wibako

Grzeje sie koparka

Moderator: mechanior

Grzeje sie koparka

Postprzez Lukaszx » 03 Lip 2018 23:15

Marka i model maszyny: Cat m312
Rok produkcji: 2002

Witam. Mam problem z kopareczka, a mianowicie szybko sie grzeje płyn chłodniczy... Powiedzmy ze temperatura jest około 25 stopni to musze otwierać klape silnika bo inaczej po godzinie pracy temperatura wskakuje na 7 kreske, Podczas jazdy jest jeszcze gorzej... Jak jade pod górkę (w takim terenie pracuje) i musze zejsc do 1 biegu to po kilku minutach jazdy musze stanąć bo bym ją przegrzał.. Jak pootwieram klape silnika górną i boczna to moge pracowac.. Dodam ze w ziemie pojawiły mi sie lekkie ubytki płynu i dolałem do układu specyfika tzw "uszczelniacza" i chyba on załatwił mi chłodnice... Pytanie co teraz zrobic.. da się chłodnice jakos wypłukac? Jakies specjalne srodki? Ewentualnie jakis zamiennik chłodnicy? Nowa niestety kosztuje 20% ceny maszyny...

Lukaszx
Młodszy operator

  • Posty: 158
  • Rejestracja: 24 Maj 2009 17:16
  • Miejscowość: rzeszów

Maszyna: Cat m312, Jcb 3cx, Terex Tw85,

Firma: xxx


Reklama

simmet

Grzeje sie koparka

Postprzez zeppelin zm 15 » 03 Lip 2018 23:19

Z chłodnicy ci ciekło? Są firmy które wstawiają nowe rdzenie. Prubowałeś u MECHANIOR-a?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Grzeje sie koparka

Postprzez Lukaszx » 03 Lip 2018 23:45

Tak, pociła sie na dole... hmm a co czy próbowałem u Mechaniora?

Lukaszx
Młodszy operator

  • Posty: 158
  • Rejestracja: 24 Maj 2009 17:16
  • Miejscowość: rzeszów

Maszyna: Cat m312, Jcb 3cx, Terex Tw85,

Firma: xxx


Grzeje sie koparka

Postprzez mechanior » 03 Lip 2018 23:49

Taaaa, jak się pociła na dole to trzeba było opaski dokręcić na przewodzie za wentylatorem, znana dolegliwość w Mkach.
Nowy rdzeń 7-8 koła chłodnica chyba ponad 10 tyś a wystarczyło zrobić rozrząd tak jak wałkujemy latami na forum i tak jak wałkujemy latami na forum NIE LAĆ CIULSTWA do układu... Na środki uszczelniające nie ma płukanek, mają uszczelniać a ponieważ są to zazwyczaj polimery wiążące w wodzie to są potem NIEROZPUSZCZALNE.
Rozrząd i tak musisz robić więc nic nie oszczędzasz a dodatkowo czeka cię zakup chłodnicy czy inne kombinacje, może coś ci się uda dobrać...

Nie piszę tego by cię pognębić ale by przestrzec innych, następnych którzy będą chcieli wbrew wszelkim poradom i informacjom (to jest poprawna forma gramatyczna) przeczytanych na forum próbować OSZCZĘDZIĆ, wbrew doświadczeniu i naszej dobrej woli.

Szukaj używki, nie będzie łatwo ale szukaj... chłodnica jest podwójna lecz zespolona, prawa strona chłodzi olej hydrauliczny, lewa wodę, według mojej wiedzy cała z mosiądzu więc lutowalna, można spróbować ciąć by zostawić sekcję hydrauliki a wodną wymienić/dorobić.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Grzeje sie koparka

Postprzez Lukaszx » 04 Lip 2018 00:07

Ne ciekło po opaskach tylko na samym dole z przodu..
A zrobić rozrząd?w jakim celu? mam jeszcze małą nadzieje ze po wymianie pompy wody cos sie poprawi (stara po roku puscila olej) hmm podpowiesz od jakiej maszyny ewentualnie moge szukac?

Lukaszx
Młodszy operator

  • Posty: 158
  • Rejestracja: 24 Maj 2009 17:16
  • Miejscowość: rzeszów

Maszyna: Cat m312, Jcb 3cx, Terex Tw85,

Firma: xxx


Grzeje sie koparka

Postprzez mechanior » 04 Lip 2018 00:52

Zazwyczaj ludzie leją specyfiki uszczelniające jak cieknie z rozrządu dlatego z rozpędu to napisałem, jak doczytałem o wycieku z chłodnicy nie edytowałem celowo by zostało jako jeden z powodów stosowania "uszczelniaczy" do układów chłodzenia.

Nie ciekło po opaskach? Dokładnie w jakich miejscach sprawdzałeś? Dokręciłeś opaski na przewodzie PRZY RDZENIU ZA WENTYLATOREM? Wyciek nie zawsze jest widoczny w sposób oczywisty bo jest rozdmuchiwany przez wentylator, czasem trzeba dołożyć po opasce "bo tak ma być".
No ale jeśli dziura jest w rdzeniu to gorzej, tylko że można zawsze oddać chłodnicę do naprawy i zaślepić 1 czy 2 kanały za kilka stówek, chłodzenie niby gorsze ale przy sprawnym układzie te kilka procent jest bez znaczenia.
Nie wiem z jakiej maszyny pasuje chłodnica o ile pasuje z jakiejkolwiek (w co wątpię) bo wymiana chłodnicy w tej maszynie to ewenement a jeśli była potrzeba to klienci po prostu kupowali lub naprawiali bo dopasowywanie z innej maszyny nie ma sensu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Grzeje sie koparka

Postprzez Lukaszx » 04 Lip 2018 22:25

TO było w zimie. posprawdzałem wszystkie opaski i było sucho, fakt wyciek był nie wielki, praktycznie sie pociła chlodnica - dolałem dosłownie 2-3 setki na miesiąc, ale nie dawało mi to spokoju wiec kupiłem specyfik w płynie (pisało na nim ze jest do ukladu 10litr) w koparce jest ponad 20, ale efekt był zadowalajacy..Do czasu aż zrobiło sie ciepło... reszte juz opisywałem.
Dzisiaj zaobserwowałem ze chłodnica jest troche zabita kurzem itd. jutro ja przedmycham powietrzem..
Myslałem jeszcze o odkreceniu jej i zalaniu woda pod duzym cisnieniem (tylko obawiam sie zeby jej nie rozwalic)
ewentualnie ciekawy jestem jak by przed chłodnica zamontowac drugi wiatrak?
Przed chłodnica jest zamontowany taki jakby pochłaniacz kurzu.. moge go wyciągnac? moze bedzie lepszy przepływ powietrza..

Lukaszx
Młodszy operator

  • Posty: 158
  • Rejestracja: 24 Maj 2009 17:16
  • Miejscowość: rzeszów

Maszyna: Cat m312, Jcb 3cx, Terex Tw85,

Firma: xxx


Grzeje sie koparka

Postprzez mechanior » 05 Lip 2018 00:26

Przed chłodnicą jest tłumik szumów, drugi wiatrak nie pomoże bo nie zmieniasz powierzchni oddawania ciepła, wydmuchaj chłodnicę powietrzem a potem umyj silnym strumieniem wody... może być myjka ciśnieniowa byle nie za mocno. Należało od tego zacząć :D
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej