złośliwym, ale świat koparek CAT to nie tylko M300 z prefiksem 6TL, 7ML 8AL (które kolega moderator dobrze zna, nie przeczę) czy 6WL (ta ostatnia to już biały kruk).
Czujnik cisnienia na pompie też ma swój udział w sterowaniu AEC - nawet gdy te małe zielone czujniki są padnięte, to komputer zna ciśnienie głównej pompy i wie że jeśli wzrośnie ono powyżej 40 bar to znaczy że operator poruszył którąś z dźwigni sterujących. Działa to nawet przy ruchach "w dół" pod ciężarem osprzętu gdy wydatek pompy nie jest potrzebny (tzn wydawałoby się że nie jest bo samo leci w dół, ale przecież trzeba siłowniki cały czas trzymać wypełnione olejem żeby nie było w nich podciśnienia i skakania siłowników potem). Bo rozdzielacz ma suwaki tak zaprojektowane, że nawet ruch np. wysięgnika w dół powoduje przesterowanie pompy i jednocześnie dość silne dławienie powrotu na zbiornik żeby wszystko płynnie działało. Więc podczas ruchu w dół pod ciężarem pompa też pracuje. Dlatego ramię koparki opadając przechodzi przez dolny martwy punkt płynnie bez zawahania jak ma to miejsce w kołowkach, szczególnie pierwszej serii M300 (w M300C już ten efekt jest dużo słabszy). Bo w kołówce najpierw ramię leci pod własnym ciężarem,potem się zatrzymuje i czeka aż pompa się pobudzi, dobije oleju do siłownika i popchnie je dalej.
a co do bajki i czujniku i monitorze.
Kolega moderator ma SIS-a i podany numer seryjny, wystarczyło zerknąć w schemat i wszystko się wyjaśnia.
Kabelek K997 BU niebieski to zasilanie "po stacyjce" monitora z ECM maszyny, natomiast zasilanie czujnika ciśnienia pompy głównej to.... K997 BU czyli to samo. Toż to elementarne że jak czujnik miał zwarcie to napięcie spadało też na monitorze i gasł. Bezpiecznika żadnego nie wybije, bo zabezpieczenie tego obwodu jest w ECM. Ot cała tajemnica.
Jeszcze małe pytanko do właściciela koparki, jak czujnik na pompie był odpięty to włączała się normalnie szybka jazda?
Bo do tego też używa tego czujnika, wie kiedy ma ciężko jechać (rośnie ciśnienie w układzie) i automatycznie zrzuci na żółwia. a jak nie zna ciśnienia, to zakłada że cały czas jest ciężko i nie włączy cewki od zająca w ogóle.

Autor postu otrzymał pochwałę

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 04 Lut 2017 12:12

No i zostałem wypunktowany, dziękuję za sprostowanie i pomoc koledze.
Rzeczywiście wczoraj nie spojrzałem nawet w schematy ale sam przyznasz że takie powiązanie obwodów jest co najmniej dziwne jeśli nie głupie... i rzeczywiście sugerowałem się budową systemu w kołówkach.
Generalnie cieszę się że zajrzałeś. Twoja obecność przypomina mi że nie wolno podchodzić do takich tematów z marszu i na pewniaka.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez dzierzan » 04 Lut 2017 13:22

vetrieska napisał(a):Zasady zasadami, ale wygląda to czasem na konkurs pt. "kto pierwszy zj... nowego forumowicza za braki formalne"
A ludzie czasem naprawdę w desperacji zaglądają, poza tym nie każdy ma dziennikarski talent żeby przejrzyście opisać problem.


Te zasady są zazwyczaj po to żeby ułatwić i przyśpieszyć rozwiązanie problemu czyli na korzyść dla pytającego.

Jasne że nie każdy ma talent do pisania, ale wtedy sam sobie szkodzi że nie potrafi jasno przekazać co się dzieje. Jak ktoś będący po drugiej stronie kraju, nie widząc maszyny ma ją poprawnie zdiagnozować :?:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez TECHMAR » 04 Lut 2017 15:36

No to teraz sklarowało mi się tak:
Maszyna ktorą posiadam od 3 lat gasła mi na biegach poniżej 6 do tego grzała mi olej hydr. W czasie jej postoju poprosiłem firmę o rozwiązanie problemu. Wyciągnęli zespół pomp, zabrali, ponoć był to ostatni moment na naprawę.
Pomijam przeglad ukl. zasilania i trzy kalibracje maszyny które niewiele zmieniły.
Zamontowali naprawione pompy i klops ciemny monitor.
Wyszedł temat z czujnikiem który ponoć nie był wcześniej podlaczony, potem wiadomo co się działo i oryginał (trzecie podejście ) rozwązał problem.
Reasumując źródłem problemu był chyba uszkodzony czujnik, który odłączony pozostawił sterowanie pompą na pastwę losu.

I jeszcze ostatnia informacja, zapomniałbym, faktycznie nie miałem szybkiej jazdy.

TECHMAR
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 04 Maj 2007 18:13
  • Miejscowość: LUBIN

Maszyna: 14 maszyn CAT i 200 innych

Firma: Techmar


Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mechanior » 04 Lut 2017 19:15

Skoro były problemy to niepodłączony czujnik musiał wyjść w trakcie diagnostyki.
To samo w przypadku zwarcia, skoro zasilanie czujnika i monitora idzie z komputera to zwarcie na tym kanale zasilania musiało zostać wykryte w odczycie błędów... czy też jest tu ukryty jakiś babon i komputer nie potrafi zidentyfikować problemu?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Gaśnie pod obciążeniem 318B

Postprzez mario26011 » 04 Lut 2017 19:28

vetrieska napisał(a):Dawno mnie tu nie było ale jak czytam odpowiedzi PANA MECHANIORA to nie mogę się powstrzymać żeby nie odpisać.
Niezłe kółko wzajemnej adoracji sobie tu zorganizowaliście, szkoda tylko że ze szkodą dla ludzi szukających pomocy.
Zasady zasadami, ale wygląda to czasem na konkurs pt. "kto pierwszy zj... nowego forumowicza za braki formalne"
A ludzie czasem naprawdę w desperacji zaglądają, poza tym nie każdy ma dziennikarski talent żeby przejrzyście opisać problem.
ale do sedna
Na temat działania układu AEC kolega przytacza ładny opis, szkoda tylko że dotyczący serii M300 czyli koparek kołowych.
A podana 318B zdaje się kół nie ma. Mamy podany numer seryjny więc wszystko łatwo sprawdzić. Info o umiejscowieniu czujników się zgadza, cała reszta niestety nie.
Koparki gąsienicowe do sterowania AEC używają małych zielonych (nowsze zdaje się są czarne czasem) czujników w liniach pilota pod joystickami i pedałami(glownie seria C i nowsze), albo w specjalnie do tego zaprojektowanych portach pilota na rozdzielaczu(seria B i starsze). W linii LS czujnika nie ma i być nie może, bo koparki gąsienicowe po prostu nie mają czegoś takiego jak sygnał LS - tam pompa jest sterowana przez sygnał NFC. Nie wierzę że guru tego forum nie zna tej podstawowej różnicy hydrauliki koparek z literką M z przodu i bez niej :wall:
Aha i czujniki AEC nie mają nic do wydajności pomp i duszenia silnika pod obciążeniem ,te tematy załatwia czujnik obrotów na kole zamachowym - on jest tutaj krytycznie ważny.
Nie chcę być złośliwym, ale świat koparek CAT to nie tylko M300 z prefiksem 6TL, 7ML 8AL (które kolega moderator dobrze zna, nie przeczę) czy 6WL (ta ostatnia to już biały kruk).
Czujnik cisnienia na pompie też ma swój udział w sterowaniu AEC - nawet gdy te małe zielone czujniki są padnięte, to komputer zna ciśnienie głównej pompy i wie że jeśli wzrośnie ono powyżej 40 bar to znaczy że operator poruszył którąś z dźwigni sterujących. Działa to nawet przy ruchach "w dół" pod ciężarem osprzętu gdy wydatek pompy nie jest potrzebny (tzn wydawałoby się że nie jest bo samo leci w dół, ale przecież trzeba siłowniki cały czas trzymać wypełnione olejem żeby nie było w nich podciśnienia i skakania siłowników potem). Bo rozdzielacz ma suwaki tak zaprojektowane, że nawet ruch np. wysięgnika w dół powoduje przesterowanie pompy i jednocześnie dość silne dławienie powrotu na zbiornik żeby wszystko płynnie działało. Więc podczas ruchu w dół pod ciężarem pompa też pracuje. Dlatego ramię koparki opadając przechodzi przez dolny martwy punkt płynnie bez zawahania jak ma to miejsce w kołowkach, szczególnie pierwszej serii M300 (w M300C już ten efekt jest dużo słabszy). Bo w kołówce najpierw ramię leci pod własnym ciężarem,potem się zatrzymuje i czeka aż pompa się pobudzi, dobije oleju do siłownika i popchnie je dalej.
a co do bajki i czujniku i monitorze.
Kolega moderator ma SIS-a i podany numer seryjny, wystarczyło zerknąć w schemat i wszystko się wyjaśnia.
Kabelek K997 BU niebieski to zasilanie "po stacyjce" monitora z ECM maszyny, natomiast zasilanie czujnika ciśnienia pompy głównej to.... K997 BU czyli to samo. Toż to elementarne że jak czujnik miał zwarcie to napięcie spadało też na monitorze i gasł. Bezpiecznika żadnego nie wybije, bo zabezpieczenie tego obwodu jest w ECM. Ot cała tajemnica.
Jeszcze małe pytanko do właściciela koparki, jak czujnik na pompie był odpięty to włączała się normalnie szybka jazda?
Bo do tego też używa tego czujnika, wie kiedy ma ciężko jechać (rośnie ciśnienie w układzie) i automatycznie zrzuci na żółwia. a jak nie zna ciśnienia, to zakłada że cały czas jest ciężko i nie włączy cewki od zająca w ogóle.

Brawo ty. Gratuluję wiedzy .

mario26011
Młodszy operator

Maszyna: Cat 432f2

Firma: Inko


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej