wibako

M313C Wentylator na pełnych obrotach

Moderator: mechanior

M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez helmut » 22 Mar 2019 22:33

Marka i model maszyny: Cat M313C JBDR00351
Numer seryjny: Cat M313C JBDR00351

Cat M313C JBDR00351

Witam,
Podczas pracy co jakiś czas załączał mi się wentylator od chłodnicy na jakieś 30 sekund. Temperatury oleju i płynu na wyświetlaczu niskie, stany płynów ok. Praca hydrauliki wydaje się że była ok (mało wymagająca praca). Podczas powrotu na bazę wentylator włączył się na stałe , temperatury nadal ok. Jednak prędkość jazdy mocno spadła i każde wzniesienie to było wyzwanie. Były momenty , że wentylator się wyłączał i wtedy maszyna dostawała kopa. Co mogło paść ? Jeśli chodzi o czujniki czy cewki to mam możliwość przełożenia z innej m313c na próbę.

-- 22 Mar 2019, o 21:33 --

Dziś przełożyliśmy z drugiej maszyny cały zespół wentylatora z cewką i zaworem - bez zmian. Przełożyliśmy czujnik temperatury cieczy - bez zmian. Mam problem ze znalezieniem kogoś z kompem do cata i działam trochę po omacku. Ma ktoś jakiś pomysł ew. kontakt do kogoś z mazowieckiego kto mógłby to ogarnąć?

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


Reklama

simmet

M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez mechanior » 24 Mar 2019 01:27

Tryb awaryjny...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez helmut » 25 Mar 2019 09:44

Co masz na myśli pisząc ,,tryb awaryjny" ? Czy da się coś zdziałać bez komputera?

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez mechanior » 25 Mar 2019 16:13

Monitor nie gaśnie?
Brak napięcia na cewce regulatora prędkości powoduje maksymalne obroty, cewka jest zasilana z komputera głównego maszyny. Przeciążenie wyjścia może powodować chwilowe odłączenie cewki, albo awaria czujnika temperatury hydrauliki lub silnika, instalacji czy w ostateczności kompa. Miałem ze dwie maszyny które od czasu do czasu tak miały... wymaga głębokiej diagnostyki.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez helmut » 26 Mar 2019 22:36

Z monitorem ok. Rzeczywiście podpinając voltomierz do kabli zasilających cewkę silnika wentylatora można zobaczyć ,że napięcie spada gdy wentylator wchodzi na obroty (to sprawdzałem już wcześniej).
Jutro będę przekładał czujnik temp oleju (ten obok wydechu na 3 piny). Czujnik od wody z głowicy już zamieniałem.Zobaczę, może coś da.
Na zbiorniku oleju hydraulicznego (bliżej tyłu) jest też czujnik na dwa piny. On jest od poziomu oleju?

-- 26 Mar 2019, o 21:36 --

Był dziś człowiek z komputerem, udało mu się połączyć z maszyną, ale nie było żadnych błędów. W chwili gdy załączył się wentylator( po ok. 2 min pracy silnika) połączenie zostało zerwane i nie można było ponownie się połączyć. Stwierdził brak połączenia na skrętce CAN pomiędzy ECM maszyny za bezpiecznikami z ECM silnika i żeby tam szukać przerw lub przetarć. Przed jego wizytą znalazłem przetarty kabel właśnie na wiązce przy ECM silnika , zlutowałem jednak to nie to. Może jest tam coś jeszcze.

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez mechanior » 26 Mar 2019 22:43

Mam to samo w M315C, komputer silnika (EECM) już sprawdziłem, brak możliwości połączenia z ECM maszyny (MECM)to nie problem z kablami przy silniku bo wtedy silnik gaśnie lub wchodzi w tryb awaryjny (1200 rpm) ale łączność z komputerem maszyny jest zawsze.
Jeśli nie da się połączyć z MECM a jest EECM to wina głównego kompa MECM


Skontaktuj się z Łukaszem Walickim lub Jakubem Polkowskim... obydwaj są z Wawy lub okolic...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez vetrieska » 07 Kwi 2019 22:36

Jeszcze się wtrącę zanim wynajdziecie proch na nowo. o ile temat wciąż aktualny.
Bo już widzę diagnoza idzie na ostro i rwanie ecm się szykuje. Silnikowe sterowniki czasem padają (ale wtedy nie odpala), maszynowe - mnie się przez ponad 10 lat i pewnie ponad setkę maszyn jeszcze nie zdarzyło żeby on był winny.
problem jest w wiązce elektrycznej - brak łączności między sterownikami skutkuje przełączeniem w tryb awaryjny (zakładam że dobrze sprawdzone że wskaźniki temp hydrauliki i płynu chłodzącego działają ok gdy wentylator idzie na max. jesliby wskaźniki nie działały, to bym walczył z czujnikami.
komputery są połączone dwoma sieciami - CAN i CDL. o ile CAN przy usterce daje jakiś komunikat (bodajże błąd komunikacji CAN wyświetla na monitorze) o tyle CDL nie daje żadnego. zegary działają nadal bo info leci po CAN, jedyna oznaka to że ET się nie łączy z maszyną albo zrywa co chwila. Winflash działa normalnie bo flashowanie idzie po CAN.
ogarnięty gość z ET sprawdzi to w 5 minut, a potem potrzeba 5m dobrej skrętki puścić w peszlu od sterownika silnika do maszynowego (za bezpiecznikami) i do kabiny i po temacie. Tak porządnie to zrobić to ze 4h. ewentualnie wyciągać z maszyny wiązkę grubości przedramienia i spróbować ją naprawić albo wymienić (20k pln) i ze 3 dni roboty - nie polecam...

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez mechanior » 08 Kwi 2019 23:21

mam właśnie taką na warsztacie, trochę inne objawy, silnik przerywa i gaśnie, nie działa hydraulika a wyświetlacz zakresów pokazuje co chwilę ZERO, zabieram się do zdublowania bo prucie wiązki i naprawa nie ma sensu...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez helmut » 09 Kwi 2019 11:12

Był u mnie Łukasz Walicki, stwierdził zwarcie do masy na skrętce. Po podniesieniu wiązki pomiędzy ramą a reduktorem obrotu piszczyk w mierniku zamilkł a objawy ustąpiły. Na razie testuję i jest ok. Wzbrania się przed puszczeniem nowej skrętki, mówi że najlepiej pruć wiązkę. Ja tego nie widzę, to jest tak upchane i nawet nie widać jak to idzie pod przewodami hydraulicznymi :woot:

helmut
Operator

  • Posty: 226
  • Rejestracja: 05 Sty 2007 21:59
  • Miejscowość: wawa
  • Pochwały: 5

Maszyna: 4CX P21, 428B, 428C, 432D, M312, M313C

Firma: P.H.U. SZWAGIERCHUJNIERODZINA


M313C Wentylator na pełnych obrotach

Postprzez vetrieska » 10 Kwi 2019 08:34

Każdy robi jak uważa. Mnie szkoda czasu na prucie wiązek. A w nowych maszynach jak wiązki są formowane na kształt i zalewane tworzywem to już w ogóle się nie da. Poza tym w najnowszych maszynach (rocznik 2018) jest Ethernet już też a do niego nie można tak po prostu zlutować albo zaprasować pina czy złączki - jedyny możliwy sposób naprawy na tą chwilę to zamówić skrętkę z zarobionymi końcówkami i wymienić przewody we wtyczkach puszczając bypass. TAK, TAK to zaleca fabryka. z tym że to te nowe koparki np. 320GC która ma ekran dotykowy i odpala się z bluetootha :D
Ja bym się nie zastanawiał, ze 3h roboty i maszyna śmiga.
A jak się już wyjmie rozdzielacz i ten zylion przewodów to będzie do wiązki dojście żeby ją naprawić, kolega widać szanuje robotę :faja:

vetrieska
Młodszy operator

  • Posty: 187
  • Rejestracja: 04 Sie 2009 22:25
  • Miejscowość: okolice Kielc
  • Pochwały: 4

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej