wibako

Przed zakupem Cat M312

Moderator: mechanior

Przed zakupem Cat M312

Postprzez Boro » 30 Lis 2016 21:06

Marka i model maszyny: Cat M312
Rok produkcji: 2001
Numer seryjny: ----------

Hej koledzy. Planuje zakup koparki do firmy, generalnie robię rury w ziemi i dlatego szukam maszyny z tzw. ofsetem(chyba tak się to nazywa) czyli skrętnym ramieniem na boki. Znalazłem u nas taką maszynę na sprzedaż. Nie ma jej w internecie bo bym ją pokazał. Czytałem dokładnie opisy paneli oraz przycisków i mam pytanie:
Do czego służy dodatkowy pedał na podłodze całkiem przy drzwiach ? (czwarty) Normalnie duży jak od jazdy tylko skrajnie z lewej strony. Maszyna bez strasznych luzów ramie nie opada i nie jest obabrana olejem( druga sprawa ze jest dość wymyta). Jak postawiłem ją na szyldzie i podporach i załączałem jazdę to tak jak by gdzieś koło obcierało(takie wrażenie) w pierwszym momencie i lekko szarpało i po chwili ok. Nie było tego czuć podczas normalnej jazdy. Nie wiedziałem tylko jak przełączyć prędkości jazdy. w Zeppelinie 13 mam Żółwia Zająca i Ślimaka a tu nie wiedziałem. Czy ta maszyna ma pedał gazu czy tylko potencjometr na pulpicie ?? Jakie powinny być wartości ciśnień w M312. szukałem opisu punktów pomiarowych i ciśnień ale nie znalazłem.
Jak podniosłem ramie wyprostowane maksymalnie w górę i lekko szarpnąłem to czuć że wyrobione jest łożysko obrotu bo trochę bujało kabiną ( maszyna była ustabilizowana na podporach). Czy duży jest koszt wymiany takiego łożyska ??
Cat ma 12226 mtg.
W ogóle mam nadzieje że koledzy którzy mają lub robili na takich maszynach podpowiedzą na co zwrócić uwagę i czy to dobra maszyna. :)
Nr seryjnego nie spisałem :oops:

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Przed zakupem Cat M312

Postprzez mechanior » 02 Gru 2016 02:00

Ważne: gdzie kupujesz? U handlarza? W jakich okolicach?
Offset w kołówce? Do rur bez sensu, to dobre do kopania wzdłuż ścian i konstrukcji no ale to moje zdanie.

Luz na obrocie sprawdzasz na obrocie a nie bujaniem kabiny, wieniec kosztuje 30.000 pln i 3-4 dni pracy.

Pedał jazdy dwukierunkowy (przód-tył, zależy w którą stronę naciśniesz) jest skrajny po prawej, idąc w lewo potem hamulec z blokadą, kierownica, foreboom (łamanie ramienia) lub offset a ostatni czyli ten po prawej przy drzwiach to obsługa funkcji dodatkowych jak np młot (w tym offset - zależy od konfiguracji).

Muszą działać WSZYSTKIE SYSTEMY nawet kierunkowskazy czy ogrzewanie, nie wierz opowieściom że "to się Panie za PIŃĆSET ZŁOTYK ZROBI"... w tej maszynie jeśli ma być dobrze/fachowo to jest drogo, mechanicy z doświadczeniem i wiedzą nie robią za orzeszki i piwo...

Jeśli nie jesteś mechanikiem i to dobrze obeznanym z CATem, systemami hydraulicznymi oraz całą resztą tego badziewia to pomiar ciśnień da ci tyle co kierowcy autobusu miejskiego rezonans magnetyczny pasażerki ze złamaną nogą... jedyną jego reakcją może być poczekanie na specjalistów...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Przed zakupem Cat M312

Postprzez Boro » 02 Gru 2016 22:23

Facet który ma tą koparkę sprzedaje głównie maszyny rolnicze, czasami może 2 razy do roku widać u niego jakąś koparkę ale to po sztuce, nigdy więcej. Zwykle traktory i to też nie liche. Miejscowość Sępólno Krajeńskie. Nie działa tylko dolna wycieraczka z tego co zauważyłem. Cat stał lekko zasnieżony od kilku dni ale odpalił od strzała. Nie było problemu żeby godzinę po placu hulać i sobie wszystko sprawdzać. Nikt koło mnie nie tańczył ani nie skakał. Właściciel bardzo spoko. Mieszka ode mnie jakieś 20 km.

A offset dla mnie niezbędny bo kopie przy ścianach albo obkopuje studnie. Wiem że ramię jest wtedy trochę słabsze bo ma dodatkowy przegub ale nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Mam, używam od 4 lat praktycznie codziennie i tak musi już być.

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej