wibako

Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Moderator: mechanior

Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez valdivtec » 09 Lis 2015 17:12

Marka i model maszyny: Cat M315
Rok produkcji: 1999
Numer seryjny: 7ML01615

WItam, mam problem z moim Catem m315, w zeszłym tygodniu po "dojechaniu" na kołach na robotę około 12 km,kilka minut po zaparkowaniu i zgaszeniu sprzętu, cat przestał jechać do tyłu, następnie po kilkunastu minutach Cat nie jechał już ani do przodu ani do tyłu. Dodam, że kilka razy wcześniej zdarzyła się sytuacja że podczas jazdy nagle spadały obroty i na krótką chwilę "traciłem" jazdę. Przeszukałem różne tematy na forach, m.in. próbowałem zgodnie z jednym z tematów zrobić zworkę zamiast czujnika, nic to nie dało, dziś rano był fachowiec zajmujący się elektryką i stwierdził, że przyczyną nie jest usterka elektryczna (instalacja, czujnik), jednak jest to fachowiec zajmujący się głównie ciężarówkami. Nie świeci się kontrolka hamulca, koła nie są zahamowane, koparka toczy się pod wpływem grawitacji. Po wciśnięciu pedału tylko na najniższych obrotach słychać delikatne obciążenie, na wyższych obrotach niesłyszalna jest żadna reakcja. Proszę o poradę, na pewno bardzo pomógł w odnalezieniu usterki pomógł by mi jakiś schemat działania jazdy, ewentualnie instrukcję co mogę po kolei sprawdzić. Jestem z okolic Krakowa.

Jestem na forum nowy, starałem się zamieścić post zgodnie z regulaminem i wyczerpująco opisać problem, jeżeli mimo to coś jest nie tak jak powinno być to z góry przepraszam.
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

valdivtec
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 09 Lis 2015 12:39

Maszyna: Cat 315M

Firma: VTEC


Reklama

simmet

Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 01:14

valdivtec napisał(a): Po wciśnięciu pedału tylko na najniższych obrotach słychać delikatne obciążenie,


A jak podniesiesz koparkę z jednej strony na lemieszu a z drugiej na ramieniu tak aby wszystkie koła były w powietrzu i załączysz jazdę to chociaż próbują się ruszyć ? Jest jakakolwiek reakcja?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez valdivtec » 10 Lis 2015 09:30

Niestety nie ruszają się koła ale czuć i słychać jakby się coś załączało ale koła nawet nie drgną.

valdivtec
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 09 Lis 2015 12:39

Maszyna: Cat 315M

Firma: VTEC


Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez mechanior » 10 Lis 2015 17:24

Wkręć motylek cewki hamulca ręcznego który jest na tym samym bloku co czujnik.
Sprawdź cewkę nr 3 i 4 licząc od kabiny na bloku pilota (duży korpus za kabiną z 4 cewkami od góry), zasteruj je ręcznie wciskając przyciski pod czarnymi nakrętkami, jeśli pojawi się jazda to zdemontuj i sprawdź cewkę (podepnij pod 24v i sprawdź czy przyciąga metal).
Sprawdź czy dociera do nich prąd (do wtyczki) po opuszczeniu podłokietnika, powinny wtedy zaświecić diody na wtyczkach ale zazwyczaj już nie działają... :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 18:21

mechanior napisał(a):Wkręć motylek cewki hamulca ręcznego który jest na tym samym bloku co czujnik.

Wątpię aby to był "motylek" winien, ponieważ:
valdivtec napisał(a):cat przestał jechać do tyłu, następnie po kilkunastu minutach Cat nie jechał już ani do przodu ani do tyłu

Chyba by w ogóle, od razu nie jechał w żadną stronę.

2 cewki od zmiany kierunku jazdy jednocześnie, w ciągu kilkunastu minut też raczej nie padły - mało prawdopodobne. A przypomnę, że najpierw zginęła jazda w jedną stronę. Gdyby nawet padły to chyba by nie było żadnej reakcji, bo jazda była by nie załączona, a coś tam słychać przy próbie ruszenia ......

Ponieważ jakaś reakcja jest na próbę jazdy ( coś tam słychać że: cyt. "się załącza, delikatne obciążenie" ) więc elektrycznie myślę, że będzie dobrze. Obstawiam, że coś się stało mechanicznego z jazdą, tym bardziej, że kolega był po 12 kilometrowym rajdzie.

Tak tylko obstawiam i obym się mylił.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez mechanior » 10 Lis 2015 23:14

Nie ma cewek od jazdy " przód - tył " , ta zmiana odbywa się hydraulicznie na rozdzielaczu głównym. Jest opcja zacięcia szpuli/suwaka jazdy na rozdzielaczu ale to bardzo marginalne przypadki i muszą być spowodowane przyczyną zewnętrzną (zanieczyszczenia, opiłki, wióry, pęknięcie sprężyny ustalającej itp)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Brak jazdy Cat M315 Schemat działania

Postprzez PiatyElement » 10 Lis 2015 23:22

Z tą jazdą: przód/tył - moja wina, pomyliły mi się koparki. Tak, czy siak obstawiam na usterkę mechaniczną, od uszkodzenia po właśnie zacięcie ( czyli również mechaniczny czynnik ) jak powyżej Sz. Kolega opisał.

Zobaczymy co wyjdzie w praniu
Pozdrawaim
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej