wibako

Wyciek z napędu obrotu M313C

Moderator: mechanior

Wyciek z napędu obrotu M313C

Postprzez helmut » 31 Maj 2015 13:08

Marka i model maszyny: M313C
Rok produkcji: 2003
Numer seryjny: JBDR00351

Image
Witam, mam wyciek z miejsca zaznaczonego strzałką. Typ reduktora to ZF DR 140 serial no. 5081 i jest jeszcze numer 152-7375.
Jak się do tego zabrać? Czy to wyciek z wałka silnika napędu czy raczej jakaś uszczelka w okolicy strzałki na zdjęciu? Mam pod ręką dość dobrze wyposażony sklep z uszczelnieniami min Corteco.

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


Reklama

simmet

Wyciek z napędu obrotu M313C

Postprzez mechanior » 31 Maj 2015 14:02

Tam jest zwykły oring 175 mm (ID - mierzone wewnątrz) średnica przekroju 3mm (materiał Nitryl 75).

Odkręcasz hydromotor (4 imbusy numer 1 na zdjęciu). Możesz go podnieść w górę bez odkręcania przewodów ale lepiej będzie go całkiem wyjąć. Olej będzie się lał jedynie z jednego z cienkich przewodów który jest podpięty do zbiornika ale wystarczy zastosować zaślepkę z grosza.
Potem odkręcasz te 4 śruby (numer 2 na zdjęciu) trzymające górna pokrywę przekładni - to jest też korpus hamulca, do niego dochodzą 3 cienkie przewody: przelew z silnika, zasilanie hamulca i smarowanie/chłodzenie z rozdzielacza.
Jak pisałem wystarczy zaślepić tylko przelew, najwygodniej na trójniku, z innych będzie się najwyżej lekko sączyć. Po wyjęciu przekładni pilnuj wałka centralnego bo może zostać w części górnej.

Tak przy okazji rozebrał bym hamulec i wymienił jego uszczelnienia bo często zostają "zjedzone"...
jakby co to mam na półce. Aby rozebrać hamulec trzeba mieć małą prasę lub wystarczy podnośnik i odrobina wyobraźni :faja: .
Od spodu korpusu hamulca widać dużą sprężynę talerzową zablokowaną równie dużym zegerem.
Sprężynę/talerz trzeba mocno docisnąć, najlepiej przez jakąś tuleje o dużej średnicy ale takiej by zostało miejsce na wyjęcie zegera. Pod sprężyna jest tłok pierścieniowy z dwoma uszczelnieniami a pod tłokiem zestaw tarczek.

Zanim zaczniesz cokolwiek kręcić KONIECZNIE OPRZYJ PEWNIE ŁYŻKĘ NA GRUNCIE! Albo zablokuj obrót sworzniem.
Po zdjęciu korpusu hamulca wieżyczka bez zablokowania może się swobodnie obracać, po pierwsze może zrobić krzywdę a po drugie później może być trudno trafić z położeniem śrub mocujących.

Zwróć uwagę na przyczynę powstania wycieku...

TAGI: swing drive brake wyjąć obrotu uszczelniacz uszczelnić przekładnia zablokowany brak

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Wyciek z napędu obrotu M313C

Postprzez helmut » 31 Maj 2015 21:28

Wow! Ale tutorial.
Koparka to nowy nabytek i było to podobno już robione przez poprzedniego właściciela. Widać tylko , że były odkręcane śruby. Mam nadzieję , że wsadził poprostu nieodpowiedni oring. Jak ogarnę temat - dam znać.

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej