wibako

przed zakupem cata 313c

Moderator: mechanior

przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 30 Sty 2018 08:46

Rok produkcji: 2003

witam , rozglądam się za koparką kołową i ile ludzi tyle opinii , miałem chęć na komatsu pw 160 ale rozdzielacz wadliwy i pęka , jcb js trafiał się na CR zły bo wtryski padają i elektryka słaba
i tak doszedłem do cata , rozmawiałem z użytkownikiem i mówi że naj to jest 315c ale 313 też może być i teraz na co szczególnie zwrócić uwagę przy oglądaniu , czy jak jedzie 20 to da się ja rozlokować żeby jechała więcej?

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

Reklama

simmet

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 31 Sty 2018 01:40

Chyba chodzi o M313C ?
Rozblokować się da do 35 km/h
M315C nie kupuj, jak potrzebujesz większej maszyny to celuj w M316C z 6cyl silnikiem, to jest moc!
M313C ma ten sam silnik co M315C a wazy prawie 3 tony mniej i jest prawie 40 cm krótsza. Zmieści się na jednym pasie i zrobi niewiele mniej niż M315C...

Wszystkie te maszyny mają silniki Perkinsa ale w 4cylindrowych (M313C i M315C)trzeba uważać na przegrzanie bo wtedy remont... bulgotanie ze zbiornika płynu to wyrok.
Układ paliwowy jest prosty i relatywnie tani w naprawie.
Podwozie to samo od ponad 20 lat. Maszyny bardzo dobre, mało awaryjne a jeśli coś się wydarzy to przeważnie proste i niedrogie awarie.
Nie kupuj maszyny bez linii młota i osprzętu (dodatkowe 4 wyjścia na końcówce ramienia) bo potem zamontowanie tego kosztuje kosmiczne pieniądze i bez łamanego boomu (3 segmenty ramienia) bo trudno taka maszynę sprzedać poza tym nie praktyczna w pracy.
Najlepiej wyposażone i zadbane maszyny są w skandynawii...
Kupując w Polsce nie patrz na przebieg - wszyscy już kręcą liczniki, zwłaszcza ci w okolicy Kielc....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 31 Sty 2018 05:32

maszyna ma być na usługi i mało kto zechce zapłacić za dużą maszynę
to wychodzi że jak dla mnie 313 bezie odpowiednia
użytkownik cata nie polecał mi zakupu m312 i m315 właśnie wspominał o przegrzanych silnikach
a jak koparka ma łapy może być czy lepiej bez?

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 01 Lut 2018 00:26

W starych maszynach problem przegrzanych silników NIE WYSTĘPUJE bo tych silników nie da się przegrzać, są pancerne jak RUDY 102 i pancernik SZLEZWIK-HOLSZTAJN. Oczywiście w granicach rozsądku, te nowsze są cholernie wrażliwe na poziom płynu i oleju...
Niestety staruszki już zazwyczaj są tak zdewastowane że połowa rzeczy nie działa a ich przywrócenie do sprawności wymaga wydania 20-30 tysięcy...

To czy łapy/podpory są ci potrzebne to twoja decyzja, maszyna zyskuje na stabilności przy pracach dźwigowych (studnie, kinety, szalunki itepe) ale traci na zdolnościach terenowych bo podpory swoje ważą (ponad tonę) obniżają prześwit i kąt podjazdu...
Zamontowanie podpór do maszyny bez nich jest problematyczne (nie tak jak mówią handlowcy) ponieważ maszyna BEZ nie ma sterowania w podwoziu a to nie jest proste do odtworzenia...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 08 Lut 2018 19:15

dzisiaj oglądałem 3 sztuki 313
chyba nie ten zakres cenowy , bo ostatnia nawet miała siłę , dała rade podnieść sie na maksymalnie rozłożonym ramieniu
ale chłop chwile siedzial zanim rozrusznik się odezwał , w skrzyni rozdzielczej na zającu mocno jargotało
trzeba zerknąć na starsze modele

-- 8 Lut 2018, o 18:15 --

witam , panowie dzisiaj testowałem 315c i tak pokolej siłownik ramienia i stabilizator ciekna i jest jeszcze jeden problem silnik jest po remoncie i strasznie twardo pracuje , czy ustawienie zapłonu to naprawdę jest dużą trudnością , już 2 taki silnik perkinsa słysze że tak brzydko pracuje , nawet operator mówił że przed remontem chodził ładniej, jakie mogą być koszty żeby usuną powyższe usterki plus odblokowanie jazdy , bo jedzie 20

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 08 Lut 2018 23:02

Spuścić płyn z chłodzenia, zdjąć pompę wody, na kole pompy wtryskowej są 4 śruby na klucz 10 lub 13 (rzadko kiedy torx nawet 5kątny z bolcem może być).
Po poluzowaniu tych 4 śrub możesz delikatnie przestawić wałek pompy środkową nakrętką na klucz 22mm. Nie odkręcasz!! Tylko delikatnie przestawiasz do oporu w lewo lub prawo i potem po teście dostrajasz...
Możesz odpalić silnik bez płynu i pompy wody ale na krótko.

W tych maszynach trzeba rygorystycznie sprawdzać czy nie dmucha ze zbiornika płynu spalinami.
Są bardzo wrażliwe na przegrzanie i niski stan oleju.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 09 Lut 2018 02:59

silnik jest złożony ładnie , nie to jak to czasem bywa że mechanik ufajda go wszędzie sylikonem
jak by jeszcze miał chęć podregulować zapłon po złożeniu to by właściciel maszyny nie żałował wydanych pieniędzy na remont
a przestawienie prędkości jazdy do się wytłumaczyć jak regulacją zapłonu , czy to już wiedza wyższego szczebla i nie do opisania na forum ?

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 09 Lut 2018 10:33

Żeby zmienić ustawienia blokady prędkości trzeba podłączyć urządzenie diagnostyczne.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 09 Lut 2018 23:38

i wybór padł na 315c z 2005r
najważniejsze to by udało się ustawić zapłon , z resztą myślęże sobie poradzę
porównując tą maszynę do tych z pod kielc to według mnie nie ma co stawiać
z pespektywy oglądanych maszyn to dysponując budżetem ponad 200 tysięcy to juz maszyna była w miarę uczciwa
bliżej 100 to jednak zmęczone te maszyny

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 09 Lut 2018 23:51

Więc gratuluję, masz maszynę o niebo lepszą niż starocie z lat 96-2002 a jednocześnie pozbawioną wad nowszych z silnikiem na CR i rozbudowaną do granic pojęcia elektroniką...
Moim zdaniem BĘDZIE PAN ZADOWOLONY bez ironii i podtekstów.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 10 Lut 2018 03:43

przecież te z literką C to już nanic (tak mówią ci co maią te starsze maszyny)
ja głównie to działam kop-ład i mam jcb , szukając kołówki nie powiem myślałem i o jcb , ale siedziałem w sprawnym jsie i moje rozczarowanie w kabinie głośno
komatsu komfortem w kabinie przebiło cata ale jak zadzwoniłem ile kosztuje rozdzielacz co lubi sobie pęknąć to jednak nie ,ten jeden decybel więcej zniosę za ryzyko pięćdziesięcioma tysiącami (tyle wycenił handlowiec rozdzielacz )
czy będę zadowolony napiszę jak pokopię parę dni

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 11 Lut 2018 00:14

Elektronika tej maszyny jest pancerna, nie wymaga żadnych kalibracji, hydraulika nieśmiertelna, podwozie znane z tysięcy innych maszyn, to samo jest w poprzednich Mkach i w następnych też (oprócz tego w Hyundaiach, Zeppelinach, Furukawach i innych). Z silnikiem trzeba uważać na przegrzania i stan oleju, pilnować wymian, stosować dobry olej. Pompa i wtryski też płatają figle ale to już dolegliwość typowa dla naszego regionu - jakość paliwa... Czasem ciekną joysticki i pedały (oryginalne zestawy naprawcze idą w tysiące ale mamy tanią alternatywę za kilkadziesiąt złotych). Wycierają się też uszczelnienia na złączu obrotowym i hamulcu obrotu ale to nie we wszystkich... generalnie to moim zdaniem najlepsza seria kołówek CATa
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 11 Lut 2018 21:33

cat M315C
vin:catm315ccbdm02058
Plan mam taki by to co w miarę sam dam radę to usprawnię , najważniejsze to przestawić kąt wtrysku
Potrzebuje rady jaki ewentualnie młot by najbardziej pasował do tej koparki ?, używany sporadycznie będzie ale mam na kop_ład to może warto odciążyć mniejszą maszynę
A tak wygląda nabytek
Załączniki
27946590_1854741641202521_2066041548_o.jpg

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 12 Lut 2018 00:19

W razie problemów dzwoń, pisz lub cokolwiek... telefony odbieram rzadko bo jestem zawalony pracą ale odpisuje jak tylko mogę :D

Do tej maszyny polecam młotek DHB 100S... instalacje jak widać masz, wystarczy płyta pod twoje złącze.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 12 Lut 2018 00:41

Proponujesz młotek koło tony ,ja myślałem tak koło 800 kg
Robię rozpoznanie w używkach bo w roku będzie pracował bardzo mało ,( bo w taki strzał jak w gaśnice to nie liczę , kupiłem hobbystycznie a w rok zrobiłem tysiąc godzin)
Szkoda Panie Mechanior że dzieli nas tyle kilometrów , bo bym zaprosił na diagnostykę komputerową ale dojazd mocno bolesny był by dla mnie

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 12 Lut 2018 01:03

Nie kupuj używanego młota...
Jak będziesz utrzymywał jakość usług to młotek za 40 tysięcy zwróci się maksymalnie w 2 lata... a będzie nowy, z gwarancją, magazyn wszystkich części w Polsce i ma prawdziwy, istniejący serwis.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 12 Lut 2018 17:19

Problem polega na tym ,że konkurencja ma zepelliny i atlasy i na starcie wiadomo że przegrywam bo oni mają niższe koszty nawet w paliwie , mówię o kopaniu obrotówką
Młotek planowany jest bo tak naprawdę w mojej wiosce mało jet , na kop-ład są 3 sztuki i tu na szczęście mamy wszyscy jednakową stawkę bardzo dobrą , sumując wszystkie godziny to koło 100 godzin chodził młotek u mnie przez cały sezon

Narazie zaniepokoiła mnie inna sprawa , jak próbowałem maszynę to nic takiego nie było , a dzisiaj na placu jak troche poruszałem sie maszyną to w nagrzewnicy słychać jak by powietrze , obawiam się że niewyłapałem i lekka skucha będzie
Czy w tych motorach to problem z idącą kompresją do wody ? duże w razie W koszty naprawy takiego silnika

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

przed zakupem cata 313c

Postprzez mechanior » 13 Lut 2018 00:16

scuaz napisał(a): a dzisiaj na placu jak troche poruszałem sie maszyną to w nagrzewnicy słychać jak by powietrze


mechanior napisał(a):W tych maszynach trzeba rygorystycznie sprawdzać czy nie dmucha ze zbiornika płynu spalinami.
Są bardzo wrażliwe na przegrzanie i niski stan oleju.

mechanior napisał(a):Wszystkie te maszyny mają silniki Perkinsa ale w 4cylindrowych (M313C i M315C)trzeba uważać na przegrzanie bo wtedy remont... bulgotanie ze zbiornika płynu to wyrok.


mechanior napisał(a):W tych maszynach trzeba rygorystycznie sprawdzać czy nie dmucha ze zbiornika płynu spalinami.
Są bardzo wrażliwe na przegrzanie i niski stan oleju.


trzeba wykonać test CO2, prawdopodobnie remont został wykonany w mało fachowy sposób... są pewne szczegóły opisywane już na forum jak np kolejność dokręcania głowicy która jest ODWROTNA niż w większości przypadków na czym wykładają się nawet solidni mechanicy bez odpowiednich informacji które btw można znaleźć bez problemu w internecie
Niestety usunięcie tej dolegliwości wymaga wyjęcia silnika i co najmniej szlifu BLOKU...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


przed zakupem cata 313c

Postprzez zeppelin zm 15 » 13 Lut 2018 00:21

No to nie miły początek zakupu maszyny...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: przed zakupem cata 313c

Postprzez scuaz » 13 Lut 2018 07:51

zeppelin zm 15 napisał(a):No to nie miły początek zakupu maszyny...

Czasami tak bywa
Najlepsze że prześledziłem wątek i Mechanior tłumaczył jak chłop krowie na miedzy "szczególny nacisk na sprawdzenie spalin w układzie chłodzenie"
Moje niedopatrzenie trudno i tak patrząc na te wszystkie maszyny to ciężko wycedzić coś normalnego
Dzisiaj oprócz testu na co2 jeszcze sprawdzę ciśnienie oleju nanometrem
W zasadzie to mnie Mechanior pocieszyłeś , wyjęcie i zrobienie płaszczyzn bloku i głowicy to znowu nie koniec świata

scuaz
Operator

  • Posty: 350
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej