wibako

CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Moderator: mechanior

CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez Krzysiek366 » 25 Lut 2017 17:42

Marka i model maszyny: CAT M315
Rok produkcji: 2001
Numer seryjny: 7ML02701

Witam.

Małe intro: Maszyna po dwóch wymianach głowicy pompy wtryskowej przez "cudownych" mechaników, dopiero gdy maszyna dostała się w ręce Pana Mechaniora to otrzymała nowe życie, lecz skłońmy się ku problemowi.

Przed naprawą w maszynie nie używałem AEC, lecz prawym dżojem zbijałem obroty na bieg jałowy.
Po diagnostyce Mechaniora okazało się, że któryś czujnik AEC jest walnięty aczkolwiek AEC zbijało obroty, lecz nie za każdym ruchem odzyskiwało.

Dziś podczas próby sprzętu przestały mi się wyświetlać zakresy hydrauiki I oraz II - brak reakcji na przełącznik, po skonfrontowaniu problemu z ludźmi wiedzy, sprawdziłem bezpieczniki, dwa były walnięte więc wymieniłem - wszystko wróciło do normy oprócz małego szczegółu a mianowicie AEC przestało zbijać obroty jak również prawy przycisk Joya nie reaguje, po jego wciśnięciu słychać lekkie zafalowanie obrotów(dokładnie jakby reagował na zadaną funkcje, lecz trwa to zaledwie ułamek sekundy) przy czym nie chce zejść na zakres obrotow jałowych.

Teraz pytanie do was czy jest za to odpowiedzialny jeszcze jakiś bezpiecznik ? Dwa z górnej listy skrajne lewe mam wypięte bo zamieniałem ze spalonymi, lecz to bodaj od świateł stopu.
Dodam jeszcze, że wtyczkę od hamulca obrotu mam zmostkowaną, jak równie wciśniętą cewkę drugą od kabiny, bo ciągle hamował hamulec. :/

Jeśli ktoś może podrzucić jakąś radę to bardzo proszę, bo nie ma dnia aby M-ka nie zaskoczyła nową ciekawostką.

Pozdrawiam.


PS. Przed grzebaniem w bezpiecznikach AEC i przycisk zbijał obroty, później chyba coś się pochrzaniło.

-- 25 Lut 2017 16:42 --

Temat do zamknięcia :)

Nie dawało mi to spokoju, zatem poszukałem w serwisowe i troszkę na forum.

Po czym dziś przyjechałem do maszyny i rozmostkowałem wtyczkę od hamulca obrotu, pewnie wtyczka ta odpowiada równie za sprawdzanie ciśnienia w obwodzie dla AEC.
Maszyna schodzi z obrotów przy AEC i guziku w dżoju, a hamulec obrotu nie hamuje i tak, gdyż jest wciśnięciu cewka druga od kabiny :)

Droga dedukcji udało się rozwiązać problem :)

Pozdrawiam.
Odjazd od maszyny z uśmiechem na ustach :D :oops:

Krzysiek366
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 14 Lip 2016 21:46

Maszyna: Jcb 3cx, Cat M315, Liebherr 311

Firma: Grim-Bud


Reklama

simmet

CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez zlotykamil » 27 Lut 2018 18:59

Witam. Mam podobny problem . U mnie wygląda to tak że czasami przycisk na joysticku się zawieszal i nie działało zabijanie obrotów , Aec niewiem bo nie używam . W końcu jakiś tydzień temu zablokowało mi obrót kolumny , wymieniłem bezpiecznik obrót działa zabijanie obrotów już nie aec również nie .
Jak zdejmę spinki z czujnika obrotu kolumny ona oczywiście nie działa ale aec i przycisk zaczynają działać.
Moje pytanie czy to wina uwalonego czujnika ?
Gdzie znajduje się ta cewka o której mowa wyżej w poście ? Czy to te za kabiną pod sterowaniem na których są spinki i które można "złamać"?
Dziś na chwilę zablokował mi się obrót kolumny , ruszyłem ramieniem i puściło , niewiem czy to przez mrozy czy kroi się coś większego

Awatar użytkownika
zlotykamil
Fizol

  • Posty: 45
  • Rejestracja: 11 Maj 2008 18:34
  • Miejscowość: Gorzow Wlkp.

Maszyna: M 312

Firma: 3cx super


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez Krzysiek366 » 27 Lut 2018 19:07

Ta cewka jest za kabina gdy wyjdziesz po schodku, to je widzisz sa pod taka ładna srebrna obudowa przykrecona bodajze dwoma 13stkami, Nie pamietam ktora to byla cewka albo druga albo trzecia od kabiny trzeba z niej odkrecic koreczek z gory i Twoim ocza ukaze sie taki okrągły bolec do wciskania(nie wystaje tylkp jest na rowni z cewka) trzeba cos na niego polozyc (kuleczke stalowa albo cos i przykrecic z powrotem ten koreczek jednoczesnie wciskajac bolec wraz z kuleczka ;)

Wtedy chyba calkowicie wyłaczasz hamulec obrotu, ja tak mam i chula chociaz troszke wnerwia bo na przechyle jak nie trzylasz dzoja to lekko sie obraca :(

Krzysiek366
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 14 Lip 2016 21:46

Maszyna: Jcb 3cx, Cat M315, Liebherr 311

Firma: Grim-Bud


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez zlotykamil » 27 Lut 2018 19:34

Dzięki jutro spróbuję ogarnąć która to jest cewka żeby w razie w mieć jakiś ratunek .
A ty masz uwalony ten czujnik że go zmostkowales wcześniej ?

Awatar użytkownika
zlotykamil
Fizol

  • Posty: 45
  • Rejestracja: 11 Maj 2008 18:34
  • Miejscowość: Gorzow Wlkp.

Maszyna: M 312

Firma: 3cx super


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez Krzysiek366 » 27 Lut 2018 20:18

Zbijanie było z dżoja i hamulec działał, przy AEC nie przy kazdym ruchu wchodzil na obroty wiec nie uzywalem.. I przy okazji regeneracji pompy wtryskowej chcielismy coś poczarować z tym czujnikiem i tymi czasówkami przy bezpiecznikach :D
I Tak sie naprawilo ze zachamowalo na wiecznosc :D i zbijanie nie dzialalo wiec rozmostkowałem czujnik i wciałem tego bolca i tak jest po dzis dzien :D

Krzysiek366
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 14 Lip 2016 21:46

Maszyna: Jcb 3cx, Cat M315, Liebherr 311

Firma: Grim-Bud


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez mechanior » 27 Lut 2018 23:53

Cewka druga licząc od kabiny...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez zlotykamil » 01 Mar 2018 12:28

W moim przypadku to ewidentnie wina czujnika musiałem go dziś " zwatowac" ale zauważyłem że przy pinach ma on jakby wejście na srobotkret ... czy reguluje się on w jakiś sposób ? Niby się nie rusza ale boję się mocniej szarpać bo jest -12 . Wyjolem go nagrzalem i działał przez kilka minut jakby miał jakaś blaszkę sprezynke która pracuje na mrozie .

Awatar użytkownika
zlotykamil
Fizol

  • Posty: 45
  • Rejestracja: 11 Maj 2008 18:34
  • Miejscowość: Gorzow Wlkp.

Maszyna: M 312

Firma: 3cx super


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez mechanior » 01 Mar 2018 21:43

Czujnik jest ustawiony fabrycznie na prawidłowe ciśnienie, przy zimnej pogodzie może szwankować bo olej jest gęsty.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez zlotykamil » 06 Mar 2018 21:46

Nie darowalem czujnikowi i odkrecilem dzis ta srobke żeby zobaczyć co jest w środku . Oprócz sprezynki był pełen wody i syfu który już zardzewial . Wyczyscilem wudekiem bo tylko to miałem i w sumie działa bez zarzutu , hamulec nie łapie , aec i zabijanie obrotów wróciło więc bajka . Co mi nie daje spokoju to niewiem teraz jak go skręcić bo niezaznaczylem sobie jego pozycji, tylko dokrecilem na oko na mniej więcej połowę . Niby wszystko ok ale czy może się dziać coś złego jeżeli niejest odpowiednio ustawiony ?

Awatar użytkownika
zlotykamil
Fizol

  • Posty: 45
  • Rejestracja: 11 Maj 2008 18:34
  • Miejscowość: Gorzow Wlkp.

Maszyna: M 312

Firma: 3cx super


CAT M315 - AEC oraz ręczne zbijanie obrotów(prawy joy).

Postprzez mechanior » 06 Mar 2018 23:32

Najwyżej nie zadziała a jeśli działa to jest dobrze.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej