wibako

Odpowietrznik zbiornika hydrauliczego

Moderator: mechanior

Odpowietrznik zbiornika hydrauliczego

Postprzez Krzysiek366 » 17 Mar 2018 12:02

Marka i model maszyny: CAT M315
Rok produkcji: 2001
Numer seryjny: 7BL

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy funkcjonuje on u mnie poprawnie, ponieważ po całonocnym przestoju maszyny odkrecając go słychać i czuć duży upus powietrza (ciśnienie panuje w zbiorniku cały czas), dmuchając w korek (wykręcony) nie słychać przepływu powietrza (jest jakby zamknięty), dopiero po wyciągnieciu zawleczki i obręceniu go o kilka stopni osiowo zaczyna on działać i przepuszcza powietrze.
Jaka zatem jest jego zasada działania, uspuszcza on ciśnienie dopiero po osiagnieciu jakiegoś zadanego, czy raczej po przykręceniu go powinnem wyciągnąć zawleczke czerwoną i obkręcić go o kilka stopni ?

Krzysiek366
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 14 Lip 2016 21:46

Maszyna: Jcb 3cx, Cat M315, Liebherr 311

Firma: Grim-Bud


Reklama

simmet

Odpowietrznik zbiornika hydrauliczego

Postprzez Brandix » 17 Mar 2018 12:24

Odpowietrzniki na zbiornikach hydrauliki pełnią trochę inną rolę niż samo wyrównywanie ciśnienia:
Atl napisał(a):Pompa wielotłoczkowa nie może zasysać oleju, podczas pracy można w ciągu sekundy zwiększyć jej wydajność do maksimum.
Wyobraź sobie że taka pompa przy 1 tys obrotów na minutę może pompować 75 litrów oleju pod ciśnieniem np 320bar ale oleju musi mieć podane wystarczająco dużo bo inaczej będzie się wytwarzać próżnia, co prawda tylko w jakiejś części sekundy, przez co tworzą się mikro zatarcia co ma wpływ na trwałość pompy. Tak więc powietrze jest po to by dosłownie wpychać olej do pompy.
W Atlasie jest dodatkowy kompresor lub powietrze pod ciśnieniem jest brane z ciśnienia doładowania turbosprężarki. W innych maszynach jest zawór jednokierunkowy na zbiorniku oleju i gdy wykonujesz ruch poziom oleju spada i zasysane jest powietrze a zawór ten gdy poziom wzrasta nie pozwoli by to zassane powietrze wyleciało na zewnątrz i tak wytwarza się nadciśnienie w zbiorniku.


Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Odpowietrznik zbiornika hydrauliczego

Postprzez Krzysiek366 » 17 Mar 2018 16:48

Dzięki ogromne, zwięźle i na temat, takich odpowiedzi się oczekuje, czyli wszystko jest git.

Zaciekawiło mnie to, bo w Liebherze miałem sytuacje, że na wzierniku nie było oleju chciałem dolać, odkręciłem korek wypchało powietrze i poziom oleju się pojawił w połowie wziernika i nie wiedziałem, czy odpowietrznik spełnia swoją funkcję, ale skoro tak to działa to dolewam i działam dalej. :)


Pozdrawiam!

Krzysiek366
Pomocnik operatora

  • Posty: 58
  • Rejestracja: 14 Lip 2016 21:46

Maszyna: Jcb 3cx, Cat M315, Liebherr 311

Firma: Grim-Bud


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej