wibako

Moc hydrauliki

Moderator: mechanior

Moc hydrauliki

Postprzez matchudy » 12 Lip 2018 21:35

Marka i model maszyny: Cat m312
Rok produkcji: 2000
NUmer seryjny: *6TL00981
Witam
Od niedawna posiadam Cat M312. Mam problem z Trybami hydrauliki. Po przełączeniu z trybu I na II nie ma żadnej reakcji maszyny. W jaki sposób można sprawdzić w jakim trybie maszyna cały czas chodzi ewentualnie jak zabrać się za naprawę od czego zacząć itd. Tryb III załącza się podczas wyjazdu z jakiegoś cięższego terenu.
Ostatnio edytowany przez matchudy, 16 Lip 2018 17:33, edytowano w sumie 1 raz

matchudy
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 12 Lip 2018 21:17

Maszyna: Cat M312

Firma: Stelmir Mirosław Stelmach


Reklama

simmet

Moc hydrauliki

Postprzez mechanior » 13 Lip 2018 21:28

Jakbyś poczytał forum to byś wiedział że tryb 3 załącza się po wciśnięciu pedału jazdy do końca.
Za przełączanie trybów 1-2 jest odpowiedzialny komputer.
Sprawdź czy w ogóle masz czynną cewkę wydajności.
Znajdują się one pod blokiem elektrozaworów za kabiną i posiadają mechaniczne blokady, domyślnie dźwignie blokad maja być skierowane w dół, jeśli są złamane na bok to znaczy że komputer nie kontroluje wydajności hydrauliki i przełączanie trybów nie działa a maszyna działa przy maksymalnych ustawieniach pompy.

W regulaminie zapisany jest obowiązek podawania numeru seryjnego... dlaczego? To też już pisałem setki razy.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Moc hydrauliki

Postprzez matchudy » 16 Lip 2018 17:57

Cewki nie są złamane jutro sprawdzimy jak maszyna będzie chodzić na złamanych. Najprawdopodobniej maszyna ma problem elektryczny. Podczas włączania AEC maszyna zbija obroty, klawisz na dzoistiku też działa tylko nie chce dodawać sama gazu. Podczas jazdy włacza trzeci tryb hydrauliki i powinna dodać gazu a stoi w miejscu. Do tego na klawiszu Zółw/królik są podpory. Przewody niby się zgadzają na przełączniku. Kolejne pytanie od czego są cewki na zdjęciach (cewka na siłowniku ramienia, Cewka regulowana przy ramieniu i ta przy Cewkach pilota)i czy mógłby ktoś pokazać schemat tych elementów w celu odtworzenia instalacji, która nie istnieje.

-- 16 Lip 2018 16:56 --

Cewka 2
Załączniki
DSC_4839.JPG
Cewka
DSC_4838.JPG
DSC_4841.JPG
Cewka

matchudy
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 12 Lip 2018 21:17

Maszyna: Cat M312

Firma: Stelmir Mirosław Stelmach


Moc hydrauliki

Postprzez mechanior » 16 Lip 2018 20:53

Sprawdź czy pod klawiszem ŻÓŁWIA oprócz podpór zmienia sie też prędkość, w kilku maszynach robiłem takie przeróbki sterowania montując dodatkowe podpory, wtedy obydwie podpory idą razem jak jest szybki bieg a jak wrzucisz żółwia to sterujesz lemieszem (logiczne - do spychania potrzebna jest moc).

Pierwsze zdjęcie to nie cewka tylko czujnik ciśnienia, prawdopodobnie AEC ale nie widać do czego to podpięte i nie wygląda oryginalnie.
Drugie zdjęcie to TEŻ CZUJNIK, tym razem przeciążenia maszyny, uruchamia brzęczyk gdy obciążenie na ramieniu grozi wywróceniem.
Trzecie zdjęcie to jakiś elektrozawór ale jego miejsce montażu nie jest zbyt jednoznaczne a na pewno nie oryginalne, może to do szybkozłącza...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Moc hydrauliki

Postprzez matchudy » 21 Lip 2018 18:32

wszystkie te czujniki i elektrozawór był połączone szeregowo i w taki sposób ze robiły zwarcie i ktoś je odłaczył.
jutro zrobie zdjęcie do kąd dochodzi ten przewód od elektrozaworu (siłownik wysięgnika). Odnośnie żółwia jutro też sprawdzę czy prędkość się zmienia jak są włączone/wyłączone. Chciałbym odtworzyć instalacje czujnika przeciążenia i naprawić AEC tylko do końca nie wiem które czujniki są odpowiedzialne za jego dzialanie i gdzie się znajdują.

-- 21 Lip 2018 17:32 --

Po Oględzinach przełącznik od żółwia odpowiedzialny tylko za stabilizacje (w ogóle brak żółwia). Koparka w Automacie chodzi jak muł przełączając na MAN wszystko ok. Gdzie znajduje się element odpowiedzialny za przełączanie z żółwia na królika i Gdzie mogę znaleźć czujniki odpowiedzialne za AEC?
Z góry dziękuje za pomoc

matchudy
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 12 Lip 2018 21:17

Maszyna: Cat M312

Firma: Stelmir Mirosław Stelmach


Moc hydrauliki

Postprzez mechanior » 22 Lip 2018 15:24

Biegi terenowe włącza pierwsza cewka na bloku za kabiną.
U ciebie jest mocno nakopane, jeśli maszyna nie miała podpór to pewnie ktoś przepiął sterowanie żółwiem na podpory. Masz gdzieś klawisze z symbolem podpór? Na prawym podłokietniku blisko stacyjki albo na lewym w jego połowie? Zdjęcia obydwu konsoli byś zrobił

Główny czujnik AEC powinien wyglądać jak ten z twojego pierwszego zdjęcia ale oryginalnie był zamontowane po lewej stronie głównego rozdzielacza od jego przodu pomiędzy przewodami funkcji, dodatkowe były montowane za rozdzielaczem na przewodach sterowania, czujnik obrotu powinien być na bloku za kabiną wkręcony po jego lewej stronie od strony drzwiczek.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Moc hydrauliki

Postprzez matchudy » 23 Lip 2018 23:02

Znalazłem na forum opis bloku za kabiną ale trochę się rożni od tego co u mnie w maszynie jest czy masz może opis tego bloku który ja posiadam ułatwiło by mi to lokalizacje wszystkich cewek i łatwiejszą naprawę. która cewka jest odpowiedzialna za stabilizację przedniego zawieszenia ?
Załączniki
DSC_4865.JPG
Symbol
DSC_0040.JPG
Blok

matchudy
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 12 Lip 2018 21:17

Maszyna: Cat M312

Firma: Stelmir Mirosław Stelmach


Moc hydrauliki

Postprzez mechanior » 25 Lip 2018 09:32

Jedna z tych dwu cewek po lewej stronie z boku jest od stabilizacji mostu, druga od funkcji POWER (chwilowe wzmocnienie hydrauliki).
Cztery do góry to kolejno od lewej: BIEG TERENOWY, HAMULEC OBROTU, AKTYWACJA OSPRZĘTU, AKTYWACJA JAZDY (dwa ostatnie mogłem pomylić kolejność)

Dwie skrajne po prawej to sterowanie skarpówką.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Moc hydrauliki

Postprzez matchudy » 01 Sie 2018 22:15

po dłuższych oględzinach regulatora Pilota stwierdziłem ze cewka która jest od stabilizacji jest cała zardzewiała i w ogóle nie chce zejść z czpienia i sworzeń w środku również się nie porusza. Dla tego ktoś przepiął pilota Żółwia ze stabilizacją. W jaki sposób rozebrać tą cewkę i czpień by wyczyścić ewentualnie zamontować nową?

-- 01 Sie 2018 21:15 --

Stabilizacja i żółw naprawione były zamienione kostki na cewkach i brak styku na przełączniku (P) oraz hamulcu nożnym.

matchudy
Fizol

  • Posty: 24
  • Rejestracja: 12 Lip 2018 21:17

Maszyna: Cat M312

Firma: Stelmir Mirosław Stelmach


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej