wibako

Linka do gazu zamiast aktuatora

Moderator: mechanior

Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez wojtuchna19 » 10 Sty 2015 09:38

Marka i model maszyny: CAT 317n
Rok produkcji: 1998
Numer seryjny: 9SR00401

Witam,
Kupiłem koparkę, w której zamiast standardowej regulacji gazu,ktoś zamontował mechaniczną manetkę, doprowadził linkę do dźwigni pompy wtryskowej, a do gaszenia silnika służy kawałek druta, wiszący na tyle maszyny, również połączony z dźwignią pompy wtryskowej. Interesuje mnie informacja, jak to powinno działać i co może być do zrobienia, żeby było prawidłowo, no i najważniejsze: jakiego rzędu koszty to generuje.
Temat jest dla mnie zupełnie nowy, mam na placu maszynę ( CAT 312BL ) w której wszystko działa prawidłowo.
Będę wdzięczny za informację i pozdrawiam serdecznie.
Wojtek

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Reklama

simmet

Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez mechanior » 10 Sty 2015 11:26

Pytanie czy działa komputer i czy jest aktuator (urządzenie pociągające za dźwignie gazu).
Jedno jest pewne - tanio nie będzie...
Skąd jesteś?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez wojtuchna19 » 10 Sty 2015 12:53

Jestem z okolic Łodzi, gmina Wodzierady.
Dziś zajrzałem do Cata 312, w którym wszystko jest ok i znalazłem cały ten aktuator. Wiem już jak to wygląda (puszka 10x20x10 z podpiętą linką gazu i jedną wiązką kabli). Niestety w 317 nic takiego nie udało mi się zlokalizować, fakt że nie wiem na 100% gdzie go szukać. W 312 jest pod dieslem, w 317 tam i w komorze silnika nie ma.
Na pompie wtryskowej jest kostka ( obstawiam, że do zaworu odcinającego paliwo ), nie wisi niestety żaden kabel z kostką, który można by wpiąć w zawór pompy.
Na wyświetlaczu maszyny można zmieniać opcje, pomiędzy kopaniem z wykopu, kopaniem precyzyjnym i chyba nabieraniem z wywrotki, jest opcja ( nie wiem do czego) do zmiany pomiędzy pozycje I II i III i to też można zmienić, można zmienić prędkość jazdy, ale chyba tu też odzywa się brak aktuatora, bo po dojechaniu np. do stromej pryzmy ziemi, pompa zadusza diesla.
Tak na marginesie, właśnie zauważyłem, że chyba nie ma też ładowania akumulatora...

Tak myślałem, że tanie nie będzie :( kwestia tego czy jest sens to odbudowywać, czy przewyższy to wartość maszyny...

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez mechanior » 10 Sty 2015 18:52

U I, II. III to tryby ustawiane ręcznie przez operatora, domyślnie U I to maksymalna wydajność pomp.
Można sobie zaprogramować np maksymalne obroty czy spadek obrotów po zaprzestaniu pracy.

Aktuator powinien być zamocowany w przedniej części przedziału pomp hydraulicznych pod górną osłoną w metalowej skrzynce.
Sam aktuator z linką to cena od 3 do nawet 10 tysięcy w zależności od modelu.
W tym przypadku koło 4000 netto.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez wojtuchna19 » 13 Sty 2015 11:51

Witam,
Sprawdziłem i faktycznie: aktuator jest w przedziale pomp. Wygląda mi na to, że jest elektryczny, bo ma puszkę podobną do silniczka wycieraczek, zupełnie inny niż w 312. Podpięta jest do niego wiązka elektryczna oraz kawałek starej linki od sterowania dźwignią pompy wtryskowej, ale linka niestety nie reaguje na ruchy potencjometrem w kabinie.
Zrobiłem zdjęcie naklejki, na spodniej ścianie aktuatora.
DSC_072.jpg

DSC_0725.jpg

Są jakieś czynności, które mógłbym wykonać samodzielnie, żeby zdiagnozować usterkę?

Czy to, że nie są podpięte kable pod zawór pompy wtryskowej i gasić maszynę muszę prowizoryczną linką, może mieć związek z usterką aktuatora?
DSC_0727.jpg

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Re: Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez wojtuchna19 » 13 Sty 2015 15:38

Jeszcze jedna istotna rzecz: kręcąc potencjometrem, na wyświetlaczu zmieniają się cyfry od 1 do 10, czyli potencjometr działa prawidłowo. Dodatkowo, po ruszeniu potencjometrem, przed cyfrą pojawia się literka A.
Wnioskuję więc, że problem jest jedynie z aktuatorem.
Może nie będzie tak źle... ;)

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez mechanior » 13 Sty 2015 22:44

Nie pisz postu pod postem, jak masz coś do dodania zaraz po jego napisaniu to używaj opcji EDYTUJ.

Litera A? Dziwne...
Jak widać ogólnie w maszynie jest jakiś problem z prądem skoro nawet zawór ESOS został pominięty no chyba że się zepsuł... zamieścił byś jeszcze zdjęcie monitora w kabinie z wyświetlaczem.

Powinieneś zdecydować się na wizytę serwisu z urządzeniem diagnostycznym albo przynajmniej jakiegoś fachowca co wie jak odczytać błędy. Trzeba sprawdzić czy jest jakakolwiek komunikacja między aktuatorem a komputerem maszyny.
Brak linki to już problem bo w sumie jest integralną częścią samego aktuatora.
Trzeba też sprawdzić wiązkę silnika.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Linka do gazu zamiast aktuatora

Postprzez wojtuchna19 » 14 Sty 2015 12:36

Witam ponownie
Oto zdjęcie pulpitu:
DSC_0.jpg


Jeśli chodzi o fachowca to może będziesz w najbliższym czasie gdzieś w okolicach Łodzi? lub może ktoś z forumowiczów zna kogoś z mojej okolicy, który mógłby wykonać czynności wymienione przez Mechaniora?

Pozdr

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej